TRT´NİN ÜNLÜ SPİKERİ MESUT MERTCAN´I ZİYARET ETTİK
Tarih: 21.11.2016 15:15:23 / 1598okunma / 1yorum
Cumali KARATAŞ


Mesut Mertcan şimdilerde memleketinde, Adana Huzurevi´nde… Nedeni çaresizlik ya da kimsesizlik değil. Yedi kardeşi daima arkasında. Onun istediği, kimseyi rahatsız etmeden bir an önce sağlığına kavuşmak.

  Rahatsızlığı bel kayması ve belinin sağında ve solunda fıtık olması. Kendisine veda ederken yürüyor, dudaklarından bir cümle dökülüyor... “Şans işte” diyor “çocukluğumda top oynadığım yerlerde şimdi tekerlekli sandalyeyle  geziyorum.”
Cumali Karataş

 

            ***Uzun yıllardır TRT´de görev yapan Türkiye´nin önemli spikerlerinden birisiniz. Bunun çocukluktaki belirtileri var mıydı? Böyle bir şey yaşadınız mı hiç?

            ---Yaşadım evet…Dokuz yaşındaydım, evimiz Bebekli Kilise´nin biraz yukarısında bulunan Park Otel´in karşısındaki çıkmaz bir sokak içindeydi. Evimizin balkonunun duvarları delikli tuğlalardan yapılmıştı. Ben o balkon duvarın deliklerine soktuğum hortumu mikrofon gibi kullanarak aklıma ne gelirse konuşurdum. O zamanlardan kalma böyle bir şeyler var…

        /resimler/2016-11/28/1503097227926.jpg    ***Daha sonraki yıllarda bu koşutta farklı şeyler oldu mu?

            ---Lise yıllarımda oldu… Adana Erkek Lisesi´nde düzenlenen bir okul gecesinde bununla ilgili bir anım var… Okul gecesini düzenleyen komitenin başkanı olan İngilizce Öğretmeni Erdoğan Bozdoğan beni programın sunucusu sanarak arkamdan sahneye itti. O sırada programın sunucusu da ortada yoktu.  Ben geriye dönüp “Hocam ben şimdi ne yapacam sahnede?”diyerek Erdoğan öğretmene baktığımda Erdoğan Hoca yaptığı hatayı anlayıp, “Eyvah!..”diye başına vurdu. Hemen ardından da bana yanıt vererek:”Anlat” dedi ”bir şeyler anlat rezil olacağız.” Allah´tan İstanbul´da okurken konuşmamı düzeltmiştim. Gayet rahat bir biçimde mikrofona giderek, bildiğim bir fıkrayı anlattım. Salondan bir alkış koptu. Sonra bir arkadaş sahneye kimin çıkacağının yazıldığı bir kâğıdı bana uzattı ve ben de takdim etmeye başladım. Düzenlenen gece bittiğinde beni kucaklayıp öpen öpeneydi. Başta Erdoğan Bey tabii… Bir süre sonra okulun müdürü de gelip sarılıp öperek kutladı. Erdoğan Bey´e de dönerek: “Erdoğan bu cevheri nerden buldun?” dedi.  Bu olaydan kısa bir süre düzenlenen okul etkinliğinin sunuculuğunu da bana verdiler.

/resimler/2016-11/28/1502126715185.jpg***Okul dışında Adana´da sunuculuk yaptığınız yerler oldu mu? 

            ---Pavyon, gazino gibi yerlerde sunuculuklar yaptım. Bir ara Beyaz Saray´da çalıştım.

            ***Evet onu biliyorum… Sevgili Edip Akbayram ağabeyle yaptığımız röportajda sizden ve Hasan Bora´dan da söz etti. Üçünüz o yıllarda beraber çalışmışsınız?

            ---Doğru, doğru…Edip canciğer arkadaşımdır. Hasan Bora da rahmetli, nur içinde yatsın kan kardeşimdi.

            ***Beyaz Saray´da başka kimlerle çalıştınız?..

            ---Ziya Taşkent, Güneri Tecer, İsmet Nedim ve Beyaz Kelebekler gibi zamanın ünlü sanatçılarıyla, gruplarıyla programlar yaptım.

         /resimler/2016-11/28/1503412655985.jpg   ***Adana´dan İstanbul´a gidişiniz nasıl oldu?

            ---Hasan Bora götürdü beni... Birkaç gün kaldık İstanbul´da. Beyoğlu´nda Hasan Bora´yla gezerken Beyaz Kelebekler´le karşılaştık. Ekibin şefi baterist rahmetli Turgut Akyüz:”Mesut” dedi ”akşam Taşlık Gazinosu´na gel orda çalışıyoruz.” “Pekiabi.”dedim,akşam Hasan Bora´yla oraya gittik. Taşlık Gazinosu Maksim´in uzantısıydı. Fahrettin Aslan´ındı. Kışın Maksim´de, yazın da Taşlıkda program yapılırdı. Gittik… Bir ara Turgut abiyi kuliste göremedim. Bir süre sonra gözleri ışıl ışıl yanıma geldi. “Mesut” dedi ”Fahrettin Bey´le konuştum. Biz şimdi sahneye çıkacağız bizi sen takdim edeceksin. Sonra da sahneye çıkan herkesi takdim etmeye başlayacaksın assoliste kadar. Sunduğum ilk assolist rahmetli Behiye Aksoy´du.

***Başka yerde çalıştınız mı?

 ---Bir süre sonra Adana´ya dönerek Beyaz Saray´da çalışmaya devam ettim. Daha sonra da 1974-1987 yılları arasındaki TRT maceram başladı.

/resimler/2016-11/28/1504263891832.jpg ***TRT´ye nasıl girdiniz?

---1974 yılında sınavını kazandığım TRT Erzurum Radyosu´na spiker olarak girdim. 1975 yılında geçici görevle gittiğim TRT Ankara Radyosu´na daha sonra atamam yapıldı. 1975 yılı başında TRT´nin kurum içi açtığı bir sınavı daha kazanarak TRT Haber Merkezi´ne geçtim. 1976´da ise televizyon spikerliğine geçtim; Can Akbel ile birlikte “Güne Bakış”ı sunmaya başladık. Altı ay kadar sonra ise yine kurum içi yapılan bir sınavı daha kazanarak, Zafer Cilasun´un ölümünden sonra Ana Haber Spikeri oldum.

***Kaç yılında ve niçin TRT´den ayrıldınız?

---İki kez ayrıldım TRT´den…1981´de ise TRT´den istifa ettim. 1982 yılında TRT´nin çağırması üzerine yeniden TRT´ye dönerek, Ana Haber Spikeri olarak görevime devam ettim. 1987 yılında yeniden istifa ederek Sosyal Halkçı Parti´den (SHP) Adana Milletvekili adayı olsam da seçilemedim.

***Özel televizyonlarda çalıştınız mı?

/resimler/2016-11/28/1505001371087.jpg-- Ahmet Özel ile Cem Uzan tarafından 1989 yılında kurulan ve Türkiye´nin ilk özel televizyonu olan Star TV.´e davet edildiğimde görev aldım. Ahmet Özal´ın Star TV.´den ayrılıp Kanal 6´yı kurduğunda da (1992-2007) çağırması üzerine Kanal-6´da spikerlik yapmaya başladı.  Daha sonra da Ulusal Kanal´ın yanı sıra çeşitli televizyonlarda spikerlik yapmayı sürdürdüm.

***Mesleğinizle ilgili olarak televizyon dışında herhangi bir yerde görev aldınız mı?

---Televizyonun ardından çeşitli ajanslarda reklam spikerliği yaptım.

***12 Eylül bildirisini televizyon ekranlarından okuyan bir isim olarak tarihe geçtiniz…  Neler hissettiniz?

---Korkuyla karışık bir heyecan vardı. Sudan çıkmış bir balık gibiydim…

***Peki… Şimdi 36 yıl sonra sormak istiyorum… Neler yaşadınız o gece? Bizimle paylaşabilir misiniz?

---Gece saat 24´e geliyordu. Evimin kapısı çalındı. Gelen, Televizyon Haberler Müdürü Özden Vardar´dı. Genel Müdür /resimler/2016-11/28/1505490129152.jpgDoğan Kasaroğlu ile birlikte bir toplantı halinde olduklarını söyledi. Kadrolarla ilgili bir görüşmeymiş. Benim istendiğimi söyledi. Dışarıda bir askeri araç bekliyordu; bindim. Bir yüzbaşı ile bir binbaşı önde oturuyorlardı. En arkada da silahlı iki er vardı. Bir anlam veremedim. Herhalde dedim kendi kendime nöbet değişiminden geliyorlar.  Fikret Küpeli Paşa (ki kendisiyle tanışıklığım vardı.) “Hoş geldin Mesut” dedi. Oraya gelme nedenimi açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuş ve bildiriyi ben okuyacakmışım. Daha sonra Ankara Radyosu´na gittik. Binanın çevresi tanklar, zırhlı araçlar ve askerlerle çevriliydi. Bense şaşkın ördek gibi olmuştum. Komutanlar hepimize çok iyi davranıyorlardı. Saat dörde beş kala bildiriyi okumaya başladım. İçimdeki korku göğsümde adeta kol geziyordu. Saat dokuza kadar değişen aralıklarla bildiriyi okudum. Saat dokuzda devamlılık spikeri gelince haber merkezine döndüm. Sokaklar ıssız ve sessizdi. Yalnızca tanklar ve askerler vardı.     

***Birçok ödül ve plâket aldığınızı tahmin edebiliyorum. Bunların içerisinde birini söyleyebilir misiniz?

---Aldığım ilk ödül; 1977 yılında Günaydın Gazetesi tarafından açılan, halkın oylarıyla belirlenen bir yarışma sonucunda Yılın En İyi Haber Spikeri (1977) seçilerek ödül aldım.

/resimler/2016-11/28/1507260064637.jpg***Buraya nasıl geldiniz?

---Sağ olsun Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin getirdi. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da ziyaretime geldi. Büyükşehir´den gelen arkadaşlar da oldu. Kendilerine teşekkür ederim. Dostlarım, hemşerilerim beni yalnız bırakmıyorlar. 

 ***Huzurevinde nasıl yaşam?..

 ---Benim buradaki yaşamım durağan bir yaşam. Sabah kalkıp kahvaltı sonrası bahçeye çıkıyorum. O zaman çay ocağı açılmış oluyor. Kahvemi içiyorum. Arkadaşlar geliyor, sohbet ediyoruz. Uykum gelince odama çıkıp yatıyorum. Kitap okuyorum, televizyon izliyorum.

***Hangi tür kitaplar okuyorsunuz?

---Edebi kitaplar.

***Aileden, Adana´daki dostlardan, Adana dışından ziyaretçileriniz geliyorlar mı?

 ---Üç dört kez Ankara´dan çocuklarım, torunlarım geldiler. Adana´dan, Mersin´den gelenler oldu. Tanıyan, tanımayan geliyorlar sağ olsunlar.

 ***Huzurevinde sosyal yaşam nasıl? Çeşitli etkinlikler vs. yapılıyor mu?

 ---Çeşitli etkinlikler oluyor, izliyoruz.

 ***Burdan memnun musunuz?           

 ---Memnunum, iyidir.

***(O sırada Huzurevi büfesindeki radyoda Neşet Ertaş´ın “Dane dane benleri var yüzünde” adlı türküsü çalıyor. Ben de konuyu müziğe getiriyorum.) Türküleri seviyor musunuz, söylüyor musunuz?

  ---Türküleri seviyorum ama söylemiyorum.  

 ***Neden?..

---Yetenek yok…

***Ses tonunuzdan kaynaklanan bir ses güzelliği de olabilir diye düşündüğümden sormuştum.

---Yetenek olmayınca olmuyor.

***Deneyimli bir spiker olarak günümüzün televizyon spikerlerini nasıl buluyorsunuz?

            ---İyi arkadaşlar var. Fakat kamera hem arkadaş hem de korkunç bir canavardır. Onun karşısında iyi davranmak lazım. Bu nedenle bazı arkadaşların çok çalışmaları lazım ama genelde iyiler.

***Dönüp baktığınızda o günleri arıyor musunuz?

            ---Oluyor, oluyor…

***Sanatla ilginiz peki?.. Gençken, sonrasında herhangi bir sanat dalına ilgi duydunuz mu?

---Şiir ve tiyatroya ilgim vardı. Bir tane de şiir aklımda yok şu an için.

***Kitap çıkardınız mı?

            ---Kitap değil ama şiirlerden oluşan bir CD çıkardım doksanlı yıllarda.  Diğer şairlerin yanı sıra benim de iki şiirim yer almıştı orda.  

 ***Şiirleriniz dergilerde yayınlandı mı?

            ---Şiirlerim dergilerde yayınlanmadı. Ayrıca mizah öykülerim de vardı. Ümit Yaşar Oğuzcan okudu; ben götürdüm. Müjdat Gezen beğendi. Sonra kayboldu… Bir arkadaş ver okuyayım dedi. Arkadaş da kayboldu, o da kayboldu.

***Kaç şiiriniz var?

---Bir kitaba yetecek kadar var. Bir kitap çıkarmak istiyorum. Sağlam bir yayınevi olursa çıkarırım.

 ***Rahatsızlığınız nedir?

---Bel kayması; belimin sağında solunda birer fıtık var. Sağ bacağımda damar tıkanıklığı var, ondan yürüyemiyorum ya. Ayrıca şeker.

 ***Fizik tedavi ne için yapılıyor?

 ---Komple belden aşağı için.

 ***İnşallah iyileşirsiniz, ümit var sanıyorum iyiye gidiyorsunuz…

 ---Gayet tabii… Allah´tan ümit kesilmez.

            ***İleriye dönük tasarılarınız var mıdır?

            ---Var, hepsi kafamda ama. İnşallah iyi olduktan sonra düşüneceğim onları, önce sağlık.

            ***Tiyatro demiştiniz?

            ---Altmışlı yılların sonuna doğru Adana Gençlik Tiyatrosu´nu kurduk. Ben, Bünyamin Satanoğlu, rahmetli Zeki Göker, Ali Özgentük ve bazı arkadaşlar vardı. Ercan Kont da vardı.

            ***Peki sizi yordum, teşekkür ederim. Anımsayabildinizse eğer bir şiirinizle röportajımızı sonlandıralım.

            ---Olabilir, hatırladım şimdi birini…  

***Tarihi kaç şiirinizin?

            ---Şiirlerime genelde hiç tarih koymam. Milattan sonra bilmem kaç….

            ***Röportajı bittikten sonra teşekkür edip ayrıldık. Onun yaşamını ellerine teslim edeceğimiz tekdüze bir günün kıyısından yanıtlarını bulduğum huzurevindeki yaşamına son bir kez baktım…

Mesut Mertcan şimdilerde memleketinde, Adana Huzurevi´nde… Nedeni çarsizlik ya da kimsesizlik değil. Yedi kardeşi daima arkasında. Onun istediği, kimseyi rahatsız etmeden bir an önce sağlığına kavuşmak. Rahatsızlığı bel kayması ve belinin sağında ve solunda fıtık olması. Kendisine veda ederken yürüyor, dudaklarından bir cümle dökülüyor... “Şans işte” diyor “çocukluğumda top oynadığım yerlerde şimdi tekerlekli sandalyeyle geziyorum.” 

Sağlıklar dileyerek yanından ayrılırken, bana verdiği o insancıl ve çoğulcu bir duyarlılıkla yazılmış güzel şiirinin dizelerinden baktım başka hayatlara.    

            BİZDEN BİRİLERİ

            Bir Ali, bir Mehmet, bir Fatma bacı vardı oy

            Tenleri kavruk kavruk

            Elleri nasır nasır

            Yürekleri çelik çelik

            Bizden birileri vardı.

            Umutları vardı ak duygularında

            Çocukları vardı başak boyunda…

İbram pabuç ister

Zeynep okul ister

Hakkını ister bizden birileri

Elde kazma kürek

Çıkında soğan ekmek

Ezilmişliği yaşarlar türkülerinde

Oy anam anam oy.

                       MesutMertcan

                                               ***MESUT MERTCAN***          

            15 Eylül 1946 tarihinde Adana´nın Tepebağ mahallesinde doğdu. Babası Salih Bey, şimdi adı değişen ve kardeşleri tarafından işletilen Vatan Gazozu işletmecisiydi. 10 çocuklu bir ailede büyüdü. Babasının ilk eşinden olan tek çocuğuydu. Tepebağ İlkokulu, Çukurova Koleji ve İstanbul Levent Koleji´nde öğrenimini sürdürdü. Daha sonra babasının ekonomik durumunun bozulmasının üzerine bir yıl Adana Erkek Lisesi´nde öğrenimini sürdürmeye başladı. Daha sonra, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümü´nü bitirmeden 2.sınıfından ayrıldı. Piyade olarak gittiği askerlikte Edremit Orduevi´nde sunucu olarak tamamladı. Askerlik sonrası çocuklarının annesi Aysel Hanım ile evlenen (1973) ve daha sonra da ayrılan Mesut Mertcan´ın iki çocuğu bulunmakta olup, büyük oğlu Ziraat Mühendisi, küçük oğlu ise özel bir firmada çalışmaktadır. Uzun yıllar TRT, Star TV ve Kanal 6 ve Ulusal Kanal başta olmak üzere birçok televizyon kanallarında ve reklam ajanslarında spikerlik yapan Mesut Mertcan 2014 yılında rahatsızlanınca hanımından ayrıldı doktor arkadaşı yanına alarak bir yıl tedavisinde yardımcı oldu. Daha sonra Adana Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin´in ilgilenerek Adana´ya getirmesi üzerine Huzurevi´nde misafir edilen Mesut Mertcan´ın tedavisi de devam etmektedir.  

Türkiye´nin önemli spikerlerinden biri olan Mesut Mertcan´ın TRT hayatı 1974 yılında sınavını kazandığı TRT Erzurum Radyosu´na sunucu olarak girmesiyle başladı. 1975 yılında geçici görevle gittiği TRT Ankara Radyosu´na tayini çıktı.  1975 yılı başında TRT´nin kurum içi açtığı bir sınavı daha kazanarak TRT Haber Merkezi´ne geçti. 1976´da televizyon spikerliğine geçti; Can Akbel ile birlikte “Güne Bakış”ı sunmaya başladılar. Altı ay kadar sonra ise yine kurum içi yapılan bir sınavı daha kazanarak, Zafer Cilasun´un ölümünden sonra Ana Haber Spikeri oldu.

            İlk ödülü 1977 yılında Günaydın Gazetesi tarafından açılan, halkın oylarıyla belirlenen  bir yarışma sonucunda Yılın En İyi Haber Spikeri (1977) seçilerek kazandı. 1981-82´de ise TRT´den istifa etti. 1982yılında TRT´nin çağırması üzerine yeniden TRT´ye döndü. Ana Haber Spikeri olarak görevine devam etti. 1987 yılında yeniden istifa ederek Sosyal Halkçı Parti´den (SHP) Adana Milletvekili adayı olsa da seçilemedi. Daha sonra çeşitli ajanslarda reklam spikerliği yapmaya başladı. Ahmet Özel ile Cem Uzan tarafından Türkiye´nin ilk özel televizyonu olarak kurulan (1Mart1989) Star Televizyonu kurulduğunda kendisinin davet edilmesi üzerine spiker olarak görev yapmaya başladı. Ahmet Özal´ın Star TV.´den ayrılıp Kanal 6´yı kurduğunda da (4 Ekim 1992-10 Mayıs 2007) görev verilmesi üzerine Kanal-6´da spikerlik yapmaya başladı.  Kanal-6 sonrasında Ulusal Kanal´da bir süre spiker olarak görev yapan Mesut Mertcan daha sonra da çeşitli televizyonlarda spikerliğini sürdürdü.

 

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Necdet ÖZTÜRK
13.12.2016 11:54:09
Mesut MERTCAN on yıllarca O davudi sesi ile ülkenin haber sesi olmustu. TEK kanallı TV nın yayınları suresınce anadolu koylerındekı kahvelerde, sehırlerde haber saatlerınde ınsanlar sankı sözlesmisler gibi ajans dinleyecegım dıye sandalyalerde yerlerını alırlardı.Allah uzun ömür versin saglıgına bır an önce kavussun diliyorum. Röpörtajı yapan Cumali KARATAS´ı tebrık ederım. Unuttugumuz bu degerlı sahsıyetı gundeme tasıdıgı icin. Bu ropörtajdan sonra, TRT Ana haber, FOX TV de Mesut MERTCANI haber yaptı. Cümalı KARATAS´A tekrar tesekkürü borc biliyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZDEN 16.HAFTADA TOPLAM 3 PUAN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANLATILMAZ YAŞANIR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Belediye Kazanmak mı? Seçim Kazanmak mı?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AÇIK MEKTUP
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİ ÜSTÜNE
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
FIRAT DOĞUSUNA HAREKÂT AÇIKLAMASI
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KEDİ KAZASI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BEKA MESELESİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
11 °C
Çarşamba
9 °C
Perşembe
6 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/17/1228165080794.jpg