YAZARLAR

 • BIST 100

  1.127%-2,22
 • DOLAR

  8,3176% 0,74
 • EURO

  9,7541% 1,00
 • GRAM ALTIN

  500,05% 0,31
 • Ç. ALTIN

  825,0825% 0,31
 • Perşembe 32 ° / 17 ° Güneşli
 • Cuma 31 ° / 17 ° Güneşli
 • Cumartesi 33 ° / 17 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

NATO'dan açıklama: 'Taraflar çatışmaları derhal durdurmalı'

NATO'dan Dağlık Karabağ'daki çatışmalara ilişkin 'Taraflar halihazırda sivil can kayıplarına yol açan çatışmaları derhal durdurmalı. NATO, AGİT Minsk Grubu'nun çabalarını destekliyor' açıklaması yapıldı.

NATO'dan Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan çatışmalara dair yapılan açıklamada "Taraflar halihazırda sivil can kayıplarına yol açan çatışmaları derhal durdurmalı. NATO AGİT Minsk Grubu'nun çabalarını destekliyor" denildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Kafkaslar ve Orta Asya Özel Temsilcisi James Appathurai tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"NATO Dağlık Karabağ'da çatışma bölgesindeki temas hattında geniş ölçekli askeri çatışma haberlerinden derin kaygı duymaktadır. Taraflar halihazırda sivil can kayıplarına yol açan çatışmaları derhal durdurmalıdır. Bu anlaşmazlığın askeri bir çözümü yoktur. Taraflar barışçıl bir çözüm için müzakerelere yeniden başlamalıdır. NATO AGİT Minsk Grubu'nun çabalarını desteklemektedir."

Azerbaycan'dan 24 saatlik 'savaş hali' kararı
Azerbaycan Meclisi, cephe hattı ve çatışmadan etkilenen bölgelerde saat 17.00 itibariyle seferberlik ve 24 saatlik 'savaş hali' kararı alındığını duyurdu.

Bazı şehirlerde sıkıyönetim ilan edildi
Azerbaycan Meclis Başkanı Sahiba Gafarova, bugün özel oturumla toplanan Meclis'te "Cumhurbaşkanı Kararı ile ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi konusunun görüşüldüğünü" söyledi. Gafarova "Görüşmelerin ardından ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde sıkıyönetim uygulanmasına karar verildi” dedi.

Ermenistan: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanıyabiliriz
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Erivan'ın Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ olarak bilinen ancak fiilen Ermenistan kontrolünde bulunan Artsakh Cumhuriyeti'ni resmi olarak tanıyabileceğini duyurdu.

Acil olarak toplanan Ermenistan parlamentosunun oturumunda konuşan Paşinyan, "[Artsakh'ın] tanınması sorunu gündemimizde. Bu adımı atıp atmadığımızı çok ciddi olarak düşünmemiz gerekiyor" dedi.

Paşinyan, Erivan'ın "olayların gelişmesi için tüm senaryoları" düşündüğünü sözlerine ekledi.

Paşinyan'ın açıklaması, Pazar sabahı Artsakh Cumhuriyeti ile Azerbaycan arasında yaşanan her iki tarafın da birbirini sorumlu tuttuğu çatışmaların ardından geldi. Çatışmaların çok sayıda sivil ve askeri can kaybına yol açtığı belirtildi.

Dağlık Karabağ bölgesi resmi olarak Azerbaycan'ın bir parçası olmaya devam ederken Ermenistan bölgenin askeri kontrolünü elinde bulunduruyor. Kendisini Artsakh Cumhuriyeti olarak adlandıran Dağlık Karabağ Birleşmiş Milletler'in hiçbir üyesi tarafından tanınmıyor, ancak Ermenistan'dan resmi olmayan destek alıyor ve Erivan'ın yanı sıra Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Avustralya, Lübnan ve Almanya'da resmi olmayan diplomatik ofisleri bulunuyor.

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ