MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN
Tarih: 3.10.2017 09:33:47 / 735okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2017-10/3/0935093911169.jpg         Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Yılmaz Güney zincirinin son halkalarından olan bir yazarımızı daha yitirdik. Yapıtları yabancı dillere çevrildi, gülümseten ironiyle düşündürdü, çocukların ışığı, yaşamın tanığı oldu;   “Zıkkımın Kökü” adlı, film de yapılan romanı ulusal ve uluslar arası 17 ödül kazandı, 150 kadar kitabı yayınlandı dünya edebiyatında yeri olan aydın yazar Adanalı Muzaffer İzgü´nün.

*ACI KAYBIMIZ

Acı bir kayıp Muzaffer İzgü. Yeri kolay kolay doldurulamayacak önemli bir usta yazarımız. Onu yitirmenin hüznü salt Adana ya da Türkiye ile sınırlı değil. Dünya edebiyatına mal olmuş usta bir yazar olarak evrensel bir acı taşıdığımız söylenebilir. Ailesinin, sevenlerinin, okurlarının başı sağolsun. Onu saygıyla anıyoruz.

Safra kesesinden karaciğerine kadar sıçrayan kanser teşhisiyle geçen ay Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi´ne kaldırılmıştı. Kemoterapinin yıpratıcı olacağı için doktorlarının tercih etmediği söyleniyordu. Sonunda, 29 Ekim 1933 günü Adana´nın Karalar mahallesinde doğan Muzaffer İzgü İzmir´in Karabağlar semtindeki evinde 26 Ağustos 2017 tarihinde yaşamını yitirince, Hocazade Camii´nde kılınan cenaze namazının ardından,  Doğançağ mezarlığında, eşinin yanında toprağa verildi. 

*MUZAFFER İZGÜ VE ADANA

/resimler/2017-10/3/0935341411678.jpgMuzaffer İzgü çok sık görüştüğüm yazar ağabeyimizdi. Hatta geçen yıl bir etkinlik için son kez Adana´ya geldiğinde yine beraber olmuştuk. Hastaneye kaldırılına kadar zaman zaman telefonlaşıyorduk. Daha sonra bir süre ev istirahatına çekildiğinde yine bir görüşmemiz olmuştu. Galiba o da son görüşmemizdi… Hasta olduğunu söylemişti. Sebebini sorduğumda, “Yaşlılıktan…” diye yanıtlamıştı. 

Muzafffer İzgü eşine çok bağlı olan, onu seven bir insandı… O nedenleki,onu iki yıl kadar önce kaybettikten sonra çok üzülmeye başladı. O acıyı üstünden kolay atamadı. Birçok defalar onunla bu yönde konuşmalarımız oldu. Onu ne kadar teselli etmeye kalksam da pek yararı olmuyordu.

Muzaffer İzgü´yle sanatsal çalışmalarımız da olmuştu… Söylem dergisinin özel sayısı nedeniyle Adana´ya gelmesiyle Muzaffer İzgü´yle nehir söyleşinin yanı sıra farklı formatta bir yemek yazısı hazırlamıştık. Mehmet Çetinkaya´nın düzenlediği, Muzaffer İzgü onuruna Park Restaurant´ta verilen akşam yemeğine Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Melih Baki, Avukat Şahin Vural Atal, Avukat İrfan Ekmekçi, Avukat İsmail Sarı, Avukat Hüseyin Akdoğan, Karikatürist Yıldıray Sarı, Ressam Yıldıray Arıcı, CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Göksu Günay, DSP İl Yönetim Kurulu üyesi Hayrettin Alpaslan, DSP ilçe yöneticileri Celil Tosun, Kasım Candemir, Yazar Nurten Turhan Yüksel, Zihni Sefa Yüksel, gazeteci Murat Yıldız, Özkan Cabbar, Fatma Temel, Şevkiye Alaysa, Aykut Alaysa, Nevin Biçer, Suat Karataş ve Ecevit Titizkılınç gibi isimler katılmıştı. Yemeğe katılanlardan biri de edebiyata ilgi duyan dönemin Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü idi. Hüseyin Bey, İzgü  ile aynı havayı solumanın bir şeref olduğunu vurgulayarak; "Bereketli topraklarımız çok değerli siyasiler, yazarlar, aydınlar yetiştirdi. Muzaffer İzgü Adana´nın gururudur. Onunla aynı yerde, aynı havayı solumak benim için şereftir. Allah herkese onun eşiyle olan muhabbetini nasip etsin…”demişti.

/resimler/2017-10/3/0936206724949.jpg         Muzaffer İzgü Adana´yı unutan Adanalılardan değildi. Adana onun gözünde hâlâ, ”Zıkkımın Kökü”nün Adana´sıydı. Adana nostaljisinde yaşamının her anını gözünde canlandırıyordu. Adana´da bir kitap fuarının açılmasından ve kitaba gösterilen ilgiden çok memnun olmuştu. Adana´nın, bir İzmir örneği etkinlik yapılabilecek mekânlarının fazlalaşmasını istiyordu.

                *NASIL YAZAR  OLDU?.. 

Muzaffer İzgü, Adana Kız Lisesi´nde hizmetli olarak çalışan Ahmet bey ile Havva hanımın çocuğuydu.  Karalar (Hürriyet) mahallesinde bir gecekonduları vardı. Sevin, Nevin ve Bülent Şahin isminde üç çocuk sahibiydiler.

Muzaffer İzgü ilginç bir tesadüfün yazarı… Evlerinde soba olduğu için üstünü kurutup, birlikte ders çalıştıkları arkadaşı Nedim´in ablasının o gün nişanı olmasından dolayı ısınmak için kendisine önerdiği Adana Halkevi Kütüphanesi´ne gitmesiyle, diğer bir kütüphane çocuğu Yaşar Kemal gibi, yazarlık yolunun başını yakalamıştı… Güney yağmurlarında cımcılık olmuş haliyle sığındığı kütüphane onun hayatının dönüm noktası olmuştu… O gün orda üstümü başını kurutur, ödevini yapar ve kitaplarla dolu bambaşka bir dünya keşfeder. Hiç unutmaz… Görevli bir abla kendisine “Define Adası” adlı kitabı verir. Okuduğu ilk kitap da o olur. Ve artık Halkevi Kütüphanesi´nden çıkmaz. Kütüphane müdürü Zihni Amca´nın yemeğini de kendisi evden getirince olur bir kütüphane çocuğu. İkinci sınıftan beşinci sınıfa kadar sürer bu. O yıllarda kaç yüz kitap okuduğunu kendisi de bilemez.. Dördüncü sınıf öğretmeni Adanalı Yusuf Gülen, haftanın hemen hemen bir dersinde yirmi dakika kendilerine düş kurdururmuş. Yirmi dakika da düşlerini anlattırırmış. Bir gün kompozisyon yazın dediğinde yazdığı kompozisyon “Yaprak” adlı bir yazıymış… Öğretmeni çok seviyor yazıyı, okutturuyor, alkışlatıyor. Daha sonra o yazıyı, masalı okul duvar gazetesine konuyor. O günden sonra sürekli yazmaya başlıyor. Bir gün Türkocağı mahallesindeki evlerini sel basınca, tüm yazdıklarını biriktirdiği tahta kutu da yok olup gidiyor. Hatta vapurla Kıbrıs dönüşünde de gözleri hâlâ o tahta sandığı arıyor.  İşte Muzaffer İzgü´nün edebiyata, yazarlığa başlangıç noktası burası. Sonrasında Akbaba, Milliyet gazetesi Pazar eki´nde yazıyor. Dergilere yazı gönderiyor, gazetelere röportajlar yapıyor.

/resimler/2017-10/3/0936426569144.jpg         O yıllarda Muzaffer İzgü´nün yaşamındaki sanatsal ve yazınsal yönden diğer bir olay da Halkevi Tiyatrosu´nda yerdeki bir kasanın üzerinde Kral Lear oyununu izlemesinin yarattığı sonuçlardır…  Daha sonra kendisi yazdığı 24 oyunun arkasında o sekiz yaşında izlediği Kral Lear´ın yattığını söyleyecektir. Böylece, o dönemlerde Türkçe oyun yazılmayan Türkiye´de kendisinin oyunlar yazması da oyun yazarlığına kuşkusuz katkı sağlayacaktır. Kendisi o günleri şöyle anlatacaktır: ”Halkevinin bir sahnesi vardı.  Orada her zaman bir oyun oynanıyordu. Ve tıklım tıklım dolardı Halkevinin o sahnesi.. Kütüphanesi sonra... Ben bunu yaşamasam söylemem yani.”

      Sanatçının okuyan düşünen, yorumlayan, sorumluluk duyan insan olması gerektiğinin altını çizen Muzaffer İzgü şiir yazmaz. Yazı, masal ve hikâyelerle edebiyatta derinleşir.  Sonraları Roman, öykü, çocuk yapıtları ve oyun yazar… Çocuk edebiyatında bir ekol olur. Yazınsal ilkesinde büyükleri düşündürmeye yöneldiğini vurgulayan İzgü; çocuklar için de başta Atatürk ilkeleri olmak üzere paylaşma, güçsüzden yana olma, emek, üretme, ülkesini sevme, doğayı sevme gibi tematik ilkelere dikkat eder.

*ÇOCUK VE OKUMA ALIŞKANLIĞI

                                İroninin imbiğinden süzerek güldürürken düşündüren, geleceğin güvencesi çocuklara da haklı olarak özel bir /resimler/2017-10/3/0937049850933.jpgönem veren yazar, çocuklarımızı okutturduğumuzda ilerde Sait Faik´i, Nazım Hikmet´i, Sabahattin Ali´yi, Muzaffer İzgü´yü, Kafka´yı, Goothe, Schiller´i okuyabileceğinden söz eder. Üniversite sınavına ilk girişte kazananların % 92´sinde okuma alışkanlığı olduğunu belirten İzgü; olayın bu denli basit olduğunu, çocuğun dershaneye gitmek istemiyorsa, oturup kitap okumasını; okumaya ise okul öncesinden başlamak gerektiğini belirtir… Sekizinci sınıf çocuğuna alıştıramazsınız okumayı. Liseye giden çocuklara da alıştıramazsınız. Çocuğa okuma alışkanlığı kazandırılma yaşına önemle dikkat çeken Muzaffer İzgü; futbol fanatiği bir çocuğun okuyamacağını da belirtir. 

            Muzaffer İzgü, çocuk okuru olmayan bir toplumun asla büyük okuru olamayacağının da altını çizer… İlk yayınlanan yapıtı ‘Uçan Eşek´ isimli çocuk kitabı olan İzgü, çocukla başlamış edebiyata. Gülmece öykülerini Akbaba´da, şurda burda yazmış ama kitap olması çocukla ilgilidir. Çocuk yapıtı kitap olmuştur. Çünkü bu çocuklara ilerde nasıl okutacağız diye düşünmüş…  Okumayı sevdirmemiz lazım demiş. Bu ara kendi kendine de sorup, sen bir gülmece yazarısın, Akbaba´da falan yazıyorsun; gel bu gülmeceyi çocukta da kullan der. Hatta, o zamanlar bir ağlatan yazardan söz eder, adını vermeden. Fakat yazar olarak o ağlatan yazarın da çocuk edebiyatına katkısı olduğunu okuma alışkanlığı olarak yadsımaz. Çocukların ağlarken helvaya döndüklerini ama okuduklarını; acaba bunun tersini mi yapmak gerekir diye düşünür. Yani çocuğu güldürsek, güldürürken mi öğretsek… diye seçenekler onun hedefinde yer alır.  

            …Yapıtlarının hepsinde gülmece öğesi olan Muzaffer İzgü, gülme öğesini yazınınızın içine serpiştirmenin çok önemli olduğunu belirtir. Eğer bu serpiştirme güzel yapılmadığı takdirde çocuğun kitabı okuduktan sonra yazarı çok komik bulduğunu belirtir. En doğrusu, çocuğun okuduğu gülmece olmasına değinir. Bunun da, gülmece yazarlığıyla, çocuk yazarlığının harman edilmesi gerektiğini dilegetiren Muzaffer İzgü; yazarın, çocuğu nerde güldürmesi, nerede düşündürmesi gerektiğini bilmesi gerektiğini ifade ederken; gülmecede sırtını edebiyata dayadığını açıklar. Yayınevlerikonusundan da yakınan Muzaffer İzgü, bazı yayınevlerinin de bu konuyu oldukça kullandığını, bu tür yayınevlerinin çocuk edebiyatının katili olduklarını vurgular.

            *EDEBİYAT - SİNEMA          

/resimler/2017-10/3/0937279125232.jpgMuzafferizgü filme alınan yapıtlarının da takipçisi olurdu. Sanatından ödün vermeyen bir yazar olarak duyarlılıkla izler, eleştirirdi.  135 sayfalık “Yaprak Dökümü”nün üç yıl sürmesini eleştirmiş; kendi romanı hakkında da buna benzer, yüksek fiyatlı bir teklif geldiğinde  “…O dizi olmaz film olur…” diyerek kabul etmemişti.  

“Muzaffer İzgü´nün filmede alınan otobiyoğrafik romanı “Zıkkımın Kökü” adlı romanına gelince… “Zıkkımın Kökü” folklorik, otantik, yöresel özgün diyalogların özümsendiği, yazara özgü özgün ve naif bir dil marifetiyle sanatsallığının yanı sıra; dönemsel bir kültürel ve sosyo/ekonomik fotoğraflar vermesiyle de insan ve toplumun tarihine not düşüren keyifli bir roman. Bir otobiyoğrofik roman da sonuçta. İzgü´nün yaşam öyküsünün yer aldığı “Zıkkımın Kökü” aynı adla filme alındıktan sonra Hindistan Udaipur Festivali´nde Altın Fil Ödülü, Tokyo Film Festivali´nde Asya´nın En İyileri, Paris´te Cine Junior, İspanya´da En İyi Yönetmen Ödülü, Kültür Bakanlığı Ödülü´nün yanı sıra, Adana Altın Koza Film Festivali´nde beş ödül birden olmak üzere toplam 17 kadar ödül kazanır o yıllarda (1993/1995). 

***MUZAFFER İZGÜ***

/resimler/2017-10/3/0938013765228.jpg            29 Ekim 1933 günü Adana´da doğdu, yoksul bir çocukluk geçirdi. Elazığ´ın Dişidi mahallesinden çalışmak üzere Adana´ya gelen ve Adana Kız Lisesi´nde hademelik yapan babasının adı Ahmet, Şam doğumlu olup Antakya´dan Adana´ya gelen annesinin adı ise Havva´dır. İzgü´nün ifadesine göre babası Adana´da ilk gecekonduyu yapan kişidir.

            Muzaffer İzgü; bulaşıkçılık, garsonluk, sinemalarda gazoz satıcılığı gibi işlerde çalışarak eğitimine devam etti. Üç yıllık İnönü İlkokulu´ndan sonra dördüncü sınıfı Gazipaşa İlkokulu´nda, bu okulun depremde zarar görmesi üzerine beşinci sınıfı İstiklal İlkokulu´nda okuyarak ilköğrenimini tamamladı. Öğrenimini Tepebağ Ortaokulu´nda sürdürdü. 3 yıllık ortaokulu bitirdikten sonra yatılı olarak Diyarbakır Öğretmenokulu´nda okudu. Bu okulda tanıştığı Günsel Hanım ile görev yerleri olan Silvan´da oğulları Bülent İzgü dünyaya geldi.

            Diyarbakır İlköğretmen Okulu´nu bitirdikten sonra Silvan´da, Aydın´ın Akçakoca Köyü´nde, Cincin Köyü´nde, Aydın merkezindeki yetiştirme yurdunda, Güzelhisar İlkokulku´nda öğretmenlik yaptı. Aydın´da görev yaparken ikiz kızları Nevin ve Sevin doğdu. 11 yıllık ilkokul öğretmenliğinin ardından ortaokul öğretmenliğine geçti, Aydın Gazipaşa Ortaokulu´nda Türkçe öğretmenliği yaptı ve 1978 yılında emekli olarak öğretmenliği bıraktı, İzmir´e yerleşti.

            İlk yazılarını 1959 yılında Aydın´da yayımlanan Hüraydın Gazetesi´nde yayımladı. Küçük öykü ve röportajlar derleyen İzgü, 1964 yılından itibaren yazarlığını Demokrat İzmir Gazetesi´nde sürdürdü. Bu gazetedeki köşesinde her hafta bir öykü yayımladığı gibi gülmece dergisi Akbaba´da da öykülerini yayımladı. İstanbul´da çıkan Milliyet ve Akşam gazetelerinde röportajları yayınlandı.

            Zamanla, röportaj ve öykülerin yanı sıra tiyatro oyunu yazmaya yönelen İzgü, özel tiyatrolarda oynanan, radyolarda yayınlanan oyun ve skeçleriyle ün yaptı. Yazdığı ilk oyun, Nejat Uygur için yazdığı İnsaniyettin´dir.

            İlk kitabı “Gecekondu”, 1970 yılında Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı, bunu 1971 yılında “İlyas Efendi”, 1972 yılında “Halo Dayı” adlı kitabı izledi. Attilâ İlhan ile tanıştıktan sonra kitaplarını Bilgi Yayınevi´nde yayımlayan İzgü´nün bu yayınevi tarafından basılan ilk kitabı “Donumdaki Para” (1977 ) idi. Bilgi Yayınevi, İzgü´nün 42 roman ve öykü kitabını, 73 çocuk kitabını yayımladı. “Zıkkımın Kökü ile “Ekmek Parası” adlı eserlerinde kendi yaşam öyküsünü ortaya koydu aktarıldı.

/resimler/2017-10/3/0941222668394.jpg            ÖDÜLLERİ

-         1977 Nasrettin Hoca Gülmece Öykü Yarışması´nda üçüncülük,

-         "Hıdır Baba" öyküsüyle 1977 Milliyet Sanat Dergisi Gülmece Öyküsü Yarışması´nde ikincilik,

-         "Anayasa Hangi Anayasa" öyküsüyle 1978 Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü,

-         Donumdaki Para ile 1980 Bulgaristan Altın Kirpi Gülmece Ödülü

 

ROMAN

-         Gecekondu

-         İlyas Efendi

-         Halo Dayı

-         Kasabanın Yarısı

-         Zıkkımın Kökü

-         Çizmeli Osman

 

OYUN

-         İnsaniyettin

-         Kara Düzen

/resimler/2017-10/3/0942178450709.jpg-         Reçetesi Peçete

-         Gön

-         Utanmıyorum Üşüyorum

-         Her Devrin İti

 

ÖYKÜ - MİZAH

-         Bando Takımı

-         Donumdaki Para

-         Deliye Her Gün Bayram

-         Sen Kim Hovardalık Kim?

-         Her Eve Bir Karakol

-         Dayak Birincisi

-         Devlet Babanın Tonton Çocuğu

-         Çanak Çömlek Patladı

-         Üç Halka Yirmibeş

-         Ortadireği Yıkan Ayı

-         İşte Mühür İşte Sen

-         Devletin Malı Deniz

-         Azrail Nasıl Rüşvet Yedi

-         Siz Bilirsiniz Paşam

-         Şeker Kız

-         Bir Namussuz Aranıyor

/resimler/2017-10/3/0943157045621.jpg

-         Lüp Lüp Makinesi

-         Yıl Sıfır Darbe Hazır

-         Bizim Ayılar Amerikalıları Çok Sever

(Vikipedi´den yararlanılmıştır.)

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg