60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI
Tarih: 18.6.2017 13:11:30 / 1201okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2017-7/3/0920117410758.jpg“Veremli Kız”, “Kadifeler Gibisin” “Gelmişim Meyhaneye” ve “Beyazlanmış Saçının Telleri” gibi eserlerinden bazıları yasaklanan, karaborsaya düşen, Avrupa platin plak ölçütleri üzerinden altın plak kazanan Cahit Seyhanlı, sanat hayatının 60. yılında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir etkinlikle anılırken; hayatını ve sanatını anlatan bir kitap yayını da gerçekleştirildi.

                                                                                             Cumali Karataş 

Cahit Seyhanlı, bilinen, tanınan eski sanatçılarımızdan biri. İlk anda adını hemen anımsayamazsanız da türkülerini, eserlerini duyup, dinlediğinizde, çok yönlülüğünü oluşturan değerleriyle müzik tarihimize damga vuran bir sanatçıyla karşı karşıya olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bir de tanıştığınızda, bir sanatta ve sanatçıda olması gereken bir başka bütünsel güzelliğin farkına varırsınız ki; bir erdemli gönül güzelliğinin ‘kendini aşan´ noktasında buluşan duygu gezintisiyle içtenlikli dostluğun zarafetini görür, yaşarsınız.   İşte böyle bir şey Cahit Seyhanlı olmak, erdemkâr Cahit Ağabey olmak.

            Sayın Seyhanlı´yı yakından tanımadığımız nokta yine pek uzak bir nokta değildi. İkametgâhlarımızın arasında birkaç yüz metre olsa da…  Onun koza zamanı hatların solisti olduğu gibi, pamuk ve kazma hattında türkülerini okuduğumuz bazı sanatçılardan biriydi Cahit Seyhanlı, sesimiz onun kadar güzel olmasa da. Bu gün konumuz ve konuğumuz olan Sayın Seyhanlı; yasaklanan, karaborsaya düşen 64 model Chevrolet marka lüks bir otomobil alan sanatçıdır. “Veremli Kız”la kazandığı Avrupa ölçekli platin plağı Türkiye´de altın plak olarak kendisine veriliyor.

/resimler/2017-7/3/0920379755021.jpgŞekerkamışına bıçak atıldığı işte o yıllarda çocukluğumuzun, gençliğimizin popüler bir sanatçılarından biriydi Sayın Seyhanlı.  Bugün bazıları hayatta olmasa da, duygu dolu dile düşen besteleriyle o dönemin yaşayan sanatçılarından hâlâ bazılarıyla gururlanabilmek olası. Kimler mi?..  Nadide eserleri, keyif verdiği kadar, sanat ve kültür zenginliğimizin can damarları olan birçok bestekârımız… Bir anti parantez açma gereği de doğuyor ki; 25-30 yıldan beri yayımlaya yayımlama bitiremediğimiz bu bereketli toprakların sanatçıları salt Cahit Seyhanlı ile de sınırlı değil… Hangi birini saysak ki… Şadan Adanalı mı, Selahattin Sarıkaya mı, Mahmut Özçiftçi mi, İsmail Demirkıran mı, Mustafa Sağyaşar mı, Ali Limoncu mu, Abdurrahman Yağdıran mı, Şaban Gen mi, Fahri Işık mı, Rıfat Şanlıel mi, Ali Şenozan mı, Suphi İdrisoğlu mu, Mahmut Yivli mi, Ahmet Kocayel mi, Burhan Bilgin mi, Burhan Paker mi, Ahmet Demir mi, Hacı  ve Ömer Faruk Ahmet Demir mi?.. Adını anmadıklarımız lütfen alınmasınlar… Bu liste böyle uzayıp gider. Kaldı ki bu da yalnız müzik için geçerlidir?

 

SANATTAKİ 60 YILA SAYGI

İşte müziğimizin böylesine önemli çok yönlü ve komple bir sanatçısı için Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı´nın düzenlediği, gündem yoğunluğu nedeniyle biraz geç kaldığımız anma konserinin ikincisiydi “Cahit Seyhanlı´nın 60. Sanat Yılı Konseri”. 11 Mayıs akşamı 75. Yıl Sanat Galerisi´nde düzenlenen  konserde Cahit Seyhanlı´nın sanat hayatı kutlanarak, yaşamı görüntülü sunumla anlatıldı. Özel Kalem Müdürü tarafından plaket verildi. Sunuculuğu üstlenen B.Şehir Belediyesi Kültür-Sanat Danışmanı Mahmut Tülek, 78 yaşındaki Seyhanlı´nın 40 yaşındayken sahneyi bıraktığını, son bir yıla kadar herhangi bir sanatsal faaliyetin içerisinde olmadığını belirterek, Adana B.Şehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü´nün talimatıyla, bir yıl önce Yusuf Delikoca ile birlikte başlattıkları “Çukurova´dan Sesler Projesi´ne kendisini aldıklarını söyledi. Daha önce Abdurrahman Yağdıran için de vefa gecesi düzenlediklerini belirten Tülek; diğer ustalar için de geceler düzenleyeceklerini sözlerine ekledi. Gecede Arş.-Yazar Halil Atılgan da Seyhanlı´nın hayatıyla ilgili bilgi verdi

 

CAHİT SEYHANLI DERKEN…

/resimler/2017-7/3/0921049599344.jpg         Dönelim Cahit Seyhanlı´ya…

         Kocavezir mahallesinde, beş çocuklu ailelerden yol parası alınmayan bir dönemde doğmuş, yaşamış bir hamalbaşı çocuğu. Babasının arsa alırken diktiği dut ağacına çıkıp altı yaşlarında çocukça türküler söylermiş. Babası, bu çocuğun sesi güzel, güzel hafız olur dermiş. Hafızlığı, iki gözü kör olmak sanırmış Seyhanlı. Okul çağı geldiğinde, trahomsuz okul olan Cumhuriyet İlkokulu´na zayıf ve çelimsiz olduğu için kayıt edilmeyince Büyüksaat´te ayakkabıcı çırağı olarak hayata atılan bir Adanalı. Öyle bir Adanalı ki, tam bir Seyhanlı; bir sözü yüz bine değişmeyen Seyhanlısından.  

            Adanalı toprağına düşkündür, cehalete de karşıdır tabii ki; ayakkabıcı iken söylediği türkülerle dikkatleri çekerken, İnönü İlkokulu´ndaki gece mektebine de gitmemezlik etmez. Bu ara asi gençliğin İstanbul´a kaçma modasına o da katılır. Orda da dikkati çeker. Komşu dükkânındaki usta: “Bu çocuğun sesini araya vermeyelim…” diyerek Karagümrüklü müzisyen İhsan hocaya dinletir. Bir “maşallah” çeker İhsan bey, parmaklarını nota dizini yapıp okutur. Yıl 1957´dir.  Bu olayın ardından bir yandan ayakkabıcı olarak çalışırken, diğer yandan da İhsan hocanın gittiği düğünlerde, yaptığı konser organizelerine gitmeye başlar.

Cahit Seyhanlı´nın ses güzelliği genetik bir özellik. Annesinin, torunlarının sesi güzeldir. Annesi, şöhret olana kadar onunla yaraşır…  Senin sesin güzel, benimki güzel diye böyle bir latifkârlık sürer yaşam boyuaralarında. Bu ara, Seyhanlı, ses güzelliği, özelliğini arayışını sürdürür… Patronunun kendisine hediye ettiği kasetçaların ses kayıtını açıp, annesine: “Bir çek hele” deyip de ”Yükledin Üstüme Bu Gamı Felek”i okuttuktan sonra, ardından, onun çok sevdiği türkü olan: ”Ayağına Giymiş Kara Yemeni”yi birlikte okuduklarından sonra ki, annesinin “Aboovv…” diyerek pes edene kadar sürer bu rekabet. Annesini de ölene  kadar sırtında taşır.

Cahit Seyhanlı´nın sanat maratonu sürer…

Çamurlu evde oturdukları 1950 yazında kozaya giderler… Hattında türkü söylemeye başlayınca, “sen pamuk toplama, türkü söyle” diyerek, her biri topladığı pamuktan avuç avuç kendisine verirler. Sonraki yıllarda sürer bu inat… 14 yaşında Adana´da Barcı Halil´in Yenisaz´ında  çıkıp “Nasıl Oldu Bilemem.” ve ”Hasta Gönlüm Sevdi Seni Aman Aman.” adlı gazelleri elini kulağına atıp okur (1954). Orda kendisini dinleyip, ”Dün akşam Cahit Seyhanlı´yı dinledim, ortalığı darmaduman etti.” diyen kunduracıların diline düşer. Birbirlerine Seyhanlı´yı göstererek: ”O Cahit ha…” demeye başlarlar. 1958 yılında İstanbul´da Çakır Hasan´ın Gazinosu ile Beyoğlu Saz Gazinosu´nda misafir sanatçı olarak okur öylesine. Askerlik için Adana´ya geldiğinde askere iki yıl kadar geç alınınca, fırsat bu fırsattır deyip Asfalt Rıza´nın Emirgan Çay Bahçesi ile Belediye Çay Bahçesi´nde 10 lira yevmiye ile sahneye çıkar. Askerliğini, Isparta orduevinde sanatçı olarak yaparken de çevre il ve ilçelerin orduevi ile halkevlerindeki konserlere de katılır. Askerdensonra yeniden Adana´da Emirgan Çay Bahçesi´nde20 lira yevmiye ile sahne aldığında, bir yandan da ayakkabıcılık mesleğini sürdürür. Bu dönemde, alt kadrolarında birlikte sahne aldığı Zeki Müren, Muzaffer Akgün, Yıldırım Gürses gibi sanatçıların: “İstanbul´a gel, boğulacaksan da büyük denizde boğul” demeleri üzerine de yeniden İstanbul´a gider. İşte bu gidişte de sahnelerdeki varlığı netleşir.

VEREMLİKIZ VE SONRASI

/resimler/2017-7/3/0921383349913.jpgCahit Seyhanlı Murat Plak´la anlaştıktan sonra kendini kabul ettirmeye başlar. “Veremli Kız” ile de Adanalı Cahit´ken Cahit Seyhanlı olur… 16 yaşından beri beyninde, zihninde olan “Veremli Kız” için dublaj sanatçısı Nedret Güvenç bulunur. “Filmdeki gibi ağla; kan, kan yine kan de hıçkırarak.” der. Böylece 1965´de “Veremli Kız” patlar. Deneme kaydı bittiğinde bir alkış kopar… Patron: “Hayatını okudun be evladım” der. Asıl kayda da gerek görülmeden. Nedret Güvenç:”Ooo… Böyle para kazanmadım 3-4 dakikada. Şimdi ben bunu hak ettim mi?” der. “Veremli Kız”ın arkasına “Beyazlanmış Saçının Telleri” adlı eseri okur Seyhanlı. O da büyük sükse yapar. Doğubank, tebrik yağmuruna tutar Seyhanlı´yı.  Patron, gelen taleplere yetişebilmek için 4-5 yerde plak bastırsa da kavuşturamaz. Karaborsaya düşer “Veremli Kız”. Birçokları daha önce kendi tavır ve yorumlarıyla ”Veremli Kız” türküsünüdeğişik güfte ve başka başka makamlarda okumuş olsalar da, Seyhanlı´nın kendi tavrıyla derleyip, yazdığı “Veremli Kız” her yerde ağlayan ve ağlatan bir plak olarak bilinip kabul edilmeye başlar. Yurt dışına kadar uzanan turne talepleri gelmeye başlar. Bir plakçının: “Cahitciğim arkalı önlü oku yüz bin lira” gibi gelen dönemin astronomik teklifi Cahit Seyhanlı´nın “…tükürdüğümü yalamam” Adanalılığına kurban gider. Durum böyle olunca Armağanlar da gelir. Plak ölçülerinde Avrupa çapında platin plak kazansa da, Türkiye´de platin olmadığından dolayı altın plak verilir.

Cahit Seyhanlı “Veremli Kız”la simgeleşir artık… Her sahneye çıkışında da “Veremli Kız”ı okuyarak kendisini anan Zeki Müren´e, plak şirketi: ”Zekiciğim sen her şeyi güzel okuyorsun, bu şarkıyı da oku” dediğinde ”Cahitciğimin diline sağlık ne kadar da güzel okumuş. Yani demek ki ne haddimize okumak. Cahitciğime teşekkür ederim.” dediği söylenir.

/resimler/2017-7/3/0922008662878.jpg“Veremli Kız”ın ardından “Gelmişim Meyhaneye” ve “Kadifeler Gibisin” adlı eserleri gündeme gelir. Derken, intiharlar başlar. Hürriyet gazetesinin eleştiren haberi üzerine “Veremli Kız” yasaklanır. Bunun üzerine, Adnan Varvaren´in “Gelmişim Meyhaneye” adlı eseri için stüdyoya girdiğinde Gül Gülgün, gülen bir bayan olarak yer alır. Plağın başında, “Meyhaneci meyhaneci içme” der o gülen bayan. “Veremli Kız”ı geçer bu plak. Bu plağın ardından patronundan 64 Chevrolet marka bir otomobil armağan alır ki, bu otomobil, asker arkadaşı Şarlo Cemil´le birlikte, plaklar dolduracağız, paralarımız ve kuyruklu arabalarımız olacak dediği otomobildir. Onunla, Adana´ya gidip, Şarlo Cemil´i İstanbul´a getirir.

Ele avuca sığmayan şöhretin bedeli de ağır olur tabii… İçki, kumar gelir üstüne.. Şöhret olmadan önce, Fevzi Üreten ve İsmail Demirdöğen gibi iki misafiri geldiğinde, onlara ikramı cebindeki 2,5 lirayı geçeceği için “Bir işim var…” diyerek kalkan Cahit Seyhanlı şöhret olduktan sonra paranın haddi hesabı olmaz ama içki ve kumar bataklığından çıkmak için de çareler arar… Sonuçta bir gün iradesine hâkim olarak kararını verir. Akşam ezanını şahit göstererek içki ve kumara tövbe eder. Evdeki içkileri eşe dosta dağıtır. Namaza başlar, cemaat olur, Necmettin Erbakan´la tanışır. Hac´a gider, iki tane müziksiz ilahi kaseti doldurur. Eşin, dostun acı gününde yürekten koşar, mevlitlerini okur, dualarını eder. İşte bugün Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı´nın hayatını konser, kitap, belgesel üçgeninde değerlendirmeye çalıştığı Seyhanlı böyle bir Cahit Seyhanlıdır. Sağlığı iyi, yolu açık olsun.   /resimler/2017-7/3/0922280694694.jpg/resimler/2017-7/3/0922492413912.jpg/resimler/2017-7/3/0923039601638.jpg/resimler/2017-7/3/0923161633203.jpg

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg