YAZARLAR

 • BIST 100

  1.112%-1,30
 • DOLAR

  8,3407% 0,63
 • EURO

  9,6699% -0,11
 • GRAM ALTIN

  504,95% 1,52
 • Ç. ALTIN

  833,1675% 1,52
 • Pazar 32 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 29 ° / 16 ° Fırtına
 • Salı 24 ° / 15 ° Sağanak

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Üç kişiden ikisi evden çalışıyor

Çalışanların yüzde 57’si ofisini evine taşıdı.

Beş çalışandan biri artan iş yükünden şikayetçi

Great Placeto Enstitüsü korona virüsün iş dünyasına etkilerini araştırdı. “CareIn Action COVID-19” anket sorularını 24 şirketten 8 bin 609 çalışan yanıtladı. Araştırma sonuçları, çalışanların yüzde 57’sinin evden çalıştığını, yüzde 19’unun ise iş yükünün aşırı arttığını söylüyor.

Great PlacetoWorktarafından düzenlenen“CareIn Action COVID-19” araştırması, pandemi sürecinde edinilen farklı çalışma deneyimlerini anlamak ve içinde bulunulan belirsizlik döneminde şirketlere yeni bakış açıları kazandırmak üzeregerçekleştirildi. Farklı sektör ve büyüklükteki 24 şirketten 8 bin 609 çalışanın dahil olduğu ankettekatılımcılarınyüzde 57’sini 34 yaş ve altı çalışanlar oluşturuyor.Araştırmada,55 yaş veüstü çalışanların alınan önlemler, aksiyonlar, iletişim ve yönetime güvenile ilgili algılarının 25 yaş ve altı yaş grubuna göre daha pozitif olduğu görülüyor.CareIn Action COVID-19 araştırmasında,pandemi döneminde uzaktan çalışmaya geçiş, çalışma yeri değişikliğine göre algı farkları ve iş yükünün değişimi gibi pek çok konuda ölçümlemeler yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre, çalışanların yüzde 57’si pandemi döneminde evden çalıştığını belirtiyor.Daha önce bu şekilde çalışanlarla birlikte, her üççalışandan ikisinin bu süreçte evden çalıştığı belirlendi. Katılımcıların yüzde 87’si işini yaparken ihtiyaç duyduğu insanlara ulaşmanın kolay olduğunu ifade ederken, yüzde 84’ü uzaktan çalıştığında da normal çalışma düzeninde olduğu kadar etkin olduğunu belirtiyor.

Çalışanların yüzde 19’u iş yükünün aşırı arttığını söylüyor

CareIn Action COVID-19araştırması, pandemi döneminde uzaktan çalışma modeline geçen pek çok kişinin ortak düşüncesi olan “artan iş yükü” konusunda da veriler barındırıyor. Ankete katılanların yüzde 19’upandemi sürecinde iş yükünün arttığını belirtiyor. Çalışanların yüzde 35’i iş yükünün normalden biraz daha yüksekolduğunu söylerken, sadece %9'u azaldığı görüşünde. İş yüklerinin normalden daha yüksekolduğunubelirten çalışanlar, iletişim ve destek alma ile ilgili konularda diğer çalışanlara oranla daha çok zorlandıklarını ifade ediyor.

Çalışanlar empati ve anlayış beklentisinde

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Great PlacetoWorkTürkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “CareIn Action araştırmasını gerçekleştirerek Covid-19 sürecini anlamlandırmayı,farklı yaklaşımları ve deneyimleri bir araya getirerek sonuçları paylaşmayı amaçladık.Araştırma sonuçlarına göre,düşünce ve endişelerin şirket tarafındanönemsendiğini hissetme oranıüst yönetimde yüzde 88 iken, yönetim görevi olmayançalışanlarda yüzde 61 seviyesinde. Sonuçlar, bu dönemde çalışanların yöneticilerinden daha çok empati ve anlayışbeklentisi içinde olduğunu gösteriyor. Pandemi dönemini, tüm zorluklarına rağmen yeni çalışma modelleri üretme, belirsizlikleri yönetme, değişime uyum sağlama, dijitalleşme ve çeviklik gibi yetkinlikleri geliştirme fırsatlarını iyi değerlendirebileceğimiz bir süreç olarak görmeliyiz. Teknolojinin tek başına ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalması, insan faktörünün önemini daha iyi anlamakve kurum kültürüne yatırım yapmak için dikkate alınması gereken bir işaret olarak nitelendirilmeli.” dedi.

(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ