ALİİİİİİİİİİİİ
Tarih: 5.12.2017 11:54:25 / 1111okunma / 0yorum
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?

               Şahinli´nin dar sokakları insan doluydu. Herkes kuyumcuya koşuyor, koşarken  “kuyumcu vurmuş” diye bağırıyordu. Kuyumcu soldan vurmuş, kuyumcu sağdan vurmuş, dışarıda vurmuş, içerde vurmuş, kaçarken vurmuş, vurmuş da vurmuş.

               Belki de Emine´ye öyle geliyordu. Başka söz yoktu Şahinlide.

               Ali yatıyordu yerde. Kulağının arkasından kan akıyordu. Sabah giydiği elbise çamur olmuştu. Üzerine gazete kâğıdı örtmüşler, savcıyı, ya da ambulansı bekliyorlardı. Kimse yaklaşamıyordu yanına.

               İçin için kaynıyordu Şahinli.

              “Kuyumcu zengin” diyorlardı.”Kuyumcu güçlü. Kuyumcu kurnaz. Kuyumcu korkmaz. Bilir işini kuyumcu.”

              Ali´nin ayağına baktı Emine. Yüzükoyun olmuş ayakkabısının ucu delikti. Kaç defa çorabının delinmesi belki de ondandı. Evlenmeden önce almıştı ayakkabıyı.

               “Yeni ayakkabı alacağım.” demişti. “Almanya´ya giderken pırıl pırıl olacağım.” demişti.”Çocuklara sonra alırım.” demişti.

              Demek ki içten söylemişti o sözleri. Düğünde takılan altınları bozdurup  ayakkabı alacaktı. Çocukların geçimini sağlayacaktı. Bozduracaktı o kadar altını. Sonra da “Ver elini Almanya.”diyecekti.

            ”Beni boşadın” demesinin faydası olmadığı gibi, altınları bozdurma demesinin de faydası olmamıştı. Bir kere karar vermişti gitmeye. Boz bulanık sel gibiydi Ali. Ne dersen de, ne yaparsan yap, bildiğini okuyor yere göğe sığmıyordu. Dağı taşı delecekti kükremesi.

           “Almanya uzak” demişti Emine.”Almanya acımasız. İnsanı yer bitirir Almanya. Hem candan eder hem yardan. Çile çekeriz sonra. Aç kalırız, susuz kalırız, kimse bize bakmaz.”

        “Buradan iyi “demişti Ali.”Şahinlinin tozlu sokaklarından iyi Almanya. Hasta olsan bakıyorlar insana. Çocuğuna bakıyorlar, karına bakıyorlar, işsizine bakıyorlar. Hem çalıştırıp hem aç bırakmıyorlar insanı. Almanya buradan iyi.”

           Gazete kâğıdının etrafına baktı Emine. Kan pıhtısının arasına düşmüş altın var mı diye?

            Bir avuç altına ne olmuştu?

            Neden kavga etmişti kuyumcuyla?

            Neden vurmuştu Kuyumcu,  Ali´yi?

            Neden Ali eli boş yatıyordu yerde?

            Altın bozdurmak için vurulur muydu insan?

            Yazık değimliydi Ali´ye ?

            Suçu neydi Ali´nin?

           Evlendiği günü düşündü. Nasılda oynamıştı koca salonda. Bütün arkadaşlarıyla tek tek ilgilenmiş, hepsiyle saatlerce dans etmişti. “yoruldum”   dememişti kimseye.

          Şimdi yerde yüzükoyun yatıyordu Ali. Yorgundu. Halsizdi. Elini oynatamıyor, başını kaldıramıyordu. Bütün kanı akmıştı Şahinli sokaklarına. Şahinli kan kokuyordu. Şahinli toz duman. Şahinli vahşet.

        Yaslandığı duvarın dibinden ayağa kalktı Emine. Hiç derman yoktu dizinde. Parmakları uyuşmuş ayakları bir hoş olmuştu. Belki yorgunluktan, belki de korkudandı. Kimseye bakamıyor, kimseye;

    “ Ali öldü. “diyemiyordu. Kan akıyordu içine gözlerinden. Kan akıyordu, yüreğinden. Hiçbir şey diyemiyordu.

          Ali çocuklarının babasıydı. Altınlar düğünden kalmıştı. Giderken   ”Hemen geliyorum” demişti. Şimdi yerde yatıyor yanına varamıyor, boynuna sarılamıyordu. Savcının, polisin,” Sende kimsin ?” demesinden utanıyordu.

          Birde Şahinlinin bakanlarından korkuyordu.

         Dünya âlem biliyordu ki Ali kocasıydı. Dünya âlem biliyordu ki Ali çocuklarının babasıydı. Ama Hâkime, Savcıya;

       “İstemiyorum.” demişti. Polise de söylemişti aynısını. Hâkimde onları ayırmıştı. Karı koca değillerdi görünüşte. Ama yalandı hepsi. Sevmişti Ali´yi. Ali de Emine´yi sevmişti. Dar dünyanın mecbur ettiği bir yalandı ayrılık. İkiyüzlülüğün, geri kalmışlığın, vahşiliğin, yobazlığın, mahkûm ettiği bir yalan.

           Ali oruçluydu.”Peygamberimiz pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutuyormuş. Bende aynısını yapacağım, oruç tutacağım.”demişti.

         Yoksa öleceğini biliyor muydu Ali?

        Öğleyin namaza onun için mi gitmişti?

        Neydi Ali´nin içindeki telaş?

        Ne yapmak istiyordu Ali ?

        Neden yenik düşmüştü kuyumcuya?

        Bütün bunları düşünürken kendi kendini zorluyordu Emine. Gidiyor gitmiyor, yaşıyor, yaşamıyor düşünceleri kafasında dolaşırken,

        “Ambulans geliyor.” dediler.

           Ambulansın acı düdüğü çınladı Şahinli sokaklarında. İnsanlar kıpırdadılar, homurdandılar. Arapça, Türkçe, Kürtçe sesler yükseldi etraftan. Herkes bildiği dili haykırıyor, sokaklar birbirine giriyor, yollar haykıranların ayakları altında eziliyordu.

            Güneş yoktu sanki. Sokaklar kapkara, karanlığa gömülmüş, toz duman içindeydi.

            Ipıl ıpıl su akıyordu yol kenarından. İçi kıpkırmızı olmuş ıpıl ıpıl su.     

            Yerinden Fırladı Emine. Ambulans düdüğüne doğru koştu. İçinden öyle bağırıyordu ki; yer, gök, dağ, taş, ova, “Aliiiiiiiiiiiiiiii” diye inliyordu. Ali yerde yatıyor Emine gökyüzünde uçuyordu. Bir Ali vardı, bir Emine, birde ambulans düdüğü ,kalabalığın içinde.

                Ambulansın arkasından bağırırken yere yapışıp kaldı Emine. İnsanlar kolundan tutup kenara çektiler. Etrafında Âlinin arkadaşları vardı. “Ali yaşıyor” diyorlardı.”Ali ölmedi” diyorlardı.”Ali ölemez” diyorlardı.”Ali yiğit çocuk bunu da atlatır” diyorlardı.

               Güldü Emine. Gözlerini güneşin ışıklarına doğru çevirdi. Bir ok parçası gibi gelen ışınların arasında Ali de vardı. O kadar parlaktı ki duruşu. Üzerinde ki beyaz gömlek gözlerini kamaştırıyordu. Bir nur gibiydi Ali. Şahinlinin bütün sokaklarına kadar uzanmış, kırmızı, sarı, yeşil rengârenk bir nur.

               Ellerini uzattı Emine. Tutmak istedi Ali´yi. Sarılmak istedi. Kucaklamak istedi.

              Güneş kayboldu o anda. Işıklar çekiliverdi etraftan. Zifiri bir karanlığa düşmüş gibi çırpındı Emine. Şahinlinin toz yollarına yapıştı elleri. Kanlı yolların çamuru geldi avuçlarına. Kan pıhtısı olmuş çamurlu suları geldi. Emine bakamadı kanlı ellerine. Yumdu gözlerini açamadı bir daha. Açmak istedi ama açamadı. Saatlerce Ali´yi bekleyen bedeni yıkılıverdi insanların tam ortasına.

              Uyandığında Hastanenin ranzasında yatıyordu. Başında ufacık bir yastık vardı. Kollarına serum takmışlardı. Boyu kısa hemşire ikide bir serumu ayarlıyor, başında duran anasına emanet ediyordu. Yaşlı anası kıpırdamadan tutuyordu serumun hortumunu. Anası ağlıyordu. Hem serumun hortumunu tutuyor hem de gözlerinden yaş akıtıyordu. Akan yaşlar koluna değince uyandı Emine.

          “Ne oldu ?”dedi.

           Anası gözlerinin yaşını silerek Emine´ye baktı.

           “Bir şey yok. “dedi.”Yere düştün buraya getirdiler. “

           “Ali nasıl? ”dedi Emine.

           “İyi “dedi Anası. “Kurtulabilir” diyorlar. Sen iyi olmaya bak.”

            Bir süre konuşmadı emine. Eşarbının altından dışarı çıkmış sarı saçlarını yerine koydu. El bileklerine baktı. Parmaklarını oynattı. Ayaklarını somyanın üzerine doğru çekti. Hiç bir yerinde ağrı yoktu.

            “Ben niye geldim “dedi anasına.

            “Yere düştün “dedi Anası.”Bayılmışsın. Ayak altında ezeceklermiş seni.”

            “Ali nerde Ana ?”dedi.”Ali´yi görmek istiyorum.”

            Anası yere baktı. Akan gözyaşlarını göstermek istemeden yere baktı. Sonra dışarı çıkar gibi etti, kapının ağzından geri döndü.

              Emine anlamıştı. Anası kendinden bir şeyler saklıyordu. Oldu olası sevmemişti Ali´yi. Birden göğüs kafesi şişmeye başladı. Sanki soluk alamıyordu. Gözlerinin önü karardı elleri boğazına doğru çekildi. Boyu kısa hemşire geldi hemen. Takılan serum şişelerini kontrol etti. Hortumu inceledi. Emine´ye bir tokat indirdi. Emine kendinden geçti.

              Tekrar uyandığında karşısında Atatürk´ün resmi vardı. Yerini değiştirmişler başka bir odaya almışlardı. Başında kimseler yoktu. Kolundaki serumu çıkarmışlar, elinden ranzaya bağlamışlardı. Oda kapısı kapalıydı. Bir süre sonra bir hemşire geldi. Güler yüzlüydü. Uyandığını görünce sevindi. Sonra iğne vurması gerektiğini söyledi. İğneyi vurup gitti.

           Daha sonra Doktor geldi. Gencecik bir çocuktu. Gözlerinde incecik  beyaz gözlüğü vardı.

             “Nasılsın Emine ?”dedi.

             “İyiyim “dedi Emine. “Ne oldu bana ?”

             “Çok iyisin.”dedi Doktor.”Daha da iyi olacaksın. Ne kadar uslu durursan o kadar çabuk iyileşirsin. Şimdilik uyumana bak. Hiç bir şeyi kafana takma.”

              “Kolay mı? “dedi Emine.

              “Kolay değil elbette.”dedi Doktor.”Ama adalet gerekeni yapacaktır.”

              “Adalet onlara işlemez.”dedi Emine.”Adalet ancak bize işler. “

              “Neden işlemesin ?”dedi Doktor.

              “Onlar zengin.”dedi Emine. “Kocam altın bozdurmak için gitti kuyumcuya. Altın bozdurmak için adam mı öldürülür? “

               “Bana öyle demediler.”dedi Doktor.                

               “Ne dediler ?”dedi Emine

               Doktor Emine´nin derdini çözmeye çalışıyordu. Onu biraz konuşturmanın faydalı olacağını düşünerek.

                “Seni üzmek istemem ama “Altın çalacakmış” diyorlar.

                “Gördün mü işte ”dedi Emine. “Seni bile inandırmışlar. Camiye giden insan altın çalar mı doktor?  Altın çalacak insan camiye gider mi? Oruç tutan insan altın çalar mı? ”

                 “Niye gitmiş peki Kuyumcuya? ”dedi Doktor.

                 Emine gözlerini tavana dikerek bir offf “çekti. Sonra Atatürk´e baktı. Çakmak çakmak gözleri vardı. Üzerindeki elbise çok güzel ve temizdi.

                 “Almanya´ya gidecekti.”dedi. “Buraları beğenmiyordu Ali. Altın paralarını yol parası yapacaktı.”Orada insanı ezmiyorlar.” diyordu.”Orada açlık yok, fakirlik, yok.” diyordu.”Çalışıp, çalışıp aç kalmak olmaz.” diyordu.”İnsana, insan gibi davranmak var.” diyordu.”Önce insan olmak var.” diyordu.”

                  “Buralarda yok muymuş “dedi Doktor.

                  “O biliyordu Almanya´yı.”dedi Emine.”Daha önce gitmişti Almanya ya.”

                  Doktor yerinden kalktı. Emine´nin baktığı Atatürk resminin yanına gitti.

Bir süre resmi seyrettikten sonra.

                  “Sana layık olamadık paşam. “dedi. Sonrada kapıdan çıkıp gitti.

                   Emine doktoru üzdüğünü hissederek yan dönüp yattı. Bir süre gözüne uyku girmedi. Daha sonra uyudu.

 

                

 

 

 

Anahtar Kelimeler: ALİİİİİİİİİİİİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
AT (15 Ocak 2019 - Salı)
OKUMAK ÜZERİNE (08 Ocak 2019 - Salı)
LEYLAYI DÜŞÜNMEK (01 Ocak 2019 - Salı)
BABAMI GÖTÜRDÜLER (25 Aralık 2018 - Salı)
KEDİ KAZASI (18 Aralık 2018 - Salı)
VEYSEL GARANİ (04 Aralık 2018 - Salı)
ŞEYH MUHİTTİN ARABÎ (27 Kasım 2018 - Salı)
LOKMAN HEKİM EFSANESİ (13 Kasım 2018 - Salı)
HATIRLADIM (06 Kasım 2018 - Salı)
BİRAZCIK DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ? (30 Ekim 2018 - Salı)
ZALA (23 Ekim 2018 - Salı)
GÜLLÜ İLE KELOĞLAN (16 Ekim 2018 - Salı)
MEVLANA (09 Ekim 2018 - Salı)
ŞEYTANI GÖREN ÇOCUK (02 Ekim 2018 - Salı)
YANGIN YERİ (25 Eylül 2018 - Salı)
DİŞLİ KEMAL (11 Eylül 2018 - Salı)
YUSUF GİTTİ HOCAM (04 Eylül 2018 - Salı)
YAYLA YOLLARI (03 Temmuz 2018 - Salı)
SİYASET (26 Haziran 2018 - Salı)
İYİ Kİ TARLADAYIM (20 Haziran 2018 - Çarşamba)
EMEVİ SİYASET (12 Haziran 2018 - Salı)
HENDEK SAVAŞI (05 Haziran 2018 - Salı)
UHUD SAVAŞI (29 Mayıs 2018 - Salı)
BEDİR SAVAŞI (22 Mayıs 2018 - Salı)
FİL EFSANESİ (15 Mayıs 2018 - Salı)
HUZURLU OLMAK İÇİN (08 Mayıs 2018 - Salı)
BU VATAN BİZİM (01 Mayıs 2018 - Salı)
HASAN DEDE KÖPRÜSÜ (24 Nisan 2018 - Salı)
YARIMCA MUSKASI (17 Nisan 2018 - Salı)
ORMANA AĞIT (10 Nisan 2018 - Salı)
ANKARA (03 Nisan 2018 - Salı)
15 DAKİKA EDEBİYAT (27 Mart 2018 - Salı)
ELVEDA LEYLA (21 Mart 2018 - Çarşamba)
HASAN DEDE (13 Mart 2018 - Salı)
BİZDEN SÖYLEMESİ (06 Mart 2018 - Salı)
OKUL KAYDI (27 Şubat 2018 - Salı)
KİTAP´IN HİKÂYESİ-2 YILDIZ ELMASI (20 Şubat 2018 - Salı)
SEVGİLİLER GÜNÜ (13 Şubat 2018 - Salı)
TİRŞİK (06 Şubat 2018 - Salı)
VATAN SAĞOLSUN (30 Ocak 2018 - Salı)
TEĞMEN (23 Ocak 2018 - Salı)
DEVLET KAPISI- 2018 (09 Ocak 2018 - Salı)
BEŞ OCAK ve ADANA (02 Ocak 2018 - Salı)
BİZ VE İLİM (26 Aralık 2017 - Salı)
YÜZ YILLLIK HİKAYE - MERHABA TÜRKÇE (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
YAHUDİLER (12 Aralık 2017 - Salı)
BU SAVAŞ BİTMELİ (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
KREDİ (22 Kasım 2017 - Çarşamba)
HOCALARIN DÜĞÜNÜ (14 Kasım 2017 - Salı)
CHP KAPATILSIN MI ? (07 Kasım 2017 - Salı)
BAKMAK ve GÖRMEK (31 Ekim 2017 - Salı)
BESİME TEYZE (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
BİZİM KÖY´ÜN HALLERİ (NAR) (18 Ekim 2017 - Çarşamba)
EKONOMİNİN ÇİVİSİ (10 Ekim 2017 - Salı)
AY (03 Ekim 2017 - Salı)
KOKAR (26 Eylül 2017 - Salı)
DOSTLAR BENİ HATIRLASIN (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
AĞA VE EŞKİYA (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
EMİN AMCA (29 Ağustos 2017 - Salı)
KÖYDE BİR SABAH (20 Ağustos 2017 - Pazar)
KÖYDE BİR SABAH (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
EŞKİYA VE KARETE (ÇUKURAĞALI-Roman) (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
NİHAT ARTIK YOK (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
YEMEN NERE? KOZAN NERE? (18 Temmuz 2017 - Salı)
BAŞKAN ve BEN (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
ÇİĞŞAR ve OBALAR (28 Haziran 2017 - Çarşamba)
TÜRKÇE KONUŞMAK (19 Haziran 2017 - Pazartesi)
CİN HİKÂYELERİ (01 Haziran 2017 - Perşembe)
CİN HİKÂYELERİ (30 Mayıs 2017 - Salı)
CENNET KADIN (23 Mayıs 2017 - Salı)
HAKSIZLIK KARŞISINDA (16 Mayıs 2017 - Salı)
GECE YANIĞI (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
ROMAN YAZMAK (02 Mayıs 2017 - Salı)
ERGENEKONCULAR (25 Nisan 2017 - Salı)
23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI (18 Nisan 2017 - Salı)
ARAP ve TÜRKLER (11 Nisan 2017 - Salı)
GELECEK NESİL (04 Nisan 2017 - Salı)
YAZIK ÇOK YAZIK (28 Mart 2017 - Salı)
ZÜBEYDE HANIM (21 Mart 2017 - Salı)
TÜRKLERİN İNSANLIK TARİHİ (14 Mart 2017 - Salı)
İKİ KADIN ve AYRILIK (07 Mart 2017 - Salı)
2B LER VE HİKÂYESİ (28 Şubat 2017 - Salı)
BİBERLER NEDEN KURUDU (21 Şubat 2017 - Salı)
MUTLULUK BÖYLE BİRŞEY (15 Şubat 2017 - Çarşamba)
SAĞDUYU (31 Ocak 2017 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZ İLK YARININ SON HAFTASI SIFIR ÇEKTİ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BEYLİKDÜZÜ´NDEN SEFAKÖY´E İSTANBUL TÜYAP KİTAP FUARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
MİYOPLAR UZAĞI GÖREMEZ, GÖREMİYORLAR!
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANADOLU´M, ATA YURDUM
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİLMEKVE EĞİTİM
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
CHP, Bu Seçime Katılacak mı?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DÜNYA´DA SEVİLEN LİDER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
ABD´NİN ETNİK BÖLÜCÜLÜK KIŞKIRTMASINA KARŞI ATATÜRK´ÜN TAM BAĞIMSIZLIK İÇİN LAİK, YANİ DEMOKRATİK ULUSAL BİRLİK MODELİ HAYKIRILMALIDIR!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsan Geçmiş Kısa Tarihi Ve Yaratığı Teknoloji İle Karşı Karşıya Gelmesi
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
İSTANBUL ROMANLARI
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ABD, BÖLGESEL OYUNDA ŞAŞIRTMIYOR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
SEÇİMLER ÖNCESİ TÜRK HALKINA ÇAĞRIMDIR
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
AT
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Formanın ağırlığını hissetmek gerek
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BÜROKRASİ VE SAĞLIK ÜZERİNE
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/19/1422573915426.jpg