ANADOLU RESMİNİN BEYEFENDİSİ VEYSEL KUBAT İLE RESMİ SÖYLEŞTİK
Tarih: 7.9.2015 10:46:44 / 1463okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2015-9/22/1048588588382.jpg 

           Yaklaşık 50 yıldan beri akademik bir ressam olarak resim sanatını sürdüren ressam Veysel Kubat eleştirel baktığı eşit vurgulu emek ve insan odaklı somut, çağdaş ve figüratif  tablo resimlerinde derinleşirken; Kubat Sanat Evi´nde öğrenciler yetiştirip, çalışmalarını yıl sonu sergileriyle gelenekselleştiren Adanalı sanatçılardandır?

                                                                                                                           Cumali Karataş

            ***Sayın Veysel Kubat, bu kez de bir röportaj için resim atölyenizdeyim… Söze nereden başlayalım?... Örneğin şu: Resim sizin için ne anlam ifade ediyor?.. Resimsiz bir hayat düşünebiliyor musunuz?

            ---Resimsiz bir hayat düşünemiyorum… Bilim ve sanat bir kuşun kanatları gibidir… Kanatlar kullanıldıkça toplumlar yükselir, çağdaşlaşırlar. Darwin de söylemiş olabilir:”Kanatlarını kullanmayan toplumlar birini kullansa dahi, arkadan yumurtalarını alırlar.”                                                                                                             

***Şunu soralım o zaman… Resme nasıl başladınız? Yolun başı neresi? 

---İlkokul dördüncü sınıfa kadar köyde, daha sonra Adana İnönü İlkokulu´nda okudum. Köyde okurken alfabedeki resimlere bakarak çizmeye çalışırdım.  Türk bayrağını çizmiştim mesela. 2., 3. sınıfa geldiğimde yaptığım resimleri öğretmenin okulun duvarına asması beni teşvik etti. Adana´ya geldikten sonra Resimli Roman, Teksas, Tommiks gibi çizgi romanları çizmeye başladım. Kitaplarımın kenarları bu resimlerle doluydu. Branş öğretmeni görmedim hiç. Lise 1´de resim öğretmenimiz Ethem Aydın´dı. Daha sonra Ethem Aydın gözetiminde yağlı boya resim yapmaya başladım. Bu resimleri öğretmenler alırlardı. O dönemde sanat dersleri olan resim ve müzik zorunluydu. Birini seçmek zorundaydınız. Günümüzdeki gibi seçmeli ders değildi. Seçilen ders ana ders oluyordu. O dersten geçmek zorundaydınız.  Bu ara ressam olma tutkusu oluştu bende.

***Ne yaptınız ressam olma yolunda?

---1968´de Adana Erkek Lisesi´nden mezun oldum. Bizim dönemde üniversite sınavları yalnızca Ankara, İstanbul, İzmir gibi üç şehirde yapılıyordu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nin (İ.D.G.S.A.) resim bölümü sınavını kazandım. 1973´de mezun oldum. Şunu da söyleyeyim… O zamanlar İ.D.G.S.A. beş yıldı. Yüksek Lisans öğrenim süresinin içindeydi. Ve o zamanlar üniversite sınavına girmeden direk olarak yüksek öğrenim okulu sınavına girilebiliyordu. Ben de kendime güvendiğim içim, üniversite sınavına girmeden direk güzel sanatların sınavına girdim.   İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nde Zeki Faik İzer Resim Atölyesi ile Özdemir Altan Resim Atölyesi yanında, Sabri Berker Gravör Atölyesi, Atatürk´ün soyadını verdiği Kenan Yontuç Heykel Atölyesi´yle birlikte fresk atölyesinde akademik eğitim gördüm.   

***Okuldan mezun olduktan sonra nasıl oldu?

--- 1974´de Adana Erkek Lisesi´nde başlayan resim öğretmenliğim altı yıl sürdü. Daha sonra serbest ticarete atılıp, 1996´da da yeniden Çağrıbey Lisesi´nde resim öğretmenliğine dönerek 8 yıl daha görev yaptım. Daha sonra, Ethem Aydın´ın resim atölyesinde ressam Suavi Numanoğlu ve Kudret Sönmez ile birlikte resme devam ettik. Bir yıl sonra Nezihe Tansuğ´un resim atölyesinde 4 yıl resim eğitmenliği yaptım. Ve sonra Gül Canan´ın resim atölyesine bir yıl kadar devam ettikten sonra da devir aldım. (2011) 2012´de Kubat Resim Atölyesi´ni kurup, kendi yerime taşındım.

***Ailede bir resim sevgisi ya da genetik bir özellik var mıydı?

---Resim uğraşı, resim sevgisi yoktu ama şuna da özellikle vurgulamak isterim ki… Babama ben “ressam olabilir miyim?” dediğimde “olabilirsin oğlum” dedi.

***İlk resimleriniz tarz olarak nasıldı?            

---İlk resimlerim yine figüratif ve kompozosyenel özellik taşıyordu.

***Şu anda, resimde vardığınız bu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz; ne anlatmak istiyorsunuz?

---Şu andaki resim düşüncemde çalışan ve üreten insanların hepsine saygı duyuyorum. Bir yerde gördüğüm haksızlığı eleştiren bir anlayış da var resim tarzımda. Kısacası insancıl ve toplumsal anlayışı izliyorum. Çağdaş bir yaklaşımla sosyal içerikli figüratif resim anlayışını benimsiyorum. Renk armonilerini yakınlaştıran, yalınlaştıran çizgi ve resim anlatım aracı olmasını savunuyorum.  

***Resim tablolarınıza baktığımızda çokçokcu, yoğurtçu, bakırcı, aşlamacı gibi satıcılar, tek bacağıyla çıktığı ağacı budayan emekçi ile ırgatların yer aldığı insan manzaraları var. Yani kısaca siz bu hümanist duyarlılık taşıyan figüratif tablolarınızda çalışan insana, emeğe saygıyı ön plana çıkaran bu vurgunun yanı sıra; yüzlerdeki katı fluluk ve giysilerdeki şeffaflığı iç içe özümseyen gizemselliklerle, figürlerin arkasındaki somut kabarık simgesel nitelikleri de insancıl bir bütünlük halinde yansıttığınız görülüyor…  Örneğin,  figürlerdeki şeffaflık… Bir özel mesajı var gibi?...                                                                                                                                             ---Tablolardaki figürlerin ince giysileri, ne konumda olurlarsa olsunlar, insanların eşit olduklarını gösteriyor.

***Biraz da Mevlana´nın ”Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gib ol” çağrışımını da sanki gönderme yapıyor gibi geldi, bu dürüstlük, naiflik ve içtenlik içerisinde…

---Aynı dürüstlük Yunus´da da var. Dergaha eğri odun getirmemiş. Doğruluk, hoşgörü, affedicilik de var. Bu tarz resimlerden biri de “Toplantı” adlı tablomdur… Erkeklerin olduğu bir toplantı da masanın başında ve karşıda oturan kadının toplumdaki yerini ve toplumda kadına verilen önemi vurgulamakta o derinlikte.

*** Hocam sizin resimler de bulmaca gibi valla… Bakın şimdi o figürlerdeki kaş, göz, burun ve yüz hatlarını gizleyen katı fluluk vurgusu da sanki o eşitlik vurgusunun genel bir uzantı gibi…

---Orda da, tabloya bakan kişi kendisiyle tabloyu özdeştiriyor.                      

***Figürlerin arkasındaki gölge gibi kabarık görselliğin bu anlatımdaki yeri nedir peki?

---Balbal gibi bir saygınlık ifadesi olarak düşünülebilir o da… Orta Asya´da kahramanlık, yararlık gösteren insanlara saygı olsun diye gösterilen bu tür somutluklara “balbal” adlı verilirmiş.

***Canlılık taşıyan sarı, kırmızı, turuncu gibi renklerin soluk haliyle tablolarınızda yer alması da özel olan ilginç ve gizemli algılardan biri… Bu konuda ne diyeceksiniz?..    

---Mavi, yeşil soğuk renklerdir.  Sarı, kırmızı, turuncu ise sıcak renklerdir. Konu figüratif ve hümanist özellikler taşıyınca bu renkler kompozisyon olarak uygun düştü. Bunu daha da geliştirmeyi düşünüyorum.

***Bir de tabii bu hümanist yapı içinde, Adana ve Çukurova´nın bereketli topraklarına özgü anne ve beş çocuğunun ırgat çadırı içinde yer aldığı geleneksel ve otantik bir tablo da oldukça ilgi çekmekte… Bu konuda ne söylemek istersiniz?...           

--Adana Çimento Sanayi (AÇS) Bölge Müdürlüğü´nün Adana Ressamlar Derneği ile birlikte düzenledikleri “Çimento sanayinin çevreye katkısı, çevreyle ilişkileri” adlı yarışmada “sergileme” alan bir resmim o… Çukurova Üniversitesi´nden oluşturulan bir seçiciler kurulu tarafından, yarışmaya gönderilen resimler içinden “sergilenmeye layık” bulunarak seçilen 50 resim arasında yer aldı.  Sergilenen resimler genelde çok katlı binalar şeklindeydi. Bir AÇS yetkilisinin ilgisini çekip:”Niye böyle bir resim” diye bana sorduğunda, ben de:”Bunların da barınağı burası” demiştim.                                                        

***Adana´da resmi nasıl buluyorsunuz, dünden bugüne olumlu bir noktaya geldi mi?

---1974 yılında ben Arkeoloji Müzesi´nde sergi açtığımda Adana´da hiç galeri yoktu. Ama bugün belediyelerden özel kuruluşlara kadar bazı galeriler var… Bazı galerileri yetersiz buluyorum ama bu konuda da bir şey yapılmıyor. Günümüzde resimle ilgilenen kişi çok, ilgi çok arttı bir de.   

***Diğer kentlerle Adana arasında resmin durumu nasıl?

---Diğer kentlerle karşılaştırdığımızda çağdaş heykel ve resim müzelerimiz yok. Böyle bir kaynaktan yoksunuz. Ayrıca Sabancı Kültür Müzesi´nde Mustafa Dulda döneminde sergilenmesi için alınan değerli resimler bodrum katta, nemli yerlerde kalıyor. Bu tabloların çıkarılıp sergilenmesi lazım. Hatta sergilenecek yer yoksa, Sabancı Kültür Müzesi´nin bulunduğu yerde sergilenebilir. Oranın nemini alacak ortam sağlayıp, açık tutulduğunda tablolar sergilenebilir.                                     

***Son yıllarda Türkiye´de resim parasal anlamda astronomik rakamlara ulaşmaya başladı. Bu, Türk resminin başka ülkelerle kıyaslanacak derecede iyi bir yerde olduğunun bir göstergesi olabilir mi?

---Bu tam olarak bir gösterge sayılmaz… Gelişmiş ülkelerde resim daha köklü ve daha üst seviyelerde. Elbette bunun da Rönesans yaşayan batılı ülkeler yalnız resim değil tüm sanat dallarlı köklü. Buna paralel yine resimde antik çağdaki mitolojik olayların anlatımı resim ve heykelle ifade ediliyor. Kiliselerde resim etkili bir şekilde kullanılıyor.                                                                                                           

***Şimdiye kadar kaç kişisel sergi açtınız, ayrıca yönetimini sürdürdüğünüz Kubat Sanat Evi şimdiye kadar kaç yıl sonu sergisi açtı?  

---İlk kişisel sergimi 1974 yılında Adana Bölge Müzesi´nde açtım. 1984-2007 arasında Ethem Aydın Sanat Evi üyeleriyle ve Çukurova Güzel Sanatlar Derneği üyeleriyle karma sergi açtım. 13 Kare Sanat Festivali´nde sekiz ressam ile birlikte karma sergi açtım. Adana Çimento Sanat Galerisi´nde  (AÇS) kişisel resim sergisi açtım. Adana 75. Yıl Sanat Galerisi´nde bir ressam arkadaşımla birlikte resim sergisi açtım.   Kendim birkaç sergi açtım. Kubat Sanat Evi´nin ise 5. yıl sonu sergisini bu yıl gerçekleştirdik.

***Siz resimden para kazandınız mı?

---Ben resimden para kazanmadım, kazanılacağını da sanmıyorum. Atölyede bilgi aktarımı yapıyorum.

***Şimdiye kadar tahminen kaç öğrenci yetiştirdiniz? Adana´nın resim sanatına katkılarınız konusunda ne diyeceksiniz?                                                

---Tahminen 150-200 öğrenci yetiştirdim. Resme ilgi duyan, resim çalışmak isteyen kişiler geliyor atölyeye. Sorulan soruları yanıtlıyorum, resim konusunda aydınlatıyorum, yaptıkları tabloları değerlendiriyoruz. Adana resim sanatına elimizden geldiğince yarar sağlamaya çalışıyoruz. 

***Resim bir yetenek işi midir sizce? Sanat evinize gelen öğrenciler bu yetenek sonucu mu resme başlıyor?                                    

---Yetenekli öğrenci ile yeteneksiz bir öğrenci arasında farklar oluyor tabii… Yetenekli olanlar daha çabuk kavradıkları için, daha kısa bir zamanda resim yapıyorlar. Herkese sanatçı gözüyle bakma konusu deyince, Almanya´da Bauhaus okulu açıldı herkes sanatçı olabilir yaklaşımıyla. 

***Sanatın bilimle ilişkisi konusunda ne düşünüyorsunuz peki?

--- O zaman, “Bauhaus”a da bir gönderme yapan, Leonarda´nın atölyesinin kapısına astığı o:”Matematik bilmeyen atölyeye giremez.” uyarısının anlam ve önemi aklımıza geliyor hemen.    

***Gelişmeler göz önüne alındığında, teknoloji resme ihanet mi ediyor sorusu da insanın aklına gelebiliyor…            

---Teknoloji işin kolaycılığı.     İnsan yeteneğiyle yapılan şeyi yapmaya çalışıyor. Sanatsal yeteneğin düzeyine gelmiş oluyor. Öyle olursa herkes sanatçı olabilir.                                                      

***Resmin yanı sıra diğer sanat dallarıyla herhangi bir ilişkiniz oldu mu?       

---Olmadı… Resim ve rölyef yaptım.      

***Resim sanatı konusunda kimlerden yararlandınız?

---Ethem Aydın, Zeki Faik İzer, Özdemir Altan, Sabri Berkel ve Kenan Yontuç gibi ustalardan yararlandım.                                                                             

***Beğendiğiniz yerli ve yabancı ressamlar kimlerdir?

---Cezzan, Polgogen, İbrahim Çallı ve Fikret Mualla gibi ressamlar.                                        

***Zaman ayırdınız, teşekkür ederim Veysel Bey, son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?                                 

            ---Böylesine derinlemesine yapılan bir röportaja emek verdiğiniz için ben teşekkür eder; Yeni Adana Gazetesi okurlarını, sanat dostlarını selamlarım.

 

                                               *** ÖZGEÇMİŞ ***

1946 yılının temmuz ayında Adana´nın Karataş ilçesinin Zeamet köyünde çiftçi bir babanın altıncı çocuğu olarak doğdu. İlkokul dördüncü sınıfa kadar köydeki okula gidip, daha sonra Adana İnönü İlkokulu´nda ve ardından da, Adana Erkek Lisesi´nin orta ve lise bölümünde eğitimini tamamladı.(1968) Daha sonra, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nin (İ.D.G.S.A.) resim bölümünden mezun olduktan (1973) sonra göreve başladığı  Adana Erkek Lisesi´nde altı yıl resim öğretmenliği yaptı (1974-1979) Serbest ticarete atıldıktan sonra da yeniden öğretmenliğe dönerek (1996), Çağrıbey Lisesi´nde 8 yıl kadar resim öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra emekli oldu. (2005) Adana´da yaşamını sürdüren ressam Veysel Kubat evli ve 2 çocuk babasıdır.  

 Ethem Aydın´ın resim atölyesinde ressam Suavi Numanoğlu ve Kudret Sönmez ile birlikte bir yıl kadar resim çalışmalarında bulunduktan; Nezih Sanatevi´nde (2008/2011), Gül Canan´ın resim atölyesinde (20011) resim eğitmeni olarak görev aldıktan sonra; kendi işyerinde Kubat Resim Atölyesi´ni kurdu (1912)

Resim öğretmeni Ethem Aydın, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nde Zeki Faik İzer Resim ve Özdemir Altan Resim Atölyeleri ile Sabri Berker Gravör Atölyesi, Atatürk´ün soyadını verdiği Kenan Yontuç Heykel Atölyesi ile fresk atölyesinde akademik eğitim gören Veysel Kubat; ilk kişisel sergisini 1974 yılında Adana Bölge Müzesi´nde ve daha sonra Adana Çimento Sanat Galerisi´nde  sergi (2011) açtı. Bir ressam arkadaşıyla birlikte Adana 75. Yıl Sanat Galerisi´nde (2010) sergi açıp, 15 kadar karma sergide, Kubat Sanat Evi´nin 5. yıl sonu sergilerinde yapıtlarıyla yer alan Veysel Kubat; Adana Ressamlar Derneği ve Adana Kültür ve Sanat Derneği üyesi olup; Çukurova Güzel Sanatlar Derneği 2. Başkanı olarak halen görevini sürdürmektedir.

/resimler/2015-9/23/0907408596674.jpg/resimler/2015-9/23/0907515471833.jpg/resimler/2015-9/23/0908013440896.jpg

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
BİLEMEDİK Mİİİ BEREMEDİK Mİ?
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KÜÇÜK AFİŞ DESTEĞİNDEN ULUSLAR ARASI FESTİVALE
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
ELVEDA ÖZALP
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
FARK YARATAN ERKEKLER
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 103. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI TÜRK TARİHİNDE İMAN GÜCÜNÜN,MANAVİYATIN VE MORAL GÜCÜNÜN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR ?
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AÇILIMLI İLETİŞİM
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Çift Meclisten Diktaya…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YENİDEN LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Türkiye Cumhuriyeti´nin Saygıdeğer Yurttaşları,
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
57. ALAYIN KAYIP SANCAĞI NEREDE?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Hayvanların Döğüşünden Beslenmek ve Hayvanlardan Öğreneceklerimiz
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
AFRİN´LE DEVAM EDEN KAZANIMLAR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ŞEKER FABRİKALARININ ÖNEMİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Benden Bu Kadar!
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
İLLA Kİ ALT YAPI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ELVEDA LEYLA
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ÇİZGİSEL RESİMLERLE ADANA
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
14 °C
Cumartesi
11 °C
Pazartesi
11 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-3/20/1456575522121.jpg