YAZARLAR

 • BIST 100

  109.111%0,94
 • DOLAR

  6,7426% 0,56
 • EURO

  7,5808% 1,06
 • GRAM ALTIN

  367,20% -1,32
 • ÇEYREK ALTIN

  605,88% -1,32

Adana

03.06.2020

 • İMSAK 03:30
 • GÜNEŞ 05:13
 • ÖĞLE 12:42
 • İKİNDİ 16:33
 • AKŞAM 20:01
 • YATSI 21:36
 • Çarşamba 28 ° / 16 ° Fırtına
 • Perşembe 29 ° / 16 ° Güneşli
 • Cuma 32 ° / 15 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

TBB'den Avukatlık Kanunu Taslağı açıklaması

Feyzioğlu bir ilde birden çok baro kurulmasına ve barolara kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına bunun “terör örgütlerine ve onları kullanan emperyal güçlere fayda sağlayacağını” savunarak karşı çıktığını açıkladı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, ‘Barolarımızın her biriyle yaptığımız görüşmelerden çıkan açık sonuç; istisnasız her baromuzun çoklu baro sistemine ve baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına karşı olduğu yönündedir’ dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Avukatlık Kanunu Taslağı hazırlandığına ilişkin haberler üzerine yaptığı açıklamada "Barolarımızın her biriyle yaptığımız görüşmelerden çıkan açık sonuç; istisnasız her baromuzun çoklu baro sistemine ve baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına karşı olduğu yönündedir" dedi.

TBB Başkanlığı imzasıyla bugün avukatlara ve kamuoyuna yapılan duyuruda Feyzioğlu'nun 8 Mayıs'ta yaptığı açıklamalara yer verildi. Buna göre Feyzioğlu bir ilde birden çok baro kurulmasına ve barolara kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına bunun “terör örgütlerine ve onları kullanan emperyal güçlere fayda sağlayacağını” savunarak karşı çıktığını açıkladı.

TBB Başkanlığı imzasıyla yapılan duyuruda şöyle denildi:

"1) 08 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu tarafından Avukatlık Kanunu'nda değişiklik yapılacağına dair basın ve yayın organlarında yayınlanan haberler üzerine bir basın açıklaması yapılmıştır.

2) Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Feyzioğlu bu açıklamasında; bir ilde birden çok baro kurulmasının terör örgütlerine ve onları kullanan emperyal güçlere fayda sağlayacağını, bu örgütlerin sempatizanı olan marjinal yapıların büyük maddi fonlarla kendi barolarını kurabileceklerini, yabancı baro birlikleri ile uluslararası meslek örgütlerinin Türkiye'de yalnızca bu yapıları muhatap alarak, iç ve dış kamuoylarını istedikleri gibi manipüle edebileceklerini ifade etmiştir. Aynı gerekçeyle baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılmasının da doğru olmayacağını açıklamıştır.

3) Türkiye Barolar Birliği Başkanı tarafından bu basın açıklamasının yapılmasından sonra Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu olarak oybirliğiyle Avukatlık Kanunu'nun 110. maddesi çerçevesinde aldığımız kararla, barolarımızdan kamuoyunda Avukatlık Kanunu değişikliğine ilişkin tartışılan konularda yetkili makamlarla yapacağımız temaslara ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarımıza esas olmak üzere görüşlerini bildirmeleri istenmiştir.

4) 11 Mayıs 2020 tarihinde 51 baromuz ortak bir açıklama yaparak, Türkiye Barolar Birliği gibi, "çoklu baro sistemine ve baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına karşı olduklarını" açıklamışlardır. Ayrıca Kanun değişikliği sürecinde görüşlerinin alınması taleplerini de dile getirmişlerdir. Diğer barolarımızdan da gelecek olan yazılı görüşler, bu görüşlerle birlikte değerlendirilecektir. Ancak bu barolarımızın her biriyle yaptığımız görüşmelerden çıkan açık sonuç; istisnasız her baromuzun çoklu baro sistemine ve baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına karşı olduğu yönündedir.

5) Böyle bir Kanun değişikliği teklifi somutlaştığı takdirde, yasama organında çalışmalara iştirak edilirken, tüm bu görüşlerden Türkiye Barolar Birliği olarak azami oranda yararlanacağımız ve ortak akılla hareket edeceğimiz kuşkusuzdur.

Meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI"

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ