YAZARLAR

 • BIST 100

  1.112%-1,30
 • DOLAR

  8,3407% 0,63
 • EURO

  9,6699% -0,11
 • GRAM ALTIN

  504,95% 1,52
 • Ç. ALTIN

  833,1675% 1,52
 • Pazar 32 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 29 ° / 16 ° Fırtına
 • Salı 24 ° / 15 ° Sağanak

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Yunanistan,Afgan göçmenleri denize itti (VİDEOLU HABER)

Daha iyi yaşam hayaliyle Avrupa'ya ulaşmaya çalışan Afgan göçmenler, Yunanistan'ı aralarında çocukların da bulunduğu sığınmacıları denize geri itmekle suçladı.

Euronews'in haberine göre, 18 çocuğun da bulunduğu 37 Afgan göçmen, Yunanistan'a ulaşmalarının ardından önce kötü  muamele gördüklerini ardından görevlilerce iki cankurtaran salına doldurulup denizin ortasına bırakıldıklarını söylüyor.

AP ajansı muhabirlerinin takip ettiği göçmenlere yönelik muamele 12 Eylül günü gerçekleşti.

Aynı hafta içerisinde yaşanan benzer hadiseler diğer iki medya kuruluşu tarafından daha kayda alındı.

"Telefonlarımızı aldılar. Bize otobüs gelip sizi kampa götürecek dediler. Sonra teknelere bindirdiler." diyen Umid Hüseyin Nebizade isimli Afgan göçmen, turuncu renkli cankurtaran salını işaret ederek, "Bu teknelerde bizi çok kötü bir şartlarda suyun ortasında bıraktılar." sözleriyle yaşadıklarını anlattı.
AP'nin görüntülediği cankurtaran salındaki 4 Afgan, 11 Eylül gecesi Çanakkale'den hareketle Midilli Adası'na ulaştıklarını ve gün ışığında Yunan kolluk kuvvetleri tarafından yakalandıklarını anlattı.
Yunan polisinin kendisini zorla bota bindirdiğini ve bu sırada vurduğunu dile getiren 22 yaşındaki Nebizade, "Çocuk, kadın demediler. İnsan bunu hayvana bile reva görmez ama Yunan polisi bize bunu yaptı." diye konuştu.
Zöhre Alizade isimli 14 yaşındaki göçmen kız da Yunanistan polisinin telefonlarını ve paralarını aldığını, kendilerini bota bindirip denizin ortasında bıraktıktan sonra oradan ayrıldığını söylüyor.

Zöhre'nin babası Muhammed Rıza Alizade de Yunan yetkililerin salları şişirdiklerini söyleyerek, "Daha sonra bizi hayvanlar gibi bu botların içine attılar." ifadelerini kullandı.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ