CANLI HAYVAN KAÇAKÇILIĞINI NASIL ÖNLENİR ? (1)
Tarih: 8.6.2016 16:48:44 / 2180okunma / 0yorum
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!

1989 – 1991 yılları arası İran sınırındaki Özalp ilçesinde çalıştım. İlçedeki önemli sorunlardan birisi İran´dan ülkemize yönelik canlı hayvan kaçakçılığı olaylarıydı.

Kaçakçıklık olayına ilk tanıklığım, ilçede göreve başladıktan yaklaşık bir buçuk ay sonra oldu. Birgün, Kapıköy Gümrük Müdürü Akil Ürek´le birlikte Kapıköy´e gidiyorduk. İlçe Emniyet Amiri telsizden; “Sınır Jandarma Tabur Komutanı´nca, Tulgalı Sınır Bölüğü bölgesinde, ülkeye kaçak geçmeye çalışan 242 adet koyun yakalandığının bildirildiğini; yapılacak işlemle ilgili görüş sorduklarını,” söyledi. Ben de cevaben; “Kaçakçılık olayının ilk olmadığını, daha önce hangi prosedür uygulandıysa aynı işlemlerin yapılacağını” bildirdim.

Ardından, “kendilerine de iş çıktığını” söyleyen Akil beye “prosedürün nasıl işlediğini” sordum. Cevaben:

“- Yapılacak iş belli efendim. Sınır Jandarma, suç gümrük kaçakçılığı olduğundan kağıt üzerinde bize teslim edecek; biz de bir yandan Cumhuriyet Savcılığı kanalıyla adliyede kaçakçılık davası açacağız, bir yandan da mahkeme sonuna kadar muhafaza edilmek üzere hayvanları kağıt üzerinde Mal Müdürlüğü´ne teslim edeceğiz. Mal Müdürlüğü de malın sahibini bulacak ve “yed-i emin sıfatıyla” hayvanları kendisine teslim edecek,” dedi. 

Şaşırmıştım. “-Nasıl yani, gerçekten hayvanları sahibine mi teslim edeceğiz? Başka yed-i emin bulamaz mıyız?” dedim. O, gayet sakin ve ciddi bir yüz ifadesiyle: “- 242 baş hayvana sahibinin dışında kim bakabilir? Herkesin otu, samanı kendi hayvanlarına ancak yeter!” dedi.

“-Bu yanlış, böyle şey olur mu?” diye tepki gösterince; “-Olur, olur efendim olur. Başka bir şıkkımız yok. Böyle gelmiş, böyle gider!” diye de ilave etti. Ben de: “-Akil bey, böyle gelmiş ama böyle gitmez!” dedim. “- Nasılını bilmiyorum. Ama ben bu ilçede kaldığım sürece buna bir hal çaresi bulacağım. Böyle gitmeyecek,” dedim.

Akil beyin, yüzünde beliren ifadeyi hiç unutmuyorum. Diliyle söylemedi ama mimikleriyle; “-Sen de alışırsın, değişmez bu düzen, kendini boşuna yorma!” der gibiydi. Sonra da gerçeklerin nasıl işlediğini anlattı.

Dediklerine bakılırsa; “Kaçak hayvanların asıl sahibi ya da sahipleri hayvanların yanında olmazdı. Hayvanlarla birlikte yakalanan, yerine göre çatışmaya girip yaralanan, bazen de ölenler, değnekçi tabir edilen ücretli işçilerdi. Asıl sahipleri, İranlı işbirlikçisi ile anlaştıktan sonra bir şekilde değnekçisini gönderir, onlar hayvanları sınırdan geçirirken, kendileri de nakliye arabalarını hazırlayarak, yerine göre Karahisar´a, Çaybağı´na, Kazlıgöl´e, Balçıklı ya da Tulgalı´ya çekerek hayvanların gelmesini bekler; bir olumsuzluk çıkmazsa gelen hayvanlar teslim alınarak arabalara yüklenir ve menzile, -ki o tarihlerde menzil genellikle Gaziantep´ti – yol almaya başlanırdı. Ama bir terslik olur da, mesela bölük astsubayı ile karakol komutanı arasında anlaşmazlık çıkar, ya da hasımları ihbarda bulunursa, hayvanlar ve değnekçiler yakalanır; değnekçiler kaçakçı sıfatıyla kodese giderken, hayvanların sahibi bir şekilde yed-i emin sıfatıyla hayvanlarını alır, idari işlemler sebebiyle iki günlük bir gecikme ile hayvanları yine aynı arabalara yükler ve yoluna devam ederdi. Bu arada taşıt sahipleri iki günlük bekleme ücreti alırken, değnekçiler için avukatlar tutulur, hapsanedeki tüm giderleri ile çoluk çocuğunun nafakası patronlarca karşılanırdı.

3-5 yıl süren yargılama sonunda ola ki kaçakçı haklı bulunursa sorun yok. Dosya kapanır. Eğer “hayvanların müsaderesine(zoralımına) karar verilirse”, mahkeme kararı Mal Müdürlüğü´ne iletilir. Mal Müdürlüğü, Maliye ve Gümrük Bakanlığı Tasfiye İşleri Genel Müdürlüğü´ne kararı gönderir. Hayvanların tasfiyesine karar verilir. Mal Müdürlüğü yed-i emine hayvanların satışının yapılacağı günü bildirir ve hayvanların hazır bulundurulmasını ister. Bilir kişi görevlendirilerek hayvanların tahmini ihale bedeli belirlenir. İlanda belirlenen ihale günü hayvanların bulunduğu yere gidilir. Genelde ilk ihalede alıcı çıkmaz. İkinci ihalede tahmini bedel %40 geriye çekilir. Yine alıcı çıkmaz. Bu defa Mal Müdürü evraktan kurtulmak için yed-i emine yalvarır. Pazarlıkla ve tahmini bedelin %40 cıvarında bir değerle hayvanlar yed-i emine satılır. Bedeli hazineye gelir kaydedilerek dosya kapatılır.

Bu arada –örneğimizdeki- 242 koyunun yarısının şaptan öldüğüne dair veteriner raporu ibraz edilir. 10 -15 adedini kurt kapmıştır. Kulakları, tırnakları muhtar tutanağı ile birlikte ibraz edilir. Her biri canlı 70-80 kg. olarak teslim edilen koçlar kuzu olmuştur (!). Dişiler doğurup çoğalacağına, akla hayale gelmez gerekçeler ve mazaretlerle azalmıştır. Üstelik, yargılamanın ve yargılama sonrası idari işlemlerin sürdüğü onca zaman zarfında bu hayvanlar için ne besleme ne de bakıcılık gideri  ödenmemiştir. “

....................................................

Nasıl? Hayret ettiniz değil mi? İşin gerçeği bu! Haydi benim yerimde siz olun da değiştirin bakalım kurulu nizamı değiştirebilecek misiniz? Göze alabilir misiniz mücadele etmeyi?

Sizi bilmem, ama ben yıktım bu köhnemiş kurguyu. Hem de dokuz ay gibi bir süre içerisinde. Bu sürede bana en fazla zaman kaybettiren, Maliye bürokrasisinin direnci, karşı durması oldu önerilerime.

....................................................

Konuyu tüm ilgili mesai arkadaşlarımla, bazen ayrı ayrı bazen müşterek toplantılarda ele aldım. Tartıştım, tartıştık. Çare aradım, aradık.

Sınır Jandarma Taburu; “Ben kaçakçılık olayına bakarım. Kaçakçıyı ve kaçak malı yakalar; kaçakçıyı Adliyeye, kaçak malı Gümrük Müdürlüğü´ne teslim ederim. Gerisi beni ilgilendirmez,” tavrındaydı.

Gümrük Müdürlüğü; “Ben kaçakçı için fezleke düzenler Cumhuriyet Savcısına veririm. Kaçak malları da Tasfiye İşletmeleri Genel Müdürlüğü´nün taşra birimi olmadığından, yargılama sonuna kadar muhafaza etmek, sonrasında tasfiye etmek müzere Mal Müdürlüğü´ne teslim ederim,” demekteydi.

Cumhuriyet Savcılığı; “Beni hayvanlara kimin bakacağı ilgilendirmez. Suçluların cezalandırılmaları için mahkemeyi takip ederim. Karar sonrası da kararın uygulanması için ilgili daireye yazarım,” yaklaşımındaydı.

Mal Müdürlüğü; “-Ben Tasfiye İşletmeleri Genel Müdürlüğü adına iş yapıyorum. Bu zaten benim işim değil. Başımın belası bir iş. Hayvanları teslim edecek yed-i emin bulmakta zorlanıyorum. Kağıt üzerinde teslim edeyim de ne olursa olsun. Ölürse ölür. Kalanları satarım. Yed-i emine bir de bakıcılık ve yem gideri mi vereceğim? Öyle olsa ben yem parasını hangi ödenekten öderim. Ankara´dan istesem, para gelinceye kadar hayvanların hepsi açlıktan ölür. Ben ne yapayım. Jandarma kaçakçıyı yakalayıp bize ekstra iş çıkarıyor. Ben Jandarma Komutanı olsam, geçsin derim, yakalamam. Sonuçta içeride et açığı var. Bu adamlar dışarıdan etlik hayvan getirerek ekonomiye katlkıda bulunuyorlar,” düşüncesindeydi.

Geriye bir ben kalıyordum, bu işi kendisine dert edinen. Yaptığım da gerçekten Kaymakamlık değil, Donkişot´luktu bir bakıma(!). Kimsenin inanmadığı bir rüyanın, bir hayalin peşindeydim uygulayıcıların gözünde.

Önce Mal Müdürü´ne çıkıştım. “-Kim kimin hayvanına bedavaya bakar? Sizin yaptığınız peşinen usulsüzlüğü teşvik ediyor,” dedim. Haklı olarak Mal Müdürü: “-Hangi ödenekle yem ve bakıcı parası ödeyeceğim. Ödersem, buna para mı yeter? Yargılama en az 4 yıl sürer. Bir de bunun ardından tasfiye işlemleri. Hayvanların bedeli, mümkün değil böyle bir yem ve bakıcı giderini karşılamaz,” dedi. Hesap ortada, haklıydı.

Bunları tartışırken bir gün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı´ndan bir yazı ile “İran´ın Belücistan bölgesinde şap hastalığı salgını çıktığı, BM Dünya Sağlık Örgütü´nce bu salgında görülen virüsün bu güne kadar hiç görülmemiş yeni bir versiyonu olduğunun bildirildiği ve ülkemizde bu virüsün aşısının henüz üretilmediği” bildiriliyor ve “sınırların çok iyi korunması” isteniyordu.

İlçe Tarım Müdürü veteriner hekim Zulmet Kurunç, mesleki birimi sebebiyle: “Konunun çok önemli olduğunu, Allah korusun, mikrop ülkeye girerse ülke olarak kaybımızın rakamlarla ifade edilemeyecek boyutlarda olacağına inanıyor; kaçak giriş olması halinde yakalanan hayvanların mutlaka itlaf edilmesi gerektiğini,” söylüyordu. Hayvan Sağlık Zabıtası Kanunu´nda da “itlaf = öldürülerek yakılması veya gömülmesi” bir tedbir olarak yer almaktaydı. Ama bir şartla: Yakalanan hayvanlar en az 15 gün süreyle karantina şartlarında tutulmalı ve bu süre içerisinde hastalık belirtisi görülürse, o zaman itlaf edilmeliydi. İyi de, karantina süresinde bu hayvanlara kim bakacak, hangi yem yedirilecek, nerede tutulacak? Bu soruların cevabı yoktu.

“İtlaf” işleminin kaçakçılıkta caydırıcı bir araç olarak kullanılabileceğini düşündüm. Sınır Jandarma Tabur Komutanı Binbaşı Tanju Dönmez´e fikrimi açtım. İlk yakalanacak kaçak sürünün birkaç gün ilgili bölük karakollarının izinsiz giriş yasağı bulunan sınır askeri yasak bölgesinde bekletilmesini, sonra da veteriner hekim raporu ile “hastalık belirtisi görüldü” raporu alındıktan sonra, yakın köyler halkının da çağrılacağı bir alanda onların gözleri önünde itlaf edilmesini; böylece durumun dilden dile duyulacağını; bu sebeple en azından ilçemiz sınırlarından kaçak girişler için caydırıcı olacağını, söyledim. “-Veteriner hekim rapor verirse bizim için sorun yok,” dedi.

Rapor konusunda İlçe Tarım Müdürü´nü ikna ettim. Beklemeye başladık.

Aradan 10-12 gün geçti geçmedi yine Oymaklı Bölüğü mıntıkasında 198 adet kaçak koyun yakalandığı bildirildi. Cumhuriyet Savcılığı´na Bakanlık yazısına ilgi tutarak: “İran´daki şap hastalığı salgını sebebiyle kaçak hayvanların sınır bölgesindeki askeri karakollarda 15 gün süreyle karantinada tutulacağı, ardından veteriner raporuna göre hareket edileceği,” bildirildi. Bu arada Tabur Komutanına; “-Askerlerin karantina süresindeki bakıcılık hizmetleri karşılığı olarak, Bölüğün dört karakoluna, en besililerinden seçilerek 15´er adet koç verilmesini, hayvan sayısının da tutanaklarda 198 değili 138 olarak gösterilmesini; karakollara ayrılan koçların ete dönüştürülerek askerlere kışlık kavurma yapılıp saklanmasını” söyledim. Öyle de yaptık.

Karantina süresi sonunda veteriner hekimin raporuna dayalı olarak, itlaf kararı aldık. Bir yandan da çevre köyler muhtarları ve ileri gelenleri Oymaklı Bölük merkezine davet edildiler. Savcı beyle birlikte ben de gittim. İlçe Tarım Müdürü, İlçe Emniyet Amiri ve Jandarma Bölük Komutanı, Sınır Jandarma Tabur Komutanı, Sınır Bölük Komutanları ve yaklaşık yüz elli kişinin bulunduğu bir kalabalık önünde hayvanlar uzun menzilli silahlarla taranarak öldürüldü. İş makineleriyle kazdığımız çukurlara, doldurulup üstleri yanmamış kireç atılarak makinelerle kapatıldı. Ardından da İlçe Tarım Müdürü “İran´da çıkan salgını konu alan”, Sınır Tabur Komutanı “kaçakçıların pişman edileceğini, fırsat verilmeyeceğini”, ben de “bundan böyle kaçak yakalanan tüm hayvanların bu şekilde öldürüleceğini ve itlaf edileceğini, bu bilginin herkese duyurulmasını” isteyen birer konuşma yaptık. Ardından da tüm kalabalığa önceden karakollara dağıtılan koçların etlerinden yapılmış bir asker ziyafeti çektik.

Olay ilçede sansasyon yarattı. Bizler artık kaçak hayvan girişi, bir süre daha olmaz diye beklerken ve aradan henüz on gün bile geçmeden bu defa Örenburç Bölüğü mıntıkasında bir sürü kaçak hayvan yakalandı. Bunları da itlaf edilmiş gibi gösterip, bölük karakollarına dağıttık. Ama kaçakçılığın önüne geçemedik. Bir yandan da hem İlçe Tarım Müdürü hem de Tabur Komutanı, yaptığımız işlemin hukuki olmaması sebebiyle, haklı endişelerini bildirdiler. Yaptığımız işlemin ortaya çıkması halinde hepimizin başı ağrıyabilirdi. Uygulamayı daha fazla sürdürmedik.

-DEVAMI HAFTAYA-

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 15 (18 Haziran 2018 - Pazartesi)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 14 (14 Haziran 2018 - Perşembe)
İYİ´LERİN MİLLETLE SÖZLEŞMESİ (05 Haziran 2018 - Salı)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI – 12 (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI – 11 (31 Mayıs 2018 - Perşembe)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 10 (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI – 8 (17 Mayıs 2018 - Perşembe)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 5 (05 Mayıs 2018 - Cumartesi)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 4 (30 Nisan 2018 - Pazartesi)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 3 (26 Nisan 2018 - Perşembe)
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 1 (12 Nisan 2018 - Perşembe)
SÜLEYMAN SİZSİNİZ (2) (30 Mart 2018 - Cuma)
SÜLEYMAN SİZSİNİZ (1) (25 Mart 2018 - Pazar)
ELVEDA ÖZALP (05 Mart 2018 - Pazartesi)
TELEFONA ÇIKMAYAN İLÇE MÜDÜRÜ (16 Ocak 2018 - Salı)
JANDARMA VE HALKLA İLİŞKİLER (2) (13 Ocak 2018 - Cumartesi)
JANDARMA VE HALKLA İLİŞKİLER (1) (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
BİLDİN Mİ IĞDIRLI HASAN ONBAŞIYI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
“AMERİKA İLE SAVAŞA” HAZIR OLMAK (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
“BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ” ÜZERİNE (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
ARJANTİN´DEN GÖNDERİLEN SİLAHLAR (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
K A D I N (2) (04 Ekim 2017 - Çarşamba)
K A D I N (03 Ekim 2017 - Salı)
ERKEKLİĞİN TAM OLMASI (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
TEOG (23 Eylül 2017 - Cumartesi)
MUHTAR GUBALAŞ (17 Eylül 2017 - Pazar)
KUŞKANADI KANIT OLURSA (07 Eylül 2017 - Perşembe)
AĞLAMA KEKO (29 Ağustos 2017 - Salı)
AT BİNİCİSİNE GÖRE KİŞNER (15 Ağustos 2017 - Salı)
ALTINMURT EĞİTİM ARAÇLARI DONATIM MERKEZİ (09 Ağustos 2017 - Çarşamba)
YOK DEVE ! (02 Ağustos 2017 - Çarşamba)
ASRİ HELA (25 Temmuz 2017 - Salı)
GİRİŞİMCİ İDARECİLİK (19 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ÖZALP´TE YİRMİ AY (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
SOSYAL SERMAYE (06 Temmuz 2017 - Perşembe)
OLUR MU, OLUR (30 Haziran 2017 - Cuma)
ÖZEL HASTANESİ OLMAYAN ORDU (23 Haziran 2017 - Cuma)
SAHTE DİPLOMA ÇETESİ (14 Haziran 2017 - Çarşamba)
TANRI MİSAFİRİ (07 Haziran 2017 - Çarşamba)
SURİYE, HATAY VE KIBRIS (3) (07 Haziran 2017 - Çarşamba)
ÖĞRETMENEVLERİ (02 Haziran 2017 - Cuma)
SURİYE, HATAY VE KIBRIS (2) (31 Mayıs 2017 - Çarşamba)
SURİYE, HATAY VE KIBRIS (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
İŞ PARAYLA YAPILIR (20 Mayıs 2017 - Cumartesi)
DENİZ BAYKAL (12 Mayıs 2017 - Cuma)
ARSA ÜRETİMİ ÖZALP BOYALDI ÖRNEĞİ (11 Mayıs 2017 - Perşembe)
K E H A N E T (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BUGÜN ÖĞRETMENLERİN MAAŞ GÜNÜ (26 Nisan 2017 - Çarşamba)
1982 ANAYASA REFERANDUMU (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (3) (13 Nisan 2017 - Perşembe)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (2) (12 Nisan 2017 - Çarşamba)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (1) (11 Nisan 2017 - Salı)
MİLLİYETÇİLİK ÜLKÜCÜLÜK (09 Nisan 2017 - Pazar)
VALİLİK LOGOSU (06 Nisan 2017 - Perşembe)
BÖYLE Mİ OLMALIYDI ? (30 Mart 2017 - Perşembe)
PUTLAR VE İNSANLAR (29 Mart 2017 - Çarşamba)
KÖMÜR TAŞIMA VE DAĞITIM İHALESİ (23 Mart 2017 - Perşembe)
TACİZ Mİ, İFTİRA MI? (19 Mart 2017 - Pazar)
TACİZ Mİ, İFTİRA MI? (19 Mart 2017 - Pazar)
EĞRİYE EĞRİ DİYEBİLMEK (15 Mart 2017 - Çarşamba)
ATAMA YETKİSİ CUMHURBAŞKANINDA OLMALIDIR (11 Mart 2017 - Cumartesi)
TURAN KÖY (05 Mart 2017 - Pazar)
HAKİM HASAN BEY (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
İFTİRA ATIYOR, HAKARET EDİYORSUNUZ! (20 Şubat 2017 - Pazartesi)
APAÇİLERİN YOLU (19 Şubat 2017 - Pazar)
SÜRGÜN (05 Şubat 2017 - Pazar)
KARLA MÜCADELE (15 Ocak 2017 - Pazar)
ALMAN FÜHRERİ HİTLER (03 Ocak 2017 - Salı)
Ç İ N Ç İ N (26 Aralık 2016 - Pazartesi)
BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİTMEZ! (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ALADAĞ KKKKK (02 Aralık 2016 - Cuma)
SAKINCALI ÖĞRETMEN (2) (24 Kasım 2016 - Perşembe)
SAKINCALI ÖĞRETMEN (1) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
KIZILDAĞ 1986 (11 Kasım 2016 - Cuma)
MEYVELİ AĞAÇ (04 Kasım 2016 - Cuma)
TEBRİZLİ GENÇ (18 Ekim 2016 - Salı)
BİZ ONU GÜDEMEK, ARKASINDAN GİDEMEK (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KARAİSALI´DA BİR MODEL DENEMESİ (29 Temmuz 2016 - Cuma)
YÜZÜNÜ DAHİ GÖRMEK İSTEMİYORUM (12 Temmuz 2016 - Salı)
TİN TİN GİDİP, TIN TIN DÖNMEK (28 Haziran 2016 - Salı)
ANGARYA YASAKTIR (27 Mayıs 2016 - Cuma)
DİLENCİSİ OLMAYAN İLÇELER (19 Mayıs 2016 - Perşembe)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
İZİN
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KAPİTALSİZ KAPİTALSİSTLER
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 15
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
DEĞERLER ÜZERİNE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN ÖZGÜRLÜK BİLDİRİSİ AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BENCİL ÖĞRENCİLERLE BAŞA ÇIKMAK
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Örselenmiş bir toplum…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ! MUSTAFA KEMAL´İN ÖRGÜTLEDİĞİ "MİLLET İTTİFAKI"NIN İLK ADIMLARI!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”E SAYGI DUYMAK !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Üniversite Mezunları Türkiye´nin Nitelikli İş Gücünü Karşılayacak Düzeyde Eğitimli mi?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
EDEBİYAT… EDEB/İYAT
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
YASEMİN BÜLBÜL - “BEN ŞEMS”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İYİ Kİ TARLADAYIM
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
CUMHURİYET TARİHİNDE İLK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
24 °C
Salı
23 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg