YAZARLAR

 • BIST 100

  115.748%-0,99
 • DOLAR

  6,8672% 0,21
 • EURO

  7,7212% 0,23
 • GRAM ALTIN

  392,38% 0,27
 • ÇEYREK ALTIN

  647,427% 0,27

Adana

04.07.2020

 • İMSAK 03:33
 • GÜNEŞ 05:17
 • ÖĞLE 12:48
 • İKİNDİ 16:39
 • AKŞAM 20:09
 • YATSI 21:46
 • Cumartesi 38 ° / 22 ° Güneşli
 • Pazar 36 ° / 23 ° Güneşli
 • Pazartesi 34 ° / 23 ° Fırtına

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Trump zor durumda

Protestolar son saatlerde ABD Başkanı Donald Trump'ın Gül Bahçesi'nde açıklama yaptığı Beyaz Saray'ın önünde de devam etti. Trump, Olayları 'iç terör' olarak yorumladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde, ülkede siyah George Floyd'un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine karşı başlayan protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Trump, açıklamasında ülkedeki protestolara müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini bildirdi.

Trump, "Burada konuşurken, yağmaları, yakıp yıkmaları durdurmaları için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendiriyoruz" dedi.

3 kişi polis kurşunuyla yaşamını yitirdi

Iowa eyaletinin Davenport kentinde 2 kişi, Kentucky'in Louisville kentinde de 1 kişi, polisin ateş açması sonucu yaşamını yitirdi. 

Ulusal Muhafızlar görevlendirilmeye devam ediyor

Ülkede Ulusal Muhafızların görevlendirildiği eyalet sayısı dün 15'e çıktı. Akşam saatlerinde protestoların büyümesiyle Tennessee, Washington ve Massachusetts'in de dahil olduğu birçok eyalette de Ulusal Muhafızlar görevlendirildi.

Şu ana kadar Ulusal Muhafızların görevlendirildiği eyaletler şöyle oldu:

Arizona 

Arkansas 

California 

Florida 

Illinois 

Michigan

Nebraska

Nevada

Oklahoma

Oregon

Virginia

Colorado

Georgia

Indiana

Kentucky 

Minnesota 

Kuzey Carolina

Ohio 

Pennsylvania 

Güney Carolina 

Güney Dakota 

Tennessee 

Teksas

Utah 

Washington 

Wisconsin 

DC

Eylemler sokağa çıkma yasaklarına rağmen devam etti

Ülke genelindeki 40 kentte, protestolar nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu kentlerin birçoğunda gece saatlerinde sokağa çıkma yasağının delindiği kaydedildi.

Minneapolis kentinde bir tanker sürücüsü aracını binlerce göstericinin üzerine sürdü. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Göstericilerin tepki gösterdiği sürücünün hafif yaralandığı ve polis tarafından olay yerinden götürüldüğü görüldü. Bogdan Vechirko adlı tanker sürücüsü hastaneye götürüldükten sonra gözaltına alındı.

Olayları 'iç terör' olarak niteledi
Trump, "Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd'un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım. Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi" dedi. 

Trump, "Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz." dedi.

Trump, "Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur. Amerika'nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete ihtiyacı var." dedi. 

Olaylara karşı başarı kazanacağını ve bu konuda yeni adımlar attıklarını söyleyen Trump, "Mevcut tüm federal, sivil ve askeri kaynakları, yağmaları, yakıp yıkmaları bitirmek ve kanunlara uyan Amerikan halkının haklarını korumak için seferber ediyorum" ifadesini kullandı. 

Trump, "Her valiye yeterli sayıda Ulusal Muhafız görevlendirmesi yönünde güçlü tavsiyede bulunuyorum. Valiler ve belediye başkanları, şiddet olayları bitene kadar çok sayıda güvenlik gücü varlığı göstermelidir. Bir şehir ya da eyalet, sakinlerinin hayatlarını ve mallarını korumak için gerekli önlemleri almayı reddederse ABD askerini görevlendireceğim ve sorunu hızlıca çözeceğim." dedi. 

Trump, Beyaz Saray'daki konuşmasının ardından yerleşkeden çıkarak Beyaz Saray'ın yakınındaki St. Johns Kilisesi'ne elinde tuttuğu İncil ile yürüdü.

Konuşma sırasında protestocular polisle çatıştı
ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde George Floyd isimli bir siyah yurttaşın öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor.

Protestolar son saatlerde ABD Başkanı Donald Trump'ın Gül Bahçesi'nde açıklama yaptığı Beyaz Saray'ın önünde de devam etti.

Sosyal medya paylaşımlarına göre açıklama öncesinde onlarca protestocu Beyaz Saray önünde toplandı.

CNN'in aktardığına göre ise, Beyaz Saray konutu önü, şiddetli çatışmalara sahne oldu.

​CNN'in Beyaz Saray muhabiri Allie Malloy, çatışmaların Trump'ın açıklamasından 5 dakika önce şiddetlendiğini bildirdi.

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ