ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ


ADANA´DAKİ ÇOCUK TİYATROLARI


İlk çağdan bu yana insanı insanla eğiten gösteri sanatı tiyatro, varlığını günümüzde de devam ettiriyor. Sinema, televizyon, sosyal medya içinden çıktığı tiyatro geleneğini yok edemedi. Toplumumuzdaki köklü tiyatro sevgisi özel ve devlet tiyatrolarında devam ediyor.

                 Siz farkında değilsiniz ama şehrimizdeki çocuk tiyatroları çocuk eğitiminin bir parçası oldu. Anaokulundaki ve ilkokuldaki minikleri görsel ve işitsel olarak eğitmektedir. Atalarımızın, ? Ağaç yaşken eğilir.? Sözünü sahnelerinde hayata geçiriyorlar.

                Tiyatro sevgisi çocuk tiyatrolarında başlar.  Nasıl okuma zevki çocuk kitaplarıyla aşılanıyorsa çocuklar da tiyatroyu çocuk oyunlarıyla tanıyor.  Büyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi, hak ve adalet duygusunu, temizliği, doğa sevgisini, sorumluluğu, insan ve hayvan haklarını, görgü kurallarını güle, oynaya burada öğreniyorlar.

                Şehrimizdeki Özel çocuk tiyatroları: Gülse Çocuk Tiyatrosu, Doğa Çocuk Tiyatrosu, Kaktüs Çocuk Tiyatrosu, Adana Gösteri ve Sanat Merkezi,  Mavra Çocuk Tiyatrosu, Ekol Tiyatro grubu sezon boyunca oyunlarını sergilediler. Özel tiyatroların yanı sıra Adana Devlet Tiyatrosu, belediyelerimizin çocuk tiyatroları oyunlarıyla çocuklarımızı eğitip eğlendirdiler.

                 Çocuklar, öğretmenleriyle ve velileriyle geldikleri çocuk tiyatrolarında stres atıp eğleniyorlar.  Çocuk şarkıları dinleyip sosyalleşiyorlar.  Betona yazılan yazılar gibi hayat boyu yitiremeyecekleri güzel huylar kazanıyorlar. Burada geçirdikleri güzel dakikaları ninelerinin, dedelerinin anlattığı masallar gibi bir ömür boyu unutmuyorlar.
BURHAN  YETKİL
 Emekli  Edebiyat  ÖğretmeniYAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,48
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2751% 0,18
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04