Prof.Dr. Mehmet Tomanbay - TÜRKİYE CUMHURİYETİ MESUT, MUVAFFAK ve MUZAFFER OLACAKTIR
Tarih: 1.11.2016 10:39:33 / 1058okunma / 0yorum
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY

Mustafa Kemal Atatürk´ün Cumhuriyet ile ilgili en çok bilinen sözlerinden birisi “Benim iki büyük eserim vardır. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisidir” sözüdür. Gerçekten yüce önderin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti yıllar içinde bu büyük ulusa kazandırdıkları ile “bir büyük eser” olma sınırlarını da aşmış, Türk Ulusunun bilincinde ve vicdanında çok daha büyük anlamlar kazanmıştır.  Türk halkı bugün bu ülkede, çağdaş bir toplumsal yaşam ve demokrasi adına, insan hakları ve hukukun üstünlüğü adına, adalet adına, sanayileşme ve gelişme adına, ulusal birlik ve kardeşlik adına kısacası iyi ve güzel adına ne varsa Cumhuriyete borçludur.

93 yıl önce, 29 Ekim 1923 tarihinde büyük bir özveriyle gerçekleştirilenbağımsızlık savaşının yıkıntıları ve Osmanlı´nın yok olma sürecinin getirdiği büyükyoksulluk ve sefalet ortamında yüce önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları çağdaş bir ulus yaratabilmek için laik, demokratik ve hukukun egemen olduğu bir Cumhuriyet ilan etmiştir. Cumhuriyet ilan edildiğinde Türkiye´nin nüfusu 14 milyon ve kişi başına milli gelir sadece 712 Amerikan dolarıydı. Sanayi adına hemen hiçbir yatırımın olmadığı Anadolu´da çok ilkel durumdaki 30 bin kadar işyerinde 76 bin kişi çalışıyordu. 5.133 ilkokul, ortaokul ve lisede 12.000 öğretmen ve 360.000 kadar da öğrencimiz vardı. Ortalama okuma yazma oranı yüzde 10 dolayında ve ortalama yaşam süresi 35.5 yıl idi. Nüfusun yüzde 80´i köylerde geri kalanı da kasaba ve şehirlerde yaşıyordu.

İşte işsizliğin, yoksulluğun, cahilliğin bu denli yoğun olduğu bir ortamda ilan edilen ve Türk ulusu olarak ilerici ve devrimci adımlarla uygar toplumlar arasına girmemizi sağlayan Cumhuriyetin, ülkemize özgü anlamı çok büyükdür. Cumhuriyet,ülkemiz için sadece bir yönetim biçimi değil, bir çağdaşlaşma ve 20. yüzyılın en başarılı toplumsal ve siyasal değişim ve gelişim projesidir. Cumhuriyet projesiyle halkımız, padişah kulluğundan, fikri  hür, vicdanı hür özgür vatandaşlara, devletimiz ise ümmet toplumundan ulus devlete dönüşmüştür. Aynı zamanda bir büyük hukuk devrimi olan Cumhuriyet sayesinde Türkiye, hukukun evrensel ilkelerini ve çağdaş demokrasiyi yaşama geçirebilmiş, ekonomik, siyasal ve toplumsal anlamda büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Getirdiği bu büyük toplumsal kazanımlar nedeniyle de son on yıllara kadar 29 Ekim Cumhuriyet bayramları hep büyük bir coşku, mutluluk ve heyecanla kutlanmıştır. Ancak ne yazık ki özellikle son 10-15 yıldır laik ve demokratik Cumhuriyetimizin ilanının kutlamalarına coşku, heyecan ve gurur yerine boyutu her yıl daha da artan bir kaygı ve huzursuzluk egemen olmaya başlamıştır.

KAYGI VE HUZURSUZLUK ARTMAKTA

Kuşkusuz kaygı ve huzursuzluk nedensiz değildir. Kaygı ve huzursuzluğun kaynağında Cumhuriyetin temel ilkelerine ve kurumlarına yapılan sistemli ve planlı saldırılar yatmaktadır. Ne yazık ki uzunca bir süreden beri bilinçli ve planlı bir şekilde Cumhuriyetin temel ilkeleri tartışmaya açılmış, yargı, üniversiteler, eğitim gibi laik-demokratik sistemin ana kurumları yıpratılmış, en güvenilir kurumumuz olan ordumuz bile içine sızan hainler tarafından laik tarafsızlıktan, bilim ve akılcı düşünmeden uzaklaştırılmışlardır.

93 yıl önce büyük bir onur, gurur ve heyecanla kurduğumuz laik, demokratik ve hukukun egemen olduğu Cumhuriyetimiz bugün daha önce hiç görülmedik ölçüde saldırıya uğramakta ve tahrip edilmeye çalışılmaktadır.

Ülkemiz bir yandan içeride 15 Temmuz darbe girişiminin kanıtladığı gibi hain saldırılarla karşı karşıya iken öte yandan da büyük bir terör saldırısı altında her geçen gün vatan evlatlarını kan ve gözyaşları içinde yitirmektedir. Bir başka kaygı ve korkuya neden olan gelişme ise batı emperyalizminin yol açtığı güney komşularımız Suriye ve Irak´ta yaşanan savaş, katliam ve yıkım sürecine son dönemlerde katılmaya başlamamızdır. Daha da büyüme işaretleri veren, güney sınırlarımızdaki güvenliğimizi sağlamaya dönük Suriye ve Irak harekâtlarımız, zaten çok büyük olan siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlarımızı daha da içinden çıkılmaz hale getirme potansiyeli taşımakta ve Cumhuriyetimizin geleceği için ciddi kaygılar yaratmaktadır.

HERŞEYE KARŞIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ MESUT, MUVAFFAK ve MUZAFFER OLACAKTIR

İşte böyle bir ortamda Cumhuriyetimizin 93. yılını kutluyoruz. Çizmeyeçalıştığım tablo Cumhuriyetimiz adına gerçekten üzücü ve ürkütücüdür. Ancakbelirttiğim tüm bu olumsuzluklara ve yaşanan kötü olaylara karşın yine de Cumhuriyetimizin 93. yılını çoşku, heyecan ve büyük umutlarla kutlamamız için yeterlinedenlerimiz vardır. Yüce Önderimizin şu sözleri bu anlamlı günü çoşku veheyecanla kutlamamızın kaynağını oluşturmaktadır: “Gelecek nesillerin, Türkiye de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farzetmeyiniz! Bilâkis, Türkiye´nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böylecumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tesbitte hiç de tereddüdedüşmeyeceklerdir.” Gerçekten de hukukun egemen olduğu, laik ve demokratik, cumhuriyetimizden yana olan halkımız tehlikenin farkındadır ve cumhuriyeti korumakonusunda kararlıdır. Kararlıdır çünkü Mustafa Kemal Atatürk önderliğindegerçekleştirilen devrim ve kurulan cumhuriyet rejimi yine önderin ifadesiyle “Türkulusunun ve onun kahraman evlâtlarından oluşan büyük ordumuzun vicdanında akılve bilincinde kurulmuş ve diğer tüm devrim ilkeleri bu ulusun ruhundanesinlenmişdir”. Bu nedenle Cumhuriyeti kuranlar, onu korumaya da muktedirdirler.

Gerçekten de cumhuriyet rejimi bu ülkenin evlatlarının kan dökerek, canını vererek, bilinçle kabullenerek, bedel ödeyerek kurduğu bir rejimdir. Atatürkçüdüşüncenin ve cumhuriyet rejiminin kökleri sağlamdır. Kemalist ilkeler ve cumhuriyet rejimi bu toprakların binlerce yıllık insan sevgisiyle dolu, insanı temel alan, birleştiren, seven, üreten ve büyüten anlayışının doğal sonucudur. Laik ve demokratik Cumhuriyet rejimimiz bütün aymaz saldırılara rağmen dimdik ilelebet ayakta kalacaktır. Bu saldırılar sadece insanlarımızın ve bir bütün olarak ülkemizin canını yakmak, sıkıntıya sokmaktan başka bir sonuç alamaz. Cumhuriyeti ortadan kaldırmaya çalışan bedbahtların Mustafa Kemal Atatürk´ün 1926 yılında söylediği sözleriyle “Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olamaz. Türk ulusu emniyet ve mutluluğunun kefili olan ilkelerle uygarlık yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir.” Kısacası yine Atamızın 1923 yılında söylediği sözleriyle “Türkiye Cumhuriyeti Mesut, Muvaffak ve Muzaffer” olacaktır.

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DEĞİŞİM ZAMANI (19 Haziran 2018 - Salı)
NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI! (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
GÜÇLÜ ÜLKE NASIL OLUNUR? (08 Şubat 2018 - Perşembe)
2018 YILINA GİRERKEN TÜRKİYE EKONOMİSİ (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
CHP NEDEN BAŞARILI OLAMIYOR? (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZDE HİNT YAZI (23 Ekim 2017 - Pazartesi)
RANT MI ÖNEMLİ YEŞİL ALANLAR MI? (08 Ekim 2017 - Pazar)
EKONOMİYE HAYAT ÖPÜCÜĞÜ (23 Temmuz 2017 - Pazar)
GÜNEŞİN GİZEMLİ BAHÇESİ (25 Haziran 2017 - Pazar)
BORSA İSTANBUL´DA NELER OLUYOR ? (28 Mayıs 2017 - Pazar)
DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ VE TÜRKİYE (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZ VE 16 NİSAN REFERANDUMU (27 Mart 2017 - Pazartesi)
BÜYÜK TEHLİKE: SÜNNİ-Şİİ SAVAŞI (13 Mart 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZ KRİZDE Mİ? (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
ÜEURO-DOLAR SAVAŞININ KAZANANI OLUR MU? (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
ORTA GELİR TUZAĞINDAN ÇIKIŞ HAYAL OLUYOR (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg