ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ
Tarih: 1.4.2018 10:37:17 / 594okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

Bestelenen beş yüz kadar şiir ve şarkı sözünün 300 kadarı albümlerde yer alan; Bülent Ersoy, Emel Sayın, Muazzez Abacı, Adnan Şenses, Muazzez Ersoy, Funda Arar, Emrah, Serdar Ortaç, Ayhan Aşan ve Alişan gibi sanatçıların yorumlayıp, albümlerinde yer verdiği ürünler ortaya koyan günümüzün tanınmış söz yazarlarından Hülya Şenkul aslında öyküden romana ulaşmaya çalışan bir Bursalı edebiyatçı. Cumali Karataş

***Şiir, şarkı sözü ve öykü yazıyorsunuz. Şu an üçü de devam ediyor mu?

 

---Evet

*** Hangisine önce başladınız?

---Manzum hikâyeler.

***Yayınlanan ilk şiiriniz hangisiydi peki Sayın Hülya Şenkul? Ne zaman yazdınız; nerde yayınlandı?  

/resimler/2018-4/3/1022145254855.jpg---1973 yılında Niğde Öğretmen Okulu´nda duvar gazetesinde yayınlandı. Ahmet Kutsi Tecer´in “Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür” Orda Bir Köy Var uzakta” adlı şirine atıfta atıfta bulunarak,”Gitmediğimiz görmediğimiz o köy bizim köyümüz olamaz” demiştim. Bir sayfalık bir yazıydı. Edebiyat öğretmenim Ahmet Erbaişçok beğenmişti. Köy öğretmeniolmak istiyordum. İdealist bir öğrenciydim.       

***Şiire nasıl başladınız?

---İlk sokak satıcılarından etkilendim sanırım. Sonra pazarcılardan ve kamyon arkası sözlerden ilham aldım. Uzun yolculuklarımda bıkıp usanmadan yanımızdan geçen kamyonların arkasındaki yazıları okurdum. Duygusal bir çocuktum. Pembe kapaklı kilitli hatıra defterlerimiz vardı bizim. Hep bir şeyler yazardım. Bizim nesil hep yazardı 70´lerde 80´lerde büyüyen çocuklar şair ruhluydu. “Kalbin gibi saf ve temiz olan bu sayfayı bana ayırdığın için…” diye başlar; “Sepet sepet yumurta sakın beni unutma” diye devam ederdik. Daha ne özlü sözler, ne maniler. Meraklıydık demek. O yıllarda ne telefon, ne bilgisayar ne de televizyon. Tek eğlencemiz sinema. Eee /resimler/2018-4/3/1022472286762.jpgFatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Belgin Doruk… Onlar filmlerde sever, sevilir, biz mutlu olurduk; acı çekerlerse acı çeker, hıçkıra hıçkıra ağlardık. Ortaokul yollarında sırdaşımız olan kilitli hatıra defterimize yazıyorduk. Hatırladığım ilk şiirimi yazdığımda ergen bir kızdım:

Hep böyledir bu kentin geceleri

Yalnızlığına sığınmış

Karanlıkla hayalin kucak kucağa

Ağlıyor gökyüzü sensizliğime

Çisil çisil yağıyor yağmur

Onlarda kirlenecek Ümitlerim gibi

Bu kente her düştükçe

                               Hülya Şenkul            

/resimler/2018-4/3/1023229318729.jpg***Şiir nedir, şarkı sözü nedir?.. Arasında bir fark var mıdır?

---“Şiir abartı sanatıdır” kısa ve öz, severim bu sözü. Şarkılarda öyle. Aradaki farka gelince… Her şiir bestelenemez, bestelenmesi için bazı kurallara uymak gerekiyor. Müzik ile söz örtüşmeli, hece vezni ile yazılmış şiirler daha kolay bestelenir. Bestelenen her söz de şiir değildir. Şiir daha fazla özen ister. Konuşma diliyle şarkı sözü yazabilirsiniz, melodiyle uyum sağlaması yeterli olur ama her duygunun ifadesi şiir olamaz.

***Şiirle ilgisi olmayanların, şiirden uzak şarkı sözü yazdıklarını; yer yer şiirin bozulup şarkı sözü olduğunu da gördük… Sizce, şarkı sözü, şiirin anlam, ölçü, ritm, şiirsellik vb. niteliklerinden soyutlanarak bozulmuş hâli olabilir mi?

---Bence ne olduğu değil, nasıl olduğu önemli.  Pop şarkıda farklı rak, rep farklı. TSM farklı türkü farklı sözler ister. Şarkıların türkülerin ille de şiir olması gerekmez.

***Şiirsel özellikler taşımayan şarkı sözlerinin müziğin olumlu gelişmesine engel olduğuyla birlikte, şiirsel nitelikler taşıyan olumlu örneklerinin müziğin olumlu gelişmesine katkıda bulunabileceği söylenebilir mi?

---Bulunur elbette… Dediğim gibi, müziğin tarzına bağlı biraz da bu. Şiirlerden çok güzel şarkı sözleri olur ama her şarkı sözü de şiir değildir. Özellikle TSM´de, özgün müzik de, türkülerde sözler derinlik ister ve şiir tadında sanatsal ağırlığı olan sözler kullanıldığında daha nitelikli, daha kalıcı ve daha etkileyici eserler ortaya çıkar.

/resimler/2018-4/3/1023474475515.jpg***Şarkı sözü yazarlığına ne zaman ve nasıl başladınız?

---1990 yılında iki çocuk annesi bir köy öğretmeniydim. Aile bütçemi genişletmek için el işi yapıyordum.  Kızkardeşim V. Özkan Turgay´la (besteci-aranjör) evlenince şarkı sözü yazarlığının bir meslek olduğunu öğrendim. Özkan Turgay´a yazdım verdim besteledi. İlk Aysun Kocatepe´nin albümünde yer alan “Ninni” adlı şarkı sözümden para almadım. Unkapanı´nı keşfettim. Nil Ünal´ın albümüne “Ok Yaydan Çıktı” diye bir şey yazdım. Rahmetli Sıtkı Avaz´dan aldım ilk paramı. Şan Müzik yanılmıyorsam. Beste kime aitti unuttum. Çok heyecanlanmıştım. Sonra Özkan Turgay yine Aysun Kocatepe için şarkı istediğinde ”Bir naz bir naz olmaz ki/Böyle de yapılmaz ki./ Deli divane gönlüm/Böyle de harcanmaz ki”yi yazdım. Hemen peşinden, “Haydi Şimdi Gel”  ve “Tak tak tiki tiki tak” adlı şarkı sözlerim bestelenerek Emrah´ın albümlerinde yer aldı. İki albüm de, şarkılar da tuttu. Garip bir duyguydu; her yerde çalan şarkıları ben yazmıştım… Otobüste, yolda izde gençler mırıldanıyor, yazlıklarda her akşam eğlence mekânlarında okunuyordu da kimsecikler tanımıyordu beni. Ben hâlâ köy öğretmeniydim.

***Şiir ya da şarkı sözü yazmak konusunda yararlandığınız isimler oldu mu? 

--- Halil Soyuer, Bekir Sıtkı Erdoğan, Cemal Safi ve tabii Aysel Gürel.

/resimler/2018-4/3/1024136819787.jpg***Bir kitap ve iki şiir albümünüzün yayınlandığını biliyorum. Bunun dışında başka şeyler var mı?  Yeni kitaplar, albümler çıkacak mı?  Öyküler romana erişebilecek mi?

---Çok istiyorum, ancak yazmak yetmiyor. Okur sayısı çok az, yayınevleri yatırım yapamıyor. Kendi paramla bastıracağım kitap bana pek anlamlı gelmiyor. Hikâyelerim var. Roman için uzun zaman kendi içine kapanmak gerek; ben sabırsız bir yazarım. Roman yazmayı hep istedim hatta başladım ancak bitiremedim.

***Günümüz şarkı sözü yazarlarındansınız; birçok ürünleriniz bestelendi… Şarkı sözlerinizi özel olarak mı kaleme alıyorsunuz?

---Bazen.

***Şimdiye kadar kaç şarkı sözünüz bestelendi? Bunlardan bazılarını ve yorumlayan, albümlerine alan sanatçı isimlerini söyleyebilir misiniz?  

---500 kadar şarkı sözüm ya da şiirim bestelendi, 300 kadarı albümlerde yer aldı ve hâlâ bunların 10´u “patladı” derler ya hani, patladı. 30 kadarı ses getirdi, 50 kadarı duyuldu. Hâlâ radyo ve televizyonlarda okunan eski şarkılarım var. Muazzez Ersoy, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Ebru Gündeş, Emrah , Serdar Ortaç, Adnan Şenses, Ayhan Aşan, Funda Arar, Ali Şan,  Emel Sayın gibi sanatçıların albümünde yer aldı yazdığım şarkılar

/resimler/2018-4/3/1024529164201.jpg***Kendi alanında önemli ve kutlanacak bir başarı doğrusu… Peki, Teliften kazandıklarınla yaşamını sürdürebiliyor musun?

---Benden çok daha fazla eseri olan arkadaşlarımız da var tabi. Ben ortalarda bir yerdeyim. Henüz sadece eserden kazandığı parayla hayatını sürdürebilen kimse yok maalesef.

***Şiirsel özellikler taşımayan şarkı sözlerinin müziğin olumsuz gelişmesine engel olduğuyla birlikte; şiirsel nitelikler taşıyan olumlu örneklerinin müziğin olumlu gelişmesine katkıda bulunabileceği söylenebilir mi?

---Söylenebilir elbet… ÖzellikleTürk Sanat Müziği, özgün müzik ve türkülerde nitelikli şarkı sözleri, güfteler daha nitelikli, özgün ve kalıcı olma yönünde yararlıdır.

***Yıllardan beri müziğin zor durumda olmasından yakınılıyor. Eskisi gibi değil milyonlar, yüzbinler; çok daha az sayıda albümler çıkıyor. Siz bu konuda ne diyorsunuz?.. Günümüz müziği ne durumda? Kötü durumda ise, canlandırılması için birşeyleryapılması gerekiyor mu?

/resimler/2018-4/3/1033518549726.jpg---Devir değişiyor, eskiden sadece radyolar, taş plaklar vardı. Sonra kaset devri cd´ler peşinden dv´diler, şimdi de dijital. Zamana uyum sağlamak gerekiyor.  Sosyal medya ağı genişledi, gazinolar yok artık. Müziğin, hayatın her alanında kullanılıyor. Albüm yapmak önemli değil artık. Önemli olan kullanımı artırmak. Mesela turistik otellerde büyük mağazalarda hep yabancı müzik kullanılıyor, neden? Bizim kendimize has şarkılarımız, türkülerimiz var, onların kullanılmasını sağlamak gerek. Tabi bir de yasalarla teliflerimizi garantiye almak şart. Açılan her iş yerinin meslek birliklerimizle sözleşme yapıp, müzik kullanım parasını ödeyip makbuzunu almaları kanunlarla sağlanırsa olay çözülür. Yıllık küçük gibi görülen bu paralar bir araya geldiğinde sanatçının cebine de yüklü bir telif girer. 

***Sunuculuk, şiir yorumculuğu ve organizatörlük gibi görevler de üstleniyorsunuz? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

---Birbirine bağlı işler…

/resimler/2018-4/3/1025193852269.jpg***Bir dönem MESAM´da görev aldınız… Ne diyorsunuz; telif hakları konusunda yeni gelişmeler var mı?

            ---Mutlaka olacak bekliyoruz.

            ***Beğendiğiniz, etkilendiğiniz, örnek aldığınız sanatçılar oldu mu?

            ---Dinlediğim an etkilenirim, geçer, kimseyi örnek almadım. Çocukluğum ve gençliğimde de aynıydı durum. Hepsinden birşeyler almış olabilirim. Ben hiç futbol takımı tutmadım mesela. Partici de olmadım, kahramanım da olmadı.

            ***Sanat yaşamınızdaki bir anınızı paylaşabilir miyiz?

            ---Hangisini anlatayım, Ebru Gündeş´in ilk Özkan Turgay´ın ofisine geldiği o saf, o masum hâlini mi? Emrah´ın, “Haydi Şimdi Gel” adlı albümünden sonra nasıl büyüdüğünü mü? Serdar Ortaç ile albüm yapım aşamasında ünlü olması üzerine kurduğumuz komik hayalleri mi?.

1994-95´di sanırım. Adnan Şenses de iki şarkım var; Biri “Duman Oldum”,  kliplik; Abacıda da, “Tanık Geceler Tanık”. O da A 1 . İkisi birlikte Günay´da tanıtım yapıyor, davetliyim. Ertesi gün, öğretmenlik yaptığım köy okuluna gittiğimde biraz geç kalmıştım. Müdür kapıda karşılayıp, saatine bakarak: “Bir daha olmasın” dedi. O anda erken emekli olmaya karar verdim. Yirmi yılım dolunca 1996-97 öğrenim yılında emekli oldum.

            ***Hülya Hanım, röportaj için teşekkür ediyorum. Dilerseniz son yazdığınız şiirlerden biriyle tamamlayalım röportajımızı.

            ---Ben teşekkür ederim. 

NEDEN GÜLÜMSÜYOR 

ÖLÜRKEN İNSAN

Acıyı tadarak can kafesinde 

Ağlıyor dünyaya gelirken insan

Neler hissediyor son nefesinde

 Neden gülümsüyor ölürken insan 

                       ***

Dönüşü olmayan yola giderken

Her ölüm zamansız her ölüm erken

Daha çok yapacak işim var derken 

Neden gülümsüyor ölürken insan

                       ***

Herkes başka türlü kul farklı farklı

Kimsenin ölüme ermiyor aklı 

Ölümde nasıl bir mutluluk saklı 

Neden gülümsüyor ölürken insan  

                               ***

Sevgili mi yoksa anamı ölüm

Sevip sevilenden yana mı ölüm

Düğün mü dernek mi kına mı ölüm

Neden gülümsüyor ölürken insan 

                               ***

Baharda yeşerir dalda yaprakta 

Beden yeşermiyor kara toprakta

Böyle yaşamanın anlamı yokta

Neden gülümsüyor ölürken insan 

                               ***

Kiminin varlığı aleme yeter

Kiminin yokluğu ölümden beter

Varlıkta yoklukta ölümle biter

Neden gülümsüyor ölürken insan

                                               Hülya Şenkul

           HÜLYA ŞENKUL

Bursa Kız Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü mezunu (1975), Anadolu Ünviversitesi Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Ön Lisans mezunu (1988) Milli Eğitim Bakanlığı´ndan sınıf öğretmeni olarak emekli oldu. MÜYORBİR (Müzik Eseri Yorumcular Meslek Birliği) üyesi olan Hülya Şenkul; Çeşitli dergi ve gazetelerde kitaplarda yayınlanmış yazılarının yanı sıra, 20 yıldır birçok belediye festivalinin organizasyonunu gerçekleştirmiş, sunuculuk şiir yorumculuğu ve organizatörlük yapmaya devam etmektedir. “Aşk Meşk vs.” adlı bir şiir kitabıyla birlikte,yayınlanmış “Beyaz Düşler” ve “Aşk Mektupları” adlı şiir albümleri bulunmaktadır.  “Ben Daha Büyümedim”, “Bir Naz Bir Naz Olmaz ki”, “İllk Yaz( ninni)”, “Ara Sıra Gel”, “Haydi Şimdi Gel”, “Tak Tak Tikitiki Tak”, “Hey Hey Taksi”, “Zakkum Çiçekleri”, “Tanık Geceler”, “Ağlama Meleğim”, “Ya Onu Geri Ver Ya Beni de Al”, “Beyzadem”, “Ve Sakın Unutma”, “Sarıl Bana”,  “İğne İle Kuyu Kazmak gibi bir şey” (Sevmez Olaydım), “Duman Oldum”, “Bedel” (Kader) gibi bestelenen yüzlerce şiiri başta Bülent Ersoy, Emel Sayın,  Hüner Coşkuner, Arif Susam, Funda Arar, Aysın Kocatepe, Ebru Gündeş, Emrah, Coşkun Sabah, Muazzzez Abacı, Muazzzez Ersoy, Alişan, Serdar Ortaç,Vahdet Vural, Ayhan Aşan, Nadide Sultan, Yılmaz Morgül ve Ferhat Güzel gibi sanatçılar başta olmak üzere birçok sanatçı tarafından seslendirilip, albümlerde yer aldı. Çeşitli tarihlerde yapım şirketlerine sözleşmeli danışmanlık, personel müdürlüğü, işletmecilik yaptı. Halen Fikri ve sinai haklar, telif hakları konusunda yeminli bilirkişi olan ve MESAM denetleme kurulunda görevli olan Hülya Şenkul; MESAM (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birkiği) Yönetim Kurulu Üyeliği, Haysiyet Kurulu Başkanı, Denetleme Kurulu üyeliği, Muhasip Üye gibi görev bulunmuş olup hâlen MESAM Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği devam etmektedir. 

 

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg