ADANA, ADANALILARA ‘CEHENNEM´ OLMUŞTU
Tarih: 12.1.2017 15:28:25 / 636okunma / 8yorum
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN

İşgalin ilk aylarında Adana´da hem İngiliz, hem de Fransızlar bulunuyordu. Sonraları, iki devlet anlaşarak paylaşımda bulundu; Fransızlar pamuk için  Adana ve çevresine, İngilizler de petrol yatağı olan aşağı bölgelere yerleşmeyi uygun gördüler. İngilizler 15 Eylül 1919´da  tamamen çekilip yöremizi Fransız ve onların hem maşası hem kuklası olan Ermenilere bırakacaklardı...

 /resimler/2017-1/12/1529548279800.jpg

SENEGALLİ ASKERLER ADANA´DA: Oradan, buradan seçerek devşirdikleri onbinlerce gözü dönmüş Ermeni ve 6000 Hindistanlı asker yetmemiş olmalı ki, Afrika´nın Senegal´inden de binlerce asker ithal ettiler… Fotoğraf, Afrikalıların Adana´ya girişini gösteriyor.

 

Bu yazı dizisinde insanlığın yüz karası, tarihin bile utanarak yazdığı sayısız cinayet, işkence, tecavüz ve gasp olaylarından sadece birkaç örnek vererek yetinmek istiyorum. Ancak, şu kadarını yazmak zorundayım; halen açık veya kapalı süregelen Türk-Ermeni gerginliğinin arkasında Fransız-İngiliz ve Rus işbirliği vardı. Bizi birbirimize kırdırmak işlerine geliyordu.

Şimdi, yine işgalin ilk günlerine dönerek devam edelim…

Kocaman kocaman generaller, parlak apoletli albaylar, nice subaylar, cilal-gıcırtılı çizmeleri, ütülü elbiseleri, yağız atları ve adeta kan damlarmış gibi, bol gıdadan al-al olmuş yanakları ile boy göstermişler; iyilik, insanlık, kardeşlik vaatlerinde bulunmuşlardır, bol-bol… Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış; riyakarın mumu ise akşam ezanından önce sönüyor olmalı ki, kısa sürede, gerçek niyetin arkadaşlık- kardeşlik olmadığı anlaşılmıştı…

/resimler/2017-1/12/1534318441441.jpg

ÖZEL UÇAKLI ALBAY: Adana´nın İşgal valisi olarak 1 Ocak 1919 günü görev verilen Albay Bremond, Adana´ya korumalı olarak geliş gidişlerinde nu uçakları kullanıyordu. Burada, pilotlarla birlikte hatıra fotoğrafı da çekirmişti.

 

Hiç vakit geçirmeden, gözü dönmüşlerden seçme bazı Ermenilere Fransız Askeri elbiseleri giydirdiler. Albay Edouard Bremond, 1 Ocak 1919 itibariyle Kilikya Ermenileri Baş Sorumlusu görevini aldı. Yedi arkadaşıyla vapurla Mersine geldi ve 30 Ocak günü Adana´da Vali Nazım Bey´i ziyaret ederek yüklendiği görevi anlattı. 1868 doğumlu, genç bir subay olmasına karşın Kuzey Afrika ve Ortadoğu´da başarılı deneyimleri ile isim yapmıştı.

15 Şubat 1919´da da, İngilizler, General Leslie Komutasında bir kuvveti sevk ettiler. Fransızlar, Ermeniler, İngilizler derken, Mart içinde İskenderun´da konuşlanmış bulunan Hindistanlı askerler de yine işgalciler arasına katıldı. Bunların Müslüman olmaları elbette bizimkiler adına olumlu bir işaret sayılıyordu ama, bu kez de Süryaniler ve Senegalliler boy gösterince, kafalar karıştı.

/resimler/2017-1/12/1532151876332.jpg

KENDİLERİNDEN EMİNDİLER: Ellerinin altındaki Ermenileri maşa ve kukla gibi kullanan Fransız subaylar hallerinden memnun, gelecekten emin, sözde el koydukları Adana´da böylesine gurur yansıtan fotoğraflar çektiriyorlardı. Bu fotoğraf, 1919 yılındandır.        

Adanalılar, Mondros Mütarekesi´nin tam bir teslimiyet Belgesi olduğunu öğrenmişlerdi. Gene de, ilk birkaç hafta içinde Fransızların “Yazık değil mi bu verimli topraklara, bu güzel sulara, ırmaklara… Yazık değil mi sizin gibi dürüst insanlara… Bundan sonra kardeşiz… Birlikte, gül gibi yaşayacağız; artık harp yok, darp yok, ölüm-hastalık-sakatlık yok!..” şeklindeki yaklaşımları insanlarımıza “Acaba?” duygusu vermişti.

Fakat gerçek niyet kısa sürede anlaşılınca karşı direniş için bir takım faaliyetler başladı. İşgalciler en ufak başkaldırı ihtimaline karşı sert önlemlere başvurunca takke düşmüş, kel görünmüş oldu.

Adana´ya, bazı kaynaklara göre 120 bin, fakat kesin olarak en az 100 bin, haydut ruhlu devşirme ermeni getirdiler. Amaç, yöremizi Türksüzleştirmekti. Bunu da en rahat yerli Müslüman halkın gözünü korkutup göçe mecbur etmekle başarabilirlerdi.

1909´daki İğtişaş ve 1915´teki Zorunlu Göç Kararını unutmayarak intikam ateşiyle yanan Ermeni askerler daha ilk günlerden katliama giriştiler. Yer yer çatışmalar başlamıştı. Türklere güler yüzlü maskelerle ve tatlı vaadlerle gelen Fransızlar çocuk avutur gibi “Hişşt!.. Yapmayın, ayıptır, uslu durun…” gibi zayıf uyarılarla yetindi. Şımaran Ermeniler ilk ciddi kıyımı 10 Ocak 1919 günü şimdiki Şehitlik yakınlarındaki Abdo Ağa Çiftliğini basarak gerçekleşirdi.  Abdo Ağa ile 14 çalışanı öldürüldü. Fırına saklanma fırsatı bulduğu için  canını kurtaran tek bir işçi işçi ertesi gün Adana´ya gelerek durumu anlattı. Tutuklanan birkaç Ermeni lejyoner kısa süre sonra serbest bırakıldı.

 /resimler/2017-1/12/1531331875438.jpg

MAĞRUR VALİ BREMOND;Akla hayale gelmeyecek yasaklar ve uygulamalarla Müslüman halkı sindirmek ve Ermeni tedhişçilere yol açmak için çok gayret sarf eden Fransız Albay Adana İşgal valisiolarak pek gururluydu. Fakat dönüşünde süklüm-püklümdü.

 

Fransızlar´ın adeta teşvik edici tutumlarından cesaret alan Ermeniler 10 Şubat günü Türk dükkanlarını yağma ettiler. 25 Şubat´ta da Sarraf Vanlı Ahmet Efendi´nin Saracan Mahallesindeki evine, komşusu Agop ile kamavorlar tarafından gece baskın yapıldı. Ahmet Efendi süngülenerek öldürüldü, evi talan edildi. 4 Mart 1919´da Tellâl Ahmet bağlarındaki evinde öldürüldü. İlçelerde de benzer cinayetler başlatılmıştı. Ceyhan´da, halkın büyük saygı gösterdiği vatansever Yunus Hoca ezan okurken kurşunlanarak can verdi. Hacıbayram camiinin minaresine çıkarılan köpek havladıkça Türklere, “Hadi bakalım,ezanınız okunuyor, namaza gidin” demeye kadar vardırdılar…

Bu tür olaylar karşısında işgalci komutanlar ya sessiz kalıyor, ya da tutukladıkları bir-iki kişiyi “suçları sabit görülmediğinden” serbest bırakıyorlardı. Yetmezmiş gibi, Türklerin elini-kolunu bağlayacak türlü önlemler, inanılmaz yasaklar getiriyorlardı.

Albay Bremond, asılmasını yasakladığı Türk Bayrağı için kontrol yaptırdığında Lise´de ay yıldızlı al bayrağımızın dalgalandığını görünce çok kızdı. Okul Müdürü Ramazanoğlu Niyazi Bey´i çağırıp bir daha asılmamak üzere derhal indirilmesini isteğine karşılık “Burası resmi daire değil, kutsal bir kültür yuvasıdır. Bayrak indirilirse Türklerin ulusal duygularına büyük bir darbe vurulur” cevabını aldı. Bunun üzerine Niyazi Bey ve Eğitim Müdürü Fuat Bey´e işten el çektirdi.

 

Bremond 28 Nisan´da halkın elindeki her türlü silahın 24 saat içindeteslimini, yapmayanların idam edileceğini bildirdi. Esasen Fransızların elinde nereye saklanmış olursa olsun gizlenmiş silahları hemen bulan makine olduğu şayiası hızla yayılmış olduğundan bazı silahlar teslim edildi; bazıları da gece Seyhan Nehri´ne yahut su kuyularına atıldı. Bildirinin ertesi günü evleri aradılar. Evinde kıyma bıçağı bulunan Yorgancı Şerif, Polisçi Mustafa  ile İmam Ziya dayağa çekildi.

Bunu yeterli görmediler, eşraftan biriyle de saldıkları dehşeti büyütmek istediler. “Kim olabilir, kim olabilir?” sorusunun cevabını işbirlikçi hainlerle birlikte verdiler: Ramazanoğlu Ailesi´nden genç Tevfik Kadri en doğru isim olabilirdi. Uygulamaya giriştiler. Arama bahanesiyle evine girildi; didik didik aranırken, çamaşır sandığının dibine birkaç mermi bıraktılar. Ertesi gün “Bir daha arayacağız” bahanesiyle tekrar daldılar ve iki dakika içinde mermileri bulup “Evinde silah saklarsın haa!..” diyerek 1 Mayıs günü tutukladılar. Tevfik Kadri ertesi gün köprübaşına getirilerek çarmıha gerildi ve ucu vurularak sırtı adeta pişirildi. telli 20 kırbaçla.

Aslında bunlar çok hafif şeylerdi ve asıl fenalıklar bundan sonra yapılacaktı…

 

GELECEK YAZI:  VİCDANSIZLAR AZDIKÇA AZDILAR, TARİHE KAP-KARA SAYFA YAZDILAR…

Anahtar Kelimeler: ADANA, ADANALILARA, CEHENNEM, OLMUŞTU
Okuyucu Yorumları (8 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sena Otlupekiş
13.1.2017 05:48:23
Çok, çok teşekkür ederim.
Hulusi Demler
13.1.2017 05:50:20
Biz de dedemizden ermenilerin ne kadar zalim davrandığını fakat yerli bazı ermenilerin müslümanları korumaya çalıştığını çok dinledik. Yazının devamını merakla bekliyorum.
Muammer Talman
13.1.2017 05:51:30
Kutluyorum Hocam. Topluma hizmetiniz büyük. Allah afiyetten düşürmesin de, yazmayı sürdürün.
Ismail Hakkı Adalı
13.1.2017 19:29:33
Yaptıkları katliamları... Tepebağ da.. Kasap kancalarına astıkları insanları... Üç dirhem et, beş para sözünü açıklamanızı ve insanlığın bunları hatırlamasını istiyorum.. Yüreğinize, elinize sağlık olsun hocam..
Şevki Hasbalcı
13.1.2017 20:35:28
Allah razı olsun. Sayenizde rahmetli ecdadımızın nelerle karşılaştığını adeta yaşamış gibi anlıyabilyoruz.
Hüsamettin Sivlim
16.1.2017 11:45:09
Bu anlatımlardan alınan ders: O kötü günlerde Müslüman Türk Milletine yapılan zulümler esas alınıp bugünde ülkemize yapılacak bir dış güç saldırısında yerli işbirlikçilere dikkat edip sımsıkı birleşmeliyiz.
Hüsamettin Sivlim
16.1.2017 11:48:58
Bu anlatımlardan alınan ders: O kötü günlerde Müslüman Türk Milletine yapılan zulümler esas alınıp bugünde ülkemize yapılacak bir dış güç saldırısında yerli işbirlikçilere dikkat edip sımsıkı birleşmeliyiz. Geçmişi bilmek bugüne tedbiri gerektirir.
Hüsamettin Sivlim
16.1.2017 11:50:59
Bu anlatımlardan alınan ders: O kötü günlerde Müslüman Türk Milletine yapılan zulümler esas alınıp bugünde ülkemize yapılacak bir dış güç saldırısında yerli işbirlikçilere dikkat edip sımsıkı birleşmeliyiz. Geçmişi bilmek bugüne tedbiri gerektirir.
Yazarın Diğer Yazıları
KERRÜSE (25 Nisan 2017 - Salı)
MÜHÜR (23 Nisan 2017 - Pazar)
ZORUNLU İZİN (02 Nisan 2017 - Pazar)
ESNAF ŞAKALARI (30 Mart 2017 - Perşembe)
TELEFON ISTIRABI (26 Mart 2017 - Pazar)
HAŞA MİN HUZUR (23 Mart 2017 - Perşembe)
PUŞT OĞLAN İLE KİRLİ HANIMLAR (21 Mart 2017 - Salı)
CERRE – KAVSARA (19 Mart 2017 - Pazar)
MERCEK – MERCİMEK YA DA KEBAPLA TİKE (16 Mart 2017 - Perşembe)
YENİDEN MERHABA (09 Mart 2017 - Perşembe)
TEPEBAĞ ORTAOKULU (23 Şubat 2017 - Perşembe)
İSTİKLAL ORTAOKULU (21 Şubat 2017 - Salı)
DÖŞEME MAHALLESİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
BİR DE HEMŞERİMİZ HAZRETİ İSA VARDI! (16 Şubat 2017 - Perşembe)
KIRILMAZ BUNLAR! YELLİ, YELLİ, YELLİ (09 Şubat 2017 - Perşembe)
SOKAK ESANSÇILARI (05 Şubat 2017 - Pazar)
BEŞ OCAK´A GİDEN YOL (11) (31 Ocak 2017 - Salı)
5 OCAK´A GİDEN YOL (9. BÖLÜM) (26 Ocak 2017 - Perşembe)
5 OCAK´A GİDEN YOL (8) (24 Ocak 2017 - Salı)
5 Ocak Destanı -2. BÖLÜM (08 Ocak 2017 - Pazar)
TEBRİK KARTLARI VE DE TAKVİMLER (29 Aralık 2016 - Perşembe)
SITMA AĞACI (27 Aralık 2016 - Salı)
DALYA´YA BİR KALDI (25 Aralık 2016 - Pazar)
MOSKOVA´YA İLK GEZİM (20 Aralık 2016 - Salı)
KİTABA BAKMAK BEŞ OKUMASI ON KURUŞ! (15 Aralık 2016 - Perşembe)
KURTULUŞUN YOLU ADANA´DAN GEÇER (11 Aralık 2016 - Pazar)
POSTACIMIZ DA YOK (08 Aralık 2016 - Perşembe)
“ÇATIRYA”MIZ VARDI (06 Aralık 2016 - Salı)
ONİKİ AY YAZISIYLA SENEYİ BİTİRİYORUZ (01 Aralık 2016 - Perşembe)
KIŞA HAZIRLIKTA IHLAMUR VE ŞİŞE (27 Kasım 2016 - Pazar)
İSTANBUL ŞİMDİ DE ÖKSÜRÜK DERTLİSİ (17 Kasım 2016 - Perşembe)
ATATÜRK İLK NE ZAMAN GELMİŞ? (08 Kasım 2016 - Salı)
YAŞAMIMIZDA PEK ÇOK ÇAKAL VARDI (06 Kasım 2016 - Pazar)
ADANA KASIM´LARI VE BAZI ÖNEMLİ OLAYLAR (03 Kasım 2016 - Perşembe)
KALAYÇILAR… (25 Ekim 2016 - Salı)
KOPYA ÇEKMEMİŞTİM KAĞIDIMA (K) KONDU (20 Ekim 2016 - Perşembe)
MERMİDEN KAÇIŞIM BÜYÜK HADİSEYMİŞ (13 Ekim 2016 - Perşembe)
EKİM-DİKİM VE DE FOTOĞRAF AYIDIR (04 Ekim 2016 - Salı)
DÜĞÜN ÇALGICILARI (27 Eylül 2016 - Salı)
İNCE HASTALIK (25 Eylül 2016 - Pazar)
KIŞ KAPILARA YAKLAŞTI KANSERLE SELAMLAŞTI (22 Eylül 2016 - Perşembe)
ALTINKOZA YOK BEN GİDİYORUM (15 Eylül 2016 - Perşembe)
SOKAKLARA ÖZGÜ BAYRAM COŞKUSU (11 Eylül 2016 - Pazar)
OHAL ACABA ANIZ İŞİNİ ÇÖZEMEZ Mİ? (06 Eylül 2016 - Salı)
ESKİ EYLÜL´LERDEN SEÇME HAVADİSLER (04 Eylül 2016 - Pazar)
YAZ, SANA GÜLE GÜLE SELAM OLSUN EYLÜLE (01 Eylül 2016 - Perşembe)
HALK 30 AĞUSTOS´U HER GÜN KUTLUYOR (30 Ağustos 2016 - Salı)
TOMRUK ÜSTÜNDE DENİZCİLİK SEFASI (28 Ağustos 2016 - Pazar)
ESKİ AĞUSTOS´LARDAN (16 Ağustos 2016 - Salı)
AĞUSTOS ADANA´DA NE MENE BİR AYDIR? (14 Ağustos 2016 - Pazar)
ÜLKEMİZDE OLANLARA DOKUNMUYORMUŞUM !.. (27 Temmuz 2016 - Çarşamba)
YİRMİ KAĞIDA İZMİR KAZAN, BEN KEPÇE (21 Temmuz 2016 - Perşembe)
1859 YILINA KADAR DOMATES YEMEDİK (19 Temmuz 2016 - Salı)
NE ZARFÇIYDI ONLAR!.. (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ALEVLE ÇALIŞAN BAĞ DOLAPLARI! (14 Temmuz 2016 - Perşembe)
SOKAK BUZCULARI (09 Temmuz 2016 - Cumartesi)
‘TEMMUZ´UN SICAĞI CEHENNEMİN OCAĞI (30 Haziran 2016 - Perşembe)
DONDURMALARIMIZ ‘KANDIRMA´ OLMUŞ (28 Haziran 2016 - Salı)
NEYDİ O REÇELLER!.. (26 Haziran 2016 - Pazar)
TANDIR SEFASI (23 Haziran 2016 - Perşembe)
KURUKÖPRÜ, SİZCE NİÇİN KURUKÖPRÜ? (21 Haziran 2016 - Salı)
ŞOFÖRLÜK ZORDU, PEK ÇETREFİLLİYDİ (12 Haziran 2016 - Pazar)
KIZILDAĞ´IN MEŞHUR OK YILANLARI VARDI (09 Haziran 2016 - Perşembe)
HAZİRAN´DA TARİHE İZ BIRAKAN GÜNLER (07 Haziran 2016 - Salı)
MUCİZENİN SONU ROMANTİK OLDU (02 Haziran 2016 - Perşembe)
KARBOĞAZI´NDAKİ MUCİZE HAKKINDA (31 Mayıs 2016 - Salı)
KARBOĞAZI ZAFERİ MUCİZENİN HASIYDI (29 Mayıs 2016 - Pazar)
DİLENCİ TORBASI (26 Mayıs 2016 - Perşembe)
ADLİYENİN ÇEVRESİNDE SABAHÇI KAHVEHANESİ (19 Mayıs 2016 - Perşembe)
ZİBİLCİ SÜPÜRGESİ (17 Mayıs 2016 - Salı)
BELEŞ SİNEMADA FİLM ATLATILIRDI (15 Mayıs 2016 - Pazar)
SİPTİLLİNİN ÖNÜNDE KOCA SANAYİ VARDI (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
AVLUSUZ BİR TEK EV BİLE BULAMAZDINIZ (10 Mayıs 2016 - Salı)
ATLARA, EŞEKLERE PEDİKÜR USTALARI (05 Mayıs 2016 - Perşembe)
TARİH SAYFALARINDA ADANA´NIN MAYISLARI (03 Mayıs 2016 - Salı)
ADANA´NIN MAYIS´I (01 Mayıs 2016 - Pazar)
KUŞ CENNETİMİZ VE MERKEZ PARK (26 Nisan 2016 - Salı)
ÇALDAĞ´I KİM ÇALDI? (24 Nisan 2016 - Pazar)
KUTLU DOĞUM´U DUYMAMIŞTIK Kİ (21 Nisan 2016 - Perşembe)
23 NİSAN´A HİÇ SALDIRI YOKTU (20 Nisan 2016 - Çarşamba)
FERFİ DEMEK HERİF DEMEK (17 Nisan 2016 - Pazar)
GAZETECİYE MAHSUS HAPİS-KÖTEK EĞİTİMİ (14 Nisan 2016 - Perşembe)
ANADOLU´NUN İLK CAMİİ MİSİS´TEYDİ (13 Nisan 2016 - Çarşamba)
HOSTESİ BİZZAT TACİZ ETTİRDİM (07 Nisan 2016 - Perşembe)
NE KADAR ÇOK YILANCI VARDI! (05 Nisan 2016 - Salı)
ATATÜRK ANITINA DAİR BİLGİLERDİR (27 Mart 2016 - Pazar)
İNTERNET HESABIMI BİZZAT BEN VERDİM (24 Mart 2016 - Perşembe)
‘BARO´MUZA ÇOK AÇIK MEKTUPTUR (17 Mart 2016 - Perşembe)
COSÇULUK!.. (13 Mart 2016 - Pazar)
ANAVARZA AZİZESİ (10 Mart 2016 - Perşembe)
EŞKİ-DATLI LEYMUN (08 Mart 2016 - Salı)
KİBARKULAK (*) (06 Mart 2016 - Pazar)
“İT DİRSEĞİ”NDE BÖBREK YASAĞI (03 Mart 2016 - Perşembe)
ERİŞMİŞKEN MART YENİLENMEK ŞART (01 Mart 2016 - Salı)
ADANA´NIN BALLI GİZEMLİ DÜNYASI (28 Şubat 2016 - Pazar)
ADAKLI ÇOCUKLAR (25 Şubat 2016 - Perşembe)
TOROSLARIN AĞZI ŞU GÜLEK BOĞAZI (23 Şubat 2016 - Salı)
ŞİMDİ BAĞLARDA HAZIRLIK ZAMANI (21 Şubat 2016 - Pazar)
BÜYÜK SAATİN ÇANI İLE ABİDİN PAŞA´MIZ (18 Şubat 2016 - Perşembe)
TEHLİKENİN ADINA MARAŞ OTU DEDİK (16 Şubat 2016 - Salı)
ADANA´DA HORTLAK VARDI BEN GÖRDÜM (14 Şubat 2016 - Pazar)
EMMİ SAAT KAÇ? (11 Şubat 2016 - Perşembe)
‘SİMİT´ NASIL İRMİKLEŞTİ? (09 Şubat 2016 - Salı)
AH, O ÇÖREKLER… (07 Şubat 2016 - Pazar)
‘TERSKAPI´ VE HAMBALLARI (04 Şubat 2016 - Perşembe)
ADANA ŞUBATLARI (02 Şubat 2016 - Salı)
ZAVALLI ŞUBAT´IN KEL BAŞINA NELER GELDİ? (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
İNÖNÜ - CHURCHILL ADANA BULUŞMASI (28 Ocak 2016 - Perşembe)
KAMIŞ ATIŞILIRDI (26 Ocak 2016 - Salı)
PAPAĞAN OLMAYAN İKİ KUŞ NELER DEMİŞ (21 Ocak 2016 - Perşembe)
AZİZ NESİN İRAN´DA DERTTEN KURTARDI (14 Ocak 2016 - Perşembe)
TOMBALANIN ARDINA DAMA (12 Ocak 2016 - Salı)
VAPURUNOĞLU ESASLI ADAMDI (10 Ocak 2016 - Pazar)
EN SOĞUK OCAK, EN SICAK OCAK!.. (05 Ocak 2016 - Salı)
OCAK VE ADANA (03 Ocak 2016 - Pazar)
SAKIZGEDİĞİ´NDE “ TWİST” EĞİTİMİ (30 Aralık 2015 - Çarşamba)
BARDAKTAN ÜZÜM ASMALARI ÇIKACAK (27 Aralık 2015 - Pazar)
“YÜZ” DEMEYE NE KALDI? (26 Aralık 2015 - Cumartesi)
NERGİS VE EKO´NUN HÜZÜNLÜ ÖYKÜLERİ (22 Aralık 2015 - Salı)
NERGİS ADALARIMIZ (21 Aralık 2015 - Pazartesi)
ŞATODA YEMEK DAVETİ (18 Aralık 2015 - Cuma)
ÇOK DEVE OLURDU ÇOK… (08 Aralık 2015 - Salı)
BUDAPEŞTE´DE SEL (07 Aralık 2015 - Pazartesi)
YAMALI GİYSİLER (03 Aralık 2015 - Perşembe)
NARGİLECİLER… (01 Aralık 2015 - Salı)
ADANA´MIZIN YARINI NASIL DİNAMİTLENDİ (30 Kasım 2015 - Pazartesi)
BEDESTENLE KAPALI ÇARŞI VE ADANAMIZ! (26 Kasım 2015 - Perşembe)
HAZRETİ SÜLEYMAN ADANA ATI ALIRMIŞ! (24 Kasım 2015 - Salı)
KASNAKLI ÜRETİMİ (19 Kasım 2015 - Perşembe)
KASNAKLI ZAMANI (17 Kasım 2015 - Salı)
HELE ÖLSÜNLER DE ÇARESİNE BAKARIZ (15 Kasım 2015 - Pazar)
RAKI YASAKSA BİLE FIKRALARI SERBEST (12 Kasım 2015 - Perşembe)
ÜTÜLER PATLARDI YANGIN YANARDI (11 Kasım 2015 - Çarşamba)
SEYYAR KAZYA´CILAR SEYYAR ZEPZECİİ´LER (05 Kasım 2015 - Perşembe)
FIRINDA MUTLAKA BİR DE AT OLURDU (29 Ekim 2015 - Perşembe)
Cumhuriyet Mucizeleri (28 Ekim 2015 - Çarşamba)
CUMHURİYET´ten Tir-tir Titreyenler! (27 Ekim 2015 - Salı)
ÇARÇABUK FABRiKASI (23 Ekim 2015 - Cuma)
UÇAKTAN EKVATOR NASIL GÖRÜNÜYOR (20 Ekim 2015 - Salı)
ZAVALLI NAZLI KIZI MAYMUN ETTİLER! (18 Ekim 2015 - Pazar)
SALCILAR VARDI… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
ASLANLAR VE ÇAKALLAR (14 Ekim 2015 - Çarşamba)
HAVAALANI NE ZAMAN UÇAR? (08 Ekim 2015 - Perşembe)
ATATÜRK PARKI VE HEYKELLERİ (06 Ekim 2015 - Salı)
BUGÜNKÜ KONU ATATÜRK PARKI (05 Ekim 2015 - Pazartesi)
MİLLİ KORUNMA KANUNUNA DAİR (01 Ekim 2015 - Perşembe)
PAKIRSINDIĞI (29 Eylül 2015 - Salı)
PAKIRSINDI´YA ÜÇ MECİDİYE (27 Eylül 2015 - Pazar)
BAYRAM GÜNÜ KAPI TOKMAĞI (22 Eylül 2015 - Salı)
TAŞ KÖPRÜ´DEKİ AYIP BİRAZ FAZLA GELİYOR (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
ERMENİLERDEN ÜÇ BAŞKANIMIZ (17 Eylül 2015 - Perşembe)
İNCİRE SAF ZEYTİNYAĞI (15 Eylül 2015 - Salı)
İSTANBUL KAYIP ADANA´YA AYIP (14 Eylül 2015 - Pazartesi)
ANIZ ŞENLİKLERi BELEDİYE İŞİ Mİ? (10 Eylül 2015 - Perşembe)
DUYGULARIM YOĞUNLAŞTI (08 Eylül 2015 - Salı)
AVLUSUZ BİR EV EV SAYILMAZDI (01 Eylül 2015 - Salı)
KÖPEK ZEHİRLEMİŞLER (31 Ağustos 2015 - Pazartesi)
BULAŞIK SİYASET (27 Ağustos 2015 - Perşembe)
BARBAR VE CAHİL BELEDİYEYE DAİR (25 Ağustos 2015 - Salı)
DEMİRCİ KÖRÜKLERİ (24 Ağustos 2015 - Pazartesi)
ADANA´YI “BEYRUT YAPACAKLARDI AMA... (20 Ağustos 2015 - Perşembe)
VİSKİDEN KAÇTIM ADANA YAKALADI (18 Ağustos 2015 - Salı)
İT DİRSEĞİNDE BÖBREK YASAĞI (17 Ağustos 2015 - Pazartesi)
PAMUKATTIRANCI (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
ADANA´NIN SABİSİ VAR MIII, YOK MU? (11 Ağustos 2015 - Salı)
TEFO MEHMET ABİ (09 Ağustos 2015 - Pazar)
Hergele (07 Ağustos 2015 - Cuma)
400 BİNE KARŞI 28 BİN LİRACIK! (04 Ağustos 2015 - Salı)
YATINCAYA DEK KONUŞTUĞUMUZ (02 Ağustos 2015 - Pazar)
ADANA´DA TESBİH GİBİ DEPREMLER! (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
JAPON NEZDİNDE ADANA KARPUZU (28 Temmuz 2015 - Salı)
İCARCI TEKERCİLER (27 Temmuz 2015 - Pazartesi)
TARLALARDA AKŞAM DUASI (19 Temmuz 2015 - Pazar)
BAYRAMDA KEL İNCİR REÇELLERİ (16 Temmuz 2015 - Perşembe)
ODUN ÇAĞINDA YAŞAMIŞTIK BİZ (14 Temmuz 2015 - Salı)
EN KOLAY EYLEM FENALIK YAPMAK (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
AZİZ NESİN´LE BAŞ BAŞA (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
KEL BAŞIMIZ İÇİN 4 ODADANÇEREZ (07 Temmuz 2015 - Salı)
MÜZENİN ZAVALLI HALİ ÜZERİNEDİR (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
DAMDA KUŞ NÖBETİ (02 Temmuz 2015 - Perşembe)
YAYLA NEDİR BİLMEZ İDİM (30 Haziran 2015 - Salı)
“ARABACI, VUR KIRBACIII!..” (29 Haziran 2015 - Pazartesi)
“SİPTİLLİ” HAKKINDA (25 Haziran 2015 - Perşembe)
SAYIN VALİMİZE: İDAMLIK ADAMIZ (23 Haziran 2015 - Salı)
DEMİREL´DEN KARAKUŞİ KADI (22 Haziran 2015 - Pazartesi)
ŞAPKA KALDI YADİGAR (18 Haziran 2015 - Perşembe)
KEŞMEKEŞ´TEN KEŞLEŞMEK Mİ? (16 Haziran 2015 - Salı)
GELENEKSELLEŞMİŞ KÖTÜ-FENA ŞEYLER (14 Haziran 2015 - Pazar)
DESTUUUR EYYY SAÇMA REZALET (11 Haziran 2015 - Perşembe)
YAZIN KISA GÜNLERİ (10 Haziran 2015 - Çarşamba)
ADANA ‘YA GÖLGE Mİ? (07 Haziran 2015 - Pazar)
ANIZ YİNE YANACAK (04 Haziran 2015 - Perşembe)
Adanamız ve Tıbbiyat (02 Haziran 2015 - Salı)
CERRECİLER (31 Mayıs 2015 - Pazar)
BAYRAMLIK TAHTA BOYASI YAPILIRDI... (27 Mayıs 2015 - Çarşamba)
ZİYAPAŞA’NIN PALMİYELERİ (24 Mayıs 2015 - Pazar)
RAHMET YOKSA, HADİYİN BAĞA!.. (21 Mayıs 2015 - Perşembe)
19 MAYIS ÜZERİNE (19 Mayıs 2015 - Salı)
KALDIRIMLAR DAR ARABA SIĞAMIYOR (14 Mayıs 2015 - Perşembe)
BEYGİR DOLABI (12 Mayıs 2015 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
KERRÜSE
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATA´YA MEKTUP
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
YÜKSEK SEÇİM KURULUNUN MAHİYETİ VE NİTELİĞİ
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
“Yok, Hükmündedir” in Hükmü…
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
16 NİSANA DOĞRU, İZLENİMLER, DUYGULAR…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
BACASIZ FABRİKA TURİZM SEKTÖRÜ 2017´DE NE DURUMDA?
İlhan ALPER
İlhan ALPER
UÇAN ADAM İRFAN ATASOY
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
GENÇLİK KÜLTÜRÜ VE BAŞARISIZLIK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -1 –
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESEL OYUNDA KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ERGENEKONCULAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BUGÜN ÖĞRETMENLERİN MAAŞ GÜNÜ
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
13 °C
Perşembe
16 °C
Cuma
15 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/25/1421274409282.jpg