YAZARLAR

 • BIST 100

  1.191%-0,64
 • DOLAR

  7,9696% 0,40
 • EURO

  9,4568% 0,70
 • GRAM ALTIN

  487,41% 0,29
 • Ç. ALTIN

  804,2265% 0,29
 • Pazar 34 ° / 19 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 33 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 35 ° / 17 ° Parçalı bulutlu

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

VP,“Vatan savunmasındaki Azerbaycan’ın yanındayız”

Vatan Partisi'nden yapılan açıklamada, "Türkiye bütün gücüyle Azerbaycan’ın Vatan Savaşını desteklemektedir. Ermenistan’ın bu saldırısı bölge barışına yönelik büyük bir kışkırtıcılık ve tehdittir"

Vatan Partisi, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yönelik son saldırısına karşı şu ifadeleri kullandı: “Türk Milleti her zaman olduğu gibi kardeş ülke Azerbaycan’ın yanındadır. Türkiye bütün gücüyle Azerbaycan’ın Vatan Savaşını desteklemektedir. Ermenistan’ın bu saldırısı bölge barışına yönelik büyük bir kışkırtıcılık ve tehdittir. Erivan’ın bu siyaseti, Karadeniz- Hazar- Umman- Doğu Akdeniz hattında istikrarsızlık isteyen ABD’nin politikalarından, tertiplerinden bağımsız değildir. Bölge ülkelerinin bu tehditleri engellemesi ortak bir stratejiyle mümkündür. Vatan Partisi’nin Karadeniz - Akdeniz Dostluk ve Barış Planı, bu stratejiye uygun çözümü ortaya koymuştur. Sorunlara bütüncül yaklaşan barış ve dostluk planı Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün de garantisidir”

Ermenistan ordusunun dün Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı saldırısına karşı Vatan Partisi bir açıklama yaptı. Vatan Partisi Merkez Basın Bürosu’nun açıklamasında Ermenistan’a tepki gösterildi ve Azerbaycan’la dayanışma mesajları verildi: “Bir süredir sınır hattında provokasyonlarını sürdüren Ermenistan, kardeş ülke Azerbaycan’ın topraklarına yönelik geniş kapsamlı saldırılar düzenlemiştir. Saldırıda Azerbaycan mevzileriyle birlikte sivil yerleşimler de vurulmuştur. Erivan’a gerekli askeri yanıtın verildiği bu saldırıda, Azerbaycan halkı vatandaşlarını kaybetmiştir, yaralılar vardır. Ermenistan’ın saldırısını şiddetle kınıyor, Azerbaycan halkına başsağlığı diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye, kardeş olarak gördüğü Azerbaycan’ın her zaman olduğu gibi bugün de yanındadır. Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü hedef alan bütün girişimlerinin ve kışkırtıcılıklarının karşısındayız. Bütün gücümüzle Azerbaycan’ın Vatan Savaşını destekliyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın ki bu süreç, Karabağ’daki işgalin de sona ermesiyle Azerbaycan’ın kesin zaferiyle sonuçlanacaktır.”

ERMENİSTAN’IN SALDIRGANLIĞININ AMACI

Vatan Partisi, Erivan’ın provokasyonlarının, ABD’nin bölgeyi kargaşaya sürükleme tertipleriyle ilişkili olduğunu kaydetti: “Ermenistan’ın bu saldırısı yalnızca Azerbaycan’a karşı değil, bölge ülkelerinin barış ve dostluk içinde yaşamasına karşı büyük bir kışkırtıcılık ve tehdittir. Erivan’ın bu siyaseti, Karadeniz- Hazar Denizi- Umman Denizi– Doğu Akdeniz hattında istikrarsızlık isteyen ABD’nin, politikalarından, tertiplerinden bağımsız değildir. Ermenistan’ın saldırılarındaki cesaretin kaynağını da burada aramak gerekir. Ermenistan’daki Paşinyan hükümetinin göreve gelir gelmez Rusya’ya mesafeli, Amerikancı ve AB yanlısı siyasetler izlemesi de bu noktada anlam kazanmaktadır. Ermenistan yönetiminin Atlantik’e yakınlaşırken saldırganlığını artırması bölge için ciddi bir mesajdır.

Bölge ülkelerinin barış içinde yaşamasına karşı Amerikan merkezli ortak tehdidin engellenmesi de ortak bir stratejiyle mümkündür. Bölgemizdeki Batı Asya ülkelerinin, özellikle Türkiye, Rusya, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye ve KKTC’nin aralarındaki stratejik işbirliği çok önemlidir.”

AZERBAYCAN’I VE BÜTÜN BÖLGEYİ KURTARACAK PLAN: KARADENİZ - AKDENİZ DOSTLUK VE BARIŞ PLANI

Vatan Partisi’nin açıklamasının devamında sorunun bölgesel düzeyde nasıl çözüme kavuşturulacağı da anlatıldı: “Partimizin geçen Haziran ayında oluşturduğu Karadeniz - Akdeniz Dostluk ve Barış Planı, bu stratejiye uygun çözümü ortaya koymuştur. Sorunlara bütüncül yaklaşan barış ve dostluk planı, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün de garantisidir. Planın en önemli maddelerinden biri, Karabağ’daki Ermenistan işgalinin sona erdirilmesi için bölge ülkelerinin inisiyatif almasıdır. Planın altıncı maddesi şöyledir: “Ermenistan’ın Azerbaycan toprağı olan Karabağ’daki işgaline son verilmesi için bölge devletleri ağırlıklarını koymalı ve Azerbaycan’ın vatan bütünlüğü sağlanmalıdır.” Rusya’nın Karabağ işgaline karşı Azerbaycan’dan yana tavır koyması sorunun çözümünde belirleyicidir. Planın diğer önemli maddesi, Türkiye’nin de Kırım’ın Rusya toprağı olduğunu kabul etmesidir. Bu adım hem Türkiye – Rusya arasındaki stratejik ilişkileri ilerletmek hem de Karadeniz’de barışı garantilemek için çok önemlidir. Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Abhazya Cumhuriyeti’nin bölge ve dünya devletleri tarafından tanınması da planda yer alan diğer kritik çözümdür. Bu karşılıklı tanınma, başta Türkiye ve Rusya olmak üzere, bölge ülkelerine ABD’ye karşı stratejik üstünlükler sağlayacaktır.

PLAN BÖLGE ÜLKELERİNİN GÜNDEMİNDE

“Karadeniz - Akdeniz Dostluk ve Barış Planı, Rusya ve İran’ndan başlayarak bölge ülkelerinin değerlendirmesine sunulmuş ve bu ülkelerden destek görmeye başlamıştır.

“Vatan Partisi, Azerbaycan’ı işgalden ve sınır tehditlerinden kurtaracak, bölgemize kalıcı barış ve huzur getirecek çözümler için çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir.”

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ