Ali KEMAL – Zeki KUNERALP- Boris JOHNSON
Tarih: 10.10.2016 13:25:52 / 1072okunma / 0yorum
Zekai BULUÇ

        Anti –emperyalist kurtuluş savaşımıza karşı çıkıp kalemini işgalci emperyalistler yararına kullanan  ve bu konuda elinden geleni ardına koymayan Ali Kemal , işbirlikçilerin  önde geleniydi . Yüzellilikler sıralamasında da ön saflardaydı . Kurtuluş savaşımızın utkuyla bitirilmesi sonucunda işbirlikçi Ali Kemal ‘in son kullanım  tarihi dolduğundan İngilizler tarafından yüzüstü bırakılmıştır . Daha sonrasını İlhami SOYSAL “ Yüzellilikler “ isimli kitabında nasıl anlatıyor gelin bakalım :  ……..Ali Kemal Serkl Doryan kulübüne tıraş olmaya gider . Gider ama gidiş o gidiş olur …

 

         Ali Kemal Bey , traş olduğu  berberden direnmesine hiçbir olanak bırakılmadan alınır ve bindirildiği bir motorla İstanbul´dan çıkarılıp , yargılanmak için Ankara´ya götürülmek üzere  İzmit´e getirilir , İzmit´te karargah kurmuş , Garp Cephesi Birinci Ordu Komutanı Sakallı Nurettin Paşanın karşısına çıkarılır .

         Ali Kemal´in sonu korkunçtur …

         Nurettin Paşa tarafından iyice azarlandıktan sonra dışarıya çıkarılmış , Saat Kulesinin altına yığılmış binlerce İzmitlinin eline teslim edilmiş ve parça parça edilmiştir .Cesedi , hemen istasyon karşısında bir ağaca göğsünün üstüne  “ Artin Kemal “ yazılı bir yafta iliştirilip ayağından baş aşağı asılmıştır . Lozan Konferasına gitmek üzere Ankara´dan İstanbul´a geçmekte olan İsmet Paşa , Rıza  Nur  ve Hasan Saka bir zamanların ünlü gazetecisini son defa orada öyle görürler ,İsmet Paşa , Nurettin Paşanın gösterdiği cesede bakmak istemez ,Kompartımanına döner .

 

         Lozan Barış görüşmesine ikinci delege olarak katılan Dr.Rıza Nur , yıllar sonra kaleme aldığı anılarında  bu feci manzarayı şöyle dile getirir :

         “ Akşam üzeri İzmit´ e vardık , ortalık kararıyordu . Nurettin Paşanın karargahı İzmit´te idi .Bizi İstasyonda İstikbal etti . Bir tarafında İsmet bir tarafında ben gidiyoruz . Ali Kemal´in geldiğini Ankara´da telgrafla İstanbul´dan öğrenmiştik . Ali Kemal´i görmek istiyordum …Nurettin´e Ali Kemal´i sordum . “ Şimdi götürüyoruz  “dedi .Nerede ? dedim , yine , “ Şimdi görürsünüz .” dedi .Tuhaf cevap …Gittik gittik yanımızda Miralay Mojen de var ( Delegasyon işgal mıntıkasında refakat edecek olan Fransız Albayı- İ.S) Bir meydanda  her tarafta meşaleler , yine Nurettin´e  ‘Bu ne ?´ dedim . Yine şimdi görürsünüz , dedi .

         Daha yaklaştık bir de petrol ile yoğrulup yakılmış kül toplarının alevlerinin ortasında bir sehpa . Bir adam asılmış uzun beyaz gömlek giydirilmiş . Göğsünde de büyük bir yazı  ile “  Artin Kemal “ yazılı .Anlaşıldı . Nurettin sanki büyük bir marifet yapmış gibi bizi doğru bu şenliğe götürdü . Fakat benim de tepem attı . Daha yaklaştım iyice baktım . Ali Kemal ;bir ayağında kundura var , diğer ayağında kundura da çorap da yok . Yüzü kan içinde kafası yandan yassılaşmış . Demek ki sopa ve taş ile öldürülmüş ,başını ezmişler  ,sonra asmışlar . Fransız Miralayı bana soruyor : “ Öldürüldükten sonra mı asmışlar ?” diyor. Adamdan utandım  . Elbet öldürülmüş birini asmak adiliktir . Hem kanunsuz öldürmek de dedim ki : “ Miralay efendi , öyle olur mu ? divanı harp hüküm vermiş asıp idam etmişler !!” Ne yapayım ?

         Şimdi merak ediyorum . Nasıl öldürülmüş ?

         Ben Anadolu´ya gittikten sonra Ali Kemal benim aleyhimde yazdı. Bu bir şey değil, milli dava aleyhine yazdı. Ve fiil ile elinden gelen her şeyi yaptı. Hakikaten milli hareketin güçleşmesine, bu hareketi ittihatçı hareketi göstermesinden halkın bir kısmının iştirak etmemesine isyanlara sebep oldu. Hatta bu hizmetlerinin hatırası olmak üzere Ferit Paşa  ,Ali Kemal´e bir altın kalem hediye etti. Bunlar vahim. Fakat manzara feci. Çok bakamadım. Çekildim. Yemek hazırlamışlar, oraya gidiyoruz. Fakat Fransız Miralay da beraber, Nureddin´e nasıl olduğunu sordum. Kemal´i fahr ile (öğünerek) yüksek perdeden göğsünü kabartarak hikaye etti: İzmit´e getirdiler, aldım, istintak ettim, hakaret ettim, sonra da asker ve ahaliden bir kalabalık toplamalarını emirberlerime emrettim. Topladılar. Beklesinler, Ali Kemal´i çıkaracağım, hemen üstüne üşüşsünler, sopa ile taşla, yumrukla gebertsinler, dedim. Öyle yaptılar. Sonra da oraya astım, dedi. Oh... bu bir cinayet idi. Hem de bunu bir ordu kumandanı yapıyordu. Bir kumandanın Türk askerliğine böyle bir leke sürmesini bir türlü çekemedim. Bu iş bana pek acı geldi. Düşünüyorum... Sofraya oturduk. Baktım bana anlattığı gibi Fransız miralayına da anlatmıyor mu? Hepsini ve geberttikten sonra astırdığını anlattı. Baktım, bu adam bununla iftihar ediyor. Hikaye etmesinden bile keyif duyuyor. Cinayet olduğunun farkında değil. Fransızcası da kıt, yarım yırtık olarak ve fakat büyük bir muvaffakiyet yapmış tavrıyla anlatıyor. Bari bu rezaleti şu ecnebiden sakla. Gördüm ki aşağı bir adamdır. Hem de güya dindar, bir müteassıptır, bunu nasıl yapar? Açtım ağzımı, yumdum gözümü. Dedim ki, Be Nureddin Paşa! Ali Kemal´i buraya Ankara´ya gönderilsin diye yolladılar. Bu bir hukuktur. Ankara´da muhakeme edilecekti. Orası hükümettir. Sen hiç hükümet var mı, yok mu kaale alma. Herifi tut, adam topla öldürt. Sen bir kumandansın, bu senin vazifen mi? Cellat mısın? Bu bir cinayettir. Ankara´da muhakeme edilecekti, belki beraat edecekti, belki idam cezası yiyip idam edilecekti. Mahkeme hüküm verir, idam edilir. Fakat siz burada insan öldüremezsiniz. Siz bir cinayet işlediniz. Hem hükümete asisiniz, hükümetin tevkif ettiği bir adamı öldürüyorsunuz, hükümete haber bile vermiyorsunuz. Bari, böyle bir çirkin cinayeti bir ecnebi zabitten saklayın. Pek sert ve bunu sofrada herkesin içinde söyledim. Sofrada yirmi kişi kadar vardı. O azametinden havalarda uçan Nurettin kül gibi oldu ve hiçbir lakırdı söyleyemedi.»

                                                        *****

         Rıza Nur´un Sakallı Nurettin Paşa ‘ya söyledikleri  (!) beni aldı Şevket Süreyya AYDEMİR´in Rıza Nur için söylediği bir söze götürdü …

         Şevket Süreyya AYDEMİR; Rıza NUR için “ Egocentrik “ bir kişilik diyordu . Egocentrik aşağı yukarı şu anlama geliyordu : İçinde bulunmadığı veya yaşamadığı olayları siyasi amaçları için , kendine pay çıkarmak için içindeymiş gibi nakleden kişi . Bir tür narsist bir tür oportünist  kişi .O yüzden Rıza NUR ‘un haklı da olsa Sakallı Nurettin Paşaya fırça atabileceğini sanmıyorum .

                                                        *****

 

 

         Cumhuriyeti kuranlar Ali Kemal´in ailesinden öç almak istemedikleri için Ali Kemal ‘in oğluna  Türkiye Dışişlerinde görev verdiler .

         Zeki KUNERALP ,

            Babası Ali Kemal öldürülüp , ailesi sınır dışı edilince, İsviçre´de hukuk eğitimi görmüştür. İnönü´nün özel izniyle Türkiye´ye dönmüş ve Dışişleri Bakanlığı´na girmiştir. Bükreş, Prag ve NATO Türkiye daimi temsilciliklerinde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1956-1957 yıllarında Paris, 1960-1964 arasında Bern, 1964-1966 ve 1969-1972 yılları arasında Londra, 1972-1979 yıllarında Madrid Büyükelçiliği, 1960 yılında kısa bir süre ve 1966-1969 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği (Müsteşarlık) yapmıştır.

1978 yılında Madrid´de Zeki Kuneralp´in eşi Necla Kuneralp, bacanağı diplomat Beşir Balcıoğlu ve onun eşi ile şoför Antonio Torres ASALA´nın 3 üyesinin ateş açması sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir.

Zeki Kuneralp 1979 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. 1998 yılında vefat etmiştir. 13 Temmuz 2016 tarihi itibariyle Birleşik Krallık dışişleri bakanı Boris Johnson ; Zeki Kuneralp´in yeğenidir.

 

         Sağlıcakla kalın .

Anahtar Kelimeler: KEMAL, Zeki, KUNERALP, Boris, JOHNSON
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”E SAYGI DUYMAK ! (18 Haziran 2018 - Pazartesi)
TAKKELİ NEOLİBERALİSTLER (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK LONDRA´DA (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SAVAŞ ÖNCE KİMLERİ VURUYOR? (07 Mayıs 2018 - Pazartesi)
KARAMANOĞLU MEHMET BEY´İ ARIYORUM (30 Nisan 2018 - Pazartesi)
57. ALAYIN KAYIP SANCAĞI NEREDE? (19 Mart 2018 - Pazartesi)
NEYZEN TEVFİK´İN ASABİLİĞİ! (19 Şubat 2018 - Pazartesi)
ABD´NİN YEDİĞİ NANELER! -3- (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
I HAVE A DREAM (*) (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
İKİNCİ YÜZYILA GİRİŞ ! (21 Aralık 2017 - Perşembe)
trump trump ! (07 Aralık 2017 - Perşembe)
LİBERAL EVRİM ! (04 Aralık 2017 - Pazartesi)
AH BİR ATAŞ VER CİGARAMI YAKAYIM (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“ASMAYIP DA BESLEYELİM Mİ ?” EKOLÜ (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
YASSAH HEMŞERİM! YASSAH ! (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
AFYON ŞUHUT´TAN KOCATEPE´YE GİDİŞ (28 Ağustos 2017 - Pazartesi)
NEOLİBERALİZMİN EKONOMİ - POLİTİĞİ (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
KOAH HASTALIĞININ NEDENLERİ (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
MANİSALI ALİ BEY (03 Temmuz 2017 - Pazartesi)
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER - 3 – (19 Haziran 2017 - Pazartesi)
YENİ ve BULUNMAZ (!) KOMŞULARIMIZ (22 Mayıs 2017 - Pazartesi)
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -2- (08 Mayıs 2017 - Pazartesi)
MAFYA İSİMLİ KEDİYE MEKTUPLAR ! (10 Nisan 2017 - Pazartesi)
SAVAŞ ÖNCE KİMLERİ VURUYOR ? (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
İSMET İNÖNÜ: BIRAKIN ÇOCUKLAR OYNASIN! (27 Mart 2017 - Pazartesi)
GALİLEO GALİLE (20 Mart 2017 - Pazartesi)
DR. CENGİZ YURTOĞLU ‘NA AYIP EDİYORUZ ! (27 Şubat 2017 - Pazartesi)
PROF.DR . ALPASLAN IŞIKLI´YA BORCUMVAR ! (20 Şubat 2017 - Pazartesi)
TERÖRÜ NASIL YENERİZ ? (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
KADINA ŞİDDET ! (31 Ocak 2017 - Salı)
BU DÜNYADAN DR.ENGİN TONGUÇ GEÇTİ (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
DÖRT NOKTA ÜÇ (4.3) NEDİR ? (26 Aralık 2016 - Pazartesi)
SELAHATTİN PINAR VE SAFİYE AYLA (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
FÜZE SELAMİ (31 Ekim 2016 - Pazartesi)
JOHN MAYNARD KEYNES´İN YANILGISI (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
KİMLERLE POLLYANNACILIK OYNANMAZ ? - 2- (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
KİMLERLE POLLYANNACILIK OYNANMAZ?- 1 – (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
26 AĞUSTOS 1922´YE DOĞRU (22 Ağustos 2016 - Pazartesi)
ADANALI BEŞİZLER DÜNYAYA HOŞGELDİNİZ ! (25 Temmuz 2016 - Pazartesi)
“ THE BACASIZ FABRİKA “ STORY - 2 - (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
THE “ BACASIZ FABRİKA “ STORY (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
UYANIN HEY UYANIN ! -2- (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
MERAK EDİP ETMEDİKLERİMİZ ? (30 Mayıs 2016 - Pazartesi)
MİLGEM PROJESİNE NE OLDU ? (02 Mayıs 2016 - Pazartesi)
ENFLASYON DÜŞMÜŞ ! (07 Mart 2016 - Pazartesi)
UYANIN HEY UYANIN ! (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
PETROL MUAMMER ve KALPAKSIZ KUVVACI (25 Ocak 2016 - Pazartesi)
ÜŞÜYORUM ! (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ (07 Aralık 2015 - Pazartesi)
İSMET İNÖNÜ : ANLAMADIM ! (30 Kasım 2015 - Pazartesi)
ALİ KOÇ PROLETER Mİ ? (23 Kasım 2015 - Pazartesi)
AYDIN (!) ÜZERİNE TEZLER ! (17 Kasım 2015 - Salı)
İSPANYA´YI DİNLİYORUM GÖZLERİM KAPALI (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÇAKMA CLARK GABLE‘LAR ! (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
YANGINDA İLK KURTARILACAK OLAN! (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
BÜYÜK İNSANLIK (!) (07 Eylül 2015 - Pazartesi)
EMPATİ YAPMAK HER ZAMAN MÜMKÜN DEĞİLDİR ! (17 Ağustos 2015 - Pazartesi)
TORUNUM BARIŞ´A NE ALMALIYIM? (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
YUNANİSTAN NEDEN BÖYLE OLDU ? (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
EMPERYALİZMDEN KORKMA , GEÇ KALMAKTAN KORK ! (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
BİR KAHKAHA BİR PİRZOLAYA BEDELMİŞ (!) (29 Haziran 2015 - Pazartesi)
BİRAZ MAVRA, BİRAZ ESPRİ BİRAZ DA ŞAKA! (22 Haziran 2015 - Pazartesi)
ÖNYARGILARI NİÇİN KIRAMIYORUZ ? (15 Haziran 2015 - Pazartesi)
SARI CİVCİV ve PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ (08 Haziran 2015 - Pazartesi)
MUTLU OLACAK KIZI MUTSUZ ETMEK! (25 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
İZİN
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KAPİTALSİZ KAPİTALSİSTLER
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 15
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
DEĞERLER ÜZERİNE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN ÖZGÜRLÜK BİLDİRİSİ AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BENCİL ÖĞRENCİLERLE BAŞA ÇIKMAK
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Örselenmiş bir toplum…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ! MUSTAFA KEMAL´İN ÖRGÜTLEDİĞİ "MİLLET İTTİFAKI"NIN İLK ADIMLARI!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”E SAYGI DUYMAK !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Üniversite Mezunları Türkiye´nin Nitelikli İş Gücünü Karşılayacak Düzeyde Eğitimli mi?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
EDEBİYAT… EDEB/İYAT
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
YASEMİN BÜLBÜL - “BEN ŞEMS”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İYİ Kİ TARLADAYIM
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
CUMHURİYET TARİHİNDE İLK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
24 °C
Salı
23 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg