MSF, Kongo´da ebolayla mücadele çalışmalarını devrediyor
Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kongo Demokratik Cumhuriyeti´nin Ekvator Eyaleti´nde iki ay süren acil müdahalenin ardından eboloyla mücadele faaliyetlerini sivil toplum kuruluşlarına devrediyor.
Tarih: 4.7.2018 12:11:19/ 117okunma / 0yorum

MSF, Kongo Demokratik Cumhuriyeti´nin (Kongo DC) Ekvator Eyaleti´nde iki ay süren acil müdahalenin ardından, ebolayla mücadele faaliyetlerini Kongo DC Sağlık Bakanlığı´na ve Mbandaka, Bikoro, İtipo ve İboko´daki sivil toplum kuruluşlarına devrediyor. “Ebola salgını henüz resmen sona ermedi ama sağlanan ilerlemeden çok memnunuz" diyen MSF´nin Ekvator Eyaleti´ndeki Acil Durum Koordinatörü Henry Gray, bölgedeki son durum hakkında şunları söyledi: "Mevcut vaka sayısının az olması ve Kongolu çalışanların salgınla mücadelede giderek uzmanlaşması nedeniyle, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı´nın birlikte başladığımız tıbbi müdahaleyi bizzat tamamlamasının gayet yerinde olacağını düşünüyoruz.

  Resmi olarak 8 Mayıs 2018´de ilan edilen ebola salgını sırasında Bikoro, İtipo, Mbandaka ve İboko´da Sağlık Bakanlığı´na bağlı olan ve MSF´nin destek verdiği ekipler, ebola olduğu doğrulanan 38 kişiye sağlık hizmeti verdi. Bu kişilerin 24´ü iyileşerek evlerine geri dönerken, ne yazık ki 14 hasta hayatını kaybetti. Ebolayla uyumlu belirtiler gösteren 120´den fazla hasta ise karantinaya alınarak ebola testinden geçirildi ve testten negatif sonuç çıkmasıyla birlikte evlerine döndüler.

 

  Ebolayla mücadeleyi yerel makamlar ve kuruluşlar sürdürecek

  Ebolayla mücadele çalışmalarının devredilmesi, 20 Haziran´da İtipo Hastanesi´nde MSF´nin kurduğu Ebola Geçiş Merkezi´nin kapatılmasıyla başladı. Ebola şüphesi bulunan tüm yeni hastalar artık, ALIMA adlı kuruluşun idaresinde bulunan yakındaki Ebola Tedavi Merkezi´nde bakım altına alınacak. ALIMA ebolanın etkili olduğu bölgelerde topluluk içi çalışmalar ve takip faaliyetlerini de üstleniyor. Kuruluş ayrıca ebola geçirip iyileşen kişiler için kurulan bir klinikte Sağlık Bakanlığı´na da destek olacak.

  MSF, İtipo´daki devir sürecinin ardından, Bikoro Hastanesi´ndeki Ebola Tedavi Merkezi´nin 25 Haziran´da Sağlık Bakanlığı çalışanlarına devretti. Bundan böyle ebola virüsü bulaştığından şüphe edilen kişilerin karantinaya alınmasına yönelik çalışmaları bakanlık çalışanları koordine edecek. Bikoro´da yürütülen topluluk içi sağlık bilgilendirme çalışmaları, takip, dezenfeksiyon ve cenazelerin güvenli şekilde defnine yönelik çalışmalar, Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılacak.

  Şu anda bir MSF ekibi Mbandaka Hastanesi´nde küçük bir karantina ünitesi kuruyor. Ünite tamamlandıktan sonra gelecek yeni şüpheli vakalar burada karantinaya alınıp test edilecek. MSF tarafından Mbandaka´nın dışında kurulan 40 yataklı Ebola Tedavi Merkezi de Temmuz ayı başında dezenfekte edilecek ve sökülecek.

  İboko Hastanesi´nde bulunan Ebola Tedavi Merkezi ise, 15 Temmuz itibarıyla MSF´nin desteklediği ve Sağlık Bakanlığı´na devredilecek son tesis olacak. Bu zaman zarfında MSF, ebola takibine ve topluluk içindeki çalışmalarına devam edecek. Ayrıca tesisin içinde çocuk sağlığı ve enfeksiyonu önleme alanında faaliyet göstererek hastaneye destek olacak.

 

  Ebola "aşı halkası" tamamlandı

  6 Haziran´dan bu yana yeni ebola vakası bildirilmediğinden, MSF ekipleri Dünya Sağlık Örgütü çalışanlarıyla birlikte, ebola olduğu doğrulanan hastalarla temas etmiş herkese ve bu temaslıların temas ettiği herkese yeni geliştirilen rVSVDG-ZEBOV-GP ebola aşısını uygulayarak “aşı halkasını” tamamlamış bulunuyor. Aynı zamanda Bikoro ve İboko sağlık bölgelerinde hastayla temasa en yatkın şekilde çalışan herkesin aşılanması da 23 Haziran itibarıyla tamamlanmış durumda.

  Doğrulanan yeni ebola vakaları çıkmadığı takdirde, MSF´nin aşı yaptığı en son sağlık çalışanlarının 21 günlük takip süresi ve dolayısıyla MSF´nin Ekvator Eyaleti´ndeki aşılama çalışmaları 14 Temmuz itibarıyla tamamlanmış olacak.

  Doğrulanan başka ebola vakası görülmemesi halinde 22 Temmuz´da Kongo DC Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından salgının resmen sona erdiği ilan edilecek. Bu tarih, Bikoro´daki Ebola Tedavi Merkezi´nde hayatını kaybeden, doğrulanmış en son ebola hastasının güvenli bir şekilde gömülmesinden 42 gün (ebolanın kuluçka süresinin iki katı) artı 1 gün sonrasına denk geliyor.

 

  Şiddet olayları ve diğer salgınlar büyük tehdit oluşturuyor

  MSF´den Acil Durum Koordinatörü Gray, bölgedeki mevcut tehditlere karşı şunları söyledi: “Bu ebola salgınına karşı uluslararası toplumdan kuvvetli bir cevap gelmiş olması bizim için teşvik edici oldu. Fakat Kongo Demokratik Cumhuriyeti halkı için sıtma, kızamık, kolera veya şiddet olaylarına bağlı yerinden edilme vakaları, eboladan çok daha büyük bir tehdit. MSF olarak Kongo DC Sağlık Bakanlığı´yla birlikte ülkenin çeşitli bölgelerinde sürdürdüğümüz tıbbi faaliyetlere ek olarak, şimdi Mbuji Maji´de (Doğu Kasai Eyaleti) yeni bir kolera salgınına müdahale ediyoruz ve Tshikula´da (Orta Kasai Eyaleti) kısa süre önce patlak veren şiddet olaylarının sonuçlarına karşı en iyi müdahale biçimini saptamaya çalışıyoruz”

 (SB)
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kırgızistan Cumhurbaşkanı ABD´de
Kırgızistan Cumhurbaşkanı ABD´de
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere ABD´ye gitti.
Ukrayna gemileri Rus deniz sularında ilerliyor
Ukrayna gemileri Rus deniz sularında ilerliyor
Ukrayna Savunma Bakanlığı´na bağlı 2 askeri gemi Rus deniz sularında ilerlemeyi sürdürüyor. Gemiler Kerç boğazına yapılan Kırım köprüsünün altından geçti.
Tanzanya´daki feribot faciasında ölü sayısı 224´e yükseldi
Tanzanya´daki feribot faciasında ölü sayısı 224´e yükseldi
Tanzanya´daki Viktorya Gölü´nde iki gün önce adalar arası yolcu taşıyan feribotun batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 224´e yükseldi.
Kongo´da terör saldırısı: En az 18 ölü
Kongo´da terör saldırısı: En az 18 ölü
Kongo Demokratik Cumhuriyeti askerleri ile Uganda asıllı silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada aralarında 14 sivil ve 4 asker öldü, 9 kişi yaralandı.
Rusya´da karısını ve çocuğunu rehin alan şahsa operasyon
Rusya´da karısını ve çocuğunu rehin alan şahsa operasyon
Rusya´nın Volgograd şehrinde bir adam, karısını ve çocuğunu dövdükten sonra rehin aldı. Kadın ve çocuk, şahsın elinden özel timin operasyonuyla kurtarıldı.
Rusya: "Kara kutuya göre 15 Rus askerinin ölümüne neden olan olayın sorumlusu İsrail"
Rusya: "Kara kutuya göre 15 Rus askerinin ölümüne neden olan olayın sorumlusu İsrail"
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, düşen askeri uçaktan çıkan kara kutudaki verilere göre 15 Rus askerinin ölümüne neden olan olayın sorumlusunun İsrail olduğunu ifade etti.
İran´da milli yas ilan edildi
İran´da milli yas ilan edildi
İran´da Ahvaz kentinde düzenlenen 25 kişinin hayatını kaybettiği 60 kişinin de yaralandığı terör saldırısının ardından milli yas ilan edildi.
Ruhani, ABD ve Körfez ülkelerini suçladı
Ruhani, ABD ve Körfez ülkelerini suçladı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran´ın Ahvaz kentinde 25 kişinin hayatını kaybettiği saldırının arkasında ABD ve Körfez ülkelerinin olduğunu iddia etti.
      İRAN´DA ASKERİ TÖRENE TERÖR SALDIRISI
İRAN´DA ASKERİ TÖRENE TERÖR SALDIRISI
İran´ın Ahvaz kentinde askeri geçiş töreni sırasında terör saldırısı düzenlendi. Silahlı kişiler tarafından açılan ateşte 11 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı. O anlarsa kameraya yansıdı.
Rusya, Kırım´a S-400 yerleştiriyor
Rusya, Kırım´a S-400 yerleştiriyor
Rusya´nın Kırım yarımadasına yerleştirdiği S-400 Savunma Sistemleri´nin 4´üncü etabını kuracağını aktarıldı.
Tanzanya´daki feribot faciasındaki ölü sayısı 136´ya yükseldi
Tanzanya´daki feribot faciasındaki ölü sayısı 136´ya yükseldi
Tanzanya´daki Viktorya Gölü´nde adalar arası yolcu taşıyan feribot faciasında hayatını kaybedenlerin sayısının 136´ya yükseldiği öğrenildi. Ülkede 4 günlük yas ilan edildi.
Arjantin´de Salı günü grev var
Arjantin´de Salı günü grev var
Ekonomik krizin sürdüğü Arjantin´de halk Salı günü greve gidiyor. Tüm gün hiçbir toplu taşıma aracı çalışmayacak.
Hasan Ruhani “İran Saddam´ı yendiği gibi Trump´ı da yenecek”
Hasan Ruhani “İran Saddam´ı yendiği gibi Trump´ı da yenecek”
İran Cumhurbaşkanı Ruhani bugün devlet televizyonunda bir konuşma yaparak “İran, ABD´yi kızdıran füzelerinden vazgeçmeyecek, Trump acı çekecek, Saddam Hüseyin´in ile aynı kaderi paylaşacak” dedi.
ERDOĞAN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULUNA KATILACAK
ERDOĞAN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULUNA KATILACAK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere, 23-27 Eylül 2018 tarihlerinde ABD´ye bir ziyaret gerçekleştirecek
AMERİKA´DAN ÇİN´E S-400 YAPTIRIMI
AMERİKA´DAN ÇİN´E S-400 YAPTIRIMI
VO
 “İDLİB´TEKİ SİLAHSIZLANDIRILMIŞ BÖLGE KURULMASI ARA ADIM”
“İDLİB´TEKİ SİLAHSIZLANDIRILMIŞ BÖLGE KURULMASI ARA ADIM”
Rusya Dışişleri Bakanı Ravrov, Rusya ve Türkiye´nin, İdlib´de kurulacak silahsızlandırılmış bölgenin sınırları üzerinde mutabakat sağlandığını açıkladı
Amsterdam´da yüzlerce uçuş fırtına sebebiyle iptal
Amsterdam´da yüzlerce uçuş fırtına sebebiyle iptal
Kuzey Denizi´nden bir fırtınanın Hollanda´ya yönelmesiyle Amsterdam Schiphol Havalimanı´nda yüzlerce uçuş iptal edildi.
Filipinler´de toprak kaymasındaki ölü sayısı 29´u buldu
Filipinler´de toprak kaymasındaki ölü sayısı 29´u buldu
Filipinler´in Cebu bölgesinde dün meydana gelen toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısı 29´a yükseldi.
Ukrayna´daki iç savaşta 2 bin 500 kişi hayatını kaybetti
Ukrayna´daki iç savaşta 2 bin 500 kişi hayatını kaybetti
Ukrayna´da resmi raporlara göre, 2014 yılında patlak veren iç savaştan bu yana toplamda 2 bin 500 kişinin hayatını yitirdiği öğrenildi.
Kerbela şehitleri Bakü´de anıldı
Kerbela şehitleri Bakü´de anıldı
Azerbaycan´da yaşayan Şiiler, Hz. Hüseyin ve 72 yareninin Kerbela´da şehit edilişinin 1379. yıldönümü nedeniyle Hz. Hüseyin´i andı.
Filipinler´de toprak kayması: 5 ölü
Filipinler´de toprak kayması: 5 ölü
Filipinler´in Cebu vilayetinde meydana gelen toprak kaymasında 5 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi sağ olarak kurtarıldı. 100 kişinin toprak altında kalmasından korkuluyor.
Japonya´nın iktidar partisinde liderlik yarışı
Japonya´nın iktidar partisinde liderlik yarışı
Japonya´da iktidarda bulunan Liberal Demokrat Parti´nin (LDP) liderlik seçimini Japonya Başbakanı Şinzo Abe kazandı. 3 yıl için parti liderinin belirlendiği seçimin sonucu, başbakanın kim olacağı sorusunun da yanıtı niteliğinde.
Kolombiya´da trafik kazası:8 ölü, 10 yaralı
Kolombiya´da trafik kazası:8 ölü, 10 yaralı
Kolombiya´nın Cundimarca bölgesinde bir aracın dondurma kamyonunun etrafında bulunan kalabalığa dalması sonucu 8 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.
Rusya´da toplu intihar girişimi önlendi
Rusya´da toplu intihar girişimi önlendi
Rusya´nın Astrakhan bölgesinde bir genç sosyal medyadan oluşturduğu ‘intihar grubu´ adlı sayfada sürekli intihar çağrısı ve paylaşımları yapması nedeniyle gözaltına alındı.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN - 16 ÇİVİSİZ YAPILMIŞ TAHTA BİNALAR ADASINDAYIZ
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BİR TANECİK DOĞA´CIĞIMA
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
ÜLKEMİZDE ÖĞRETMENLERİN GÜDÜLERİ KARŞILANMIYOR
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
“19.YÜZYIL´DA HARPUTLU İKİ ŞAİR MUSTAFA ÂSIM VE ÇERİBAŞIZÂDE ALİ BEY´LER”-1
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU AMAÇ BİRLİĞİ İÇİNDE OLABİLİRLER Mİ?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
SEVİNMEK DE ÜZÜLMEK DE FUTBOLUN İÇİNDE
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg