YAZARLAR

 • BIST 100

  109.537%0,39
 • DOLAR

  6,7596% 0,42
 • EURO

  7,6586% 1,10
 • GRAM ALTIN

  372,27% 1,17
 • ÇEYREK ALTIN

  614,2455% 1,17

Adana

04.06.2020

 • İMSAK 03:30
 • GÜNEŞ 05:13
 • ÖĞLE 12:42
 • İKİNDİ 16:33
 • AKŞAM 20:01
 • YATSI 21:37
 • Perşembe 29 ° / 16 ° Güneşli
 • Cuma 32 ° / 15 ° Güneşli
 • Cumartesi 36 ° / 16 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

TARSİM’DEN AÇIKLAMA

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Anonim Şirketi, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’in ,”Ürünü zarar gören çiftçi bir darbe de Tarsim'den yiyor” başlıklı haberinin gerçekleri yansıtmadığını ileri sürdü.

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Anonim Şirketi  Hukuk ve Rücu Müdürü Melek Osma ve Genel Müdür Yardımcısı vekili Tufan Özel,  yaptıkları açıklamada, 3 Mayıs tarihinde yayınlanan “Şevkin ,”Ürünü zarar gören çiftçi bir darbe de Tarsim'den yiyor” başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı ileri sürdüler.

Osma ve Özel tarafından yapılan açıklama aynen şöyle:

“Haberde Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Sayın Dr Müzeyyen Şevkin’in, 1-2 Mayıs tarihlerinde Adana ve Mersin'de sağanak yağış ve dolunun tarım alanlarında büyük hasara yol açtığı, yaşanan felaketin ardından tarlalarda üretilen ürünlerin yanı sıra bahçe ve seralardaki sebze ve meyvelerin zarar gördüğü, çiftçinin bu zor günlerinde Tarsim’in kabul edilemez tavırları ile karşı karşıya kaldığı, ürünleri zarar gören çiftçilerin tarlalarına hasar tespitine gelen Tarsim ekiplerinin anlaşılmaz bir tutumla sıfır hasar raporları tanzim ettiği ve bu mağduriyetin televizyon haberlerinde de yansıdığını içeren açıklamalar yer almıştır. Söz konusu açıklamalar kamuoyunda yanlış anlaşılmalara yol açmakta, devlet destekli tarım sigortaları sistemi ile ilgili önyargılı bir yaklaşım oluşturmakta, bu zorlu günlerde büyük emeklerle üretimini sürdürmeye çalışan ülkemiz üreticisinin sigortadan uzaklaştırıp onlara zarar vermektedir.

Tarsim, küresel düzeyde yaşanan iklim değişiklikleri sebebiyle şiddeti ve frekansı giderek artan çeşitleri risklere, doğal afetlere karşı ülkemizde tarımsal üretimde devamlılık, üreticinin gelirinde istikrar ve tarım ekonomisinde dengenin sağlanabilmesi amacıyla 2006 yılından itibaren üreticiye hizmet etmek üzere faaliyet göstermektedir. Sistemin ilgili tarafları Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Sigorta Birliği ve Tarım Sigortaları Havuz Havuz İşletmesi’dir.Sonuç olarak Tarsim, kuruluş yapısı ve amacı itibarıyla kar amacı taşımayan, gönüllülük esasına dayanan ve tamamıyla üreticileri ile çalışan bir sistemdir.

Sistem çerçevesinde, sigorta yaptıran üretici yetiştiricilern primine % 67’ye varan devlet desteği sağlanmakta, teminat kapsamındaki bir risk nedeniyle hasar olması halinde, sigorta prensipleri ve teknikleri çerçevesinde hasar ödemesi gerçekleştirilmektedir. Kuruluşundan bugüne kadar çeşitli riskler ve doğal afetlerden ötürü ürünleri ve hayvanları zarar gören üretici ve yetiştiricilere Türkiye genelinde 6.2 milyar TL, Adana'da 204 milyon TL., Mersin'de ise 388 milyon TL. hasar ödemesi yapıldığının da altını çizmek isteriz. Bununla birlikte, Mersin ile bu süre zarfında en çok hasar ödemesi alan 3.il, Adana ise 7. il konumunda bulunmaktadır.

Sonuç itibariyle bu sene bölgede yağışların verimi olumlu yönde etkileyecek şekilde seyretmesi başakların verimliliğini de olumlu yönde etkilemiştir. Bu durum, bölgedeki üreticiler tarafından da bilinen ve kabul edilen bir durumdur. Tarsim’in anlaşılmaz bir tutum içinde 0 (sıfır) hasarlı raporları tanzim ettiği ve üreticileri mağduriyeti sürüklediği yönündeki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki, söz konusu sigortalı üretici,  önceki yıllarda meydana gelen ve teminat kapsamında yer alan çeşitli risklerden ötürü ürünlerinin hasar görmesi sonucunda Tarsim’den hasar ödemelerini de alınmıştır.”

(VŞ)

 

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ