İlhan ALPER


İSTANBUL


            Yıllar önce belki değindiğimi anımsıyorum?

            İstanbul´u da pullardan en güzel görüyorduk çocukken. Her bir kent pul üstünde bir düş kenti gibi gözüküyordu.  Yıllar sonra gördüklerimden daha bir güzellerdi kentler pul üstünde.

            Biz pul çocukları halimize bakmadan kolleksiyonculuk da yapardık ki zaten elimize geçen harçlık kaç liraydı?

            Antik zevkler peşinde dolanıp, o harcamaya korktuğumuz 5-10 kuruşu da Bitpazarı´nın esnafına kaptırırdık.

            Sonra bu para işi hep devam etti?

            Ta ki Ceyhan´da, çatal-kaşık söylentisiyle biraz fazlaca aldığımız beyaz renkli madeni paraların Ceyhan´da yeni taşındığımız 1. kat evin balkonundan çalınıncaya kadar. 

            Pul işine gelince?

Pul kolleksiyonuna n´oldu bilmiyorum.  Ama bir gerçek var ki, şehirlerin kendilerini görünce pul kentlerin albenisi de bizim için bitti. 

Fakat başka bir albeni de yok değildi sanat için?

Sinemanın görsel çekiciliği bir numaraydı?

Buna kanıp da ?artist olcam? deyip evden kaçan kızların Gazozcu Nuri gibilerin elinde kaderlerinin yazılması bildikkent manzaralarındandı. Erkekler de her türlü mafiavari işlerde kullanılmıyor değildi.

İşte o günlerde o çok muhterem artist olma tutkumuzu bir şekilde frenliyorduk. N´eblim, Kartal Tibet´ten şundan bundan imzalı fotoğraf istiyorduk sadece.

Kanmadığımız diğer bir alan da şair, yazar olabilmekti.

Ne güzeldi, ne naifti, safça bir duyguydu. Şiirin peşinde emeklerken daha bir kitabımız olsun istiyorduk. Ama ne kadar çok istesek de, bunun için, gazetelerdeki o mini İstanbul ilanlarına da kanmıyorduk.

Bizim için galiba en güzeli edebiyat dergilerinde şiirlerimizi yayımlatmaktı. Biz de öyle yaptık yıllarca. Halk edebiyatından, şiir geleneğinden yararlanmak için bol okuduk, yazdık.

Sularında henüz yeni çimmeye başladığımız bir derya denizdi bizim için edebiyat. Biz de edebiyatın alışkanlığını yaşama biçimi hâline dönüştüren şiirin sokak çocukları gibiydik.

Sonra şiir İstanbul kadar güzeldi.

 

 

 YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,00
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2835% 0,32
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04