ALİM HASTA
Tarih: 12.2.2018 10:05:09 / 231okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

Ali artık biraz daha büyümüştü. Zaman zaman çocukların arasına karışarak sokağa çıkıp, onların oyunlarında bile yer alıyordu artık. Onun yaşıtında olan çocuklar için sorun yoktu ama ondan daha büyük olan çocuklar doğal olarak oyunlarına onu almak istemiyorlardı.  O da kendi yaşında olan çocuklarla oyun oynuyordu.

   Ali´nin eline her para geçtiği zaman doğruca köşe başındaki bakkal amcaya gidiyordu. Bakkalın tezgâhına hızla gidip biraz durarak, raflara dizili gofret, çikolata, sakız vb. renk renk şeyleri görünce iştahı kabarıyor, hangisini alacağına şaşırıyordu.

   Sonra da elindeki parayı uzatarak:

   -Bana bunu verir misin Bakkal amca  diyordu.

   Aldığı şeylerin bazen adını bile bilmiyordu. Ama tadını çok iyi biliyordu.

   Adını bilmediği şeyler için “bunu” diyordu. “Bunu verir misin?..” Bakkal amca da, istediği şeyi gülümseyerek ona veriyordu. Ali´nin sevimli ve afacan halinin yanı sıra, onun “verir misin” demesi çok hoşuna gidiyordu Bakkal Ramazan amcanın. Çünkü bazı çocuklar böyle konuşmuyordu. Bir şey satın alacağı zaman “onu ver” diye seslenenler vardı. Hatta “Bakkal” diyenler bile. Bakkal Ramazan efendi çocukların gönlüne göre gidiyordu.

   O yüzden Ali´nin her bakkala gitmesi bakkal amca için güzel bir an oluyordu. Onu kendi torununa da benzetiyordu. Her gittiğinde de onu biraz konuşturuyordu. Adından, yaşına kadar bir sürü soru soruyordu onu konuşturmak için. Bazen parası olmadığı zaman veya parası yetişmediği zaman ona verdiği sakız ve gofretlerin parasını da almıyordu. O zaman Ali, Bakkal amcaya teşekkür ederek ayrılıyordu bakkaldan.

   Aslında Ali her satıcıdan bedava bir şeyler alan bir çocukta değildi. Anne ve babası birçok şeyle birlikte ona bunu da çok iyi tembih etmişlerdi. Onların bu öğütlerine uyan Ali bu yüzden hiçbir sokak satıcısından bedava bir şey almazdı. Bu güzel davranışın Ali de bir alışkanlık haline geldiğini Bakkal amca da biliyordu.

  Ali´ydi bu ama… Her çocuk gibi yalnız bakkaldan bir şeyler almakla yetinmiyordu. Ali´nin elinde harcayacağı para varken hangi satıcıya rastlasa ondan alıyordu… Yeter ki satıcıların sesi duyulmaya görsün. Hemen ona doğru koşan çocukların içinde yer alıyordu Ali.  Geçen satıcıyı boş geçirmeyen çocuklardandı Ali anlayacağınız.

   Ali, satıcılardan yiyecek satın aldıktan sonra, kendisi gibi, satıcılardan yiyecek alan diğer çocuklarla birlikte bir köşeye oturup, keyifle yemeye başlıyorlardı. Satıcılardan aldıkları şeyleri böyle hep beraber yemek de pek hoşuna gidiyordu çocukların. Yerken sanki yarış halindeydiler. Arada keyifli keyifli konuşmaları da oluyordu hep birlikte.

   Ali´nin bulunduğu sokağa gelen satıcılar yalnızca dondurmacı, eskimocu veya darıcı değildi. Tatlı, pamuklu şeker, lokum, simit, balon ve kaynamış nohut satan satıcılar da her gün o sokağa uğruyorlardı. Farklı ses ve tarzda seslenen satıcıların artık tanıyorlardı çocuklar. Nerdeyse aboneleri olmuş gibi de dört gözle yollarını gözlüyorlardı.

   Yazın sıcak günlerinde Eskimo ve bici bici satan satıcılar doluşurdu sokağa.

   -Eskiimooo diye bağırırlardı sırtındaki küçük sandıkta eskimo satan satıcılar, eskimooo geldiii… Sütlü, çikolatalı, sade…

   Çokçokcu geldiğinde:

   -Çokçok çokçok.

   Deme karnım tok.

   Deme param yok

   Yedikçe çek bir ohhh!.

diye seslenirdi gülen yüzüyle sokağın başından.

   -Simiiiittt, sıcak simittt… Yeni çıktıı fırındannn… diye kaideli kaideli uzatırdı simitçi de geldiğinde.

   Simitçiler genellikle sabahın erken saatlerinde gelirdi. O saatlerde, okula giden sabahçı çocuklar uyanmış olurlardı. Öğleyin okula gidecek çocuklar ise mışıl mışıl henüz uykularındaydılar. Ramazan ayında da, gündüz yağlıyavan satardı bazı satıcılar. Oruç tutanlar iftarı bununla açarlardı bazen.

Lokumcu geldiğinde:

   -Çin işi, Japon işi

   Bunu yapan iki kişi.

               Biri erkek, biri dişi.

diyerek türkü gibi söylerlerdi sattığı şeyleri överken.

   Sokağın diğer bir alışılmış satıcısı da nohutçuydu. Kovanın içerisinde bulunan kaynamış nohutun üzerini de bir bez parçasıyla örterdi soğumaması için. Bezin altında ölçü olarak kullandığı bir bardak bulunurdu.

   Nohutçu da, hiç de birbiriyle uyumlu olmadığı halde;

   -Nohuuut nohuuttt…

   Ye de yüreğini soğut.

   derdi davûdi sesiyle.

   Herhalde bu, nohutu yiyenin karnını doyurduğu için, yüreğini soğutması ile ilgili bir şeydi.

Ama en ilginci darıcının söyledikleriydi.

   Darıcı geldiğinde:

   - Darı, darı; kaynamış darı

               Hamamdan çıkmış kocakarı

               O da kimin yâri 

derdi komik komik sesiyle. 

Fakat çocukların en çok yolunu gözledikleri satıcılardan biri de baloncuydu. Sarı, kırmızı, mavi, lacivert, yeşil, beyaz gibi rengârenk balonları çok seviyorlardı çocuklar. Özellikle uçan balonlar onların çok dikkatini çekiyordu… Bir serçe sürüsü gibi cıvıl cıvıl ve küme küme baloncunun peşinden gidiyorlardı.

Bir defasında Ali annesinden aldığı harçlıkla uçan balon satın almıştı. Ali balonla oynarken, uçan balonun ipi elinden kaçmış ve mavi balonu gökyüzüne doğru sallana sallana yükselerek gözden kaybolup gitmişti.

Uçan balon gökyüzüne doğru süzülüp gitmeye başladığında  ne kadar ağlamıştı o zaman Ali. Kendini yerden yere atmıştı. “Artık balonum da yokk…” diye de çok üzülmüştü.  Sonunda annesi Ali´ye bir tane daha uçan balon aldığında ancak ağıtı dinmişti. Fakat gel gör ki, onu da kaçırmıştı elinden Ali, uçan balonu yine süzülerek gökyüzüne uçmuştu.  Balonunun ardından çaresizce bakan Ali suçlu gibi eziklik duyarak yeniden ağlamaya başlamıştı.

İri yarı baloncu da sokağa girdiğinde:

-Uçan balonn, uçan balonnn diye seslenirdi gür sesiyle.

O gür sesinin altında tertemiz bir yüreği vardı baloncunun. Çocukla çocuk, büyükle büyük olurdu.  Hatta bazen, keyifli günlerinde, kalan son bir-iki balonu da parası olmayan çocuklara dağıtıp gittiği de olurdu.

   Baloncu ve diğer satıcıların sokağa her girdiklerinde böyle ilginç seslenişleri çocukların hevesini daha da kabartırdı. Hemen satıcının çevresine üşüşürdü çocuklar. Kimi gelip alırken, parası biten, ya da para alamayacağına aklı kesen çocuklar da bir köşeye çekilerek kara kara düşünmeye başlarlardı.

   Bazı çocuklar da anne veya babasına doğru koştururlardı. Ağlar, sızlar, gürültü koparır; sonuçta ne yapar eder aldırırlardı alacaklarını.  Aldıktan sonra da, bir hızla gerisin geriye koşup gelerek satıcının önüne dikilirlerdi. 

   Çocuklara kalsa hiçbir satıcıyı boş geçirmeyeceklerdi. Her satıcıdan bir şeyler alacaklardı mutlaka. Oysa bu mümkün değildi. Çocukların harcayacağı para sınırlıydı. Her gelen satıcıdan çocuklar için bir şey alınacak olsa, bu oldukça fazla bir para tutardı. Oysa çocukların ailelerinin onlar için harcayabilecekleri belirli bir miktar paraları vardı.

Çocuklar annelerinden para istediklerinde alırlarsa sorun yoktu. Ama almazlarsa… O zaman siz görün olanları….

Sakız gibi yapışırlardı annelerine. Anneler de çocuklarının bu ısrarcı tutumlarının karşısında ne yapacaklarını şaşırırlardı. Çocuklar daha sonra ağlamaya da başlarlardı. İlle de bir şey almak için çabalayıp dururlardı.

Çocukların ağlaması bazen olumlu sonuçlanırdı. Daha fazla dayanamayan anneleri cüzdanlarından çıkardıkları bozuk parayı çocuklarının ellerine sıkıştırırlardı. Çoğu kez de çocuklar bir sonuç alamazlardı bu ağlamalardan.

Hatta bazı çocuklar o kadar ısrarla para isterlerdi ki…

Anneleri hâlâ para vermeyince ağlayıp, kendilerini yerden yere atarlardı. Özellikle de evde bir misafir varsa bu ısrarcı davranışlarının sonunda istedikleri parayı ne eder koparırlardı annelerinden.

Bazen de çocuklara misafirler para verirlerde ki, bu annelerinin pek hoşuna gitmezdi; hemen misafirlerinin verdikleri parayı geri vererek, çocuklarına bu sefer kendileri para verirlerdi.    

   Yine böyle bir günün sabahında sokağa ilk giren simitçi olmuştu…

Simitçi çocuktan simit almak Ali için çok kolay olmuştu. Parayı ister istemez annesi hemen çıkarıp vermişti. Ali de koşarak,  köşe başında duran simitçi çocuktan bir simit almıştı. Daha sonra da çayın yanında sıcak simiti keyifli keyifli yemeye başlamıştı. 

Bir-iki saat kadar sonra “darı, kaynamış darı” diyen satıcı adamın sesini duymuştu Ali.  Duyar duymaz da bir kıpırdanma başlamıştı.

Daha sonra da:

-Anneee darıcı geldi, para verir misin?diye seslenmişti.

Annesi yok dese de birkaç kez yineleyerek, para istemeyi sürdürdü Ali. Ağlamaya başlayınca da, daha fazla dayanamayan annesi cebinden çıkardığı bozuk parayı “bu son olsun” tamam mı deyip uyararak Ali´ye verdi. Ali yine koşup bir kaynamış darı alarak, ağzını yakmadan yavaş yavaş yemeye başladı.

Öğleden sonra Ali´nin bulunduğu sokağa lahmacun satan bir satıcı geldi. Aslında bu lahmacun satıcısı sokağa her zaman gelen tanıdık satıcılardan değildi.  Köşe başına geldiğinde durdu lahmacun satıcısı. Daha sonra da, gevrek sesiyle “lahmacuun, lahmacuuunnn” diye iki kez bağırdığında, sokaktaki çocuklar hemen satıcının başına üşüştü.

Çocuklar ilk kez görüyorlardı bu satıcıyı.  Hemen birkaçı parasını vererek lahmacun almaya başladı. Ali de yine kendini yerden yere atarak güçbelâ annesinden biraz para almıştı. Sonra da lahmacun satıcısına doğru koşmaya başladı.

Sıcak lahmacun mis gibi kokuyordu. Parasını çıkarıp vererek bir tane lahmacun aldı. Sonra da, kendisi gibi lahmacun satın alıp bir köşede yiyen Ahmet ile Kemal´ın yanına oturarak, keyifle lahmacununu yemeye başladı. Parası olmayıp da lahmacun alamayan çocuklar ise onlara imrenerek bakıyorlardı.

Sokakta birkaç dakika durup dinlenen adam, daha sonra, tek tekerli seyyar arabasının her iki kolundan tutup kaldırarak, yine aynı gevrek sesiyle “lahmacuunn, lahmaacuunn”. diye seslene seslene geldiği gibi köşeyi dönüp gitti.

Satıcı gittikten bir süre sonra ise lahmacun yiyen çocuklarda bir gariplik görülmeye başlamıştı… Karınlarını tutuyorlardı çocuklar. Yediği şeylerden rahatsızlandıkları belliydi.

Ahmet ile Kemal´ın acı duydukları hareketlerinden belli oluyordu. Ama Ali´nin acısı onlardan daha da çoktu. Bir köşede sancı içinde kıvranmaktaydı. Onların bu durumunu gören komşuları hemen bir ilkyardım ambulansını çağırdılar. Hemşireler çocukları iyice inceledikten sonra, hastaneye götürmek üzere hemen ambulansa bindirdiler.

Hastaneye gelen çocuklara acil serviste zaman kaybetmeden ilk tıbbi müdahale yapıldı. Doktorun dediğine göre gıda zehirlenmesi olmuşlardı. Bir süre yoğun bakımda gözetim altında kaldılar. Mideleri yıkandı, iğneler vuruldu. Sonunda ifadeleri de alınarak, çocuklar ailelerine teslim edildi.

Hastanede yapılan tahliller ve alınan ifadeler doğrultusunda çocukların yedikleri lahmacundan gıda zehirlenmesi olduğu anlaşılmıştı. Polisler, aldıkları ifadeler sonrasında, çocukların lahmacun satın aldıkları satıcıyı hemen aramaya başladılar.

Satıcı bulunduğunda gıda zehirlenmesinin nedeni anlaşılmıştı…

Lahmacun satan adam kokmak üzere olan bir et kullandığını itiraf etmişti. Daha sonra, suçlu görülen satıcının polis tarafından ifadesi alınarak, mahkemeye gönderilmişti.

Satıcı mahkeme tarafından gerekli cezayı aldıktan sonra, bu olay Ali ve arkadaşları için büyük bir ders oldu.

Bu olaydan sonra, başta Ali ve arkadaşları olmak üzere tüm çocuklar artık abur cubur sağlıksız şeyler yememeye ve sokak satıcılarından yiyecek bir şey almamaya başladılar. Ne olduğu bellisiz, neden yapıldığı bilinmeyen gıda maddelerini hiçbir satıcıdan almadıkları gibi okul ve aile çevresinde de hiç kimseye aldırmayacaklardı.  

*(12 Şubat 2018)

Cumali Karataş

Anahtar Kelimeler: ALİM, HASTA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZDEN 16.HAFTADA TOPLAM 3 PUAN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANLATILMAZ YAŞANIR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Belediye Kazanmak mı? Seçim Kazanmak mı?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AÇIK MEKTUP
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİ ÜSTÜNE
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
FIRAT DOĞUSUNA HAREKÂT AÇIKLAMASI
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KEDİ KAZASI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BEKA MESELESİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
9 °C
Perşembe
6 °C
Cuma
8 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/17/1228165080794.jpg