YAZARLAR

 • BIST 100

  1.127%-2,22
 • DOLAR

  8,3232% 0,81
 • EURO

  9,7461% 0,92
 • GRAM ALTIN

  498,38% -0,03
 • Ç. ALTIN

  822,327% -0,03
 • Perşembe 32 ° / 17 ° Güneşli
 • Cuma 31 ° / 17 ° Güneşli
 • Cumartesi 33 ° / 17 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

POZANTI, ESKİKONAK MEVKİİNDEKİ ORMAN YANGININA  MÜDAHALE DEVAM EDİYOR

9 Eylül’de Adana Pozantı Eskikonak mevkiinde saat 11:25’de başlayan ve ilk müdahalenin 11:39’da yapıldığı orman yangınının  kısmen kontrol altına alındığı bildirildi

Belemedik Köyü’nün batısında Köselerik Boğazı mevkiinde kanyon içinde devam eden yangına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yangına, 1 uçak, 13 helikopter, 93 arazöz, 6 dozer, 350 işçi ve 50 teknik personel olmak üzere toplam 400 personel sevk edildiğini kaydetti. Havadan ve karadan müdahale edilerek yangının üç tarafının kontrol altına alındığını belirten Karacabey, kanyona doğru ilerleyen yangına, yolun olmadığı sarp kayalarla çevrili arazi yapısından dolayı müdahalenin güçleştiğini, ancak kontrol etme çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Yangının herhangi bir yerleşim yerine sirayet etmediğinin altını çizen Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in açıklamasında şu bilgiler yer aldı;

“09.09.2020 tarihinde saat 11:25 de Adana/ Pozantı- Eskikonak mevkiinde çıkan orman yangınına 11:39 ilk müdahale yapıldı. Yangın şu anda Belemedik Köyünün batısında Köselerik Boğazı mevkiinde kanyon içinde devam etmekte olup herhangi bir yerleşim yerine sirayet etme durumu yok. Yangına; 1 Uçak, 13 helikopter, 93 arazöz, 6 dozer, 350 işçi ve 50 teknik personel olmak üzere toplam 400 personel sevk edildi.

İlk gece yangının meydana geldiği alanın köye doğru ilerlemesi durdurulmuş, can ve mal kaybının önüne geçildi. Daha sonra yangının etrafı çevrildi, havadan ve karadan müdahale edilerek yangının üç tarafı kontrol altına alındı. Yangının bir ucu derin ve kayalık olan kanyon tarafına ilerledi. Burada da kanyonun bir tarafı tamamen kayalık diğer tarafı ise ormanlık alan. Ormanlık alana yangının sirayet etmemesi için havadan ve karadan mücadele edilerek burada cephe oluşturularak, kontrol etme çalışmaları devam ediyor.

Burada gözle görülen dumanlar, kanyon içindeki münferit bodur ağaççıklar ve kayaların arasında birikmiş olan çalı, yaprak gibi malzemenin tutuşmasıyla meydana gelmekte. Bu alana karadan ulaşım, arazi yapısının yüksek meyilli taşlık ve kayalık olması ve mevcut yol bulunmaması sebebi ile tamamen mümkün olamamak ancak buna rağmen yangına ulaşılabilen kısımlarda karadan müdahale yapılıyor.

Müdahalenin karadan mümkün olmadığı alanlara hava araçlarımız hava durumunun elverdiği müddetçe müdahale ediyor. Bu alandaki yangın can ve mal tehdidi oluşturmamakta ve orman varlığımızı tehdit etmemekte. Alanın devamında orman bulunmuyor, yalnızca kayalıklar arasında münferit bodur ağaççıklar bulunuyor.

Yangının kanyon dışında kalan alanlarında soğutma çalışmaları devam ediyor. Arazinin taşlık, kayalık, sarp olması ve yol bulunmaması nedeniyle yangının kontrol altına alınması zaman alacak. 

Yangın alanı kapalı bir havza olduğundan ekiplerimizce etrafı çevrilmiş olup yanan alanın artması, can ve mal kaybı riski ve ormanlık alanın zarar görmemesi için çalışmalarımız devam ediyor.” (OGM tarafından gönerilen basın açıklaması)

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ