ATATÜRK İLKELERİNİN VE DEVRİMLERİNİN ÖLÜMSÜZ VE SADIK BEKÇİSİ UĞUR MUMCU´NUN, ŞEHADETİNİN 23. YILDÖNÜMÜ
Tarih: 26.1.2016 09:29:41 / 3081okunma / 0yorum
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY

“ Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Bu bilinci paylaşmak ve bu sorumluluğu yerleştirmek zorundayız. Uygarca paylaşılan sorumluluk bilinci, özgürlüğün de, demokrasinin de tek güvencesidir. Bu güvence sağlanmadıkça, demokrasinin temeline bir tek taş bile konmuş olamaz.

Unutmayalım ki “cesur bir kez, korkak bin kez ölür”. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda “mezar taşı” gibi suskunluk simgesi olmamasıdır.”

Uğur MUMCU
9 Aralık 1974

/resimler/2016-1/26/0931333427689.jpg/resimler/2016-1/26/0932184522358.jpg

UĞUR MUMCU KİMDİR?

Annesi Nadire Hanım, babası Tapu Kadastro memuru Hakkı Şinasi Bey idi. Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 tarihinde, Kırşehir´de, dört kardeşin üçüncüsü olarak doğdu.

Eşi Şükran Güldal Mumcu ile olan evliliğinden bir oğlu (Özgür) ve bir kızı (Özge) olmuştur.

Uğur Mumcu anısına ailesi tarafından Ekim 1994´te Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı adında bir vakıf kurulmuştur.

Eşi Şükran Güldal Mumcu, 23.Dönem TBMM´ye İzmir Milletvekili olarak girmiş ve 10 Ağustos 2007 – 7 Haziran 2015 tarihleri arasında TBMM Başkanvekilliği görevini yürütmüştür.

Ağabeyi İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Ceyhan Mumcu´nun Uğur Mumcu ile ilgili röportajlarının bir kısmı Kardeşim Uğur Mumcu adıyla bir kitapta toplanmıştır.

EĞİTİM YAŞAMI

İlkokulu Ankara Devrim İlkokulunda ve ortaokulu Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde okuyan Mumcu çok aktif bir öğrenciydi. 1961´de başladığı üniversite eğitimini avukat olmak üzere başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1965´te tamamladı. Henüz öğrenciyken 26 Ağustos 1962´de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “ Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü´nü aldı. 1963´te fakültede öğrenci derneği başkanı seçildi. 1969-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde İdare Hukuku Profesörü Tahsin Bekir Balta´nın asistanı olarak çalıştı

/resimler/2016-1/26/0934042961903.jpg

GAZETECİLİK VE YAZARLIK DÖNEMİ

Uğur Mumcu, öğrencilik yıllarında “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmayacağını kavramış, etkin, coşkulu, çok okuyan, araştıran ve sorgulayan bir gençti. Onun öncülüğünde yapılan toplantılara zamanın politikacıları, bilim ve sanat insanları çağırılıyor, “ münazara”lardaki başarılarıyla dikkati çekiyordu. Daha 20 yaşındayken “ Türk Sosyalizmi” başlıklı yazısıyla Yunus Nadi Makale Yarışmasını kazandı.

Yeni Ortam Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Uğur Mumcu, 1975´ten itibaren Cumhuriyet´te “Gözlem” başlıklı köşesinde düzenli olarak yazmaya başladı. Aynı zamanda Anka Ajansında çalışmaktaydı. 1975 Mart´ında makalelerinden oluşan “Suçlular ve Güçlüler” adlı kitabını yayınladı. Aynı yıl, Altan Öymen´le birlikte hazırladıkları, Süleyman Demirel´in yeğeni Yahya Demirel´in hayali mobilya ihracatını konu edinen, “Mobilya Dosyası” adlı kitabı yayınladı.

1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet için yazmaya başladı. “ Gözlem” başlıklı köşesinde 1991 yılının Kasım ayına kadar aralıksız olarak yazdı. 1977´de Sakıncalı Piyade ve “Bir Pulsuz Dilekçe” kitapları yayımlandı. Ertesi yıl, “Sakıncalı Piyade” adlı yapıtını Rutkay Aziz ile birlikte tiyatroya uyarladı. Oyunun Ankara Sanat Tiyatrosunda tam 700 kere sahnelendi. 1978´de, ünlünün yaşam öykülerini, siyasal geçmişlerini, bir güldürü zenginliğiyle anlattığı kitabı Büyüklerimiz yayımlandı.

1981´de terörün silah kaçaklığıyla ilgisini ortaya koymak ve kamuoyunu bu konuda uyarmak için yazdığı Silah Kaçakçılığı ve Terör yayımlandı.

Türkiye´nin terör olaylarının artması 1979 yılında 12 Mart dönemi öncesi ve sonrası gençlik liderlerinin yaşadıklarını kendi ağızlarından yansıttığı ve silahlı eylemlerle bir yere varılmayacağına dikkat çektiği kitabı Çıkmak Sokak´ı yayımladı. 1982´de Ağca Dosyası, ardından “Terörsüz Özgürlük” adlı makale derlemesi yayımlandı. 1983 yılında Ağca ile cezaevinde röportaj yaptı. 1984 yılında Aziz Nesin öncülüğünde bir grup tarafından Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığına sunulan, ancak Kenan Evren´in imzalayanları “Vatan Hainliği” ile suçlayarak dava açtığı Aydınlar Dilekçesi´nin hazırlanmasına katıldı. 12 Eylül döneminde aydınlara yapılan işkenceyi anlatan Sakıncasız adlı oyunu yazdı; “Papa-Mafya-Ağca” kitabını yayımladı.

1987´de araştırmacı gazetecilik açısından büyük bir başarı kabul edilen Rabıta ve 12 Eylül adlı kitapları;

1991´de en önemli araştırmalarından biri olan “Kürt-İslam Ayaklanması 1919-1925” yayımlandı.

1991 yılında İlhan Selçuk ve yaklaşık seksen Cumhuriyet gazetesi çalışanı ile birlikte gazeteden ayıldı. Bir süre işsiz kaldı.1 Şubat- 3 Mayıs 1992 tarihleri arasında Milliyet gazetesinde yazan Mumcu, Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliği üzerine 7 Mayıs 1992´de Cumhuriyet´e döndü.

 

Vakıf, Uğur Mumcu´nun demokrat, laik, cumhuriyetçi, Atatürkçü, devrimci ilkelerden ödün vermeyen, araştırmacı, sorgulayan, daima emekten yana, inandığı dava uğruna yaşamını verebilen kişiliğini gelecek kuşaklara aktarmak; O´nun kütüphanesini, arşivini ve tüm yazılarını tasnif ederek araştırmacıların kullanımına sunmak; gazeteciliğe istekli gençleri, araştırmacılık alışkanlığıyla mesleğe kazandırmak, böylece yeni Uğur Mumcular´ın yetişmesine olanak sağlayacak eğitim örgütlenmelerini oluşturarak, günümüz Türkiyesi´nde boşluğu yaşanan, basının ve dolayısıyla halkın doğru bilgiye ve doğru habere özgürce ulaşmasına, böylece demokrasinin tüm erdemleriyle işlemesine katkıda bulunmak amacıyla kuruldu.

/resimler/2016-1/26/0934428275191.jpg

UĞUR MUMCU´NUN ŞEHİT EDİLME NEDENLERİ NELERDİR? BU SUİKAST NASIL VE KİMLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRDİ?

Atatürkçü, Laik, Cumhuriyetçi, Demokrat bir Türkiye´nin yılmaz savunucusu; Devrimci, hep emekten yana olan, hep araştıran ve sorgulayan gazeteci Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 günü otomobiline konan bir bomba ile inandığı değerler uğruna öldürüldü.

Mumcu, 7 Ocak 1993 tarihinde “Mossad ve Barzani” isimli bir yazı yazdı. Bu yazısında Barzani, CIA ve Mossad arasındaki bağlantılara değindi ve yazısını şöyle bitirdi:

“Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD´ın Kürtler arasında?” “ Yoksa CIA ve MOSSAD, anti-emperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?”

8 Ocak 1993 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki Ültimatom başlıklı yazısında ise yakında yayınlayacağı kitabında istihbarat örgütleri ile Kürt milliyetçileri arasındaki bağlantıları açıklayacağını yazmıştı. Kardeşi İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, cinayetten önce Uğur Mumcu´nun İsrail elçisiyle görüşme yaptığını basına gönderdiği açıklamada yazmıştı. Gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmeden önce polis-mafya-siyaset ağının derin boyutlarını araştırmaktaydı. Öldürülme sebebi olarak Abdullah Öcalan´ın bir müddet MİT için çalıştığını araştırması iddia edilmektedir.

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993´te Ankara´da Karlı Sokak´taki evinin önünde arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi. Suikastın hemen ardından olay yerinde inceleme yapan uzmanların hiçbir delil bulamadığı, patlamayla etrafa dağılan ve cımbızla toplanması gereken delillerin ise süpürgeyle süpürüldüğü iddia edilmiştir.

Suikastı; İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütler üstlendi. Suikastın arkasında Mossad´ın ve kontrgerillanın olduğu da iddia edilmiştir. Ergenekon Davası sanıklarından Ümit Oğuztan, iddianamede yer alan ifadesinde Mumcu´nun, seri numarası silinmiş ve Kürdistan Demokrat Partisi lideri Celal Talabani´ye götürülen silahlarla ilgili araştırması nedeniyle öldürüldüğünü iddia etti.

SUİKASTTEN SONRA NE DEDİLER, UĞUR MUMCU ONLARA NE DEMİŞTİ?

O günkü Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL dedi ki:

“Devletimiz, bütün imkânlarıyla Uğur Mumcu´nun katillerinin bulunması ve adalet önüne çıkarılması için elinden geleni yapacaktır. Bu hususta her türlü talimat, tarafımdan verilmiştir.”

UĞUR MUMCU demişti ki:

“Hayır, iş o kadar basit değil… Terörizmi önleyebilmek için, önce devlet çapında hatta ondan da öte uluslar arası istihbarat gerekir. Türkçesi, önce MİT´in terörizmi önlemek için yeni baştan örgütlenmesi gerekir… Önce istihbarat, sonra bu istihbarata dayalı operasyon… Terörist örgütlerin merkezleri, kadroları belirlenmezse kimi, nasıl yakalayacaksınız?”

O günkü Başbakan Süleyman DEMİREL dedi ki:

“Önemli olan, bu cinayeti kimin üstlendiği değil, cinayeti kimin işlediğinin ortaya çıkarılması. Bu cinayetin nasıl işlendiği, bombanın nasıl konulduğu çıkar, çıkarılır. Tabii bu Uğur Mumcu´yu geri getirmez. Üç faili meçhul cinayetin dışında, diğerlerinin nasıl olduğu aydınlatıldı. Onların da aydınlatılmasına çalışılıyor. Bu cinayetin de nedeni bulunacak.”

UĞUR MUMCU demişti ki:

“Terör odaklarını ortaya çıkarmak, devletin görevidir. Yurttaşların can güvenliklerini korumak, yine devletin görevidir. Ve devletin çeşitli organları vardır. Hükümet vardır. Ordusu vardır. Yargı organı vardır. Yasama meclisleri vardır. Terörizmi önleyecek olan güçler, devlet yapısı içindeki kuruluşlardır. Bunları eyleme geçirecek olan organ ise hükümettir. Evet, ne yapmalı? Şunu yapmalı: Başbakanlar mezarlara bundan sonra toprak atmamak istiyorlarsa, kendi üzerlerindeki ölü toprağını kaldırmalıdırlar. Hem de zaman yitirmeden.”

O günkü Başbakan Yardımcısı Erdal İNÖNÜ dedi ki:

“Hükümet olarak Uğur Mumcu´nun katillerinin ortaya çıkarılmasını vaat ediyoruz. Mumcu´nun katillerini bulmak, adalete teslim olmak, suçluları cezalandırmak, böylesi cinayetlerin bir daha işlenmemesini sağlamak, hükümetimizin namus borcudur, bunu yapacağız.”

UĞUR MUMCU demişti ki:

“ Ey hükümet, karınca ezmez hükümet, uyan artık! Bu aymazlıktan uyan artık. Senin iktidarında insanlar kurbanlık koyunlar gibi birer birer öldürülüyor. Ve istihbarat örgütlerin, tek satır rapor bile veremiyorsa, bu olaylardan sorumlu olan sensin! Ya çekil git ya da görevini yap!

O günkü İçişleri Bakanı İsmet SEZGİN dedi ki:

“ Milletimizin de yardımıyla bu cinayeti ortaya çıkaracağız.”

UĞUR MUMCU demişti ki:

“Bu cinayetler aydınlanmaz ve bu saldırılar da böyle sürüp giderse, devlet haklı ya da haksız, yanlış ya da doğru bu tür suçlamalardan kurtulamaz.”

O günkü Ankara DGM Başsavcısı Nusret DEMİRAL dedi ki:

“Olay, harici bir mesele ise aydınlatmamız çok zor, dahili ise mutlaka aydınlanacaktır.”

UĞUR MUMCU demişti ki:

“ Bu kadar yaşamsal duyarlıktaki konunun soruşturulması görevi, Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral´a verildi. Yasal olarak izlenecek yol da buydu. Bu bakımdan söylenecek hiç mi söz yok? Var, hem de çok! Demiral, eski Başbakan Özal´a yönelen suikastın soruşturmasını da yapmış, saldırgan ele geçtiği halde, olayın gerçek nedenini kanıtlayamamıştır… Sanığı ele geçen bir olayı çözemeyen Demiral, herhangi bir ipucu bırakmadan kaçan katilleri ya da bu katilleri cinayete yönelten örgütlü suç çetelerini nasıl ortaya çıkacaktır?

UĞUR MUMCU TÜRK ULUSUNDAN BEKLENTİSİ NEDİR?

ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNİN ÖLÜMSÜZ BEKÇİSİ ŞEHİT UĞUR MUMCU ASİL TÜRK ULUSUNDAN BEKLENTİSİNİ ŞU ANLAMLI SÖZLERLE BİZLERE HAYKIRIYOR:

“Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz.

Şimdi hep birlikteyiz,

Ey halkım,

Unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi…”

Bir gün sesimiz hepinizin

Kulaklarında yankılanacak

Ey halkım unutma bizi

Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz

Şimdi hep birlikteyiz

Ey halkım unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi…

Korkmadan öldük

Ey halkım unutma bizi

Birgün mezarımızda güller açacak

Ey halkım unutma bizi

Birgün sesimiz hepimizin

Kulaklarında yankılanacak

Ey halkım unutma bizi

Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz

Şimdi hep birlikteyiz

 Ey halkım unutma bizi, unutma bizi,

Unutma bizi

UĞUR MUMCU
22 Ağustos 1942-24 Ocak 1993

Sonuç olarak:

Ülkemizde çağdaş cumhuriyet yönetimi ve devrimlerinin en belalı ve tehlikeli engel din istismarı ve bölücülüktür.

İşte bu iki kutuplu engel, birbirini destekleyecek şekilde ülkenin her alandaki gelişmesini ve çağdaşlaşmasını engellemektedir.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere emperyalist devletlerin kendi menfaatleri uğruna CIA ve MOSSAD gibi gizli örgütler ve yerli işbirlikçi vatan hainleriyle kutsal din duygularını ve etnik yapının hassasiyetini istismar ederek yarattıkları bu engeller ülke ve millet bütünlüğü tehdit etmektedir.

İle egemenlik ve özgürlüğünü tehdit etmektedir.

Bu engellerin kaldırılması ise Türk toplumunun milli değerlerinin kendi kültür potasında eğitilmesi ve aydınlatmasına bağlıdır.

Devlete düşen görev ise bu iki tehdidi ortadan kaldıracak siyasal, sosyal ve ekonomik tedbirleri sürekli ve eksiksiz olarak uygulanmasıdır.

İşte ülkenin ve ulusun gelişmesini ve çağdaşlaşmasını engelleyen etkenlerin ortadan kaldırılmasının savaşını veren Atatürkçü, laik, cumhuriyetçi, demokrat bir Türkiye´nin yılmaz savunucusu; devrimci, hep emekten yana olan, hep araştıran ve sorgulayan gazeteci Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 günü otomobiline konan bir bomba ile inandığı değerler uğruna öldürüldü.

Uğur Mumcu idealist bir ATATÜRKÇÜYDÜ. ULU ÖNDER ATATÜRK´ÜN ilkelerine, Çağdaş Cumhuriyetine ve Devrimlerine ölümüne inanmış ve bu uğurda şahadet mertebesine ulaşmıştır.

Bakın Araştırmacı Yazar Uğur MUMCU bu konuda bizlere neler söylüyor:

“ Biz, Ulusal Kurtuluş Savaş´ında ve bu savaşın yüce komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e inançla bağlıyız. İlerici düşüncemizin odağına “ Kemalist” düşüncenin kutsal bağımsızlık harcını koyarız. Ulusal Kurtuluş Savaşı´nı benimsememiş düşünce ve akımlarla hiç ama hiç bağdaşmayız.”

/resimler/2016-1/26/0938394998513.jpg

UĞUR MUMCU´YA GÖRE ATATÜRK, ATATÜRKÇÜLÜK NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Atatürk, Atatürkçülük, Uğur Mumcu´yu, onun gazeteci, yazar, aydın kimliğini belirleyen en önemli unsurdur. Ancak, onun Atatürkçülüğü asla bir “tören Atatürkçülüğü”, içi boş bir yafta değildir. Devletçilik, laiklik, cumhuriyetçilik, halkçılık, ulusçuluk, tam bağımsızlıkçılık, antiemperyalizm gibi, her biri yerli yerine oturtulmuş, hatta zenginleştirilmiş kavramlarla dopdolu bir Atatürkçülüktür.

Son sözümü Ulu Önderimiz ATATÜRK´ÜN emperyalizme karşı duyduğu öfkeyi haykıran bir vecizesi ile bitirmek istiyorum:

“Biz, …istiklalimizi emin bulundurabilmek için heyet-i umumiyemizce(hepimiz), heyet-i milliyemizce (tüm ulus olarak) bizi mahvetmek isteyen emperyalizme karşı ve bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı heyet-i milliyece ( bütün ulusca) mücahedeyi (savaşmayı) caiz (gerekli) gören bir mesleği takip eden insanlarız…”

/resimler/2016-1/26/0939400496589.jpg

SAYGIDEĞER VATANDAŞLARIM VE SEVGİLİ HEMŞERİLERİM ATATÜRK İLKELERİ İLE ÇAĞDAŞ CUMHURİYET YÖNETİMİ VE DEVRİMLERİNİN SADIK BEKÇİSİ ŞEHİTLERİMİZE HEP BİRLİKTE YÜREKTEN ŞÖYLE HAYKIRIYORUZ:

EY DEVRİM ŞEHİTLERİMİZ!

Devrimler uğruna temiz kanınızın aktığı bu kutsal Vatan topraklarında sizler rahat uyuyunuz! Sizlerin bizlere bıraktığınız emanetin bekçileriyiz. Göklerde yükselen Ay Yıldızlı Bayrağımızla, gönüllerimizde yüceliğe ulaştınız. Huzur gerektiğinde Türkiye Cumhuriyetinin hayatiyetini tazeleyeceği ve kuvvetlendirecek olanlar çoktur, bu ülkede!

24 Ocak 1993 Tarihinde Atatürk İlkeleri, Çağdaş Cumhuriyet Yönetimi ve Devrimleri uğruna şehit olan Uğur Mumcu´yu Minnet, Şükran ve Rahmetle Anıyoruz. RUHU ŞAD OLSUN !

KAYNAKÇA

1. VURULDUK EY HALKIM      UĞUR MUMCU

2. LAİKLİK RUHUNA FATİHA  UĞUR MUMCU

3. UYAN GAZİ KEMAL             UĞUR MUMCU

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ (17 Mart 2017 - Cuma)
YENİ ANAYASA KUMPASI (07 Haziran 2016 - Salı)
“ LAİKLİK,ADAM OLMAK DEMEKTİR.” (02 Mayıs 2016 - Pazartesi)
19 Mayıs 1919 SAMSUN VE İLK ADIM (18 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
‘MAHANA´ BU SAFİ MAHANA
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
AMERİKA BİLİR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATATÜRK ÇOCUKLARI
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
GAZİ MECLİSİN DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
ANSAL ÇATIŞMA VE ÖĞRETİM ÜYELERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
İttifak Deyince,
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRATLAR VE AYDINLIK YARINLAR(1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
YAŞASIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
ULUSAL MECLİSİN KURTARICI VE ÖZGÜRLEŞTİRİCİ YÖNETİMİ YERİNE, HUKUKSUZ VE KANUNSUZ SULTANLIK YÖNETİMİNİ ÖVEN MECLİS BAŞKANI!!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
STALİN´İN DANGALAKLIĞI SELİM SARPER´İN AMERİKANCILIĞI
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Çocukluğumda Yaşadığımız 23 Nisan Etkinlikleri Bugünün Gözü İle Yeniden Bakmak İbrahim ORTAŞ
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
BİR ZAMANLAR MÜZİK
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESELDEN KÜRESELE YÖNELEN STRES
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ERDOĞAN´A DEMOKRASİ DERSİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Adana Sanayi Odası Başkanına Açık Mektup
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ADANASPOR RAHAT, DEMİRSPOR SIKINTILI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YARIMCA MUSKASI
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DİK DURUŞ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
15 °C
Çarşamba
15 °C
Perşembe
16 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-4/18/1719235102908.jpg