YAZARLAR

 • BIST 100

  1.153%0,71
 • DOLAR

  8,1710% 1,08
 • EURO

  9,6739% 1,27
 • GRAM ALTIN

  501,03% 1,33
 • Ç. ALTIN

  826,6995% 1,33
 • Salı 35 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 34 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 32 ° / 17 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Türkiye'nin Klasik Müzik Dergisi Andante 18. Yaşında

2002 yılının Ekim'inde yayın hayatına başlayan Türkiye'nin Klasik Müzik Dergisi Andante, Ekim 2020 tarihli 168. sayısıyla 18. yaşına girdi.

Andante Dergisi Ekim sayısının kapağına, doğumunun 250. yılı kutlanan Alman besteci Ludwig van Beethoven'ı taşıyor. Aydın Büke, bestecinin Bonn'da geçen çocukluk dönemi ve Viyana'daki ilk 10 yılından satır başlarını paylaşıyor. Serhan Bali, bugüne kadar ortaya konulmuş kapsamlı araştırmalar ışığında, bestecinin Haydn ve Mozart'la kurduğu ve kuramadığı ilişkileri yazıyor. Can Çakmur "Beethoven'ın müziği yaşadığı çağda nasıl bu kadar büyük bir kabul gördü?" sorusuna yanıt arıyor.

Andante'nin Ekim sayısında Şefik Kahramankaptan, Beethoven'ın yakın Türkiye tarihindeki ve Türk dinleyicisi nezdindeki özel yerine dair anekdotlar paylaşıyor. Orçun Orçunsel, bestecinin müzik sanatındaki devrimci rolünü anlatıyor. Emre Aracı, Beethoven'ın doğumunun 250. yılında eline geçen ve besteciyle âdeta arasında bir çeşit bağ kuran bir kitabın ışığında besteciden günümüze kalan anıları yazıyor.

Andante'nin Ekim sayısında Ani Arsu, kültürün metalaşması ve Türkiye'de özel okullarda uygulanan müzik eğitimi üzerine düşüncelerini paylaşıyor. Şefik Kahramankaptan, genç müzisyenlerimizin ulusal ve uluslararası arenadaki eğitim, yarışma ve konser başarılarını "Gençlerden Haberiniz Var Mı?" köşesine taşımaya devam ediyor. Birbirinden leziz yemek tariflerinin yer aldığı Al dente köşesinin bu ayki konuğu ise höşmerim tatlısı tarifiyle piyanist Emre Şen.

Güncel klasik müzik haberlerini takip etmek, dergiye abone olmak ve satış noktalarını öğrenmek için www.andante.com.tr adresi ziyaret edilebilir.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ