ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ
Tarih: 5.12.2016 09:27:51 / 1411okunma / 1yorum
Cumali KARATAŞ

 /resimler/2016-12/5/0934140087802.jpgMESAM (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Türkiye´de telif hakları ile ilgili savaşım veren bir kuruluş olduğunun altını çizmek isterim önce... İşte uzun yıllardan beri üyesi olduğumuz meslek kuruluşumuz MESAM´ın Adana Bilgilendirme Toplantısı geçtiğimiz günlerde Adana´da yapıldı.

  MESAM Adana Bilgilendirme Toplantısı aslında Çukurova Bölge Toplantısı´na dönüştü. Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerindeki üye arkadaşlarımızla da iletişime geçtik. Sonuçta katılabilen arkadaşlarımızla yararlı görüşmelerimiz oldu; üyelere bilgi verildi, sorulara yanıt arandı.

   Bu bir süreç tabii; uzun ve zorlu bir süreç… Bu yıl 30. kuruluş yıldönümü olan MESAM´ın sıfır noktasında alıp da, evrensel bir bütünleşmeyle bu günlere gelebilmesi oldukça zorlu ve yorucu bir maratondur. Neden zorlu ve yorucu onu da hemen söylemek isterim…

Kurulduğu yıllar (1986) ve ondan öncesinde biliyorsunuz ki müzik oldukça ilgi gören ama telif haklarının o ölçüde yaygınlaşmadığı, MESAM örneği örgütlülüğün olmadığı bir dönemdi. Birkaç, eseri plaklara alınan sanatçılardan telif haklarını alanlar olsa da, “Uykuda mısın Sevgili Yârim” gibi, aralarında Zeki Müren´in de bulunduğu 33 ses sanatçısı tarafından plaklara okunan bu eserden Kazım Sanrı´nın aldığı koca bir hiçti. Bir çaya fit etmişlerdi, gerçi onu da çok görenler vardı ”meşhur ettik ya daha ne istiyon?..” deme adına.  Yaklaşık bir 30 yıl öncesinde onunla yaptığımız bir röportajda bunları söylemişti Napoli mağazasının sahibi rahmetli Kazım Sanrı.

/resimler/2016-12/5/0934397372533.jpgBiz de, bir şey umduğumuzdan değil de, telif hakları konusunda Türkiye´de bir örgütlülük olsun diye MESAM´a üye olmuştuk. Çorbada bizim de tuzumuz olsun istiyorduk. Toplumsal anlamda algılanmamızın ancak böyle bir kurumsal süreçten geçtikten sonra olabileceğine inanıyorduk. Bu inanç bu gün de korunmaktadır.

İşte zihniyet olarak da telif haklarına hazır olmadığımız o yıllarda böyle bir ortamda MESAM kurulmuştu… Anımsıyorum da Nevzat Sümer´ler, Yıldırım Gürses´ler ve diğer sanatçılar, bugüne gelişen temelini oluşturmak için ne savaşımlar vermişlerdi. Bugüne kadar tüm emeği geçenleri saygıyla anıyoruz.

Ve diyoruz ki… Yasal konumun sağladığı bazı parasal olanaklar nedeniyle salt pasta olarak görülmesin MESAM yönetimi. Bu pastayı ısırabilmek için sanatçılık statüsüne uymayan genel kurullar yapılmasın.  Suçlama, yıpratma yoluyla insanların onurlarıyla oynanmasın; yönetime seçilen sanatçı arkadaşlarımız da yönetimde aynı duyarlılıklarını koruyabilsinler.

MESAM örneği kurumlarda huzur hakkı, yurt dışı katılımlar da bu yasal gereklilik sürecinin bir olgusu… Yüz seksen yedi ülkeyle telif hakları konusunda evrensel bir bütünleşmesi olan MESAM´da bu yönüyle yurt dışı aktivite zorunlu bir olgu. Hangi isim gelirse de gelsin bu oluşumun doğal bir parçasıdır. Kaldı ki bunu da hepimiz biliyoruz…

*MESAM ADANA TOPLANTISI:

  Adana Bilgilendirme Toplantısı Çukurova ölçeğinde gerçekleştirildiğinden Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay´da bulunan MESAM asıl üyelerinin katıldığı bir toplantı olduğunu söylemiştik. Yönetim Kurulu Üyeleri olan Ahmet Selçuk İlkan ve Recep Ergül tarafından üyelere gerekli bilgiler verildi. Daha sonra üyelerden gelen sorulara yanıtlar verildi. 

/resimler/2016-12/5/0935037946312.jpg13 Kasım Pazar günü Adana Seyhan Otel´de 13.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilen MESAM (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Adana Bilgilendirme Toplantısı´na MESAM Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Selçuk İlkan ve Recep Ergül´ün yanı sıra MESAM Avukatı Zeynep Özkan da yer aldı. Toplantı da Abdurrahman Yağdıran, A.Kadir Nurlu, Cumali Karataş, Ali Canbolat, Özkan Can, Salim Çalışkan, Orhan Çakay, Tahir Çakay, Vedat Bağlan, Hüseyin Yapıcı, Ercan İçen, Yusuf Aytimur, Nebil Oruç, Gül Ahmet Yiğit, Alper Arundar, Menna Mustafaoğlu, Gürhan Ötün, İsa Ceylan, Özkan Bayırlı ve Şahan Çalışır gibi Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay´da bulunan MESAM asıl üyeleri katıldı. Haber birkaç basın organında yayımlandı.

            Lisanslama faaliyetleri, Dağıtım faaliyetleri, Dökümantasyon dağıtımları, Üye İlişkiler faaliyetleri, Hukuki konular, Mali Tablolar, Kurumsal iletişim ve Bilgi işlem gibi başlıklar altında değerlendirilen toplantıda, MESAM´da yürütülen faaliyetler ve gelişmeler hakkında üyeler bilgilendirildi. Müziğin yozlaşmasının MESAM üyelerine olan etkilerinin konuşulduğu toplantıda radyo, televizyon gibi görsel medya müzik ilişkileri ile birlikte internet ve teknolji gibi gelişmelerin müziğe olumsuz etkilerinden kurtulmanın yolları aranırken, dizi ve jenerik müziklerinin ortaya çıkmasının da telif hakkı konusunda yeni bir alan yarattığına da dikkat çekildi.

            /resimler/2016-12/5/0935317762339.jpgMESAM Üye Bilgilendirme Toplantısı´nın ilkinin Adana´da yapmak istediklerini belirten Ahmet Selçuk İlkan:“Bunu memleketimiz olmasından mı, plaka listesinin başından olmasından dolayı mı her nedense istedik” derken; bundan sonraki toplantıların da MESAM asıl üyelerinin bulunduğu diğer bölgelerde yapmak istediklerini söyledi. Uzun yıllardan beri MESAM´ın kadrosunda yönetim kurulu üyesi olarak seçilerek görev aldığından söz eden Ahmet Selçuk İlkan, dünya ölçeklerine göre yeterli telif hakkı alınamazsa da, yaklaşık 40 yıllık bir süreçte bire bir yaşadığı bazı örneklerle, aşama olarak gelinen noktanın olumlu olduğunu söyledi. Telif hakkı konusunda üyeleri bilgilendiren İlkan; telif hakkı konusunda MESAM ve MSG gibi iki kuruluş olmasının dağıtımla ilgili bazı sıkıntılarından da söz etti… Telif haklarının yeterli olmadığını, müzik eseri sahiplerinin sadece müzik eserlerinden kazandığı paralarla ayakta durabilmesinin artık çok zorlaştığını vurgulayan MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Selçuk İlkan; “Gönül isterdi ki MESAM ve MSG gibi iki telif hakkı kuruluşu birleşsin.” derken; MESAM, MSG, MÜYAP ve MÜYOBİR gibi dört telif hakkı kuruluşunun telif hakkı konusunda ortak çalışmalar içerisinde bulunduğunu da ifade etti. Sağlık konusunda yararlanmaları için 20016-2017 döneminde de 2133 MESAM  Asıl Üyesinden 1351 kişinin üye yapıldığını belirten Ahmet Selçuk İlkan; İstanbul, Ankara ve Antalya´da açılan MESAM şubelerinin kuruma beklenen yararı sağlayamadığı için kapatıldığını söyledi.

           /resimler/2016-12/5/0936008959000.jpg Daha sonra söz alan MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ergül; telif hakları konusunda dünya ölçeklerine gelmek istediklerini belirterek; MESAM´ın 187 ülkede telif haklarını takip ettiğini söyledi. Türkiye´de müziğin kan kaybetmesine rağmen mücadelelerinin sürdüğünü dile getiren Ergül; bu konuda tüm MESAM üyelerinin kendileriyle birlikte bulundukları yörelerde mücadele etmelerinin oldukça yararlı sonuçlar doğurabileceğini belirtti… AVM´lerde, mağazalarda, işletmelerde, cafebarlarda hep yabancı müziklerin yayınlandığını, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop ya da Türkiye´de yapılan diğer müzik türlerinin çalınmamasının müziğimizin gelişmesini olumsuz etkilediğini vurguladı. Bu nedenle, MESAM üyelerinin bulundukları yerlerde yabancı müzik çalan yerleri uyarak, MESAM lisanslaması konusunda da aydınlatmalarının olumlu sonuçlar doğurabileceğinden söz etti. Üyelerden gelen sorular doğrultusunda yanıtlar veren Recep Ergül; MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gencebay´ın da sanatçılar için yeni haklar getiren yasanın çıkarılması için yoğun bir şekilde çalıştığından söz etti. Çıkarılacak olan ve şu anda çalıştay aşamasında olan yasanın sanatçılara yeşil pasaport, emeklilik vb. haklar getireceğini de sözlerine ekledi. Üyelerin bilgilendirilmesinden sonra ise MESAM üyelerinden gelen sorular, MESAM Yönetim Kurulu Üyeleri olan Ahmet Selçuk İlkan ve Recep Ergül tarafından yanıtlandı. 

            *MESAM VE ORHAN GENCEBAY:

           /resimler/2016-12/5/0936344458246.jpg Müziğin içinde bulunduğu duruma bugün zor demek az gelir… Müzik zor, çok zor durumdadır. Örnek verilen o 60-70´li yıllardaki telif hakkı yoksunluğu bugün yoktur ama o günlerin de yüz binler hatta milyonlar satan plağı, kaseti de bu gün yoktur.  Halkaların hepsi zincir örneği birbirine bağlı ki, ara ki bulasın örneği eski popüler şarkılar da artık çıkmamaktadır. Tek gelir kaynağı müzik olan müzik olan müzik emekçileri de bu gün çok zor durumdadırlar. Kısacası, naçizane düşündüğüm ülkemin ve insanımın müziği ile müzik emekçilerimizin durumudur. Dileriz, müziğin bir Fetret süreci olur da geçer bu sanatımızı, kültürümüzü öldüren olumsuz süreç. Yoksa işin varacağı noktayı bizim kadar siz de biliyorsunuz… Ne demişti Gazi Mustafa Kemal Atatürk:”Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

            İşte böylesine bir süreçteyiz. İşsiz kalan müzik emekçileri MESAM Genel Kurullarında gelip iş istiyor… Tüzüğe uyacak bir durum değil ama onlar da haksız değiller... Bu insanların geçim derdi var, sosyal güvence konusu var, ciddi bir durum yani…

            İşte böyle bir gündem baskısı altında giriyoruz geçtiğimiz MESAM Genel Kurulu´na. Bir önceki genel kurulda ayrışan Orhan Gencebay - Arif Sağ yakınlaşması da bir yönüyle bu duyarlılığın bir uzantısı olsa gerek ki, çoğunlukça da mantıklı ve gerçekçi olarak değerlendirilen bir güç birliği doğuyor. Bu güç birliğinin müzik toplumu üzerindeki kara bulutları bir nebze olarak dağıtabilecek tek umut olarak görülmesi de, MESAM´ın son yıllarda yaşanana genel kurullarından en açık arayla önde olanını ortaya koyma gibi bir sonuç doğurduğunu da hepimiz orda gördük… Gencebay-Sağ güç birliğinin genel kurul oylarına yansıma yüzdesi 70-80´leri bulan bir baskınlıktaydı. Çünkü biz üyelerin algıladığına göre, kan kaybeden müziğe karşı tek çözümün bu olabileceğiydi… Bunun da hızlı olması gerektiğiydi. Müzik alanında saygınlığı olan, siyasi bağlamda iletişimi olan bir Orhan Gencebay müzik toplumunun ihtiyaç duyduğu yasaları, telif hakları konusundaki iyileştirmeleri gerçekleştirebilirdi. Parasal anlamda bir ihtiyacı olmayan Orhan Gencebay, meslektaşlarının sorunlarını çözme gibi bir ideal uğruna yönetime gelmek istediği de bize ulaşan bilgilerden biriydi.

            /resimler/2016-12/5/0936564550925.jpgMESAM seçimi sonrasında yönetim kurulu başkanı olarak seçilen Orhan Gencebay´ı daha sonrasında sözünü ettiğimiz konularda iktidar yetkilileriyle görüştüğünü, çaba harcadığını medyadan izledik. Mesaisini yoğun bir şekilde MESAM için harcadığı ve öncelikle de çıkacak olan yasa ile ilgili yürütülen çalıştayda yer aldığı da dilegetirilmekte.

Sözünü ettiğimiz yıllardan bugünlere gelen MESAM´ın bugün 1350 civarında üyesini özel sağlık sigortasından yaralandırması güzel; sanatçıların emekliliği, telif haklarının iyileştirilmesi vb. konuların da çıkacak olan yasayla sağlanmak istenmesi de olumlu ama hepsi bununla sınırlı olmaması gerekir… Madem bir sanatçı yasası çalıştayı vardır bizim de o çalıştaya sunacağımız şeyler dikkate alınmalıdır…

Yeşil pasaport konusu, sanatçıların emekliliğinde kolaylık sağlanması güzeldir. Müziğin silindiği günümüz koşullarında evine ekmek götüremeyecek sanatçı kardeşlerimiz olabilir... Bununla birlikte… İnternet yoluyla müzikten yaralananlara yönelik düzenleme somut bir biçimde netleşmelidir. Uçak, otobüs, gemi, demiryolu gibi şehirlerarası ve şehir içi tüm ulaşımlarda kolaylık sağlanmalı, hatta yüzde ellilerden öte bedava olmalıdır. Ayrıca,  1990´lı yılların başında Kültür Bakanlığı´nın MESAM üyelerine verdiği bir sanatçı kartı da vardı. Bu kartla tüm müzelere ve ören yerlerine yüzde elli indirimli olarak girilebiliyordu. Bu kart sonraki yıllarda yenilenmedi. Bunun da eksikliğin de giderilmesi gerekir.

            Dileğimiz tüm yurttaşlarımızla birlikte sanatçılarımızın da insana yaraşır bir insancıl koşulda yaşamaları ve ruhumuzun, yüreğimizin ufkuna sanatlarıyla güzellikler çizebilmesidir. 

 

            Diğer bir dileğimiz… MESAM ve MSG yönetiminin özveri göstererek, yararının tartışmasız kabul edildiği, o bir türlü gerçekleşmeyen birleşmeyi sağlamalarıdır./resimler/2016-12/5/0937339392326.jpg/resimler/2016-12/5/0937485900725.jpg/resimler/2016-12/5/0938027798849.jpg

 *MESAM DERKEN…

            MESAM (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Türkiye´de telif hakları ile ilgili savaşım veren bir kuruluş olduğunun altını çizmek isterim önce... İşte uzun yıllardan beri üyesi olduğumuz meslek kuruluşumuz MESAM´ın Adana Bilgilendirme Toplantısı geçtiğimiz günlerde Adana´da yapıldı.

            MESAM Adana Bilgilendirme Toplantısı aslında Çukurova Bölge Toplantısı´na dönüştü. Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerindeki üye arkadaşlarımızla da iletişime geçtik. Sonuçta katılabilen arkadaşlarımızla yararlı görüşmelerimiz oldu; üyelere bilgi verildi, sorulara yanıt arandı.

            Bu bir süreç tabii; uzun ve zorlu bir süreç… Bu yıl 30. kuruluş yıldönümü olan MESAM´ın sıfır noktasında alıp da, evrensel bir bütünleşmeyle bu günlere gelebilmesi oldukça zorlu ve yorucu bir maratondur. Neden zorlu ve yorucu onu da hemen söylemek isterim…

Kurulduğu yıllar (1986) ve ondan öncesinde biliyorsunuz ki müzik oldukça ilgi gören ama telif haklarının o ölçüde yaygınlaşmadığı, MESAM örneği örgütlülüğün olmadığı bir dönemdi. Birkaç, eseri plaklara alınan sanatçılardan telif haklarını alanlar olsa da, “Uykuda mısın Sevgili Yârim” gibi, aralarında Zeki Müren´in de bulunduğu 33 ses sanatçısı tarafından plaklara okunan bu eserden Kazım Sanrı´nın aldığı koca bir hiçti. Bir çaya fit etmişlerdi, gerçi onu da çok görenler vardı ”meşhur ettik ya daha ne istiyon?..” deme adına.  Yaklaşık bir 30 yıl öncesinde onunla yaptığımız bir röportajda bunları söylemişti Napoli mağazasının sahibi rahmetli Kazım Sanrı.

Biz de, bir şey umduğumuzdan değil de, telif hakları konusunda Türkiye´de bir örgütlülük olsun diye MESAM´a üye olmuştuk. Çorbada bizim de tuzumuz olsun istiyorduk. Toplumsal anlamda algılanmamızın ancak böyle bir kurumsal süreçten geçtikten sonra olabileceğine inanıyorduk. Bu inanç bu gün de korunmaktadır.

İşte zihniyet olarak da telif haklarına hazır olmadığımız o yıllarda böyle bir ortamda MESAM kurulmuştu… Anımsıyorum da Nevzat Sümer´ler, Yıldırım Gürses´ler ve diğer sanatçılar, bugüne gelişen temelini oluşturmak için ne savaşımlar vermişlerdi. Bugüne kadar tüm emeği geçenleri saygıyla anıyoruz.

Ve diyoruz ki… Yasal konumun sağladığı bazı parasal olanaklar nedeniyle salt pasta olarak görülmesin MESAM yönetimi. Bu pastayı ısırabilmek için sanatçılık statüsüne uymayan genel kurullar yapılmasın.  Suçlama, yıpratma yoluyla insanların onurlarıyla oynanmasın; yönetime seçilen sanatçı arkadaşlarımız da yönetimde aynı duyarlılıklarını koruyabilsinler.

MESAM örneği kurumlarda huzur hakkı, yurt dışı katılımlar da bu yasal gereklilik sürecinin bir olgusu… Yüz seksen yedi ülkeyle telif hakları konusunda evrensel bir bütünleşmesi olan MESAM´da bu yönüyle yurt dışı aktivite zorunlu bir olgu. Hangi isim gelirse de gelsin bu oluşumun doğal bir parçasıdır. Kaldı ki bunu da hepimiz biliyoruz…

*MESAM ADANA TOPLANTISI:

  Adana Bilgilendirme Toplantısı Çukurova ölçeğinde gerçekleştirildiğinden Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay´da bulunan MESAM asıl üyelerinin katıldığı bir toplantı olduğunu söylemiştik. Yönetim Kurulu Üyeleri olan Ahmet Selçuk İlkan ve Recep Ergül tarafından üyelere gerekli bilgiler verildi. Daha sonra üyelerden gelen sorulara yanıtlar verildi. 

13 Kasım Pazar günü Adana Seyhan Otel´de 13.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilen MESAM (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Adana Bilgilendirme Toplantısı´na MESAM Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Selçuk İlkan ve Recep Ergül´ün yanı sıra MESAM Avukatı Zeynep Özkan da yer aldı. Toplantı da Abdurrahman Yağdıran, A.Kadir Nurlu, Cumali Karataş, Ali Canbolat, Özkan Can, Salim Çalışkan, Orhan Çakay, Tahir Çakay, Vedat Bağlan, Hüseyin Yapıcı, Ercan İçen, Yusuf Aytimur, Nebil Oruç, Gül Ahmet Yiğit, Alper Arundar, Menna Mustafaoğlu, Gürhan Ötün, İsa Ceylan, Özkan Bayırlı ve Şahan Çalışır gibi Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay´da bulunan MESAM asıl üyeleri katıldı. Haber birkaç basın organında yayımlandı.

            Lisanslama faaliyetleri, Dağıtım faaliyetleri, Dökümantasyon dağıtımları, Üye İlişkiler faaliyetleri, Hukuki konular, Mali Tablolar, Kurumsal iletişim ve Bilgi işlem gibi başlıklar altında değerlendirilen toplantıda, MESAM´da yürütülen faaliyetler ve gelişmeler hakkında üyeler bilgilendirildi. Müziğin yozlaşmasının MESAM üyelerine olan etkilerinin konuşulduğu toplantıda radyo, televizyon gibi görsel medya müzik ilişkileri ile birlikte internet ve teknolji gibi gelişmelerin müziğe olumsuz etkilerinden kurtulmanın yolları aranırken, dizi ve jenerik müziklerinin ortaya çıkmasının da telif hakkı konusunda yeni bir alan yarattığına da dikkat çekildi.

            MESAM Üye Bilgilendirme Toplantısı´nın ilkinin Adana´da yapmak istediklerini belirten Ahmet Selçuk İlkan:“Bunu memleketimiz olmasından mı, plaka listesinin başından olmasından dolayı mı her nedense istedik” derken; bundan sonraki toplantıların da MESAM asıl üyelerinin bulunduğu diğer bölgelerde yapmak istediklerini söyledi. Uzun yıllardan beri MESAM´ın kadrosunda yönetim kurulu üyesi olarak seçilerek görev aldığından söz eden Ahmet Selçuk İlkan, dünya ölçeklerine göre yeterli telif hakkı alınamazsa da, yaklaşık 40 yıllık bir süreçte bire bir yaşadığı bazı örneklerle, aşama olarak gelinen noktanın olumlu olduğunu söyledi. Telif hakkı konusunda üyeleri bilgilendiren İlkan; telif hakkı konusunda MESAM ve MSG gibi iki kuruluş olmasının dağıtımla ilgili bazı sıkıntılarından da söz etti… Telif haklarının yeterli olmadığını, müzik eseri sahiplerinin sadece müzik eserlerinden kazandığı paralarla ayakta durabilmesinin artık çok zorlaştığını vurgulayan MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Selçuk İlkan; “Gönül isterdi ki MESAM ve MSG gibi iki telif hakkı kuruluşu birleşsin.” derken; MESAM, MSG, MÜYAP ve MÜYOBİR gibi dört telif hakkı kuruluşunun telif hakkı konusunda ortak çalışmalar içerisinde bulunduğunu da ifade etti. Sağlık konusunda yararlanmaları için 20016-2017 döneminde de 2133 MESAM  Asıl Üyesinden 1351 kişinin üye yapıldığını belirten Ahmet Selçuk İlkan; İstanbul, Ankara ve Antalya´da açılan MESAM şubelerinin kuruma beklenen yararı sağlayamadığı için kapatıldığını söyledi.

            Daha sonra söz alan MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ergül; telif hakları konusunda dünya ölçeklerine gelmek istediklerini belirterek; MESAM´ın 187 ülkede telif haklarını takip ettiğini söyledi. Türkiye´de müziğin kan kaybetmesine rağmen mücadelelerinin sürdüğünü dile getiren Ergül; bu konuda tüm MESAM üyelerinin kendileriyle birlikte bulundukları yörelerde mücadele etmelerinin oldukça yararlı sonuçlar doğurabileceğini belirtti… AVM´lerde, mağazalarda, işletmelerde, cafebarlarda hep yabancı müziklerin yayınlandığını, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop ya da Türkiye´de yapılan diğer müzik türlerinin çalınmamasının müziğimizin gelişmesini olumsuz etkilediğini vurguladı. Bu nedenle, MESAM üyelerinin bulundukları yerlerde yabancı müzik çalan yerleri uyarak, MESAM lisanslaması konusunda da aydınlatmalarının olumlu sonuçlar doğurabileceğinden söz etti. Üyelerden gelen sorular doğrultusunda yanıtlar veren Recep Ergül; MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gencebay´ın da sanatçılar için yeni haklar getiren yasanın çıkarılması için yoğun bir şekilde çalıştığından söz etti. Çıkarılacak olan ve şu anda çalıştay aşamasında olan yasanın sanatçılara yeşil pasaport, emeklilik vb. haklar getireceğini de sözlerine ekledi. Üyelerin bilgilendirilmesinden sonra ise MESAM üyelerinden gelen sorular, MESAM Yönetim Kurulu Üyeleri olan Ahmet Selçuk İlkan ve Recep Ergül tarafından yanıtlandı. 

            *MESAM VE ORHAN GENCEBAY:

            Müziğin içinde bulunduğu duruma bugün zor demek az gelir… Müzik zor, çok zor durumdadır. Örnek verilen o 60-70´li yıllardaki telif hakkı yoksunluğu bugün yoktur ama o günlerin de yüz binler hatta milyonlar satan plağı, kaseti de bu gün yoktur.  Halkaların hepsi zincir örneği birbirine bağlı ki, ara ki bulasın örneği eski popüler şarkılar da artık çıkmamaktadır. Tek gelir kaynağı müzik olan müzik olan müzik emekçileri de bu gün çok zor durumdadırlar. Kısacası, naçizane düşündüğüm ülkemin ve insanımın müziği ile müzik emekçilerimizin durumudur. Dileriz, müziğin bir Fetret süreci olur da geçer bu sanatımızı, kültürümüzü öldüren olumsuz süreç. Yoksa işin varacağı noktayı bizim kadar siz de biliyorsunuz… Ne demişti Gazi Mustafa Kemal Atatürk:”Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

            İşte böylesine bir süreçteyiz. İşsiz kalan müzik emekçileri MESAM Genel Kurullarında gelip iş istiyor… Tüzüğe uyacak bir durum değil ama onlar da haksız değiller... Bu insanların geçim derdi var, sosyal güvence konusu var, ciddi bir durum yani…

            İşte böyle bir gündem baskısı altında giriyoruz geçtiğimiz MESAM Genel Kurulu´na. Bir önceki genel kurulda ayrışan Orhan Gencebay - Arif Sağ yakınlaşması da bir yönüyle bu duyarlılığın bir uzantısı olsa gerek ki, çoğunlukça da mantıklı ve gerçekçi olarak değerlendirilen bir güç birliği doğuyor. Bu güç birliğinin müzik toplumu üzerindeki kara bulutları bir nebze olarak dağıtabilecek tek umut olarak görülmesi de, MESAM´ın son yıllarda yaşanana genel kurullarından en açık arayla önde olanını ortaya koyma gibi bir sonuç doğurduğunu da hepimiz orda gördük… Gencebay-Sağ güç birliğinin genel kurul oylarına yansıma yüzdesi 70-80´leri bulan bir baskınlıktaydı. Çünkü biz üyelerin algıladığına göre, kan kaybeden müziğe karşı tek çözümün bu olabileceğiydi… Bunun da hızlı olması gerektiğiydi. Müzik alanında saygınlığı olan, siyasi bağlamda iletişimi olan bir Orhan Gencebay müzik toplumunun ihtiyaç duyduğu yasaları, telif hakları konusundaki iyileştirmeleri gerçekleştirebilirdi. Parasal anlamda bir ihtiyacı olmayan Orhan Gencebay, meslektaşlarının sorunlarını çözme gibi bir ideal uğruna yönetime gelmek istediği de bize ulaşan bilgilerden biriydi.

            MESAM seçimi sonrasında yönetim kurulu başkanı olarak seçilen Orhan Gencebay´ı daha sonrasında sözünü ettiğimiz konularda iktidar yetkilileriyle görüştüğünü, çaba harcadığını medyadan izledik. Mesaisini yoğun bir şekilde MESAM için harcadığı ve öncelikle de çıkacak olan yasa ile ilgili yürütülen çalıştayda yer aldığı da dilegetirilmekte.

Sözünü ettiğimiz yıllardan bugünlere gelen MESAM´ın bugün 1350 civarında üyesini özel sağlık sigortasından yaralandırması güzel; sanatçıların emekliliği, telif haklarının iyileştirilmesi vb. konuların da çıkacak olan yasayla sağlanmak istenmesi de olumlu ama hepsi bununla sınırlı olmaması gerekir… Madem bir sanatçı yasası çalıştayı vardır bizim de o çalıştaya sunacağımız şeyler dikkate alınmalıdır…

Yeşil pasaport konusu, sanatçıların emekliliğinde kolaylık sağlanması güzeldir. Müziğin silindiği günümüz koşullarında evine ekmek götüremeyecek sanatçı kardeşlerimiz olabilir... Bununla birlikte… İnternet yoluyla müzikten yaralananlara yönelik düzenleme somut bir biçimde netleşmelidir. Uçak, otobüs, gemi, demiryolu gibi şehirlerarası ve şehir içi tüm ulaşımlarda kolaylık sağlanmalı, hatta yüzde ellilerden öte bedava olmalıdır. Ayrıca,  1990´lı yılların başında Kültür Bakanlığı´nın MESAM üyelerine verdiği bir sanatçı kartı da vardı. Bu kartla tüm müzelere ve ören yerlerine yüzde elli indirimli olarak girilebiliyordu. Bu kart sonraki yıllarda yenilenmedi. Bunun da eksikliğin de giderilmesi gerekir.

            Dileğimiz tüm yurttaşlarımızla birlikte sanatçılarımızın da insana yaraşır bir insancıl koşulda yaşamaları ve ruhumuzun, yüreğimizin ufkuna sanatlarıyla güzellikler çizebilmesidir. 

            Diğer bir dileğimiz… MESAM ve MSG yönetiminin özveri göstererek, yararının tartışmasız kabul edildiği, o bir türlü gerçekleşmeyen birleşmeyi sağlamalarıdır.

              

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUSTAFA GÜNEY
5.12.2016 18:36:33
´´Yasal konumun sağladığı bazı parasal olanaklar nedeniyle salt pasta olarak görülmesin MESAM yönetimi. Bu pastayı ısırabilmek için sanatçılık statüsüne uymayan genel kurullar yapılmasın. Suçlama, yıpratma yoluyla insanların onurlarıyla oynanmasın; yönetime seçilen sanatçı arkadaşlarımız da yönetimde aynı duyarlılıklarını koruyabilsinler...´´ Çok güzel bir yazı olmuş Cumali Bey;Teşekkürler,selamlar.
Yazarın Diğer Yazıları
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
YAŞASIN SEÇİM
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KAPİTALSİZ KAPİTALSİSTLER
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 15
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ÖNCE VATAN
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN ÖZGÜRLÜK BİLDİRİSİ AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BENCİL ÖĞRENCİLERLE BAŞA ÇIKMAK
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Örselenmiş bir toplum…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ! MUSTAFA KEMAL´İN ÖRGÜTLEDİĞİ "MİLLET İTTİFAKI"NIN İLK ADIMLARI!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”E SAYGI DUYMAK !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Üniversite Mezunları Türkiye´nin Nitelikli İş Gücünü Karşılayacak Düzeyde Eğitimli mi?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
ALİ UĞURLU VE UZUN HAVALAR-GAZELLER
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“PERİŞAN BABA TAHER VE ÇİFT BEYİTLERİ”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İYİ Kİ TARLADAYIM
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
CUMHURİYET TARİHİNDE İLK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
24 °C
Salı
23 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg