Kimyasal katkılı kırtasiye malzemeleri çocukların sağlığını tehdit ediyor
Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şube Başkanı Ümit Türkmen, çocukların okul stresini eğlenceye dönüştüren kırtasiye ürünlerinin, bilinçsizce yapılan alışverişler sonucunda çocukların sağlığını bozabilen tehlikelere dönüşebildiğini belirtti
Tarih: 12.9.2018 11:58:46/ 238okunma / 0yorum

Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şube Başkanı Ümit Türkmen, kimyasal madde katkılı abartılı, albenili kalem, silgi, su matarası, beslenme çantası gibi kırtasiye malzemeleri ile okul araç ve gereçlerinin çocukların sağlığını ciddi biçimde tehdit ettiğini belirterek, piyasanın denetimsiz olduğunu, sorunun sadece okulların açılması sırasında akla geldiğini ve göstermelik denetimler yapıldığını söyledi.   
  Türkmen, yeni eğitim döneminde okula yeni başlayan 3 milyona yakın öğrenciyle birlikte 20 milyonu bulan öğrencinin 17 Eylül‘de ders başı yapmaya hazırlandığını belirterek, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerin düşlerini süsleyen ve özellikle ilköğretim çağında çocukların okul stresini eğlenceye dönüştüren kırtasiye ürünleri, bilinçsizce yapılan alışverişler sonucunda çocukların sağlığını bozabilen tehlikelere dönüşebilmektedir. Raflarda yerini alan; hangi maddelerden üretildiği ve içeriği belli olmayan, güvenlik sınırını aşan kimyasal madde katkılı, abartılı, albenili kalem, silgi, su matarası, beslenme çantası gibi kırtasiye malzemeleri, ayakkabılar, okul giysileri çocuklarımızın sağlığını ciddi biçimde tehdit etmektedir. Keza aynı şekilde kantinlerde satışa sunulan markasız, ucuz, inorganik boyar maddelerin kullanıldığı şekerlemeler ve ucuz olduğu için yurt dışından ithal edilen yiyecek ve gıdalar, gıdaların konulduğu beslenme çanta ve sulukların birçoğu da ne yazık ki büyük risk oluşturmaktadır" dedi.
 
  "Azo boyalar ve ağır metaller kullanılıyor"
  Kırtasiye malzemeleriyle okul araç ve gereçlerinin bazılarında hâlâ fitalatlar, azo boyalar ve bazı ağır metaller kullanıldığını belirten Türkmen, fitalatların; plastiğin sert ve kırılgan özelliğini yumuşatmak ve bazı malzemelerde kullanılan boya ve kokuların uzun süre dayanmasını sağlamak amacıyla kullanılan toksik kimyasallar olduğunu kaydetti.
  Tükürük ve ter yolu ile vücuda geçerek hormonal sisteme (üreme sistemi), endokronik sisteme ve karaciğere zarar verebildiğine dikkat çeken Türkmen, şöyle devam etti:
  "Azo boyar maddeler ise doğal, rejenere ve sentetik elyafların boyanmasında ve renklendirilmesinde kullanılmaktadır. İki binden fazla çeşidi vardır. Bu durum kullanım alanını genişletmektedir. Azo boyar madde ile işlem görmüş malzemelerin uzun süreli ve vücut ile temas hali sonrasında insanlarda bazı kanser türlerine ve karaciğer hastalıklarına yol açtığı ve mutajenik etkilere yol açtığı bilinmektedir. Yine aynı şekilde antimon, arsenik, baryum, kadmiyum, nikel, krom, kurşun, civa ve selenyum gibi ağır metaller de değişik amaçlarla okul malzemelerinde kullanılmaktadır. Biyoduyarlılık sınır değerlerinde verilen limitlerin aşılması durumunda ter ve tükürük yolu ile vücuda taşınan bu maddeler vücutta birikmekte ve vücuttaki yararlı minerallerle yer değiştirmektedir. Bu durum insanlarda bazı kanser türlerinin görülmesinde ve bazı nörolojik sorunların ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yine sanayide boya inceltmek amacıyla kullanılan ve çok çabuk buharlaşabilen (uçucu madde)toluen, xylol, aseton, benzen, trikloretan, perkloretilen, halojenli hidrokarbonlar ve benzeri maddeler yapıştırıcı malzemeler Sağlık Bakanlığının ´Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik´ gereğince yasaklamasına rağmen ne yazık ki hâlâ kullanılmaktadır."
 
  "Denetimler göstermelik yapılıyor"
  Bu tehlikeli kimyasalların bazılarının 2011 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan "Bazı Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ" ile sınırlandırıldığını hatırlatan Türkmen bu gelişmelere rağmen piyasanın denetimsiz olduğunu, sorunun sadece okulların açılması sırasında akla geldiğini ve göstermelik denetimler yapıldığını ifade etti.
  Özellikle merdiven altı üretimlerde ve bazı dış alım yapılan ülke ürünlerinde tehlikeli kimyasallar limit sınırların üzerinde kullanıldığına dikkat çeken Türkmen, 2011 ve 2012 yıllarında alınan numuneler üzerinde yapılan deneylerin yaklaşık yüzde 50´sinin olumsuz çıktığını vurguladı.
 
  Hangi ürünlerde ne tür riskler var?
  Türkmen, hangi ürünlerde ne tür riskler bulunduğunu şöyle sıraladı:
  "Pastel boya, suluboya, oyun hamuru, silgi ve diğer boyalar: Bu ürünlerde kanserojen olduğu için yasaklanan azo boyarmaddeler ve plastik ürün, baskı ve boyalarda yumuşatıcı olarak katılan fitalatlar kullanılabiliyor. Aynı zamanda kanserojen olan fitalatlar, insanlarda ve hayvanlarda hormon sistemine zarar verebiliyor. Ayrıca astım ve üreme bozukluğuna da neden olabilen bu kimyasal, pastel boyalarda da bulunabiliyor. Çocuklarda sinir, bağışıklık sistemini tahrip eden ağır metaller de boyalar içerisinde tespit ediliyor. Kanserojen boyarmaddeler ise deri ile temas sonucu deri tarafından direkt emilerek kana karışıyor.
  Makas, kalemtıraş, zımba: Öğrencilerin hemen her gün kullandığı bu ürünlerde, ağır metaller ve fitalatlar kullanılabilmektedir. Nikel, alaşım numunelerin kaplamasında, korozyona karşı direncinin artırılmasında ve sertliklerinin artırılmasında kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkmakta. Uzun süre nikel içeren aksesuarlarla temas halinde olmak ciltte tahrişe ve alerjiye neden olmaktadır.
  Çanta, beslenme çantası, kalem kutusu, matara ve kaplıklar: Bu ürünlerde de fitalatlar, azo boyarmaddeler, alerjen boyarmaddeler ve kanserojen boyarmaddeler bulunabilmektedir. Kanserojen oldukları için yasaklanan poliaromatik hidrokarbonlar (PAH) ve tekstilde buruşmazlık, çekmezlik apresi, boya ve baskının korunmasında kullanılan formaldehit, çantaların önemli risklerinden. Alerji, tahriş, egzama ve akciğer kanserine neden olan bu kimyasal; önlük, pantolon ve çorap gibi tekstil ürünlerinde de bulunabilmektedir. Ülkemizdeki yasal mevzuata göre beslenme çantası ve su matarası gibi direkt gıda ile temas edecek ürünlerin, Tarım ve Orman Bakanlığından izin almaları ve bu iznin tarih ve numarasını ürünlerinde belirtmeleri yasal zorunluluk olmasına karşılık, firmaların buna uymadığı gözlenmektedir."
 
  Satın alırken nelere dikkat etmeli?
  Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şube Başkanı Ümit Türkmen, tercih edilecek ürün üzerinde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin veya Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş ‘EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 ve EN 71-9‘ normlarına uygun olmasına dikkat edilmesi gerektiğini işaret ederek, "Çocukların kullanacağı mataralar, şişeler ve beslenme çantalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli, kokulu ve boyalı ürünlerden kaçınılmalıdır. Solvent bazlı kalemler kesinlikle satın alınmamalı, satın almada su bazlı, alkol bazlı kalemler tercih edilmelidir. Keza yapıştırıcı alımında da içerisinde uçucu madde olan yapıştırıcılar kesinlikle satın alınmamalıdır."
(Fİ)                       Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
   DSİ´DEN ‘KİMSEYİ GERİDE BIRAKMAMAK´ TEMALI RESİM-KOMPOZİSYON YARIŞMASI
DSİ´DEN ‘KİMSEYİ GERİDE BIRAKMAMAK´ TEMALI RESİM-KOMPOZİSYON YARIŞMASI
DSİ´nin Düzenlediği Resim ve Kompozisyon Yarışmasında Bölge Birincileri Ödüllerini Törenle Aldı
   DSİ´DEN ‘KİMSEYİ GERİDE BIRAKMAMAK´ TEMALI RESİM-KOMPOZİSYON YARIŞMASI
DSİ´DEN ‘KİMSEYİ GERİDE BIRAKMAMAK´ TEMALI RESİM-KOMPOZİSYON YARIŞMASI
DSİ´nin Düzenlediği Resim ve Kompozisyon Yarışmasında Bölge Birincileri Ödüllerini Törenle Aldı
Adana Valiliğinde kırsaldaki gençlerin girişimciliğinin güçlendirilmesi projesi
Adana Valiliğinde kırsaldaki gençlerin girişimciliğinin güçlendirilmesi projesi
Kırsal alanlarda genç girişimcilerin artması, gençlerin işsizliğinin azaltılması, kırsal nüfusun gençleştirilmesi ve kırsal kesimde etkin kaynakların kullanılması amacıyla Erasmus Stratejik Ortaklık Programı (ka205) kapsamında Adana Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosunca hazırlanan ‘´Kırsaldaki Gençlerin Girişimciliğinin Güçlendirilmesi" projesinin birinci ulusötesi toplantısı Çukurova Kalkınma Ajansında gerçekleştirildi.
Ç.Ü.´deki öğretmen adayları ilkokul öğrencileri ile buluştu
Ç.Ü.´deki öğretmen adayları ilkokul öğrencileri ile buluştu
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.
Toros Üniversitesi´nde Bilişim ve Gençlik Zirvesi
Toros Üniversitesi´nde Bilişim ve Gençlik Zirvesi
Toros Üniversitesi, Çukurova Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (Çukurova SİFED), Çukurova Genç Girişimci İş İnsanları Derneği (ÇUGİDER) tarafından Bilişim ve Gençlik Zirvesi düzenlendi.
12 yaşında hızlı okumada rekora imza attı
12 yaşında hızlı okumada rekora imza attı
Mersin´in Silifke ilçesinde 12 yaşındaki 6. sınıf öğrencisi Enes Acun 1 dakikada 14 bin 430 kelime okuyarak dünya rekoru kırdı.
ÇÜ´de Eczacılıkta Uzmanlık ve Klinik Eczacılık Dersleri Anlatıldı
ÇÜ´de Eczacılıkta Uzmanlık ve Klinik Eczacılık Dersleri Anlatıldı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eczacılık Fakültesi Kariyer Günleri etkinliği kapsamında Hacettepe Üniversitesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kutay Demirkan, “Eczacılıkta Uzmanlık ve Klinik Eczacılık” adlı konferans verdi.
Şehitlik İlkokulu´nda "Bahar Şenliği"
Şehitlik İlkokulu´nda "Bahar Şenliği"
Adana´da Şehitlik İlkokulu´nda öğrencilerin yoğun geçen eğitim ve öğretim döneminin stresini atmaları, okul ve aile işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla "Bahar Şenliği" düzenlendi. Etkinlikte öğretmenler, öğrenciler ve veliler gönüllerince eğlendi.
Ceyhan´a Yüksel Dal Anaokulu açıldı
Ceyhan´a Yüksel Dal Anaokulu açıldı
Türk Eğitim Vakfı bağışçılarından, merhum Yüksel Dal´ın vasiyeti üzerine, yeğeni Aydan Akman tarafından Ceyhan´da yaptırılan, YÜKSEL DAL ANAOKULU düzenlenen törenle hizmete girdi. Kendisi de Ceyhanlı olan, 1995 yılında vefat eden, tüm mirasını TEV´e bağışlayan merhum Yüksel Dal´ın ismi artık ebedileşmiş oldu.
ATÜ´de "Çevirinin Dünyası - Dünyanın Çevirisi" konferansı
ATÜ´de "Çevirinin Dünyası - Dünyanın Çevirisi" konferansı
Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nde düzenlenen ‘Çevirinin Dünyası-Dünyanın Çevirisi´ adlı konferansta sektörün önemli isimleri, Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencilerine bilgilerini aktardı.
Çukurova Üniversitesi´nin En Büyük Kariyer Günleri Etkinliği Sona Erdi
Çukurova Üniversitesi´nin En Büyük Kariyer Günleri Etkinliği Sona Erdi
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İnovasyon Endüstriyel Elektronik ve Enerji Kulübü (IEEE Çukurova) Öğrenci Kulübü tarafından “Kariyer Günleri ve Staj Fuarı´nın” 11.´sini düzenledi. 30 konuşmacının katılımıyla 7000´den fazla üniversite öğrencisinin ziyaret ettiği etkinlik bugüne kadar düzenlenen kariyer günleri etkinlikleri arasında bir rekora imza attı.
AOSB´de sanayicilere istihdam teşvikleri konusunda bilgilendirme
AOSB´de sanayicilere istihdam teşvikleri konusunda bilgilendirme
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilere; Adana Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sağlanan istihdam teşvikleri anlatıldı.
MTSO 4. dönem eğitimleri başlıyor
MTSO 4. dönem eğitimleri başlıyor
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından yürütülen MTSO Sanayi Akademi-Geleceğin Yöneticileri Sertifika Programı 4. dönem eğitimleri 6 Nisan´da başlıyor.
”AOSB Akademi´de İthalatta Maliyetleri Azaltan Gümrük Çözümleri” Eğitimi
”AOSB Akademi´de İthalatta Maliyetleri Azaltan Gümrük Çözümleri” Eğitimi
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı´nca, sanayici ve çalışanlarına eğitim desteği sağlamak amacıyla 2014´de kurulan AOSB Akademi kapsamında, "İthalatta Maliyetleri Azaltan Gümrük Çözümleri" konulu eğitim düzenlendi.
ADANA´DA 5.GENETİK GÜNLERİ “NÖROGENETİK SEMPOZYUMU”
ADANA´DA 5.GENETİK GÜNLERİ “NÖROGENETİK SEMPOZYUMU”
5. Adana Genetik Günleri "Nörogenetik Sempozyumu" Adana Sheraton Hotel´de gerçekleştirildi. Geniş bir katılımla yapıldı. İki gün süren sempozyum da katılımcılara genetik ve nörogenetik alanındaki son gelişmeler anlatıldı, çeşitli bilgi alışverişinde bulunuldu.
ÇÜ´DE KİM AÇILDI
ÇÜ´DE KİM AÇILDI
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kültürlerarası İletişim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KİM) açıldı. KİM Müdürü Doç. Dr. Seyfi Özgüzel amaçlarının ulusal ve uluslararası alanda çalışma yapan bilim insanı ve akademisyenler için bir platform oluşturup bu alanda yaptıkları çalışmalar, deneyim ve uygulamalarını paylaşmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.
Mersin´de "Geleceği Yazan Kadınlar Projesi"
Mersin´de "Geleceği Yazan Kadınlar Projesi"
Kadınların yazılım konusunda eğitilerek, bu alanlardaki istihdam kapasitesinin ve girişimciliğin artırılmasını hedefleyen Geleceği Yazan Kadınlar Projesi Mersin´de de başladı.
ATÜ´de "Geleceğin Meslekleri Eğitimi"
ATÜ´de "Geleceğin Meslekleri Eğitimi"
Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nde (ATÜ) çeşitli meslek dallarında verilen eğitimlerin ardından 135 kişiye sertifikaları dağıtıldı.
Adana Koleji öğrencilerinin TÜBİTAK başarısı
Adana Koleji öğrencilerinin TÜBİTAK başarısı
Adana Koleji öğrencileri, hazırladıkları projeleriyle TÜBİTAK´ın Adana´daki Bölge Servisi´ne davet edildiler. TÜBİTAK´ın bu yıl 13´üncüsünü düzenlediği Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması´nın Bölge Sergisi Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi´nde açıldı.
ÇÜ Pozantı Meslek Yüksekokulu Öğrencilerinin Sorunları Masaya Yatırıldı
ÇÜ Pozantı Meslek Yüksekokulu Öğrencilerinin Sorunları Masaya Yatırıldı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Pozantı Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin barınma ve ulaşım sorunlarına çözüm yollarının bulunmasına yönelik Pozantı Kaymakamı Muammer Sarıdoğan başkanlığında toplantı düzenlendi.
GÜNEY EĞİTİM VAKFI, BAHAR ŞENLİĞİNDE 5 BİN KİŞİYİ BULUŞTURACAK
GÜNEY EĞİTİM VAKFI, BAHAR ŞENLİĞİNDE 5 BİN KİŞİYİ BULUŞTURACAK
Adana´da Güney Eğitim Vakfı (GEV) 17´nci Geleneksel ´Bahar Şenliği´nde eğitime destek veren hayırseverleri ve vakıf üyelerini buluşturacak.
Öğretmenler hiçbir ücret almadan öğrencilerine kurs veriyor
Öğretmenler hiçbir ücret almadan öğrencilerine kurs veriyor
Adana´nın Tufanbeyli ilçesinde öğretmenler akşam hiçbir ücret almadan 8. sınıf öğrencilerine kurs veriyor.
Büyükelçiler AB Bilim Karavanı´nı ziyaret etti
Büyükelçiler AB Bilim Karavanı´nı ziyaret etti
Avrupa Birliği Türkiye Büyükelçisi Christian Berger ve Almanya´nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, öğrencileri bilim ve yenilikçiliğe daha da yakınlaştıran AB Bilim Karavanını gezdi
Final´de Milli Marşımız´ın Kabulü Anıldı
Final´de Milli Marşımız´ın Kabulü Anıldı
Adana Final Okulları 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulünün 98. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma günü dolayısıyla okul genelinde çeşitli etkinlikler düzenledi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ÜMİDİMİZİ KORUYORUZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ZEYNEP EZMEN´LE SÖYLEŞİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TERÖRİST SUÇLAMASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
ADANA-ANAMUR GEZİMİZİN ARDINDAN-12
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ON BEŞ GÜNLÜK BİR ÖYKÜ
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKULLARDA DAVRANIŞ DÜZELTME VE DEĞİŞTİRME
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Geçersiz Sayılan, Oylar mı? Yoksa Milli İrade mi?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
NEDEN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEZ İNSAN KORKAR(1)
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
LAİK DEVLET İLKESİNİN ANAYASAMIZA GİRİŞİNİN 91. YILDÖNÜMÜ
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
YENİ LİBERALİZM GELDİ, SEFA GELDİ HOŞ GELDİ!
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - AŞK
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
HALKTAN BİRİ OLMAK, HALKIN ARASINDA OLMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
KİM KAYBETTİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-“BENCİL SÖYLEŞİ”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YASİN
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TOROS KAPLANI GALİBİYET İSTİYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-4/16/1521058014549.jpg