ÇOCUĞA ŞİDDET
Tarih: 16.4.2017 14:35:51 / 779okunma / 0yorum
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK

Çoktan beri tutturmuşlar,”KADINA ŞİDDET” diyorlar. Aslında şiddet insanlığın kabul edebileceği bir şey değildir. İnsan olarak şiddetin her türlüsüne kesinlikle karşı olmalıyız. Çünkü şiddet insanlığın yüzkarasıdır. Kadına şiddet için barbar bağıranlar, çocuğa şiddete gelince hiç sesleri çıkmıyor. Belki de çocuğa uyguladıkları şiddetin şiddet olduğunun farkında değildirler veya uyguladıkları şiddeti doğal karşılıyorlar. Büyük bir olasılıkla kendileri de aynı ortamda yetiştirildiğinden doğal karşılıyor çocuğa uyguladıkları şiddeti. Kadınlar gördükleri şiddeti bağırarak, çağırarak ve hatta basın yayın organları aracılığı ile topluma duyurmaya çalışıyorlar. Çocukların ise, bu olanakları yok. Garipler, uygulanan şiddeti kimseye duyuramıyorlar. Ne yapılırsa sineye çekmek zorundalar. Bu nedenle ya kimse bilmiyor ya da bilmek istemiyor. Ne kadar acı biliyor musunuz? İşin acı yanı ise, şiddet uyguladıkları çocuğu ya kendisi doğurmuştur ya da doğurduğu doğurmuştur. Uzmanlar ne diyorlar biliyor musunuz? “Kendisine şiddet uygulanarak büyütülen çocuklar, büyüdükleri zaman aynı şiddeti kendisinden sonrakilere uygularlar.”

            Öyleyse çocuklarımızı nasıl yetiştirelim? Döverek mi, söverek mi yoksa severek mi? Çocuklar sevilesi yaratıklardır. Bir söz vardır. “Aç koyma hırsız edersin, çok söyleme yüzsüz edersin.” Çocuğun üzerine fazla giderek yüzsüz edersiniz bir daha uslandıramazsınız. Ona göre davranalım çocuklarımıza. Bu nedenle sevgi ile yetiştirelim. Eğer o sevgi içimizde varsa. Zaten sevgili peygamberimiz:”Çocuklarınızı sevgi ile büyütünüz. Hem çocuğunuz iyi bir insan olur, hem de Allah sizden razı olur.” buyurmuşlardır. Toplumda kime sorarsanız “ Aç değil, çıplak değil. Daha ne yapalım?” derler. Aslında çocuğun karnını doyurmak, sırtını giydirmek yetmiyor. Çocuğu iyi yetiştirmek için onun ruhuna inmek gerekir.
            Benim torunum ilkokulda okuyor. Öğretmeni “Bir Pulsuz Dilekçe” başlıklı bir yazı göndermiş velilere. Altında da “Kaynak Atilla YÖRÜKOĞLU” yazıyor.” Bir çocuğun ana-babasına mektubu niteliğinde. Çocuk diyor ki:”Öğütlerinizden çok davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayınız. Beni eğitirken ara-sıra yanlışlar yapabilirsiniz. Bunları çabuk unuturum. Ancak birbirimize sevgi ve saygımızın azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder. Çok konuşup çok bağırmayın. Yüksek sesle söylenenleri ben duymam. Yumuşak ve keskin sözler daha iyi iz bırakır. “Ben senin yaşındayken…” diye başlayan söylemleri hep kulak ardına atarım.” diyor. Çok doğru.” Çocuğunuza öğüt vermeyin, O sizi örnek alır.” diye bir söz vardır.
            Çocuklarımıza iyi davranalım ki onlar da iyilik öğrensinler bizden.”Eğitebilmek için çocuğun ruhuna inmek gerekir.” demişim yazımın başında. Çünkü ruh sağlığı bozuk olan bir insan büyüdüğü zaman kavgacı, şirret ve geçimsiz bir insan olur. Bu da yaşamı boyunca hem kendisine hem de topluma zarar verir. Başarılı bir insan olamaz. Toplumumuza bakınca bu tiplere çok rastlarız. Şiddet şiddeti doğurduğundan çocuklarımıza sevgi ile yaklaşmakta yarar var. Çocuk o yazıda ne demiş biliyor musunuz?”Beni korkutup sindirerek, suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın. Yaramazlık için beni kötü çocukmuş gibi yargılamayın. Yanlış davranışlarımın üzerinde durup düzeltin. Ceza vermeden önce beni bir dinleyin.” diyor. Benim evim apartmanın girişinde. Zemin denilen yerde. Bir yaz akşamı balkonda oturuyorum. Sokakta bir araba durdu. Küçük bir kız çocuğu arabadan dışarı atıldı. Çocuk “vallahi ben demedim baba” diyerek ağlıyor, yalvarıyor ve minicik elleri ile arabanın kapısına vuruyor. Çocuk kapıyı açıyor, içeri giriyor ve tekrar dışarı atılıyor. Çocuğun bu haline benim içim sızladı. Arabadakiler çok rahat mı acaba? Üstelik onlar bir ana-baba. Nasıl ana-baba ise… Yine aynı günlerde bir apartmanın bahçesine ana-baba ve minik bir çocuk giriş yaptı. Baba bağırarak “Uslu durmazsan seni bir odaya kilitlerim. Kimseyi dinlemem. Ölsen bile kapıyı açmam.” diyor. Bu şartlar altında büyüyen çocukların ruh durumu nasıl olur biliyor musunuz? Ben düşünemiyorum bile. Yakın bir geçmişte haberlerde duymuştum. Özel bir arabanın sürücüsü yol vermediği için öndeki aracın sürücüsünü öldürüyor. Yakalanıyor.”Neden öldürdün?” diyorlar. “Canım istedi öldürdüm.” diyebiliyor. Bence bu tipler şiddetle büyütülmüş çocuğun büyümüş hali. Büyüklerinden öyle görmüştür.
            Anılan yazının bir bölümünde ise “Beni başkaları ile karşılaştırmayın. Umutsuzluğa kapılırım. Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin. Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın.”diyor. Bizim toplumda öyle kötü bir alışkanlık vardır ki çocuğunu alçaltır, başkasının çocuğunu yüceltir. Bu da çocukta aşağılık duygusu yaratır. Aşağılık duygusu olan bir çocuk büyüyünce yaşamında başarılı olamaz. Başkalarının gölgesinde yaşamaya çalışır. Ana-baba bunun farkına varamaz. Buna ilişkin bir şiir de vardır. Fazlaca derdi olmaz haysiyet taşıyanın/ Kendi gölgesi olmaz gölgede yaşayanın.
            Aynı yazının bir bölümünde ise çocuk “Beni köşeye sıkıştırmayın, yalana sığınmak zorunda kalırım. Sizi bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı haklı görebilirim, fakat beni aşağılamayın. Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın. Çocuğunuzu iyi bir insan olarak yetiştirmek istiyorsanız bu tür davranışlara girmeyiniz” diyor. Çok doğru. Çocuklarımızı fazla sıkıştırırsak, onları yalan söylemeye zorlarız. Yalana alışan bir çocuk yalan alışkanlığı için yaşamı boyunca çok zor durumda kalabilir. Bu nedenle çocuğumuzu sevgi ve hoşgörü ile büyütmeliyiz. Yalan söylemek zorunda bırakmamalıyız.
            O yazının bir bölümünde “Benden örnek çocuk olmamı istemezseniz bende sizden kusursuz ana-baba olmanızı beklemem. Sevecen ve anlayışlı olmanız bana yeter. Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı, sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim. Sevgiler. Çocuğunuz.” demiş ve yazıyı bitirmiş. Çocuklarımızın bu saf isteğine karşılık bizde onları dövmeden, incitmeden sevgi ile büyütmeliyiz. Birçok ana-baba çocuklarına “Senin için ne fedakârlıklara katlandık.” derler. Hâlbuki çocuklar onlar için çok fedakârlıklara katlanıyorlar. Çocuğu döversiniz, söversiniz, kızarsınız garibin sesi çıkmaz. Ancak ağlar. Zaten ağlamak çaresizliğin dışa vurumudur. Çok dövdüğünüz zaman “Beni dövme” der gibi acı acı gözünüze bakar. Siz bunun bile farkına varamazsınız. Çünkü gözünüz hiçbir şey görmemektedir o anda. Oysaki çocuk size bir vursa kudurursunuz. Çocuk size nasıl vururmuş. Siz büyükmüşsünüz. Oysaki çocuk karşısındakine vurmayı bile büyüklerinden öğreniyor. Çocukta insan. Aklı var, istekleri var, zevkleri var. Büyükler onu bile bilmek istemiyorlar. Geçenlerde çok satan bir gazetenin ekinde “Tatlı disiplinin 10 altın kuralı” başlıklı bir yazı ilgimi çekti. Aynen alıyorum. Bakalım Terapist Dr.Obengül EJDER bu yazısında ne demiş?
1- Kendi sorumluluklarını almalarına yardımcı olun. Onun yerine her şeyi siz yapmayın.
2- Bazı şeyleri neden yapması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunun.
3- Aynı anda birden fazla talimat vererek onu çok fazla talimatlara boğmayın.
4- Yaşanılan bir olumsuzlukta hemen eleştirip kızmak yerine önce onun duygusunu anlayın. Sonra                         kendi duygunuzu söyleyin. İş birliği yapın.
5- Yaşanılan sorunlarda çözüm için seçenekler sunun.
6- Çocuğunuzla tartışmaya girmeyin. Belirlediğiniz sınırlarda dik durup kararlılığınızı gösterin.
7- Duygularınızı sakin ifade etmeyi öğrenin ve öğretin.
8- Çocuğunuza tutamayacağınız sözler vermeyin.
9- Hangi yaşta olursa olsun çocuklarınızla birlikte vakit geçirin. Oyun oynayın, yaratıcılığınızı konuşturun.
10- çocuklar dokunulmaktan çok hoşlanırlar. Onlara bol bol sarılın ve sevginizi gösterin.

            

Anahtar Kelimeler: ÇOCUĞA, ŞİDDET
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU? (15 Mart 2018 - Perşembe)
SAĞLIĞIMIZ KİME EMANET? (03 Mart 2018 - Cumartesi)
İNSAN ÖMRÜ KAÇ YILDIR? (19 Şubat 2018 - Pazartesi)
ÜLKEMİZDE YASAK KAÇ GÜN SÜRER ? (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
DİN ADAMI ( ! ) (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
OKULLARIN HİZMET ARAÇLARI (02 Şubat 2018 - Cuma)
ASKER OCAĞI (26 Ocak 2018 - Cuma)
ACİL ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUN (17 Ocak 2018 - Çarşamba)
ÜLKEMİZDEKİ SURİYELİLER; (13 Ekim 2017 - Cuma)
ÇOCUK GELİNLER (27 Temmuz 2017 - Perşembe)
PROMOSYON NEDİR? (04 Temmuz 2017 - Salı)
Ramazan geldi hoş geldi (22 Haziran 2017 - Perşembe)
REFERANDUM (27 Mart 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
‘MAHANA´ BU SAFİ MAHANA
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
AMERİKA BİLİR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY…
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATATÜRK ÇOCUKLARI
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
GAZİ MECLİSİN DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
ANSAL ÇATIŞMA VE ÖĞRETİM ÜYELERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Kumpas mı? Yoksa Örgüt işi mi?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRATLAR VE AYDINLIK YARINLAR(1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
YAŞASIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
ULUSAL MECLİSİN KURTARICI VE ÖZGÜRLEŞTİRİCİ YÖNETİMİ YERİNE, HUKUKSUZ VE KANUNSUZ SULTANLIK YÖNETİMİNİ ÖVEN MECLİS BAŞKANI!!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
STALİN´İN DANGALAKLIĞI SELİM SARPER´İN AMERİKANCILIĞI
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Çocukluğumda Yaşadığımız 23 Nisan Etkinlikleri Bugünün Gözü İle Yeniden Bakmak İbrahim ORTAŞ
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
GÜFTEDE SEÇKİN BİR İSİM: İLTER YEŞİLAY
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESELDEN KÜRESELE YÖNELEN STRES
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ERDOĞAN´A DEMOKRASİ DERSİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Yerelden Evrensele Demokratik Mutabakat
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ADANASPOR RAHAT, DEMİRSPOR SIKINTILI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
HASAN DEDE KÖPRÜSÜ
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DİK DURUŞ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
18 °C
Cuma
17 °C
Cumartesi
16 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-4/24/1516181260371.jpg