YANGIN YERİ
Tarih: 25.9.2018 12:25:16 / 976okunma / 0yorum
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?

                                 Ne yöne baksam, bir yanık ağaç

                                 İnsanlar sersefil karınlar aç

                                 Şu vatan toprağı, nasıl da kıraç

                                 Yangından küller kalmış geride

                                

                                 Gökte bulut, dökmez olmuş yaşını

                                 Ağaçlar bu yerde, eğmez başını

                                 Âşıklar yitirmiş, sır gardaşını

                                 Yangından bir ağıt kalmış geride

 

                Bu dizeler yangından sonra ormana yazılmış bir şiirimdir. Fakat bu günlerde o kadar çok ülkemin durumuna benziyor ki, anlatmakta zorluk çekiyorum.

 

               Belki ”Anlatmakta zorluk çekiyorum.” sözü yerine, ”Duyurmakta zorluk çekiyorum.” olsaydı, daha iyi olurdu. Çünkü o kadar çok söylemişiz ki, değişen hiçbir şey olmamış. Eskilerin;

 

                “Dilimde tüy bitti.” cümlesi gibi bizimde yazdığımız yazılar sadece gazete köşesinde kalmış. Ne okuyan bir mana vermiş, ne de yetkililer bir çaba göstermiş. İktidar hayranları ise, ne duymuş, ne okumuş, ne de anlamış; Kafasına taktığı liderinin her konuşmasıyla kendinden geçmiş, şeyhin müritleri gibi büyülenmiş de büyülenmiş.

 

               Peki, ne yapmışlardı da biz ne söylemiştik. Aklıma gelenleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Hatam varsa cevap verebilirsiniz. Tabi ki okuyanlar için söylüyorum. Okumayanlar için kimsenin yapacağı bir şey yok.

 

               Yıllar önce Suriye Devlet başkanıyla henüz düşman değildik. O kadar içten samimiydik ki, birlikte parlamento toplantıları yapacak kültür seviyesindeydik. Bu duruma çok sevinmiştik. Çünkü Suriye Arap devletlerine girişin ilk adım atıldığı yerdir. Oraya adımını atan, bütün Arap ülkelerine ucuz bir seyahat edebilir. Çünkü mazot ve benzin Suriye´den itibaren bedava denecek kadar ucuzdur. İlk önce bundan yararlanırdık. Bütün sınır bölgesi halkı geçimini ucuza alıp, pahalı sattığı petrol üzerinden sağlardı. Onların başka geçim yolları yoktu.

 

         Ne yaptınız biliyor musunuz?

 

         Dokuz yüz Kilometrelik sınır bölgesini mayınlardan temizleme kararı aldınız. Amaç sınırdaki arazileri tarıma kazandırma düşüncesindeydiniz. Bu işi zorla kanun çıkararak İsrail´e vermeye çalıştınız.

 

          Biz ne dedik?

 

         “ İsrail´i Suriye ile aramıza sokma.” dedik. “İsrail bize dost değil.” dedik.”Ülkenin sınırını tehlikeye atma.” dedik.

 

           Siz;  Yani AKP hükümeti ve lideri bizi duymadınız. Meclisi sabahlara kadar çalıştırıp her türlü gücünüzü kullanarak, meclisten onay aldınız. Biz bir şey yapamadık.

            Çok geçmeden Suriye Devlet başkanı ile bir anda düşman oldunuz. Sınırdan binlerce terör örgütlerini adamın üzerine gönderdiniz. Komşumuzda kan gövdeyi götürdü. Milyonlarca Suriye vatandaşı ülkemize girdi. İstanbul´da toplantılar yapıp, Irak, Şam, İslam örgütü adı ile İŞİT´in kurulmasına en azından göz yumdunuz. Daha sonra adını “DAİŞ” diye çağırdınız.

 

            Sonuç Komşumuz Suriye yerle bir oldu. Şehirler terör örgütleri ile dolup taştı. Bir taraftan ABD, bir yandan Suudi Arabistan ve Katar´la Suriye´yi sıkıştırdınız. Olaylar karşısında Rusya burnumuzun dibine yerleşti. Olay uluslararasına dönüştü.

 

           Bizim zararımız sizin değişinize göre kırk milyar doları geçti.

 

           Bu konuda hala şunu söylüyoruz. Suriye ile barışın. Komşumuzun sorununu birlikte çözün. Bütün güçler orayı terk etsin. Suriye´ ye barış gelsin. O gün bizi dinlemediniz bari daha kötüsü olmadan bu gün dinleyin.

 

           Başka konular da var;

 

           Mesela köprü yaptırdınız. Tünel yaptırdınız. Adamlara neden dolar karşılığı ödeme yapıyorsunuz? TL kazanıp, dolar ödeme nasıl bir zihniyetin eseri? Ayrıca yaptığınız anlaşmaya göre firma üç senede, bilemediniz beş senede yaptığı masrafı kurtaracak. O firmalara yirmi beş sene dolar akıtmayı nasıl becerdiniz?

 

         İnsanın aklına çok kötü şeyler geliyor. Bizi dinlemiyorsunuz. Dinlemediğinizden daha beteri dinletmiyorsunuz. Yüzlerce televizyonlar, gazeteler sesimizi kısıyor. Sizi göklere çıkartıyor. Bizi görmüyor, duymuyor.

 

        Dahası var.

 

        Daha geçen yıl, Merkez Bankası Başkanını ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanını Saraya çağırdınız. Dolar daha üç lira olmamıştı. Faizler 7,5 civarındaydı. Onlara;

        “Bu faiz çok fazla aşağı çekin.”talimatını verdiniz.

 

         Şu konuyu ekonominin içinde olan benim gibi biri bile çok iyi bilir. Dolar yükselmeye başlayınca faizler yükseltilir. Bu genel bir uygulamadır. Dünya ekonomistleri bunu yaşayarak öğrenmiş ve kural haline getirmişlerdir. Çünkü paranın bir akım yönü vardır. Ve siz onu kullanmak mecburiyetindesiniz. Döviz, altın, borsa ve faiz denklemi kurulur. Birinin çıkma eğilimde diğeri devreye sokulur. Bu işi de dünyanın her gelişmiş ülkesinde Merkez Bankaları yapar.

         Siz, “Faizi düşürün.” dedikçe, döviz çıkmaya başladı. Bu hatanızı size kimse söyleyemedi. Çünkü tek adamdın ve kimseyi dinlemiyordun. Sonuç; ülkenin durumu ortada, dolar yükselmiş. Ona bağlı olarak ithal edilen her şey yükselmiş. Bunun sebebi olarak petrol yükselince, bugünkü yangın ortaya çıkmış. Bu yangın yerinde neler var bilir misin?

 

         Bulgur, 2-2,5 TL dan 5 lira olmuş. Artış % 100(Buğdayı daha yeni 93 kuruştan aldılar.)

         Gübre, 50 kilosu 60 TL den, 200 TL olmuş artış %330

          Mazot, 4.30 TL den 6.37 TL olmuş.

 

         Yukarıda yazılı olan, fakir fukaranın ve çiftçinin çarkını döndüren temel maddeler. Bunun manası ne demek bilir misiniz?

        Ekmeyin, biçmeyin, yemeyin.

        İşte ülkenin düştüğü yangın yeri bu!

 

        Dediniz ki,”Başkan olacağım.”

        Biz sana dedik ki,

 

        “Cumhuriyet kurulurken savaş vardı. Dünya emperyalizmine karşı yapılan büyük bir savaş. Daha önce dünyada buna galip gelen hiçbir ülke olmamıştır. Ama Cumhuriyetin kurucuları ülkenin her yerinden seçilip gelmiş sade yurttaşlarıyla o mecliste karar alarak savaşı kazanmıştır. Kurdukları Cumhuriyetin her taşını yaşayarak yerleştirmişlerdir.

 Onu yok etmeyin. Tek adam olmaya heveslenmeyin. Tek adamı biz daha önce çok yaşadık.” demiştik.

 

        Ama siz bizi dinlemediniz. Tek adam hevesine girdiniz. Şimdi susturulmuş veya bastırılmış bir meclisimiz var. Kim oldukları bilinmeyen, hiçbir sorumluluğu olmayan, bakanlar icat ettiniz. Onlar hata yapsa, kime hesap verecek. Hesap verme şeklini de değiştirdiniz. Ya dört yüz oy verilecek, ya da seçimde millet değerlendirecek. Yöntem bu.

 

          Şimdi tekrar soralım; Devletin bütün kademelerini ele geçirmiş bir iktidarla kim adaletli seçim kazanabilir. Bu mümkün mü sanıyorsunuz?

 

         Biz bunun gibi seçimleri Saddam memleketinde gördük. Esatlar memleketinde gördük. Hüsnü Mübareklerin Mısır´ında gördük. Libya da Kaddafi de gördük. Onlar otuz yıl iktidarda kaldılar. Gidişleri ile birlikte ülkelerini de götürdüler. Onlara da, ülkelerine de, halkına da çok yazık oldu. Biz bunu gördük.

 

          Çok yakında bir uçak meselesi oldu. Katar Emir´i bir uçak hediye etmiş. Orası Katar. Demokrasi ile Cumhuriyet ile seçimle falan bir ilgisi yok. Kabile devleti gibi bir yer. Onlara göre bir uçak hediye etmesi normal. Başka şeyler vermesi de normal. Ama bize göre normal olamaz. Böyle bir hediye çıkarımıza olsa da kabul edilemez. Çok kötü durumda olsak bile, dünya üzerimize gelse, halkımızın dostlara ihtiyacı olsa bile, belki. Henüz orada değiliz. O uçağı alamayız.

 

     Yukarıda söyledim ya, biz Katar gibi değiliz. Ekonomi güven ister, cesaret ve bilgi ister. Sn. Ecevit 2001 krizinde durup dururken Kemal Derviş´i getirmedi. O´nun Uluslararası bir saygınlığı vardı. Belki ondan daha iyi ekonomistler vardı ülkede, fakat uluslararası saygınlığı olan az insan vardı.

 

         Bu konuyu düşünmeden dövizi durduramazsınız. Bu yangın yükselmeye devam eder. Enflasyon yine çıkar. Faiz yine yükselir. Yangın sönmez. Bizden söylemesi.

 

            Sürçü lisan ettik ise af ola, isterim ki, insan önce insan ola.

Anahtar Kelimeler: YANGIN, YERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MÜZİK VE BEN-2 (20 Mart 2019 - Çarşamba)
MÜZİK VE BEN-1 (16 Mart 2019 - Cumartesi)
SÖYLEŞİ (13 Mart 2019 - Çarşamba)
DOĞRUDAN ZARAR GELMEZ (05 Mart 2019 - Salı)
TOMBUL AĞA (26 Şubat 2019 - Salı)
AL BAŞINA BELAYI (19 Şubat 2019 - Salı)
BU ADALET DEĞİLDİ (12 Şubat 2019 - Salı)
GÜLE GÜLE AYŞE (29 Ocak 2019 - Salı)
UÇAN KENGERLER HİKÂYESİ (22 Ocak 2019 - Salı)
AT (15 Ocak 2019 - Salı)
OKUMAK ÜZERİNE (08 Ocak 2019 - Salı)
LEYLAYI DÜŞÜNMEK (01 Ocak 2019 - Salı)
BABAMI GÖTÜRDÜLER (25 Aralık 2018 - Salı)
KEDİ KAZASI (18 Aralık 2018 - Salı)
VEYSEL GARANİ (04 Aralık 2018 - Salı)
ŞEYH MUHİTTİN ARABÎ (27 Kasım 2018 - Salı)
LOKMAN HEKİM EFSANESİ (13 Kasım 2018 - Salı)
HATIRLADIM (06 Kasım 2018 - Salı)
BİRAZCIK DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ? (30 Ekim 2018 - Salı)
ZALA (23 Ekim 2018 - Salı)
GÜLLÜ İLE KELOĞLAN (16 Ekim 2018 - Salı)
MEVLANA (09 Ekim 2018 - Salı)
ŞEYTANI GÖREN ÇOCUK (02 Ekim 2018 - Salı)
DİŞLİ KEMAL (11 Eylül 2018 - Salı)
YUSUF GİTTİ HOCAM (04 Eylül 2018 - Salı)
YAYLA YOLLARI (03 Temmuz 2018 - Salı)
SİYASET (26 Haziran 2018 - Salı)
İYİ Kİ TARLADAYIM (20 Haziran 2018 - Çarşamba)
EMEVİ SİYASET (12 Haziran 2018 - Salı)
HENDEK SAVAŞI (05 Haziran 2018 - Salı)
UHUD SAVAŞI (29 Mayıs 2018 - Salı)
BEDİR SAVAŞI (22 Mayıs 2018 - Salı)
FİL EFSANESİ (15 Mayıs 2018 - Salı)
HUZURLU OLMAK İÇİN (08 Mayıs 2018 - Salı)
BU VATAN BİZİM (01 Mayıs 2018 - Salı)
HASAN DEDE KÖPRÜSÜ (24 Nisan 2018 - Salı)
YARIMCA MUSKASI (17 Nisan 2018 - Salı)
ORMANA AĞIT (10 Nisan 2018 - Salı)
ANKARA (03 Nisan 2018 - Salı)
15 DAKİKA EDEBİYAT (27 Mart 2018 - Salı)
ELVEDA LEYLA (21 Mart 2018 - Çarşamba)
HASAN DEDE (13 Mart 2018 - Salı)
BİZDEN SÖYLEMESİ (06 Mart 2018 - Salı)
OKUL KAYDI (27 Şubat 2018 - Salı)
KİTAP´IN HİKÂYESİ-2 YILDIZ ELMASI (20 Şubat 2018 - Salı)
SEVGİLİLER GÜNÜ (13 Şubat 2018 - Salı)
TİRŞİK (06 Şubat 2018 - Salı)
VATAN SAĞOLSUN (30 Ocak 2018 - Salı)
TEĞMEN (23 Ocak 2018 - Salı)
DEVLET KAPISI- 2018 (09 Ocak 2018 - Salı)
BEŞ OCAK ve ADANA (02 Ocak 2018 - Salı)
BİZ VE İLİM (26 Aralık 2017 - Salı)
YÜZ YILLLIK HİKAYE - MERHABA TÜRKÇE (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
YAHUDİLER (12 Aralık 2017 - Salı)
ALİİİİİİİİİİİİ (05 Aralık 2017 - Salı)
BU SAVAŞ BİTMELİ (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
KREDİ (22 Kasım 2017 - Çarşamba)
HOCALARIN DÜĞÜNÜ (14 Kasım 2017 - Salı)
CHP KAPATILSIN MI ? (07 Kasım 2017 - Salı)
BAKMAK ve GÖRMEK (31 Ekim 2017 - Salı)
BESİME TEYZE (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
BİZİM KÖY´ÜN HALLERİ (NAR) (18 Ekim 2017 - Çarşamba)
EKONOMİNİN ÇİVİSİ (10 Ekim 2017 - Salı)
AY (03 Ekim 2017 - Salı)
KOKAR (26 Eylül 2017 - Salı)
DOSTLAR BENİ HATIRLASIN (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
AĞA VE EŞKİYA (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
EMİN AMCA (29 Ağustos 2017 - Salı)
KÖYDE BİR SABAH (20 Ağustos 2017 - Pazar)
KÖYDE BİR SABAH (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
EŞKİYA VE KARETE (ÇUKURAĞALI-Roman) (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
NİHAT ARTIK YOK (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
YEMEN NERE? KOZAN NERE? (18 Temmuz 2017 - Salı)
BAŞKAN ve BEN (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
ÇİĞŞAR ve OBALAR (28 Haziran 2017 - Çarşamba)
TÜRKÇE KONUŞMAK (19 Haziran 2017 - Pazartesi)
CİN HİKÂYELERİ (01 Haziran 2017 - Perşembe)
CİN HİKÂYELERİ (30 Mayıs 2017 - Salı)
CENNET KADIN (23 Mayıs 2017 - Salı)
HAKSIZLIK KARŞISINDA (16 Mayıs 2017 - Salı)
GECE YANIĞI (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
ROMAN YAZMAK (02 Mayıs 2017 - Salı)
ERGENEKONCULAR (25 Nisan 2017 - Salı)
23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI (18 Nisan 2017 - Salı)
ARAP ve TÜRKLER (11 Nisan 2017 - Salı)
GELECEK NESİL (04 Nisan 2017 - Salı)
YAZIK ÇOK YAZIK (28 Mart 2017 - Salı)
ZÜBEYDE HANIM (21 Mart 2017 - Salı)
TÜRKLERİN İNSANLIK TARİHİ (14 Mart 2017 - Salı)
İKİ KADIN ve AYRILIK (07 Mart 2017 - Salı)
2B LER VE HİKÂYESİ (28 Şubat 2017 - Salı)
BİBERLER NEDEN KURUDU (21 Şubat 2017 - Salı)
MUTLULUK BÖYLE BİRŞEY (15 Şubat 2017 - Çarşamba)
SAĞDUYU (31 Ocak 2017 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR ARASINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BORDO-BEYAZ, EN BÜYÜK AYAS
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
KORKULARIMIZ
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
İKİNCİ CUMHURİYETÇİLERİN SESLENİŞİ!
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP NE DEĞİLDİR?
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
AKP´LİLER SORUYORUM
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TEMPOSUZ BİR TOROS KAPLAN!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg