“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-7 -NEYZEN AHMET TEKBİLEK (HACI)
Tarih: 6.11.2017 09:44:34 / 774okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2017-11/8/0901539928201.jpgSon görüşmelerimizi saymazsak, şöyle bir 15-16 yıl öncesinin televizyon ve gazete belgeseli hazırladığımız yağmurlu gününde Tekbilek´lerin Sarıyakup mahallesindeki evlerinde müzik ve Çukurova üzerine rahmetli Devran Baba ve Ahmet Bey ile görüşmelerimiz olmuştu… Dünyaca ünlü nefesli çalgılar virtüözü Ahmet Tekbilek´i ziyaret ettiğimizde dünyadaki ilk do ve re bas reylerini adam etmekle meşguldü. Nefesli çalgıların her türlüsünü çalabilen Hacı; yeni yaptığı neyle sanatsal uygulayıcılıktaki ve yaratıcılıktaki yolu çok kısaltmıştı.  Oturup konuştuk dünden bugüne, güzel bir gözden geçirme yaptığımız söylenebilirdi.

                                                                                                                           Cumali Karataş

            ***Bunca sevilen, bunca başarılı olan sazı, sesi ve dile düşen besteleriyle şöhret olan Adanalı ve Çukurovalı sanatçılarımızdan oluşan Adana İl Radyosu ve “Çukurova´dan Sesler”in, nerdeyse Türkiye radyosuna eşit olan ve Muzaffer Sarısözen tarafından yönetilen Ankara Radyosu´nun “Yurttan Sesler”iyle adeta yarıştığı yolunda bir tarihsel izlenim var bende hocam. Siz ne dersiniz, yanılıyor muyum acaba?

            ---Adana İl Radyosu ve Çukurova´dan Sesler´e dahil olduğum o yıllarda ben küçük olduğum için onu pek hatırlayamıyorum ama Adana´yla İzmir arasında bir çekişme vardı.  Burdaki icraat o kadar güçlüydüki, “Yurttan Sesler”le yarış edecek dereceydi.

***Ali Limoncu ve Selahattin Sarıkaya´nın “Çukurova´dan Sesler´i birlikte yönettiği dönemde mi  Adana İl Radyosu´ndaydınız?

---Ali Limoncu ile Selahattin Sarıkaya´nın birlikte “Çukurova´nın Sesleri”ni yönettiğini görmedim. Onlar benden önceki dönemlerdi.

***Radyo kurulduktan sonra Ali Limoncu ile öğrencisi Adana İl radyosu´na geçiyorlar ancak Selahattin Sarıkaya bir süre sonra ayrılıyor…

---Sene 1960-1961 yıllarıydı. Selahattin Sarıkaya Adana İl Radyosu´nun “Çukurova´dan Sesler” topluluğunu yönetiyordu. Kayıt sırasında: ”Kemal Bey yengen olur.” demiş. Mikrofonlar da açık olduğundan bunu duyan Kemal Bey Selahattin Sarıkaya´yı diskalfiye edince Yaşar Akgüneş “Çukurova´dan Sesler”e şef oldu.  

***Siz  ne zaman ve nasıl girdiniz Adana İl Radyosu´na?

---Ben 14 yaşındayken aralarındaydım. Yaşar Akgüneş, daha lisedeyken, Erkek Lisesi´nin folklor grubunu çalıştırırken ben Yaşar abinin yanında kaval çalışıyordum. O yıllarda Erkek Lisesi´nde okuyan Burhan Paker ve onun arkadaşı İbrahim de Erkek Lisesi korosuna geliyorlardı. Burhan Paker, İbrahim´in koroda kaval çalmasını istediği için benim koroda kaval çalmamı ı istemiyordu. Ben Yaşar Akgüneş´le çok samimiydim.  Beni kardeşi gibi korurdu. Yaşar Akgüneş Erciyes Sineması´nda karaborsa bilet satarken onun biletlerini ben tutardım. Akşam olunca bana 5 lira verirdi. Dolaylı olarak müzik faaliyetlerinde beni yanında bulundururdu. “Çukurova´dan Sesler”i yönetmeye başladığında da ben otomatik olarak radyoya ve “Çukurova´dan Sesler”e girmiş oldum.     

 /resimler/2017-11/8/0902398366614.jpg           ***Sizin Adana İl Radyosu´nda bulunduğunuz dönemde başka kimler vardı?

            ---Benim bulunduğum dönemde “Çukurova´dan Sesler”in şefi Yaşar Akgüneş´di. Devran Baba 1962´de askerden geldi girdi ”Çukurova´dan Sesler´e. Şaban Gen de tahminen ondan bir yıl kadar sonra askerden gelip girdi. Kadro olarak; Yaşar Akgüneş yönetimindeki koronun bayan solistleri Mürüvvet Kekilli ve Necla Babacan (Gen)´di. Erkek solistler ise Bahri Hazinses, İlhami Kün, Sadık İçlises, İzzet Altınmeşe,  İsmail Polat, Canan Işık, Selahattin Polat. Sazlardan ise Yaşar Akgüneş, Şaban Gen, Mustafa Yılmaztürk (Devran Baba), Mithat Ateş, Özden Sezer, İzzet Bulduk (bağlama), Ramazan Şenyaylar (darbuka), gibi arkadaşlarımız vardı. Metin Şanlıel´den yüzde yüz emin değilim… Acaba o da “Çukurova´dan Sesler”de var mıydı? Acaba diyorum İstanbul´a gittiğimin ilk yıllarında Metin Şanlıel plak, kaset vs. müzik kaydı çalışmalarında çok çalardı, ordan aklımda kalıp da beni yanıltabilir mi?

                        ***Sizin dönemde Adana İl Radyosu olarak çalışmalarınızı nerde yapıyordunuz?

            ---Bebekli Kilise´ye varmadan soldaki binanın 1.katında “Çukurova´dan Sesler”in aşağısında da Süleyman Yoldaş çalışırdı, saz imal ederdi.   O yıllarda itfaiyenin yanındaki halkevinde de prova yapar, ordan da çıkıp yürüyerek radyoya giderdik.

            ***” Ne kadar kaldınız radyoda ve “Çukurova´dan Sesler” de? Neden ayrıldınız?

            ---Giriş tarihi olan 1962´den 1963´e kadar yaklaşık bir yıl çaldım. Radyo kapatıldıktan sonra hemen Mersin´e taşınmadı. Bu boşlukta ben gündüzleri mesleğim olan terziliği yaparken, geceleri de sahne hayatına devam ediyordum.  

***Aldığınız maaşı hatırlayabiliyor musunuz? Başka anımsadığüınız bir şey var mı o günlerden?

--- Radyoda 62,5 lira aylık alırdı bütün müzisyenler. Bordromuz falan vardı. Ayrıca o günlerden hatırlayabildiğim bir şey olarak şunu söyleyebilirim… Ben radyoya girince “Çukurova´dan Sesler”le birlikte verdiğimiz konserlerde “Çukurova´dan Sesler”in haftalık açılış proğramı vardı.  “Ayşe´m” diye bir türküydü… “Ayşem nerden geldin gezmeden” diye tekrar ederdi.

/resimler/2017-11/8/0903108523480.jpg            ***Yalnız radyo için mi konserler verdiniz? Halka açık konserleriniz oldu mu?

            ---Zaman zaman Piknik, Emirgan, Kervan ve sonradan açılan Gül Bahçesi gibi aile çay bahçelerinde ve ayrıca Ceyhan, Kozan gibi ilçelere konserler vermeye gidiyorduk.

            ***Şimdi geriye dönüp baktığınızda, 55-60 yıl kadar önceki bu çalışmalarınızı nasıl buluyorsunuz?

---Teknolojik zorluklara rağmen sahnedeki müzik icraatlarını gayet güzel buluyorum.   Çok yetenekli ve değerli insanlarla birlikte çalışmışız.

***Müziğin zirvede olduğu o günlerde çay bahçelerinin de dolup taştığını görüyoruz.   

---O zamanki çay bahçelerinin zevki hiçbir şeye değişilmezdi. Gazinolar akşamları dolu doluydu. Aile Çay Bahçeleri arasında da rekabet vardı. Üç sacayağı aile bahçesi Piknik, Emirgan ve Kervan´dı. Ancak bu üç gazinoda görürdük ses sistemini.  

---Bu gün zar zor yılda bir-iki şarkı gündeme gelirken, o yıllarda çokşarkının patlaması, gündeme gelmesi,sevilmesi de ayrıca diğer bir ilginç konu olsa gerek?

---O yıllarda her ay 1-2 beste popüler olur ve çok daha geniş bir çevre tarafından dinlenirdi.

***Hemen öyle bir, iki şarkı aklınıza geliyor mu?

---“Aman Aman”, “Derdimi Dermana Geldim”, Nuri Sesigüzel´in sesinden “Yallah Şoför”, “Fabrikanın Çalar Zili”… Bazı müzik konserlerine gelenlerin çoğu bunları okurdu.

***”Aman Aman”ın melodisi aklımda da, “Yallah Şoför yallah apar beni” bir Urfa türküsü olsa gerek. Diğeri de işçi kesimin sevdiği, söylediğimiz bir türküydü:

Fabrikanın çalar zili.

Çıkar fabrikanın gülü.

Ah sarışındır ince beli.

Kız seni seven, yâr seni seven olur deli. 

***Müzikseverler peki… Dinleyiciler hakkında ne diyeceksiniz?

--- İşi bilen insanların takdiri, sevgisi, teşviki, bizi daha heyecanlandırıyordu. “Marifet iltifata tabidir” derler ya aynen öyleydi.

*** Radyonun Adana´dan Mersin´e taşınması doğru oldu mu? Bunca güzel ve başarılı olan Adana İl Radyosu´nu neden Adana´ya çok gördüler?..

---Niye taşınsın ki? Gerekirse oraya da bir radyo kurulsun. Sonra, sanatkârların yüzde 80´i Adana´dandı. Fahri Işık´la İlhami Kün Tarsus´tan, Selahattin Polat Ceyhan´dan gelirdi. Onun haricindekiler burdandı.

***Sayın Ahmet Tekbilek teşekkür ederim, yorduk sizi, yine bir görüşmenin sonuna geldik, her şey için teşeşkkür ederim.

---Ben teşekkür ederim Cumali kardeşim emeğin, zahmetin için.

*KAZIM KARAÖRS

Kazım Karaörs Adana´nın saygı değer, kültürlü, notist müzisyenlerinden biriydi. Gazipaşa Ortaokulu´ndan içeri girdiğinizde bir tarafta Kazım Karaörs´ün çalıştırdığı Halk Müziği korosu vardı. Folkorculardan pek öyle notayla uğraşan yoktu. 1961-1962 yıllarında Gazipaşa Ortaokulu folklor kısmının şefi oydu. Halk müziği korosunu Kazım Karaörs yönetirdi; Mürüvvet Kekilli, Ayten Maracı´nın  şefi oydu. Ali Limoncu da iyi sazlardan biriydi. Kazım Sanrı ise benden sonra geldi. Haftada bir çalışma yapardık. Diğer tarafta da Arif Nihat Aka´nın klasik korosu vardı. Arif Nihat Aka yönetiminde Ali Şenozan ile Toktay Sökmen de vardı.

1967-1968 senesinde İzmir Fuarı´nda çalıştığımız grupta Kazım Karaörs saz çalıyordu. Kazım Karaörs çok güzel bağlama çalardı. Halit Araboğlu´nun babası Arap Hüseyin´in hayranıydı. İzmir Fuarı´nda birlikte program yaptığımız yıllarda sazla onu taklit ederek, ilginç bir şeyler yapar, “İşte Arap Hüseyin akordu.” derdi. Mürüvvet Kekilli´ye karşı platonik bir aşk duyduğu söylenirdi.

            *MÜRÜVVET KEKİLLİ VE SOLAK MEMED 

            Gazipaşa okulundan Tepebağ´daki kemerli evi 10-20 metre geçince Mürevvet Kekilli´nin evi sağdaydı. Terzilik yapıyordu Mürüvvet abla. Ben de terzi olduğum için Mürevvet ablayla tanıştım. Ben 12 yaşlarındayken Mürüvvet Kekilli´yi tanıdım. Mürvet Kekilli´yle Yaşar Abi ve Solak Memed vasıtasıyla tanıştım. Yaşar abiyle beraber birkaç düğünde çaldığımızı hatırlarım. Çamlık sinemasının arkasında çaldığımızda Mürüvvet Kekilli ile Çolak Memed de vardı. Burda tabii kimsenin sözünü etmediği bir isim var; Solak Memed… Solak Memed lüks otelin altında berberdi. Mürüvvet ablaya çalardı. Yaşar Abi sinema bileti satıyordu, fakir bir ailenin çocuğuydu, öğrenciydi.

            *SELAHATTİN SARIKAYA - RÜŞTÜ DEMİRCİ

            Adana İl Radyosu ve “Çukurova´dan Sesler´den ayrılan Selahattin Sarıkaya İstanbul´a gidip, Odeon Palk Şirketi´nde müzik direktörlüğü yapmaya başladı. O yıllarda “Kara Kaşlı Hatice”yi Yıldız Tezcan´la patlattı. Rüştü Demirci ile Selahattin Sarıkaya asker arkadaşıydılar. Selahattin Sarıkaya Rüşrü Demirci´nin evinde kalırdı. O ara Odeon´a gelen Adanalı sanatçılara da yardımcı oluyordu. Rüştü Demirci, ses sanatçılığının yanı sıra komiklik de yapardı. Ateş Böceği Yalçın´ın abisi Vedat´la birlikte çalışırlardı. Rüştü Demirci hazine gibiydi. Besteleri çoktu. Her sabah yeni bestelerle evden çıkardı. Selahattin Sarıkaya onun bestelerinden, sözlerinden plaklarda yararlanırdı. Rüştü Demirci bana da büyük abilik, babalık yaptı. 1963-64 yazında NurinnisaToksöz´le beraber İstanbul´a gittiğimde ben de onların evinde aylarca kaldım.

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZDEN 16.HAFTADA TOPLAM 3 PUAN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANLATILMAZ YAŞANIR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Belediye Kazanmak mı? Seçim Kazanmak mı?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AÇIK MEKTUP
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİ ÜSTÜNE
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
FIRAT DOĞUSUNA HAREKÂT AÇIKLAMASI
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KEDİ KAZASI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BEKA MESELESİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
11 °C
Çarşamba
9 °C
Perşembe
6 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/17/1228165080794.jpg