TAŞ KÖMÜRÜ İŞLETMESİNE 1000 İŞÇİ ALINACAK, 5000 KİŞİ BAŞVURDU
Zonguldak´ta Türkiye Taş Kömürü Kurumuna alınacak bin işçi için müracaat etmek isteyen vatandaşlar geceden kurum önüne gelerek metrelerce kuyruk oluşturdu. Zonguldak, Bartın ve Karabük´te ilk günde başvurular yaklaşık 5 bini aştı.
Tarih: 12.2.2019 15:41:02/ 544okunma / 0yorum

Zonguldak, Bartın ve Karabük´te 30 ila 40 bin arasında müracaat olması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Zonguldak mitinginde Türkiye Taşkömürü Kurumu´na ait maden ocaklarına bin 500 işçi alınması sözünün ardından müracaat süreci başladı. İlk etapta bin yer altı pano ayak üretim işçisi alımı için İŞKUR Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden başvurular başladı. Zonguldak´ta 700, Bartın´da 200, Karabük´te 100 işçi alımı için vatandaşlar başvuruların alındığı kurum binalarına adeta akın etti.
Zonguldak Türkiye Taş Kömürü Kurumu´na alınacak bin işçi için müracaatlar sabah mesai saati ile başladı. Gençler, İŞKUR Zonguldak İl Müdürlüğü önünde geceden bu yana bekleyişlerini sürdürdü. 00.00 itibariyle sistemin açılması üzerine bazı vatandaşlar başvurularını internet, ALO 170 üzerinden yaparken bazıları ise bina önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Müracaat için saatler önce İŞKUR binası önüne gelen gençler ise işçi alımından umutlu olduğunu ifade ederek. Sabaha kadar İŞKUR İl Müdürlüğü binası önünde bekleyenlerin kurum binasında mesainin başlaması üzerine başvuruları alınmaya başlandı.

Vali Bektaş, “Son müracaat alınıncaya kadar süreç bitmeyecek”

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, beraberinde İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı ve İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu ile birlikte başvuruların yapıldığı binada incelemelerde bulundu. İş başvurusu için sırada bekleyen gençlerle bir süre sohbet eden Vali Bektaş, “Müracaat süreci başladı. Bu yoğunluğun olacağını bekliyorduk. Olabildiği kadar müracaat şeklini rahatlatmaya genişletmeye çalıştık. Şu anda aslında bütün belediyelerde, ticaret sanayi odalarının tamamında başvuru mümkün.

Kdz. Ereğli´de burada İŞKUR ofislerinden müracaat mümkün. Ayrıca ALO 170 ve internetten de müracaat mümkün. Müracaat çeşitlerinin hiçbirinin bir diğerinden farkı yok. 15 Şubat ile 18 Şubat günü başvuranların arasında hiçbir fark yok. Her bir müracaat bir numara alacak. O numaralar noter kurasına girecek. Numaraların birbiri arasında hiçbir öncelik, sonralık bir farklılık yok. Biz bunu başından sonuna kadar olabildiği kadar objektif, herkesi tatmin edecek nesnellikte yürüteceğiz. Gözleyeceğiz ve sonuçlandıracağız. Herkes rahat olsun” diye konuştu.

“Hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın”

Vali Erdoğan Bektaş, İŞKUR İl Müdürlüğü´nün tüm personeli ile hafta sonu da görev yapacağını belirterek “Akşamdan gelen arkadaşlarımız oldu, gece soğukta bekleyen arkadaşlarımız oldu. Doğrusu üzüldük. Buna hiç lüzum yoktu. Burası kalabalık görüldüğünde gidilip ertesi gün gelinebilir, sakin olduğunda gelinebilir. Bizim bir sıkıntımız yok. Halkımızın hizmetindeyiz. Memurlarımız bekliyor. Vatandaşlarımız da müracaatçılarımız da beklerse biz onların müracaatlarını alırız. Biz diyoruz ki zahmet çekmesinler. Son müracaat alınıncaya kadar bu süreç bekleyecek. Müracaat konusunda kimsenin en ufak bir sıkıntısı olmasın. Hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın. Bizim gözetimimizde bu süreç başlatılıp bitirilmesi lazım. Gece 02.00´ye kadar süreci takip ettim. Buna lüzum yok ancak bekliyorlar, müracaat çeşitlerini genişlettik. Hafta sonu Cumartesi Pazar tüm personel burada görev yapacak” diye ifade etti.

Bartın ve Karabük´te vatandaşlar müracaat için akın etti

Bin kişilik başvuru için günün ilk saatlerinden itibaren yapılan başvurularda üç ilde müracaat sayısı 5 bini aştı. Zonguldak, Bartın ve Karabük´te 30 ila 40 bin arasında müracaat olması bekleniyor. Bartın´da da geceden buyana devam eden Karabük´ün Yenice ilçesinde de vatandaşlar da müracaatların yapıldığı Kaymakamlık binasına akın etti.

İŞKUR Karabük İl Müdürlüğü´nden Yenice ilçesine destek personeli takviye edildiği öğrenildi.  

 
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 KOBİ´LER ADANA´DA BİR ARAYA GELECEK
KOBİ´LER ADANA´DA BİR ARAYA GELECEK
TÜRKONFED, UNDP ve Visa, Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan, yerel kalkınma ve küresel rekabetçiliğin kilit aktörleri KOBİ´lerin, mevcut kapasitelerini artırmak ve yaşam döngülerini sürdürülebilir kılmak amacıyla “İşimi Yönetebiliyorum” projesini hayata geçiriyor.
Palandöken: “İş yeri kiralarında stopaj uygulaması kaldırılmalı”
Palandöken: “İş yeri kiralarında stopaj uygulaması kaldırılmalı”
Stopaj vergisinin esnafın belini büktüğünü belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Stopaj vergisi ya tamamen kaldırılmalı ya da esnafın ödeyebileceği makul bir orana çekilmeli. Kira gelirinden doğan vergiyi esnaf ödüyor.
Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi´ ile İhracat Atağına Kalkacak
Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi´ ile İhracat Atağına Kalkacak
2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. İhracatçılara Çin pazarı ve Çin´e ihracat hakkında doğru bilgileri aktarmak için gerçekleştirilen çalışmalar “Hedef Pazar: Çin” semineri ile devam etti
 Türkiye´nin yurtdışı varlıkları açıklandı
Türkiye´nin yurtdışı varlıkları açıklandı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 yılı Şubat ayı Uluslararası Yatırım Pozisyonu Gelişmeleri´ni açıkladı.
Çilek´de hasat zamanı
Çilek´de hasat zamanı
Aroması ve tadıyla dikkat çeken Hatay çileğinde ilk hasat gerçekleşti.
Çiftler artık masraflardan kısıyor
Çiftler artık masraflardan kısıyor
Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte gelinlikçiler uzun bir aradan sonra tekrar yoğunluğa kavuşmayı beklerken, müşterilerin pazara olan ilgisinin değişmesi dikkat çekiyor.
Kadınlar otomotiv sanayiinde ezberleri bozuyor
Kadınlar otomotiv sanayiinde ezberleri bozuyor
Sanayide yönetici pozisyonunda görev yapan kadın liderlerin başarı hikayeleri, kadın çalışan oranının erkek çalışan oranına göre az olduğu otomotiv dünyasında dengenin değişmeye başladığını gösteriyor.
Konut satışları Mart ayında yüzde 5,3 azaldı
Konut satışları Mart ayında yüzde 5,3 azaldı
Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında azalarak 105 bin 46 oldu.
Ahşap işleme ve mobilya yan sanayi fuarı sona erdi
Ahşap işleme ve mobilya yan sanayi fuarı sona erdi
Ahşap, orman ürünleri ve teknolojileri sektörlerinde yenilik ve trendlerin yanı sıra, ağaç işleme makineleri firmalarının en son teknolojideki ürün ve hizmetlerini sergiledikleri, yerli ve yabancı ziyaretçi açısından etkin ve verimli bir pazarlama alt yapısı oluşturarak sektörün hareketlenmesine katkı sağlayan 2. Çukurova Ahşap İşleme Makineleri ve Çukurova Mobilya Yan Sanayi Fuarları 5 gün boyunca ziyaretçilerini ağırladı.
Tüpraş, İstanbul Havalimanı´nın jet yakıtını temin edecek
Tüpraş, İstanbul Havalimanı´nın jet yakıtını temin edecek
Tüpraş, İGA İstanbul Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenen ihale sonucunda, İstanbul Havalimanı´na 5 yıl süreyle yıllık 1,8 milyon ton jet yakıtı satacak.
“Kermesler esnafa haksız rekabet ortamı oluşturmamalı”
“Kermesler esnafa haksız rekabet ortamı oluşturmamalı”
Kermeslerin açılış ve kapanışlarının mutlaka denetlenmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,"Kermesler zeytin, peynir ve tereyağı satma yeri haline gelmemeli. Kermeslerin açılış ve kapanışları mutlaka denetlenmeli ve verilen süre içerisinde kapanışı sağlanmalı” dedi.
Balık fiyatlarında av yasağından sonra artış bekleniyor
Balık fiyatlarında av yasağından sonra artış bekleniyor
İzmir´deki Kemeraltı Çarşısı´nda bereketli bir sezonu geride bırakan balıkçı esnafı, av yasağının başlamasıyla birlikte fiyatlarda artış beklediklerini dile getirdi. Esnaf, balık fiyatlarının bir hafta sonra iki katına yaklaşacağını söyledi.
Yabancıların kartlarla yaptığı ödemeler arttı
Yabancıların kartlarla yaptığı ödemeler arttı
Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre yabancı kartlarla yılın ilk çeyreğinde yurt içinde 11 milyar TL ödeme yapıldı.
Savunma ve havacılık´ta Ortadoğu´ya ihracat arttı
Savunma ve havacılık´ta Ortadoğu´ya ihracat arttı
2019´un ilk çeyreğinde Ortadoğu´ya yapılan ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,87 arttı. Ortadoğu ülkelerinin toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 15´e dayandı. Türkiye´den bölgeye ihraç edilen ürünlerde en büyük artış savunma ve havacılık sanayide gerçekleşti.
Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu azaldı
Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu azaldı
Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2018 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 763 milyon dolar azalarak 209,5 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 2,3 milyar dolar azalarak 13,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.
Palandöken: “Esnaf ve sanatkarımıza emeklilik yolu açılmalı”
Palandöken: “Esnaf ve sanatkarımıza emeklilik yolu açılmalı”
Emekliliği gelmiş ancak birikmiş prim borcundan dolayı emekli olamayan esnafa gerekli kolaylığın sağlanmasını isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ve sanatkarlarımız için SGK ve kamu bankaları arasında yeni bir işbirliği protokolü imzalanarak soruna çözüm bulunmalı” dedi.
Perakende satış hacmi açıklandı; Daha fazla harcayıp daha az aldık
Perakende satış hacmi açıklandı; Daha fazla harcayıp daha az aldık
Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azaldı.
Sanayi üretimi Şubatta yüzde 5,1 azaldı
Sanayi üretimi Şubatta yüzde 5,1 azaldı
Sanayi üretimi Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 azaldı
 DOLAR GÜNE 5,80 TL İLE BAŞLADI
DOLAR GÜNE 5,80 TL İLE BAŞLADI
Serbest piyasada dolar 5,8070 liradan, euro ise 6,57 liradan güne başladı.
İşsizlik alarm veriyor
İşsizlik alarm veriyor
Hak-İş Konfederasyonu Adana İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Adana Şube Başkanı Abdurrahman Yücel, Türkiye´de işsizliğin sosyal patlamalara neden olacak seviyelere ulaştığını belirterek, ivedilikle tedbirler alınması gerektiğini kaydetti. Özellikle gençlerin yarınlarından ümidi kestiğini ve geleceğe karamsar bakmaya başladığını ifade eden Yücel, ‘´Siyasi iktidarın ekonomiyi canlandırmak ve işsizliği minimum seviyelere çekmek amacıyla vakit kaybetmeden çalışmalara başlaması acil önem taşıyor´´ dedi.
Bütçe Mart ayında 24,5 milyar TL açık verdi
Bütçe Mart ayında 24,5 milyar TL açık verdi
Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre merkezi yönetim bütçesi Mart ayında 24 milyar 476 milyon 520 bin TL açık verdi.
Türkiye´ye 2 milli patates çeşidi daha tescillendi
Türkiye´ye 2 milli patates çeşidi daha tescillendi
Niğde´de 2005´ten beri yapılan ıslah çalışmaları neticesinde 2 yerli ve milli patates çeşidi daha tescillendi.
Balık sezonu kapandı
Balık sezonu kapandı
1 Eylül´de “Vira Bismillah” diyerek av sezonunu açan balıkçılar, 15 Nisan itibariyle sezonu kapattı. Balıkçı Kenan Balcı, "Çok şükür bu sene çok güzel bir balık mevsimi yaşandı. Halkımız bol balık yerken balıkçılar da bol bol balık tuttu" dedi.
Menevşe: "Üretim ve ihracat artmalı"
Menevşe: "Üretim ve ihracat artmalı"
Ticaret Bakanlığı bürokratlarının da katılımıyla Adana Ticaret Odası´nın (ATO) ihracatçılara sağladığı desteklerin anlatıldığı ‘İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı´ gerçekleştirildi. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, “İhracat Atağı Projesi´yle ihracat yapmak isteyen işletmelere yol gösteriyoruz. Ülke ve kent ekonomisinin yeni ihracatçı iş insanları ve yeni dış ticaret sahalarıyla güçleneceğine inanıyorum” dedi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ÜMİDİMİZİ KORUYORUZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ZEYNEP EZMEN´LE SÖYLEŞİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TERÖRİST SUÇLAMASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
ADANA-ANAMUR GEZİMİZİN ARDINDAN-12
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ON BEŞ GÜNLÜK BİR ÖYKÜ
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKULLARDA DAVRANIŞ DÜZELTME VE DEĞİŞTİRME
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Geçersiz Sayılan, Oylar mı? Yoksa Milli İrade mi?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
NEDEN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEZ İNSAN KORKAR(1)
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
LAİK DEVLET İLKESİNİN ANAYASAMIZA GİRİŞİNİN 91. YILDÖNÜMÜ
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
YENİ LİBERALİZM GELDİ, SEFA GELDİ HOŞ GELDİ!
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - AŞK
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
HALKTAN BİRİ OLMAK, HALKIN ARASINDA OLMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
KİM KAYBETTİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-“BENCİL SÖYLEŞİ”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YASİN
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TOROS KAPLANI GALİBİYET İSTİYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-4/16/1521058014549.jpg