YAZARLAR

 • BIST 100

  119.339%0,00
 • DOLAR

  6,8608% 0,05
 • EURO

  7,7466% 0,12
 • GRAM ALTIN

  396,08% 0,03
 • ÇEYREK ALTIN

  653,532% 0,03

Adana

08.07.2020

 • İMSAK 03:36
 • GÜNEŞ 05:20
 • ÖĞLE 12:49
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 20:08
 • YATSI 21:44
 • Çarşamba 33 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Perşembe 35 ° / 22 ° Güneşli
 • Cuma 34 ° / 22 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Yasa Meclis'te, Savunma ayakta

AKP hükümetinin "çoklu baro" dayatmasına karşı Adana Barosunun yapmak istediği protesto yürüyüşü polis tarafından engellendi

İktidarın Avukatlık Kanununda değişiklik yapmak istemesine karşı Adana'da yapılmak istenen yürüyüşe polisler izin vermedi. 
Adana Barosu’nun çağrısı ile çoklu baro projesine karşı baro ve meslek odaları ile birlikte düzenlenecek “Savunmaya dokunma” yürüyüşüne polis izin vermedi. Atatürk Parkı’na yürümek üzere Adana Adliyesi Taş Bina önünde bir araya gelen yüzlerce avukat polisin kurduğu barikata yüklenerek yürüyüş hakkını kullanmak istedi.  
Baroları işlevsiz kılacak, bölecek ve ayrıştıracak çoklu baro planına karşı bir araya gelen avukatlar yürümekte ısrar ederek “Savunma susmadı susmayacak” sloganıyla ve oturma eylemi ile tepki gösterdi.
Yürüyüşün 2011 sayılı kanuna aykırı olduğunu iddia eden polis, ayrıca “Hıfzıssıhha kararlarına aykırı davranıldığı” iddiasında bulundu. Adana Baro Başkanı Veli Küçük yürüyüş yapmanın hakları olduğunu, yürüyüşlerinin engellenmesinin kanunlara aykırı olduğunu belirterek polisin kanun dışı emirlere uymak zorunda olmadığını ifade etti.
Protestonun ardından eylem sonlandırıldı. 
İSTANBUL'DA YAŞANANLAR   
Avukatların 'çoklu baro sistemi'ne karşı Çağlayan Adliyesi'nde buluşacaklarını duyurmasının ardından girişler bariyerlerle kapıtıldı. Adliyeden çıkan avukatların ‘Barikatı kaldır’ sloganlarının ardından polis barikatı kaldırmak zorunda kaldı. Eylem için 'Savunma susmadı, susturulamaz' diyen çok sayıda avukat bir araya geldi.
"Çoklu baro" sistemi yasasının Meclis'e sunulmasının ardından adliye ablukaya alındı. Adliyeden çıkan avukatların ‘Barikatı kaldır’ sloganlarının ardından polis barikatı kaldırmak zorunda kaldı. Çağlayan Adliyesi Meydanı'nda avukatlar "Savunma Mitingi" yaptı. 
Ülkenin avukatlara ihtiyacı olduğunu söyleyen İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir" dedi.
Avukatlar adliye içinde bir araya gelerek, AKP'nin 'çoklu baro sistemi'ne eylem yapıyor: "Savunma susmadı susmayacak", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları atıldı.
Avukatların Çağlayan Adliyesi'nde buluşacaklarını duyurmasının ardından bariyerlerle kapatıldı.AKP tarafından 28 maddeden oluşan Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığı'na bugün sunulmuştu.
Adliyeden çıkan avukatların ‘Barikatı kaldır’ sloganlarının ardından polis barikatı kaldırmak zorunda kaldı. Avukatlar basın açıklaması yapılacak alana yürüyor. "Savunma susmadı susmayacak" sloganları atıldı.
Avukatlar 'Savunma susmadı, susturulamaz' sloganlarıyla eylem alanına girmeye devam ediyor. Kalabalık sürekli arttı.
İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir" dedi.
Durakoğlu şunları söyledi:
"Kimisi ölüm orucunda avukatların. Yaşamlarını değil avukatlıklarını kaybedecekleri için direniyor avukatlar. Adil yargılanmak istiyorlar. Yaşamlarını değil avukatlıklarını kaybedekleri için direniyorlar. Siz siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Siyaset yapmanın suç olduğu bir ülke söyler misiniz bana? Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar, ölene kadar konuşacağız.Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz. Burdan Ankara'ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz. 2010 Referandumu'nda yapmayın dedik, yargıyı FETÖ'ye teslim ediyorsunuz dedik.  'FETÖ diyemezsiniz, hocaefendi' dediler. Bu da bir FETÖ projesidir!Yazın bunu bir kenara. Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir. Bu ülkenin dirence ihtiyacı var. Avukatlara ihtiyacı var. Şiddet kullanmadan, provokasyonlara pabuç bırakmadan en iyi sergileyen avukatlara ihtiyacı var.TBMM'nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini anlatacağız. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu bizim demokratik hakkımız. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu teklifin evrensel hukuk formlarına, anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacağız, çünkü bir avukatız."

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ