MSF, Kongo´da ebolayla mücadele çalışmalarını devrediyor
Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kongo Demokratik Cumhuriyeti´nin Ekvator Eyaleti´nde iki ay süren acil müdahalenin ardından eboloyla mücadele faaliyetlerini sivil toplum kuruluşlarına devrediyor.
Tarih: 4.7.2018 12:11:19/ 141okunma / 0yorum

MSF, Kongo Demokratik Cumhuriyeti´nin (Kongo DC) Ekvator Eyaleti´nde iki ay süren acil müdahalenin ardından, ebolayla mücadele faaliyetlerini Kongo DC Sağlık Bakanlığı´na ve Mbandaka, Bikoro, İtipo ve İboko´daki sivil toplum kuruluşlarına devrediyor. “Ebola salgını henüz resmen sona ermedi ama sağlanan ilerlemeden çok memnunuz" diyen MSF´nin Ekvator Eyaleti´ndeki Acil Durum Koordinatörü Henry Gray, bölgedeki son durum hakkında şunları söyledi: "Mevcut vaka sayısının az olması ve Kongolu çalışanların salgınla mücadelede giderek uzmanlaşması nedeniyle, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı´nın birlikte başladığımız tıbbi müdahaleyi bizzat tamamlamasının gayet yerinde olacağını düşünüyoruz.

  Resmi olarak 8 Mayıs 2018´de ilan edilen ebola salgını sırasında Bikoro, İtipo, Mbandaka ve İboko´da Sağlık Bakanlığı´na bağlı olan ve MSF´nin destek verdiği ekipler, ebola olduğu doğrulanan 38 kişiye sağlık hizmeti verdi. Bu kişilerin 24´ü iyileşerek evlerine geri dönerken, ne yazık ki 14 hasta hayatını kaybetti. Ebolayla uyumlu belirtiler gösteren 120´den fazla hasta ise karantinaya alınarak ebola testinden geçirildi ve testten negatif sonuç çıkmasıyla birlikte evlerine döndüler.

 

  Ebolayla mücadeleyi yerel makamlar ve kuruluşlar sürdürecek

  Ebolayla mücadele çalışmalarının devredilmesi, 20 Haziran´da İtipo Hastanesi´nde MSF´nin kurduğu Ebola Geçiş Merkezi´nin kapatılmasıyla başladı. Ebola şüphesi bulunan tüm yeni hastalar artık, ALIMA adlı kuruluşun idaresinde bulunan yakındaki Ebola Tedavi Merkezi´nde bakım altına alınacak. ALIMA ebolanın etkili olduğu bölgelerde topluluk içi çalışmalar ve takip faaliyetlerini de üstleniyor. Kuruluş ayrıca ebola geçirip iyileşen kişiler için kurulan bir klinikte Sağlık Bakanlığı´na da destek olacak.

  MSF, İtipo´daki devir sürecinin ardından, Bikoro Hastanesi´ndeki Ebola Tedavi Merkezi´nin 25 Haziran´da Sağlık Bakanlığı çalışanlarına devretti. Bundan böyle ebola virüsü bulaştığından şüphe edilen kişilerin karantinaya alınmasına yönelik çalışmaları bakanlık çalışanları koordine edecek. Bikoro´da yürütülen topluluk içi sağlık bilgilendirme çalışmaları, takip, dezenfeksiyon ve cenazelerin güvenli şekilde defnine yönelik çalışmalar, Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılacak.

  Şu anda bir MSF ekibi Mbandaka Hastanesi´nde küçük bir karantina ünitesi kuruyor. Ünite tamamlandıktan sonra gelecek yeni şüpheli vakalar burada karantinaya alınıp test edilecek. MSF tarafından Mbandaka´nın dışında kurulan 40 yataklı Ebola Tedavi Merkezi de Temmuz ayı başında dezenfekte edilecek ve sökülecek.

  İboko Hastanesi´nde bulunan Ebola Tedavi Merkezi ise, 15 Temmuz itibarıyla MSF´nin desteklediği ve Sağlık Bakanlığı´na devredilecek son tesis olacak. Bu zaman zarfında MSF, ebola takibine ve topluluk içindeki çalışmalarına devam edecek. Ayrıca tesisin içinde çocuk sağlığı ve enfeksiyonu önleme alanında faaliyet göstererek hastaneye destek olacak.

 

  Ebola "aşı halkası" tamamlandı

  6 Haziran´dan bu yana yeni ebola vakası bildirilmediğinden, MSF ekipleri Dünya Sağlık Örgütü çalışanlarıyla birlikte, ebola olduğu doğrulanan hastalarla temas etmiş herkese ve bu temaslıların temas ettiği herkese yeni geliştirilen rVSVDG-ZEBOV-GP ebola aşısını uygulayarak “aşı halkasını” tamamlamış bulunuyor. Aynı zamanda Bikoro ve İboko sağlık bölgelerinde hastayla temasa en yatkın şekilde çalışan herkesin aşılanması da 23 Haziran itibarıyla tamamlanmış durumda.

  Doğrulanan yeni ebola vakaları çıkmadığı takdirde, MSF´nin aşı yaptığı en son sağlık çalışanlarının 21 günlük takip süresi ve dolayısıyla MSF´nin Ekvator Eyaleti´ndeki aşılama çalışmaları 14 Temmuz itibarıyla tamamlanmış olacak.

  Doğrulanan başka ebola vakası görülmemesi halinde 22 Temmuz´da Kongo DC Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından salgının resmen sona erdiği ilan edilecek. Bu tarih, Bikoro´daki Ebola Tedavi Merkezi´nde hayatını kaybeden, doğrulanmış en son ebola hastasının güvenli bir şekilde gömülmesinden 42 gün (ebolanın kuluçka süresinin iki katı) artı 1 gün sonrasına denk geliyor.

 

  Şiddet olayları ve diğer salgınlar büyük tehdit oluşturuyor

  MSF´den Acil Durum Koordinatörü Gray, bölgedeki mevcut tehditlere karşı şunları söyledi: “Bu ebola salgınına karşı uluslararası toplumdan kuvvetli bir cevap gelmiş olması bizim için teşvik edici oldu. Fakat Kongo Demokratik Cumhuriyeti halkı için sıtma, kızamık, kolera veya şiddet olaylarına bağlı yerinden edilme vakaları, eboladan çok daha büyük bir tehdit. MSF olarak Kongo DC Sağlık Bakanlığı´yla birlikte ülkenin çeşitli bölgelerinde sürdürdüğümüz tıbbi faaliyetlere ek olarak, şimdi Mbuji Maji´de (Doğu Kasai Eyaleti) yeni bir kolera salgınına müdahale ediyoruz ve Tshikula´da (Orta Kasai Eyaleti) kısa süre önce patlak veren şiddet olaylarının sonuçlarına karşı en iyi müdahale biçimini saptamaya çalışıyoruz”

 (SB)
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
     SURİYE ANAYASA KOMİTESİ KONUSUNDA ÜÇLÜ ÇALIŞMA
SURİYE ANAYASA KOMİTESİ KONUSUNDA ÜÇLÜ ÇALIŞMA
Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanlarının ortak açıklamasında, “ Taraflar Suriye Arap Cumhuriyeti´nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini teyit etmişler ve bu ilkelere tüm taraflarca saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamışlardır,” denildi
İNGİLTERE HÜKÜMETİ ´ANLAŞMASIZ BREXİT´İ GÖRÜŞECEK
İNGİLTERE HÜKÜMETİ ´ANLAŞMASIZ BREXİT´İ GÖRÜŞECEK
İngiltere Başbakanı Theresa May, AB ile varılan Brexit Anlaşmasını onaylamamaları halinde AB´den anlaşmasız olarak ayrılma veya ayrılmadan vazgeçileceği konusunda parlamentoyu uyardı.
 JEFFREY: “SURİYE´NİN KUZEYİNE YAPILACAK HERHANGİ BİR OPERASYON KÖTÜ FİKİR”
JEFFREY: “SURİYE´NİN KUZEYİNE YAPILACAK HERHANGİ BİR OPERASYON KÖTÜ FİKİR”
ABD´nin Suriye Özel Temsilcisi, “Ankara´dayken i, Başkan´dan başlayarak her seviyede ilettiğimiz pozisyon buydu ama Türkiye´nin kuzeydoğu Suriye´deki güvenlik vaziyeti hakkında sahip olduğu endişeleri de anlıyoruz, dedi
Libya´da kamuoyu yoklamasında Kaddafi´nin oğluna yüzde 90 destek geldi
Libya´da kamuoyu yoklamasında Kaddafi´nin oğluna yüzde 90 destek geldi
Libya´da ‘Mandela Libya´ araştırma kuruluşu tarafından yapılan 10 günlük kamuoyu yoklamasında Libya´nın öldürülen başkanı Muammer Kaddafi´nin oğlu Seyfulislam Kaddafi‘ye yüzde 90 oranında destek geldi.
BM Misyonu Şefi: "Afganistan için barış müzakereleri hiç bu kadar gerçekçi olmamıştı"
BM Misyonu Şefi: "Afganistan için barış müzakereleri hiç bu kadar gerçekçi olmamıştı"
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri´nin Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamamoto, Afganistan için yapılacak barış müzakerelerinin hiç bu kadar gerçekçi olmadığını söyledi.
Japonya´daki patlamanın nedeni belli oldu
Japonya´daki patlamanın nedeni belli oldu
Japonya´da Pazar günü meydana gelen ve 42 kişinin yaralandığı patlamaya havalandırılmamış bir odada bulunan çok sayıda basınçlı sprey kutusunun neden olduğu açıklandı.
Kıbrıs Türk Millî Mücadele fotoğraf yarışması düzenliyor
Kıbrıs Türk Millî Mücadele fotoğraf yarışması düzenliyor
Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi, Kıbrıs Türk Millî Mücadelesini konu alan fotoğraf yarışması düzenliyor.
Netanyahu:"İsrail ajanları belirli aralıklarla İran´a gidiyor"
Netanyahu:"İsrail ajanları belirli aralıklarla İran´a gidiyor"
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, nükleer programını kontrol etmek için ajanlarının ´belirli aralıklarla´ İran´a gittiğini söyledi.
Yunanistan´da TV kanalına bombalı saldırı
Yunanistan´da TV kanalına bombalı saldırı
Yunanistan´ın başkenti Atina´da özel bir TV kanalının binasının önünde bomba patladı. Patlamada ölen ve yaralanan olmadı.
Almanya´nın en çok suç işlenen 10 şehri belirlendi
Almanya´nın en çok suç işlenen 10 şehri belirlendi
Almanya´da yapılan bir araştırmada, ülkenin en çok suç işlenen 140 şehri belirlendi. İstatistiklere göre, 2018 yılının en tehlikeli şehri Frankfurt oldu.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko: “Putin müzakereden kaçınıyor”
Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko: “Putin müzakereden kaçınıyor”
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in geçen ay Rusya´nın esir aldığı denizciler konusunda müzakereden kaçtığını söyledi.
  ÇAVUŞOĞLU´NDAN SÜRPRİZ ESAD DEĞERLENDİRMESİ
ÇAVUŞOĞLU´NDAN SÜRPRİZ ESAD DEĞERLENDİRMESİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye´de Esad´in seçilmesi durumuyla ilgili soru üzerine, "Eğer demokratik ve güvenilir bir seçim olursa o zaman herkesin bunu değerlendirmesi gerekebilir" dedi.
COP24-KATOWİCE KONFERANSI´NDA PARİS İKLİM ANLAŞMASI ÜZERİNDE  UZLAŞMAYA VARILDI
COP24-KATOWİCE KONFERANSI´NDA PARİS İKLİM ANLAŞMASI ÜZERİNDE UZLAŞMAYA VARILDI
İki haftalık müzakereler ve iki yıllık çalışmanın ardından ülkeler siyasi bölünmüşlükleri aşarak Paris İklim Anlaşması´nın ayrıntıları konusunda bir çerçeve mutabakatına vardı.
Trump açıkladı, İçişleri Bakanı Ryan Zinke görevini bırakıyor
Trump açıkladı, İçişleri Bakanı Ryan Zinke görevini bırakıyor
ABD Başkan Donald Trump, İçişleri Bakanı Ryan Zinke´nin yılsonunda görevini bırakacağını duyurdu.
Çavuşoğlu: Trump Erdoğan´a ´Gülen´in iadesi konusunda çalışıyoruz´
Çavuşoğlu: Trump Erdoğan´a ´Gülen´in iadesi konusunda çalışıyoruz´
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a Fethullah Gülen ve diğer bazı kişilerin iadesi konusunda çalıştığını söyledi" dedi.
Çin´de maden kazası: 7 ölü, 3 yaralı
Çin´de maden kazası: 7 ölü, 3 yaralı
Çin´de bir kömür madeninde meydana gelen kazada 7 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi yaralandı.
Afrin´de patlama: 4 ölü
Afrin´de patlama: 4 ölü
Suriye´nin Afrin kentinde bir pazar yerinde meydana gelen patlamada 4 kişi hayatını kaybetti.
Paris´te protestolar öncesi gözaltılar var
Paris´te protestolar öncesi gözaltılar var
Fransa´nın başkenti Paris´te sarı yeleklilerin düzenleyeceği gösteri öncesinde 25 kişinin gözaltına alındığı belirtildi
      BEYAZ SARAY: “ SURİYE´DE TÜRKİYE İLE KOORDİNASYONU SÜRDÜRECEĞİZ”
BEYAZ SARAY: “ SURİYE´DE TÜRKİYE İLE KOORDİNASYONU SÜRDÜRECEĞİZ”
Beyaz Saray´dan Erdoğan-Trump arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada “İki başkan Suriye´de iki ülkenin güvenlik hedeflerine ulaşmaları için koordinasyonu sürdürme konusunda mutabık kaldı” denildi.
Macaristan´da ‘köle yasası´ gösterileri devam ediyor
Macaristan´da ‘köle yasası´ gösterileri devam ediyor
Macaristan´ın başkenti Budapeşte´de başlayan hükümet karşıtı gösteriler 3. gününde de devam etti. Fazla mesai süresinin 400 saate çıkarılmasını öngören düzenlemeye karşı çıkan protestocular başkentin sokaklarını doldurdu.
Kosova ordusu kuruldu
Kosova ordusu kuruldu
NATO ve AB´nin karşı çıktığı Kosova ordusu için devlet töreni düzenlendi
Polonya´da kirli havayı yutan kaldırım yaptılar
Polonya´da kirli havayı yutan kaldırım yaptılar
Polonya´nın başkenti Varşova´da kirli havayı emen kaldırım yapıldı. Başkentin işlek yerlerinden Daszynskiego Kavşağı´na döşenen kaldırım taşlarının kirli havanın yüzde 30´unu emdiği kaydedildi.
Avustralya Batı Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıdı
Avustralya Batı Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıdı
Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Avustralya´nın Batı Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıdığını açıkladı.
Macron´un sükunet çağrısına rağmen binlerce sarı yelekli sokaklara çıkacak
Macron´un sükunet çağrısına rağmen binlerce sarı yelekli sokaklara çıkacak
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un yetersiz ekonomi politikaları sebebi ile protesto düzenleyen Sarı Yelekliler´in bugün 5´nci kez sokağa inmesi bekleniyor. Öte yandan, benzer protestoların Hollanda ve Belçika´da da gerçekleşmesi söz konusu.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZDEN 16.HAFTADA TOPLAM 3 PUAN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANLATILMAZ YAŞANIR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Belediye Kazanmak mı? Seçim Kazanmak mı?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AÇIK MEKTUP
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİ ÜSTÜNE
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
FIRAT DOĞUSUNA HAREKÂT AÇIKLAMASI
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KEDİ KAZASI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BEKA MESELESİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
9 °C
Perşembe
6 °C
Cuma
8 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/17/1228165080794.jpg