YAZARLAR

 • BIST 100

  105.520%0,15
 • DOLAR

  6,8138% 0,03
 • EURO

  7,5785% 0,41
 • GRAM ALTIN

  379,64% 0,85
 • ÇEYREK ALTIN

  626,406% 0,85

Adana

30.05.2020

 • İMSAK 03:33
 • GÜNEŞ 05:14
 • ÖĞLE 12:41
 • İKİNDİ 16:32
 • AKŞAM 19:58
 • YATSI 21:33
 • Cumartesi 27 ° / 15 ° Fırtına
 • Pazar 28 ° / 15 ° Güneşli
 • Pazartesi 28 ° / 15 ° Parçalı bulutlu

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

"ÜRETİCİMİZİN EKMEĞİ İLE OYNAMAYIN"

İyi parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu Ak Parti tarafından TMO’ya verilen sınırsız tarım ürünü ithal etme yetkisi üreticimizi bitirmek üzere getirilmiş bir teklif olup; Adana çiftçisi kesinlikle buna karşıdır dedi.

                          İyi parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu  yaptığı açıklamada;

 

"Ak Parti iktidarı tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen vergi paketine bir madde eklenerek, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne her türlü tarımsal ürünü İhale Kanunu’na tabi olmaksızın sınırsız ithal etme yetkisi verildi.Maddi zorluklar ile boğuşan geçim sıkıntısı çeken, ,işsizlikten ne yapacağını bilemeyen, çocukları için gelecek kaygısı olan, zamlar cezalar ve vergiler ile canından bezmiş olan halkımıza birde, konut alım satımından konaklamaya kadar birçok alanda ciddi vergi yükleri getiren bu yasa teklifi kesinlikle geri çekilmeli ve gündemden düşürülmelidir.

TMO’ya verilecek bu kanun maddesine ADANALI BÜTÜN ÜRETİCİLER karşı çıkmaktadır. Bu teklif ile bir kez daha tarıma büyük bir darbe vurulacağı bilinmelidir.Ak Partili Milletvekilleri Bu kanun teklifini komisyona getirirken hangi çiftçi odası veya üretici birliğine sorarak bu teklifi getirdiklerini biran önce vatandaşlarımıza açıklamalıdırlar. 24 adet kanun çıkararak işlerine gelecek şekilde İhale Kanunu'nda 193 tane değişiklik yaptılar. Yine de beceremediler.

Türkiye’de yaklaşık 38 milyon hektar tarım arazinin sadece 15.5 milyon hektarının tarım arazi olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, tarım arazilerimizin atıl durumda olduğunu görebiliriz. Bu alanları tarıma kazandırmak yerine ithalata yönelmeleri gerçekten ranta dönük çalışmalardır. Hiç merak etmesinler vatandaşlarımız bunun farkındadır.

Bu getirilen Kanun Maddesi ile ne amaçlanmış olabilir diye düşünmek bile abesle iştigaldir. Biliyorlar ki; Önümüzdeki kış aylarında üretimin az olması sonucu tarım ürünlerinin fiyatlarında çok önemli yükselmeler meydana gelecek ve bunu önlemek için tedbir amaçlı alınan bir karardır. Yani başarısız tarım politikalarının sonuçlarını yine milletimize ödeteceklerdir. Özellikle Ak Parti iktidarı dönemlerinde, tarımsal üretim içerisinde kullanılan girdi maliyetleri örneğin elektrik, mazot, tohum, ilaç ve gübre fiyatları çok yüksek düzeyde artmıştır. Yüksek maliyetle tarımsal üretim yapan işletmeler, bunu mecburen fiyatlarına yansıtmıştır. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için çözüm; Çiftçinin maliyetini düşürecek ve daha fazla tarımsal üretim gerçekleştirecek politikalar olmalıdır. Biz İyi Parti olarak Çiftçimizin mazot üzerindeki ÖTV vergisinden yüksek oranlarda muafiyet sağlanmasını, Çiftçinin kullandığı elektrik fiyatında indirimler yapılmasını, Devlet olarak gübre ve yerli tohum üretmemizibunu uygun fiyata çiftçinin kullanımını sağlanmasını,tarımsal üretimin arttırılabilmesi için bir düzenlemenin çıkarılmasını, böylelikle Türk tarım sektörünün önündeki bütün engelleri ortadan kaldırılmasını istediğimizi her platformda söylüyoruz.Bunlar da bunun tam tersini yapıyor tarımı bitiriyorlar.

Burada en büyük tehlike, böyle bir durumda zarara uğramış olan çiftçilerin, maliyetler uygun hale gelinceye kadar bir daha üretim yapmaması veya tarımsal üretimden tamamen çekilmesi gibi bir reaksiyon göstermesi ihtimali var.Tabii unutulmamalıdır ki; bu TMO’yu sürekli tarım ürünü ithal eden bir kuruma dönüştürebilir, çiftçiyi toprağına küstürebilir ve Türkiye’yi tarım ülkesi olmaktan çıkarıp, tarımsal ürünlerini tamamen ithal eden bir ekonomik yapıya dönüştürebilir. Bunu göremeyen Ak Partili yöneticilere tavsiyem, üretime dönün ve biran önce bu yanlıştan dönün. Üreticimizin haliyle halkımızın ekmeği ile oynamayın.Bilinmelidir ki; Ak Parti iktidarının 17 yıl boyunca ülkenin idari yapısında yaptıkları tahribatı ancak üretime ve istihdama dayalı politikaları olan, yetişmiş kadroları bulunan bizler düzeltebiliriz." dedi.(CO)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ