***DERGİCİ LİSELİLER***
Tarih: 9.5.2016 10:20:51 / 1644okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2016-5/9/1022357988550.jpgGençler kendi olanaklarıyla yaşamları boyunca ya da yılda bir kez bile dergi çıkaramazken, Sosyal Bilimler Liseli öğrenciler; “Milli Edebiyat” akımı ve “Yeni Lisan” hareketi gibi yenilikleri Türk Edebiyatı´nda kuran Ali Canip Yöntem, Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp, Mustafa Mermi, Kâzım Nami, Enis Avni, Mehmet Ali Tevfik (Yükselen), Subhi Edhem, Âkil Koyuncu ve Rasim Haşmet gibi yazar kadrosunun yer aldığı kendi “Genç Kalemler”i ve “Göçebe” adlarındaki iki edebiyat, kültür ve sanat dergisi ile birlikte İstiklâl Marşı´nın kabulüne yönelik Mehmet Akif Ersoy´lu Cerideyi Resmiyye özel sayısı da çıkarmışlar.  

Cumali Karataş

“Hüsün ve Şiir” dergisinin sekizinci sayısından sonra adının değiştirilmesiyle “Genç Kalemler” olan; “Milli Edebiyat” akımının da savunuculuğunu yapan ve bilindiği gibi, başta Başyazarı Ali Canip Yöntem, Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp gibi isimlerin yanı sıra; Mustafa Mermi, Kâzım Nami, Enis Avni, Mehmet Ali Tevfik (Yükselen), Subhi Edhem, Âkil Koyuncu ve Rasim Haşmet gibi yazar kadrosunun bulunduğu “Genç Kalemler” dergisinde dilde sadeleşmenin gereği olarak Yeni Lisan hareketi de başlatılmış. Bir yıl kadar süren dönemin tartışmaları sonunda da Hamdullah Suphi, Celâl Sahir, Yakup Kadri, Köprülüzade Mehmet Fuat ve Refik Halit gibi yazar ve aydınlar “Yeni Lisan” hareketini kabul ettiklerini açıklamışlar.(*)

Bu üst nottan sonra dönelim Adana´nın “Genç Kalemler”ine…

Okullarda gençlerin bir dergi çıkarması bile büyük bir şans olarak değerlendirilirken, Bahtiyar Vahapzade Sosyal Bilimler Lisesi, adlarının başındaki sanatsal vurguyu doğrularcasına bir gerçeklik yaratmanın yolundan giderek iki dergi birden çıkartıp, ayrıca İstiklâl Marşı´nın kabulüne yönelik olarak, Mehmet Akif Ersoy´lu Cerideyi Resmiyye (Resmi Gazete) özel sayısı da yayımlamışlar.  O ilk sanat heyecanını bu dergilerde yaşayan gençlerin, dergilerine yansıyan düşüncelerine bakıldığında sanat yolculuklarının boyut ve olanakları da meydana çıkmaktadır…

İNKİSÂR-I HAYAL(*)

-Sevgili İzmir´in işgali münasebetiyle

Diyorduk zulm ü vahşet geçti, bambaşka cihân geldi.

Onu tedvîr eden (Vilson) gibi kutb-i zaman geldi!

Diyorduk:en zayıf akvâma hatta saltanat mev´ûd,

(Kristof) ülkesinden böyle sâhir bir beyân geldi

Diyorduk:fikr-i istîlâ, tahakküm ihtiras öldü.

Koyun, kurt hep barıştı, âleme sulh ü emân geldi.

Diyorduk: galip ü mağlûb yok, meydanda bir hak var,

O hakkı haykıran bir sayha, bir cankurtaran geldi!

Diyorduk: en tabii hakkıdır Türk´ün de istiklâl,

Mezardan(1) böyle bir ses yükselip dünyaya can geldi. (Şiirin ilk bölümü alınmıştır.-1-(Vashington mezarı) 

 h.basri   (16 Mayıs 1335)

*(Cerideyi Resmiyye İstiklal Marşı´nın Kabul Sayısı (Mart 1921)

*”GÖÇEBE”:

/resimler/2016-5/9/1023434083699.jpgBeril Önal, editörlüğünü üstlendiği “Göçebe”de; ekiplerinin ilk deneyimi olan girişimlerinde hoşgörüyle karşılanmalarını, hayattan kesitler sunmaya çalıştıklarını belirterek, “…her okurun zevkine uygun bulacağı, gittiği her yere bizlerden bir parça götürerek büyümesini hayal ettiğimiz dergimiz sizlerle buluştu, yazdıklarımızı sizlerle paylaşmanın mutluluğu var üzerimizde…” diyor “Editörden” adlı köşesinde. 

Edebiyat ve sanatsever öğrencisiyle, öğretmeniyle, her şeyiyle kendilerine ait olan edebiyat ve sanat dünyalarının onur tablolarında Hasan Hüseyin Korkmazgil, Can Yücel, Cemal Süreya ve Abdulkadir Budak gibi ustaların adeta yazınsal öğretileriyle bir yürüyüşün hazırlığına çıkmak istedikleri görülür. Çıkışta da zaman zaman olanaklar dahilinde bir erteleme söz konusu olur. Çünkü gençler her şeyiyle kendi özgünlüklerini yansıtan dergileri hedeflemişler. Bu yüzden de yayım anlamında aksamalar yaşanabilmektedir.   

Böyle diyor gençler “Göçebe”de; 10-C sınıfı olarak her şeyiyle kendilerinin olan bir derginin imece sevdalığını sürdürmeye karar veriyorlar… Düşüncelerin sözcülüğünü yapan Tarih Öğretmeni Cemal Kapusuz imzalı vurgularda öğrencilerin kendi aralarında bile para toplamadan, sadece kısıtlı reklamlarla yürütmeye başlamaya karar vermişler dergi yayımını. Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Salih Kılıçaslan tarafından incelenmiş dergideki ürünler. 

Göçebe´de yer alan ürünlere gelince…

Yekta Deniz Işık film eleştirisi yanında “Çanakkale” adlı şiiriyle yer alırken; Beril Önal “Gecenin Güneşi”, Fuar Kaan Eşli “Tiyatro Neden Güzeldir”, Akif Can Doğan “Aşk”, Ahmet Çakmak “Hayat”, Eda Yalçın “Eskiyen Yüzlerimiz” ve Fatih Basut “Ada” adlı yazılar yazmışlar. “Şıkır Şıkır Butik” adlı yazı yazan Esra Kocaer Devlet Tiyatrosu oyuncusu Barış Özkan´la röportaj, Dilan Horata ise mağaza röportajı yapmış. Ahmet Çakmak, Mehmet Emin Demiral ve Yusuf Kenan Kurtbeyoğlu özel orman ve kütüphane kuran Halil İbrahim Yavuz ile görüşmüşler. Meryem Ayhan “Evden Kaçalı”, Müberra Avşar “Bekleyiş”, Ayşegül Coşkun “Hasret” adlı şiirleri yazmışlar. Esra Kocaer, gezi yazısının yanı sıra şiir yazarken; “Üstünlük Kimde?” adlı bir deneme deneyen Ayşe Üstünkaya da “Anneciğim adlı güzel bir şiir yazmış.

Duvara dolanmış sarmaşık  

Şefkatinle beni sar anneciğim.

Fanusa hapsolmuş bir ışık gibi

Sensizlik ruhuma dar anneciğim.

***

İğneler ekilmiş ömür fıçına

Sen bir tebessümsün gönül açına.

Zaman eridikçe siyah saçına.

İnce ince yağmış kar anneciğim.

***

Dilinde tanıdım en güzel balı.

Gonca bir gül oldu dikenli çalı.

Sıcacık elinden daha vefalı.

Görmedim başka bir yâr anneciğim. (şiirden üç dörtlük-(Göçebe-Mayıs 2015-sayı:1-s.5)

*”GENÇ KALEMLER”:

Böyle bir dergi var biliyorsunuz. “İttihat ve Terakki” desteğinde Selanik´te 33 sayı çıkan (1910-1912) ve aslında dil ve edebiyat dergisi olan dergide siyasi, düşünsel, felsefi, antropoloji, sosyoloji ve tasavvuf bağlamında yazılar bulunmakta. Milliyetçi bir düşün dergisi olan “Genç Kalemler”; “Hüsün ve Şiir” dergisinin 8. sayıdan sonra adının değiştirilmesiyle “Genç Kalemler” olmuş. “Milli Edebiyat” akımının da savunuculuğunu yapan ve çoğu kişinin bildiği gibi başta Başyazarı Ali Canip Yöntem, Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp gibi isimlerin yanı sıra; Mustafa Mermi, Kâzım Nami, Enis Avni, Mehmet Ali Tevfik (Yükselen), Subhi Edhem, Âkil Koyuncu ve Rasim Haşmet gibi yazar kadrosunun bulunduğu “Genç Kalemler” dergisinde dilde sadeleşmenin gereği olarak Yeni Lisan hareketi de başlatılmış. Bir yıl kadar süren dönemin tartışmaları sonunda da Hamdullah Suphi, Celâl Sahir, Yakup Kadri, Köprülüzade Mehmet Fuat ve Refik Halit gibi yazar ve aydınlar “Yeni Lisan” hareketini kabul ettiklerini açıkladıkları edebiyat tarihimizde oldukça geniş bir biçimde yer almaktadır.   

İşte sosyal bilimci liseli gençler dergilerinin adını “Genç Kalemler” olarak koyarlarken, bir anlamda da böylesine iddialı bir çizgiyi hedeflemişler galiba. Olsun, mükerrer olsa da güzel şeylere öykünmek, o işe soyunmak fena bir şey olmasa gerek. 

“Genç Kalemler Dergisi”, “Bahtiyar Vahapzade Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi” olarak geçmekte dergi künyesinde… Yıl:4, sayı:3 olarak yayımlanmış Mayıs 2014!de. Yaklaşık yılda bir sayı da olsa dergi yayınlamışlar kendi olanakları çerçevesinde. Derginin Sahibi olarak okul müdürü Vural Ayar gözükmekte. Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürlüğünü Mehmet Özsöyler (Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni) yapıp; Yazı İnceleme Kurulu´nda Hüseyin Avni Güllü (Müdür Yardımcısı), Selma Gökalp (Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni) ve Adil Tutumlu (Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni) yer alırken; Yayın Kurulu Başkanlığını Selman Gazel, Yayın Kurulu Üyeliklerinde ise Beyza Kılınç, İrem Ablay, Yasemin Yıktı, Kübra Nur Arslan ve Mert Karadağ´ın isimleri geçmekte. Okul Müdürü Vural Ayar ise “Okul Müdüründen” adlı köşede; Adana´da tek, Türkiye´de 32 okuldan biri olduklarını ve 5. yılını tamamlayarak ilk mezunlarını veren okullarının YGS´de % 100 olan eğitim ve   ayrıca bilim, düşünce, kültür  ve spordaki başarılarını, beyaz bayrak aldıklarını vurgulayıp; günümüzün başta eğitim ve öğretim olmak üzere, tüm yaşamımızla ilgili olan kütüphane, okuma salonu ve “Okutan okulun okuyan öğrencileri” ile matematiği sevdirici hale getirmek projesi dahilinde hazırlanan “matematik sınıfı” gibi ortaya koydukları yararlı ve sevimli projelerinden söz etmektedir.

Dergilerin genç yetenekleri bileyerek edebiyata armağan ettiklerinden söz eden derginin Genel Yayın Yönetmeni, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet Özsöyler Paul Valery´in “Küçük dergiler şiirin, edebiyatın laboratuarıdır” sözünü anımsatırken,  “yetenekler yaşıttır” vurgusuyla da sanatsal aktivitedeki cesaret olgusuna değinmektedir. Yürünecek çok yol olduğundan söz eden öğretmen Özsöyler, ”…Biz Sosyal Bilimliler Lisesi olarak Türkiye´nin aydınlık geleceği için bu yolu yürümekte kararlıyız.” demekte 3. sayıya başlarken.

Yine hemen girişte, sınıfta kalmama ve teknolojinin olumsuzluk etkilediği okur sorunu konusunda “yarışmalardan haberler” veren Selin Tutku Şekerci ve Sercan Beksofuzade´nin “Modern Hayatta İnsanlara Kitap Okuma İmkânı Olarak Neler Sunulabilir?” başlıklı oldukça ilginç bir yazısı var. “…düzenli kitap okuma oranlarının Japonya´da %14, Amerika´da %12, İngiltere ve Fransa´da % % 21 ve bizde (sıkı durun…) %0,01 olduğu” (s.4) gerçeğiyle yüz yüze getiren bu bilgilerle birlikte, “..2008 yılında 6 milyon civarında olan internet abonesi son 5 yılda dört buçuk kattan fazla artış göstererek 2013´ün üçüncü çeyreğinde 33,7 milyona ulaşmış…” (s.4) olmasının yarattığı paradoksa rağmen rüzgâra değil de fırtınaya karşı yola devam etmeyi sürdürmüşler… Bu amaçla, iyi bir araştırma ve beyin fırtınası yapan gençler okulda ve çevrede ankette düzenlemişler. Anket sonucunda okulda % 50,22´lik bir oranla “kitap okuma alışkanlığım yok” denilmiş, nasıl eğitimde başarılı olunup, nasıl insan kendini geliştirecekse.

Kitap okuma alışkanlığı konusunda notlarına başvurduğumuz genç liselilerin elde ettiği sonuçlara göre konu öncelikle bir devlet politikası olarak ele alınmalı, devletin vergi olarak kitap, e-kitap vb. şeyleri destekleyip, teşvik etmelidir demektedirler. Bunun yanı sıra; kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda kazandırıldığına göre de, ana sınıfından itibaren konunun önemle değerlendirilmesine dikkat çekilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Hasan Kebeli ile Mert Karadağ ise Metin Analizi´ndeki “Mazmunlara Eleştirel Bakış” adlı yazıda Prof. Dr. Mine Mengi ile Prof. Dr. İskender Pala üzerinden tartışma gerçekleştirirken; diğer yandan da “Usobo İzlenimleri”ne yer vermektedirler. Furkan Sözgün, “Bir Ulusal Çalıştay İzlenimleri”; İlkay Kırman, “Kitap İncelemesi” olan “Yalnızlığın Şiiri”:”Kör Baykuş” ile dergide yer alırken; Beyza Kılınç, “Hiç”, Selman Gazel, “Turunç Kokuları”, Hüseyin Avni Güllü, “Merhaba” adlı şiirlerle dergide yer almaktadırlar.  

MERHABA

Bir bebek doğdu bugün güneşten ışık döküldü

Şüpheli bakışı şaşkın, parlayan yüüzyle güldü

Yorgun bir abaydı bakan, yarı ayık yarı baygın

Esewrinin mimarıydı manada hakkıyla saygın

Çattı ebeveyne bebek:Keyfe getirdiniz beni

Kim ister ki şu dünyada ağıda yalan neni

“Korkma sen” dedi baba şefkatle gözleri mutlu

Hayatı inşa edecek yeni gelişle umutlu

Sevinçle sıraya girdi uzak yakın tüm akraba

Aramıza sen hoş geldin dediler candan “merhaba”

Hüseyin Avni Güllü

Derginin diğer sayfalarındaki “Bir Deneme” köşesinde İrem Ablay, “Bir Fikir Yazısı”nda İrem Öcal, “Bir Eleştiri” köşesinde “Piksel Beyinli Çocuklar” adlı yazısıyla Kübra Nur Aslan, “Denemeler”deki “Üç Nokta Üzerine Bir Deneme” adlı yazıda Yasemin Yaktı ve “Aya Dair”de Mehmet Yurtçu, “Dil Üzerine” adlı yazıda Çağatay Er görülürken; “Kardeş Okul Projesi”, “Bir 4006 Tübitak Projesi”, “Etkinlik Haberleri” ve karikatürlerin yer aldığı “Mizah” adlı bölümler de bulunmaktadır. 

 “Genç Kalemler”in ikincisinde Okul Müdürü Hüseyin Avni Güllü yapılan etkinlikleri anlatırken öğretmenlerin kurduğu kitap kulübünü, çıkardıkları Genç Kalemler dergileri ile birlikte Mehmet Akif tarafından çıkarılan Sebilürreşad dergisinin İstiklâl marşı sayısı ile resmi Gazetenin İstiklâl Marşı kabul sayısını günümüz Türkçesine çevirerek orjinaliyle birlikte yayınladıklarının yanı sıra, çıkardıkları İngilizce bültenden de söz etmektedir. 

“Şiir Okulda”da Mavi Anadolu Gençoğlan; “…Şiirde hayat ve insan dair her şeyi bulursun. Ayrıca hissettiklerin konusunda yalnız olmadığını bilirsin. Ben çok uzun süre şiir okumadım, evimiz şiir kitaplarıyla dolu olduğu halde. Benim için şiir sanırım öğretmenimizin diksiyon ve hitabet dersine girmesiyle başladı… sürekli söylediğim ya da ifade edemediğim her şeyi şiirde buluyorum… ” dedikten sonra,“…Muhtemelen modern şiirden çok divan şiiri göreceğin için şiirden uzak kalacaksın, çünkü anlamaya çalışmayacaksın…” gibi şiiri ve okul/okur yönünden hayli ilginç bir noktayı vurgulayan “Mavi Anadolu Gençoğlan “Şiir Okulda” adlı yazısında kantinde şiir duvarı yaptıklarından da söz etmektedir.

Hüseyin Avni Güllü´nün (Md. Yrd.) “Eser Vermek”, Selam Gökalp´ın (Edb. Öğr.) “Altını Çizdiğimiz Cümleler”, Muhammed Selman´ın “Gazel Kendime İnanıyorum” adlı denemeleri ile Yiğit Yüksel´in “Londra Rüyası” adlı gezi yazısı bulunurken; Duygu Oldaç´ın “Kürk Mantolu Madonna” adlı “Eser İncelemesi” ve Aylin Şan´ın “Küfe”, “Eylül Çoban´ın Küçük Faris”in Hikâyesi” adlı öyküleri dergideki yerlerini almaktadırlar. (Mayıs 2005-sayı:4)

Bilmezdi ki oturduğumuz semti,

Geldimi de gidici hep, hepp acele işi!

 Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi.

Atlastan bakardım nereye gitti,

Öyle öyle ezber ettim gurbeti. (s.10)

Genç Kalemler´in bu sayısında nazire konusunda ciddi bir eğilim var… Zinet Toprak “Sait Faik´in Semavar”ine öyküde nazire yapmış, Beyza Yüce, İbrahim Sadri´nin “Bir Adım Kalmalı” şiirine, Nimet Bahar Türe ise Cemal Süreya´nın “Perdeli” adlı şiirine karşılık olarak “Gölgeli” adlı şiiriyle... Diğer taraftan Can Yücel ile Abdulkadir Bulut şiirleri arasında bir nazire gelgiti var… Can Yücel´in “Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim” adlı şiirine nazire olarak Abdulkadir Budak, “Hayatta Ben En Çok Annemi Sevdim” diye bir nazire şiiri yazmış. Tabii bu Can Yücel şiirinin bambaşka bir öyküsü var… Yaşar Kemal Cumhuriyet´te çalıştığı yıllarda, yani tahminen şöyle bir 50-55 yıl öncesinde, yanına gelen Can Yücel´i, Köy Enstitüsü dönemi Milli Eğitim Bakanlığını yapmış olan babası Hasan Ali Yücel´i bir de kendisinin üzmemesi için uyarmış. Can Yücel de daha sonra Yaşar Kemal´ın yanına uğradığında “Ben Hayatta En Çok Babamı” sevdim adlı şiirini baba sevgisinin bir kanıtı olarak Yaşar Kemal´ın masasının üzerine bırakmış.  

Sözüm ona büyümüştüm, ekmek getirirdim eve

Annem öldü, düşüyorum, koptu salıncağın ipi

Anahtarsız bir kilide benzediğim doğru şimdi

Saçlarına tırmanırdım tutunup yıldızlara

Kokusu kalmıştır diye kapandım odalara. (s.11)

Şiirlerin resmi geçidi sürmekte… Hüseyin Avni Güllü, “Ecelim Oldu Duyuşum”; Adil Tutumlu, “Akislenen Adın” ve “Matematikten Geçer miyim Öğretmenim”; Özden Murat Yalınız, “Doyurun Bilgi Açlığımı”; Aylin Şan, “Yatılı Okul Çocukluğum”; Nagihan Mutlu, “Çocuktum”; Hediye Gülat, “Ben Ağlayamam Gidişine” ve Abdullah Tahir Işık “Ben Sokak Çocuğuyum” adlı şiirleriyle dergideki yerlerini almışlar.

Bunun dışında, Çağatay Er, “Dünyayı Kurtarmak” adlı makale; İrem Ablay “Çok Oldu Yaşananlar” adlı yazı; Mihriban Biçer ve Hasan Alnıaçık, “Mezunlardan” adlı köşede “Gerçekten Var Olmak İçin” ve “Eğitim Şart” adlı yazıları ile dergiye güç katmışlar. Şeyma Güler, “Vefa” adlı köşede “Bir Nebze Sana Dair” adlı yazısını şair Necip Fazıl Kısakürek´in “Beklenen” adlı şiirine yaslamış. “Eser İncelemesi”nde Ayşe Girente yazar Ahmet Ümit´in “Beyoğlu´nun En Abisi” adlı kitabını “Erkekler Dünyayı Kirletiyorlar” adlı yazı ile incelemiş. Şakir Gül ise “Coğrafya” köşesinde “Çukurova´da Kale Turizmi”ni işlerken; Bülent Başaran´ın “Felsefe” köşesindeki yazısının adı “Mezarlık Tantanası”. “Kimyasal Sözleri”in yer aldığı dergide Almanca bulmaca ve bilmecelerin yanı sıra alıştırmalar yerlerini alıp; Damla Tünel, Duygu Oldaç ve Sena Gökoğlan “İngilizce” yazı, bilgi ve şiiriyle görülürken, çeşitli haber ve etkinlikler de yer almaktadır.

 

 

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZDEN 16.HAFTADA TOPLAM 3 PUAN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANLATILMAZ YAŞANIR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Belediye Kazanmak mı? Seçim Kazanmak mı?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AÇIK MEKTUP
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİ ÜSTÜNE
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
FIRAT DOĞUSUNA HAREKÂT AÇIKLAMASI
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KEDİ KAZASI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BEKA MESELESİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
9 °C
Perşembe
6 °C
Cuma
8 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/17/1228165080794.jpg