BESTEKAR- GÜFTEKAR M. ÜNAL YILMAZER İLE SÖYLEŞİ
Tarih: 3.10.2016 10:28:07 / 1248okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

1996 yılında beste yapmaya başlayan 39 ayrı makamda ve bütün usülleri kullanarak 363 adeti bulan rekor sayıdaki bestesinden 146 bestesiyle 143 güftesi TRT repertuvarına alınma başarısı gösteren Mustafa Ünal Yılmazer 13 yıl kadar da Adana´da yaşadı.                                                                                                                      
Cumali Karataş

/resimler/2016-10/4/1031320297873.jpg***Müzik çalışmalarınız nasıl başladı Sayın Yılmazer; nasıl devam etti?

---Müzik çalışmalarıma, emekli olduktan sonra 1990´lı yılların ortalarına doğru başladım.

***Çalışmalarınızı hangi dernek ve toplulukta, hangi kimlikte yaptınız? Halen sürüyor mu çalışmalarınız?

---İlk koro çalışmalarım 1996 yılı sonunda bir arkadaşımın ısrarı ile Türkiye Petrolleri´nde koro elemanı olarak başladı. Daha sonraları Türk-Japon Vakfı, OR-AN TSM Isparta Vakfı, Türk Müziği Araştırma ve Eğitim Derneği, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ordu Vakfı, Fatsalılar Derneği, Erguvan Türk Sanat Müziği ORAN korolarında zaman zaman devam etti. Hep korist ve solist oldum. Bestelerim okunduğu için korolarda bulundum.       

***Kullandığınız enstrümanlar var mıdır? Bu konuda kimlerden yararlandınız..?

----Kullandığım enstrüman ut. Bunu da rahmetli udi-bestekâr Nihat Sezer´den öğrenmeye çalıştım. Halen çalmaya çalışıyorum.

/resimler/2016-10/4/1032432799341.jpg***İlk bestenizi ne zaman yaptınız, hangisiydi bu? Denetimden geçen ilk eseriniz le nasıl bir mutluluk anı yaşadınız?

---İlk bestemi 1996 yılında uşak makamında (TRT Rpr.No:15644) ve hemen akabinde hüzzam makamında  (TRT Rpr.No:15866) yaptım.Uşak eserim bir yıl sonra 1997 yılında Ankara radyosunun çok değerli ses sanatçısı Ali Osman Akkuş tarafından canlı yayında okundu. Eşimle birlikte dinledik. Çok mutlu olduk. Bilahire 2000 yılında hüzzam eserim çok değerli bestekâr ve ses sanatçısı Suat Yıldırım tarafından yine canlı yayında okundu. Yalnız bunlardan önce her zaman kendisini rahmet ve sevgiyle andığım tıp doktoru-bestekâr-musıki araştırmacısı, kemençe sanatçısı ve TRT radyolarının Türk Musıkisi danışmanı Sayın Mehmet Nazmi Özalp beyefendiden faydalandığımı belirtmeliyim. Bana rahmetli Ahmet Hatipoğlu´nun prozodi ve yine rahmetli Bestekâr Ferit Sıdal beyefendinin Türk Musıkisi makam seyirleri ile ilgili eserlerini önerdi. Bu kitaplardan faydalandım. Şair Eşref´in dediği gibi:”Biz Hudâyı- Nâbitiz bizde pek muallim hakkı yok..”             

/resimler/2016-10/4/1033526081958.jpg***Bestelerinizin sayısı kaça ulaştı ve bunların kaçı TRT denetiminden geçti?

---39 makamda 353 eser sözlü, 10 eserim de saz eseri olmak üzere toplam 363 eseri bu güne kadar yaptım. Nim sofyandan Raksan usülüne kadar bütün usülleri kullandım. Bunlardan 31 makamda 141 sözlü ve 5 adet de saz eserim TRT repertuvarına kabul edildi. Ayrıca 143 güftem TRT repertuvarına alındı. Bunlardan 42 güftem başka bestekârlar tarafından bestelendi.  

***Bestelerinizi nasıl ve hangi ortamda yapıyorsunuz? Beste yaparken kullandığınız bir enstrüman oluyor mu? 

---Bestelerimi Ankara´daki büromda yaptım. Kullanmaya çalıştığım enstrüman uttur.

***Çalışmalarınızın hedefindeki sanatsal amaç ve bestelerinizle vermek istediğiniz nitelik mesajı nedir?

---TSM´ne duyduğum ilgi ve aşk ile bir şeyler yapmaya çalıştım. Zaman belki bana ne kadar başarılı olup olmadığımı ilerde söyleyecektir. Bir mesajım var ise onu da ifade edecektir.

/resimler/2016-10/4/1034360770155.jpg            ***Günümüz bestelerini nasıl görüyorsunuz peki? İyi bir beste, iyi bir güfte nasıl olmalıdır?

            ---Beste yapmak nota yazmak değildir. Eğer güfte ve beste örtüşmüyor, gönül telinizi titretmiyorsa, sizi bir yerlere götürmüyorsa ne diyeyim… 

            ***Yazmış olduğunuz şiirleri bestelediğiz göz önüne alınırsa şiir yazdığınız söylenebilir mi? Aruzda başarılı çalışmaları olan ve bunları müziğe yansıtabilen bir güfte yazarı olarak kendinizi şair, güfte yazarı ya da söz yazarı olarak tanımlayabilir misiniz? Ayrıca… Yazdığınız dizeleri sizden başka besteleyen besteciler oldu mu?  

---Şiir ve güfte farklı şeylerdir. Ama bazı şiirler de çok güzel güfte olabiliyor. Ben aruz ve hece vezniyle çok güfte yazdım. Başka bestekârlar güftelerimi besteledi. Dediğim gibi, 143 güftem TRT repertuvarına girdi.

***Güfte ya da şiirlerinizden bir kitap çıkardınız mı?.. Ya da kitap çıkarmayı düşünüyor musunuz? Ayrıca, yazmış olduğunuz bestelenen bir şiirinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

---TRT´den geçen eserlerimle ilgili notalı bir kitap çıkarmayı düşünüyorum. Bugüne kadar hiç şiir ve güfte çıkarmadım.

Bir gün beni de sinesine saracak hâtıralar

Hasretle gelip de koynuna alacak ah hâtıralar.

İşte o zaman sevgi ile anılırsak ne güzel.

Hasretle gelip koynuna alacak ah hâtıralar.

(Bayâti şarkı - TRT repertuvar no:20773)

***Güfte dışında şiir olarak da düşündüğünüzde, günümüz Türk şiirini nasıl değerlendiriyorsunuz? İstiyorsanız eğer, Türk şiirinin, edebiyatının geçmişiyle bu gününü karşılaştırarak da bir değerlendirmede bulunabilirsiniz?

---Bu konuda kendimi yetkili görmüyorum.   

  ***Besteleyeceğiniz şiirlerde nasıl bir nitelik arıyorsunuz Sizi etkileyen dizeler nasıl olmalıdır? Müzik (beste)  ve şiir nedir sizin için; bir tanımını yapabilmeniz mümkün mü? Müziksiz, şiirsiz bir hayatınızın olabileceğini düşündünüz mü hiç?..

---Besteleyeceğim güftede musıki ve akıcılık olmalı. Güfte çok önemlidir. O sözler sizi alıp götürür ve bestekâr yapar. Sanatsız bir hayat çok yavan olur. Unutmamalı ki insanın kendisi bir sanattır.  

            ***Sayın Yılmazer, sizinle rahmetli güfte yazarı dostumuz İlkan San adına Adana Musîki Derneği´nin iki binli yılların hemen başında gerçekleştirmiş olduğu bir konser nedeniyle tanışmıştık. Hatta o günlerde, siz daha buradayken TRT repertuarında yaklaşık dört yüz bestesi bulunan rahmetli İsmail Demirkıran dostumuzu kaybetmiştik. Ona ithafen yazdığım bir şiiri siz de bestelemiştiniz. Şimdi böyle bir müzik anısından sonra gelelim sizin Adana´da bulunduğunuz o yıllara… Hangi yıllar arasında Adana´da bulundunuz? Neden Adana´daydınız; nerde kaldınız? Adana´da bulunduğunuz o yıllarda kişi, topluluk ya da dernek olarak temasta bulundunuz mu? O yıllarda yaptığınız besteler var mı?  Adana´nın o yıllardaki sanat ortamını, izlenimlerinizi, anılarınızı yer, zaman, kişi ve ortam olarak detaylı anlatabilir misiniz?

---1972 - 1985 yılları arasında Adana´da sulama işleri yapan bir firmada çalıştım. Çukurova´yı nerdeyse adım adım dolaştım. Adana´da stadyumun etrafında oturdum. Eşim de Ticaret Lisesi´nde meslek dersleri öğretmeniydi. Kızım ve oğlum da Adana´da doğdu. İş yoğunluğundan dolayı o yıllarda hiçbir topluluk ve dernekle temasım olmadı. Ben bestekârlığa 1996´lı yıllarda emekli olduğumda bir hobi olarak Ankara´da başladım. Bu arada sevgili arkadaşım İlkan San´a ve çok değerli bestekâr İsmail Demirkıran´a da Allah´tan rahmet diliyorum.        

***Türk Sanat Müziği´nin bugünkü yerini nasıl buluyorsunuz?.. TSM´nin son 40-50 yılıyla bugününü karşılaştırdığınızda nasıl bir sonuca varıyorsunuz? Ayrıca elde ettiğiniz sonuç olumsuz ise bunun nedenleri nelerdir sizce; eski yerine ya da konumuna gelebilmesi için neler yapılması gereklidir?

/resimler/2016-10/4/1035289052479.jpg---TSM bizim müziğimizdir. Hiçbir zaman da değerini kaybetmeyecektir. Şehirlerimizde onlarca, yüzlerce korolarda, radyolar ve televizyonlarımızda hayatiyetini sürdürecektir. Kaliteden ayrılmamak şartıyla bizlerle yaşayacaktır.  

***Sizin ve diğer TSM bestekârlarının müzikal yönden teşvik edilmesi, bestelerinizin okunması ve gündeme gelmesi konusunda, bir bestekâr olarak beklentileriniz nelerdir? Bu konuda yapılmayan ya da yapılması gereken bir şeyler var mıdır?  

---Bizler eserlerimizi tabii ki okunsun, beğenilsin ümidi ile yapıyoruz. Değerli yorumcularımızdan da okunmasını bekliyoruz. Devamlı okunan, artık herkesin ezberinde olan şarkıların yanında yeni eserlerin okunması güzel olmaz mı? 

***Bundan sonraki müzik ve beste çalışmalarınızı nasıl sürdürmeyi düşünüyorsunuz? Yapmayı düşündüğünüz herhangi bir şey var mıdır?

---2016 yılı itibarıyla artık güfte ve beste yapmayı bırakmış bulunuyorum. Kendimi tekrarlamış olmak istemiyorum.

            ***Genç bestekâr, güfte yazarı, şair ya da şarkı sözü yazarı adaylarına neler önerirsiniz?

            ---Daha önce yapılmış besteleri ve güfteleri iyice incelemelerini tavsiye ediyorum. Ve daha güzellerini yapmalarını diliyorum.

***Sayın Yılmazer, söyleşi için teşekkür ederken; zevk ve hobilerinizi nelerdir, onları da sormak isterim.

---En büyük zevkim okumak. Kuran´ın ilk emri “oku”dur. Okuyan ve aklını kullanan kimse hiçbir zaman kimsenin esiri olmaz. Özel olarak TSM ve THM benim hobimdir.

            ***Röportaj için teşekkür ederim… Son olarak bir müzik anınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

            ---Radyodan ilk eserim okunduğunda duyduğum hazzı hiç unutamam. Bu vesileyle size, yaptığınız bu söyleşi için çok teşekkür ediyor, yıllarca yaşadığım Adana´ya ve Adanalılara sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                   ***MUSTAFA ÜNAL YILMAZER***

 /resimler/2016-10/4/1036282334859.jpg           Mehmet Emin Bey ve Nazife hanımla Emin beyin üçü erkek, ikisi kız beş çocuğundan dördüncüsü olan Mustafa Ünal Yılmazer 1941 yılında Konya Taşkent´de doğdu. İlk ve ortaokulu Konya´da okudu. Daha sonra başladığı lise öğrenimini Ankara Deneme Lisesi´nde sürdürüp, Cumhuriyet lisesinde tamamladı. Ardından  Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Bölümü´nden mezun olup (1966); yedek subay olarak askerliğini yaptıktan sonra, 1972-1985 yılları arasında Adana´da sulama işleri yapan özel bir firmada çalıştı. 1972 yılında Fatma Mine hanımla evlenen M.Ünal Yılmazer´in Nazife Nehir ve Hakan Emin adlı çocukları Adana´da doğdu. Oğlu Hakan Emir´den iki torunu da bulunan Mustafa Ünal Yıılmazer 1990 yılında emekliye ayrılmış olup, Ankara´da yaşamaktadır.     

            Emekli olduğunda musîki ile ilgilenmeye başlayan M.Ünal Yılmazer bestekâr, kemençe sanatçısı, yazar, musîki tarihi araştırmacısı olan tıp Dr. Mehmet Nazmi Özalp´ten yararlandı. Ayrıca Udi-Bestekâr Nihat Sezer´den ut dersleri alan Yılmazer eşi ve çocuklarının teşvikiyle güfte yazmaya ve beste yapmaya başladı. Bugüne kadar 10 tanesi saz eseri olmak üzere toplam 363 beste yapan M. Ünal Yılmazer´in bu eserlerinden 31 ayrı makamdaki 5 saz eseri ve 141 şarkısı T.R.T. repertuvarında bulunmaktadır.  Ayrıca TRT repertuvarında 143 güftesi bulunmakta olup, bunun 42 tanesi başka bestekârlar tarafından bestelenmiştir.

/resimler/2016-10/4/1036517179175.jpg            Mustafa Ünal Yılmazer bestekâr ve güfte yazarı olarak katıldığı yurtiçindeki çeşitli yarışmalardan aşağıda sıralanan ödülleri kazanmıştır:

1- 2005 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın açtığı “Az Kullanılan Makamlar Beste Yarışması”nda güftesi de kendisine ait olan Rahatülervah makamındaki ”Yağmurumsun Toprağımda Damla Damla Yâr” adlı bestesi ödül kazanmıştır. (kaçnc.grup)           

            2-2007 Yılında Üsküdar Belediyesi´nin düzenlediği beste yarışmasında güftesi ve bestesi kendisine ait olan muhayyer makamındaki “Üsküdarlı Güzel Yârim Alımlı” adlı eseriyle ödül kazanmıştır.  

3-…-Bedri Rahmi Eyüboğlu´nun “Bir Masaldır Yelken Açmış” dizesiyle başlayan “Ürgüp” adlı şiirini hüzzam makamında bir şarkı olarak TRT repertuvarına  kazandırdığı için Ürgüp Belediyesi tarafından Fahri Hemşeri ilan edilmiştir.

4-2009 yılında Samsun valiliğinin açtığı beste yarışmasında güftesi ve bestesi kendisine ait olan hicaz makamındaki ”Ne Güzeldir Sözlerin” adlı eseriyle ödül almıştır.

5-2010 yılında Kadıköy Belediyesi Beste Yarışması”nda Yener Topaloğlu tarafından hüzzam makamında bestelenen “Özlüyorum Seni Geç Güzel Günler” güftesiyle ödül kazanmıştır.

6-2011 yılında düzenlenen Kıbrıs 1. T.S.M. Beste Yarışması´nda nihavent makamındaki “Günaydın İstanbul” ve rast makamındaki “Hasretteyim Sevdan İle” adlı güfte ve bestesi kendisine ait olan iki eseriyle ödül kazanmıştır.  Kıbrıs´ta 2. ödül: Güfte ve bestesi kendisine ait olan Uşşak makamındaki “Kıbrıslı Bir Yârim Var” adlı eseriyle ödül kazandı.  

7-2011 Yılında Amasya Belediyesi´nin düzenlediği “Altın Elma Beste Yarışması”nda Yener Topaloğlu´nun karcığar makamında bestelediği “Aylar Geçti Durma Gel” adlı güftesiyle ödül kazanmıştır.

8-2012 yılında Manisa Valiliği´nin düzenlediği “Altın Lale TSM Beste Yarışması”nda Yener Topaloğlu tarafından bestelenen “Baharlar Hep Hüzün Oldu” adlı güftesiyle ödül kazandı.  /resimler/2016-10/4/1044285625601.jpg  

 

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg