Adananın Yaşadığı Çevresel Sorunlar Adana´nın Yaşam Kalitesini Olumsuz Ekilemektedir
Adana Türkiye´nin halen önemli bir metrapolü. Bugün yaşam kalitesi düşmüştür. Uzun zamandır nitelikli göç veren ve sürekli güç kaybeden ve sıradanlaşan bir konuma doğru yol adığını biliyor
Tarih: 23.9.2015 13:28:32 / 2273okunma / 1yorum
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,

Anız ve güneyden gelen tozların Adana üzerinde yarattığı boğucu sıcaklık ve doğadaki her objenin özellikle evlerin ve bitkilerin yapraklarının yüzeyine abanan tozların yarattığı kirlilik yağmur suları ile giderildi. Ancak Adana´nın alt yapı yetersizliği nedeniyle bir saatlik yağış ile kent bir kez daha yaşanılamaz duruma geldi. Her tarafı betonlaştırılmış ve sürekli tarım alanlarını amaç dışı kullanımı ile artık yağmurun yer yüzeyinin içlerine doğru nüfuz edeceği hiç bir yer kalmamıştır.

Yağışlar Normal, Anormal Olan Yağışın Yoğunluğunu ve Olası Suyun Çıkış Kanalarını Düşünülememsidir

Vatandaş sürekli olarak soruyor neden her yağmur sonrası su baskınları yaşanıyor. Adana kentinin içinde bir zamanlar var olan dereleri ve suyun akış alacağı çaylar sonradan yerleşime açıldığı için yağmus sonrası yüzeyde birken suların akacağı yön bulmadığı için sel baskınları oluşuyor. Çok doğal ki yağan yağmurun önce bitki yapraklarına çarpması ve hızının kırılması ve daha sonrada toprak yüzeyine ulaşan sular toprak tarafından emilir ve toprağı derinliklerine doğru sızar ve bu sular toprakta boşluklarda ve kil yüzeylerinde tutulur. Yağışların azaldığı yaz dönemlerinde toprakta kalan sınırlı miktardaki su ile toprakta yetişen bitkiler varlıklarını devam ettirir. Şimdilerde her taraf bina ve beton olduğu için toprak yok, yeşil alan yok ve yüzeye düşen yağmur suları hızla beton yüzeyinde birikiyor ve nerede ve hangi yönde  bir eğim bulursa o yöne doğru yönelmektedir. Yağışın miktarı arttıkça, yüzeyde biriken su kütlesi artar ve su hareketlendikçe önüne gelen her nesneyi önüne katar götürür. Adana´da yaşadığımız ve geçen haftalar da Artvinde yaşadığımız manzaralar tamamen insanın yaptığı planlama hatalardan kaynaklanıyor. Bodrumda dün yağan yağmur sonrası dere yatakları üzerinde yapılan tüm yerleşim yerlerinin sel altında kaldığını yetkililere doğal affet olarak sunması ise ayrı bir yaman çelişkinin tam yansıması. Doğanın kendi mekanizmasının işleyişi insan faaliyetleri ile engellendiği için sorun yaşanıyor. Bunun adı “doğal afet” değil, insani afet dersek abartmamış oluruz. Bugün yaşadıklarımız kader değil insanın tercihen yaptığı planlama hatalarının sonucu olarak yaşanmaktadır. Dün basına yansıyan Adana kentinin eski E-5 yolu üzerinde açılan alt geçitlerin su altında kalması, yeni Adana Valiliğinin yanında demiryolu köprüsünün altı, Belediye evleri içinde gçmişte var olan dere yatağına biriken sular içinde kalan arabaların görüntüsü ve perişan insan manzaraların tamamı insanın yaptığı yanlışlar ve öngörüsüzlüklerden birkaçının sonucudur. Her yağmur sonrası genelde yoksulların oturduğu gecekondular, binaların alt katlarında oturan yoksullar ve kapıcıların evlerini su basar, onların feryadı ve çırpınızı pek duyulmaz.

 

Sorun Doğada Değil Kentin Yönetim Anlayışından Kaynaklanıyor

Adana´nın yaşanabilir bir yeşil kent olma talebi hep oldu ancak belediye yöneticilerinin tercihleri ile bugün bu taşınamyan sorunlar yaşanmıyor. Yazları anız yakılması ve kentin yaşanamaz hale gelmeside yine sorumluluk konumdaki insanımızın tercihi ve planlaması ile yaşanmaktadır.

Anız yakılmasının yaratığı boğucu sıcaklık ve kül-toz ve arkasında ani olarak başlayan yağış ile Adana alt yapı yetersiliği ile bir türlü yaşanılabilir bir kent olma durumuna geçemiyor. Özellikle bu yaz yaşadığımız ağır bunaltıcı sıcak, her yere sinen anız küllü, çöllerden gelen tozlar ve bunların sağlığımızı tehtit eden bunaltıcı ortam ile insanın yaşam kalitesi iyice düşmüştür. Adana kentinin yaşanabilirliği ve kalitesi düştükçe insanların Adana´da yaşama isteği de azalmaktadır. Her yıl anızın kenti yaşanmaz durma getirdiği bir ortamda soru açık “kim böyle bir kentte yaşamak ister ki?”

21 Eylül 2015 tarihli yağış ile birlikte özellikle Kuzey Adana´nın eski dere yataklarının bulunduğu yerleri su altında kalması akla bir zamanların “modern kent sloganlarını” gündeme getirdi. 1981 yılında Çukurova Üniversitesine öğrenci olarak geldiğimde o zamnki ismi ile Baraj Lisesi ve baraj kapısının ilerisinde neredeyse yerleşim yeri yoktu. Son 30 yılda kuzey Adana´da neredeyse yeni bir kent yaratıldı. Güneydoğudan yaşanan göç olgusu ile Adana´nın artan nüfus artışı ile kuzey Adana revaştaydı. Geçmişte yapılan bütün eleştirilere bir yana bugün yaşanan afetler sonrası kentin yeni yerleşim yerininde her türlü alt yapıdan yoksun olduğu kendiliğinde ortaya çıktı.

Adana ayrıca estetistikten yoksun, yaşanılabilir farklı ortam sunamayan bir kent. İçinde Seyhan nehrinin akması iki barajın yanıbaşında bulmasına rağmen yaşanılabilir alternatif ortamlar sunamamaktadır. Uçak ile yolculuk yaptığımda Adana kentinin üzerinden uçaktan aşağı baktıkça her defasında kutu kutu binalar, nefes alacak park ve yeşilin olmaması binaların üzerindeki güneş enerjisi için çatılara yerleştirilen tenekeler kenti tam bir teneke kentine dönüştürmüş.

 

Adana Metrapolü Desentralize Edilmeli Ve Uydu Kente Sistemine Geçilmelidir

Aslında Adana bu durumu hiç hak etmiyor. Yeniden bir çağdaş imara ve alt yapıya kavuşması gerekir. Ancak nasıl? Ve hangi mekanizma ile?

Bu sorular kentin yetkililerini ve politikacıları ilgilendiriyor.

Ancak öneri olarak:

Adana gibi 2 milyonluk bir metropoliten kentin yeniden planlanması şart. Kentin modern planlama ekseninde kentin desantralize edilmesi gerekir. Taşınamayan ve temiz hava almakta zorlanan kentin içinde hava koridorlarının oluşması için yeşil alan meydanlarının yaratılması şart. Kentin artan nüfuz yoğunluk nedeniyle merkezin dışında yeni uydu yerleşim yerlerinin yaratılması düşünülmelidir.  Kentin taşınması için toplu taşıma aksları sisitemine hizla geçilmelidir.

Kentin içindeki su tahliye yolları yeniden güncellenmelidir. Adana´da artan hava kirliliği ve anız yakılmasına karşın uydu verileri öncü uyarı sistemi mutlaka kurulmalıdır. 

Adana Türkiye´nin halen önemli bir metrapolü. Bugün yaşam kalitesi düşmüştür. Uzun zamandır nitelikli göç veren ve sürekli güç kaybeden ve sıradanlaşan bir konuma doğru yol adığını biliyor. Uzun zamandır Adana´nın her alanda gerilediği konusunda uyarılarımızı yapıyor/yapıyorduk. Özellikle bu yaz yaşanan anız yakılması ve toz yığınının uzun süreli kent üzerindeki olumsuz etkisi kente yaşamı zorlaştırmıştır. Şimdi bu son yağmurlar ile kentin işleyemez duruma geldiği ve yaşanılamaz duma geldiği konusundaki eleştirler daha da ciddileşmiştir.

Benim görebildiğim kadarı ile Adana´nın sorunu, nitelikli göç kaybı ile önemli derecede üretkenlikten ve yaratıcılıktan uzaklaşmaktadır. Bunun en açık örneği, sinama, roman ve şiirde eski üretkenliğini koruyamadığı gösterilebilir. Yine de umutsuzluğa düşmeden, Adana yeniden bereketli toprakların verimliliğine önem vermeli, sanata, edebiyata ve bilime önem vermelidir. Adana´nın yaratıcılığı artırması için üniversitelerini mutlaka güçlendirmesi gerekir. Adana´daki demokratik kitle örgütleri, odalar, üniversite ve kentin yetkililerinin Adana´nın geleceği için bir araya gelip köklü çözüm önerileri geliştirebilir diyelim.

Herkese geçmiş olsun, bayramınız kutlu olsun.

 

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
chfccvbbvvvvvvvvvvvvvn
7.4.2018 16:37:11
çok uzun ve sıkıcı
Yazarın Diğer Yazıları
Küçük Hatice ile Kardeşliğim (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
‘MAHANA´ BU SAFİ MAHANA
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
AMERİKA BİLİR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATATÜRK ÇOCUKLARI
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
GAZİ MECLİSİN DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
ANSAL ÇATIŞMA VE ÖĞRETİM ÜYELERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
İttifak Deyince,
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRATLAR VE AYDINLIK YARINLAR(1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
YAŞASIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
ULUSAL MECLİSİN KURTARICI VE ÖZGÜRLEŞTİRİCİ YÖNETİMİ YERİNE, HUKUKSUZ VE KANUNSUZ SULTANLIK YÖNETİMİNİ ÖVEN MECLİS BAŞKANI!!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
STALİN´İN DANGALAKLIĞI SELİM SARPER´İN AMERİKANCILIĞI
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Çocukluğumda Yaşadığımız 23 Nisan Etkinlikleri Bugünün Gözü İle Yeniden Bakmak İbrahim ORTAŞ
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
BİR ZAMANLAR MÜZİK
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESELDEN KÜRESELE YÖNELEN STRES
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ERDOĞAN´A DEMOKRASİ DERSİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Adana Sanayi Odası Başkanına Açık Mektup
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ADANASPOR RAHAT, DEMİRSPOR SIKINTILI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YARIMCA MUSKASI
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DİK DURUŞ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
15 °C
Çarşamba
15 °C
Perşembe
16 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-4/18/1719235102908.jpg