YAZARLAR

 • BIST 100

  110.022%0,44
 • DOLAR

  6,7695% 0,25
 • EURO

  7,6426% -0,20
 • GRAM ALTIN

  366,56% -1,50
 • ÇEYREK ALTIN

  604,824% -1,50

Adana

06.06.2020

 • İMSAK 03:29
 • GÜNEŞ 05:12
 • ÖĞLE 12:42
 • İKİNDİ 16:33
 • AKŞAM 20:03
 • YATSI 21:39
 • Cumartesi 36 ° / 16 ° Güneşli
 • Pazar 37 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 38 ° / 18 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

KILIÇDAROĞLU, “DÜNYANIN BÜTÜN DEMOKRATLARI BİRLEŞİN”

Kılıçdaroğlu, “Demokratların bileşmesini istedim; otoriter rejimler varsa demokratların bir araya gelmesi lazım, düşünce özgürlüğünü savunanların, inanç özgürlüğünü savunanların, yaşam tarzı özgürlüğünü savunanların bir araya gelmesi lazım” dedi.

VAHİT ŞAHİN

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TV5 Ana Haber Bülteninde Gazeteci Hasan Basri Akdemir'in sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, “Demokratların bileşmesini istedim; otoriter rejimler varsa demokratların bir araya gelmesi lazım, düşünce özgürlüğünü savunanların, inanç özgürlüğünü savunanların, yaşam tarzı özgürlüğünü savunanların bir araya gelmesi lazım. Bir araya geldiğimiz zaman daha güçlü oluruz, bir araya geldiğimiz zaman sesimiz daha gür çıkar, bir araya geldiğimiz zaman ülkeye huzuru getiririz, ülkeye refahı getiririz, ülkeye barışı getiririz. Sonuçta kavgadan değil huzurdan yana, kavgadan değil barıştan yana, kavgadan değil özgürlükten yana bir tavır takınacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu ile yapılan röportajın bir bölümü şöyle:

Hasan Basri AKDEMİR- Efendim dün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na bu stüdyoda sorduğum soruda sizin Cumhuriyet Gazetesindeki makalenizi örnek göstererek işte dünyanın bütün demokratları birleşin çağrısı yaptınız, Sayın Karamollaoğlu’na bu soruyu sordum böyle bir ihtiyaç hasıl olur mu diye, ayrıca Türkiye’deki yansıması ne olur eğer böyle otoriterleşmeye giderse dünya diye. Kendisi Türkiye’de böyle bir şeye tevessül ederlerse hem başarısız olurlar millet izin vermez, hem de kaybederler dedi. Kim olursa olsun, iktidar olsun ya da başka birisi olsun. Hem bu sözlerinizi, hem de Sayın Karamollaoğlu’nun değerlendirmesini nasıl buluyorsunuz? Böyle bir otoriterleşme eğilimi mi var ve buna karşı birleşme nasıl sağlanacak?

Kemal KILIÇDAROĞLU- Efendim, Sayın Karamollaoğlu siyaset dünyasında sağduyuyu temsil eden bir siyasetçi. Demokrasi hepimiz için geçerli olan bir kavram. Neden? Ben de düşüncelerimi söylemeliyim, benim gibi düşünmeyen insan da düşüncelerini söyleyebilmeli. Ben de inancımı yerine getirebilmeliyim, benim gibi inancını yerine getirmeyen ama başka türlü inanca sahip olan da, ona da saygı duymalıyız. Kimlikler konusunda da kavga etmemeliyiz. Herkesin kimliğine de saygı duymalıyız. Kişinin kimliğine, kişinin inancına, kişinin yaşam tarzına, kişinin düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Allah’ın bize verdiği en değerli şey akıldır. Aklımızı kullanmayacak mıyız? Kullanacağız. Aklımızı kullanacaksak ayrışmamamız lazım, bir arada olmamız lazım ve bunu bir araya getirmemizin temel nedeni de demokrasidir. Demokratların bileşmesini istedim; otoriter rejimler varsa demokratların bir araya gelmesi lazım, düşünce özgürlüğünü savunanların, inanç özgürlüğünü savunanların, yaşam tarzı özgürlüğünü savunanların bir araya gelmesi lazım. Bir araya geldiğimiz zaman daha güçlü oluruz, bir araya geldiğimiz zaman sesimiz daha gür çıkar, bir araya geldiğimiz zaman ülkeye huzuru getiririz, ülkeye refahı getiririz, ülkeye barışı getiririz. Sonuçta kavgadan değil huzurdan yana, kavgadan değil barıştan yana, kavgadan değil özgürlükten yana bir tavır takınacağız.

O bağlamda Sayın Karamollaoğlu’nun söylediği çok değerlidir. Benim açımdan da çok değerlidir. Ama bu ülkenin iyiliğini, hayrını, huzurunu isteyenler için de çok değerlidir. Ben Sayın Karamollaoğlu’na buradan teşekkür etmeyi de bir görev biliyorum” dedi.

 

KOLIÇDAROĞLU, “HER TÜRLÜ TERÖRE KARŞIYIZ” 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, iktidarın CHP’ye yönelik eleştirilerinin de sorulduğu röportajın devamında şunlar kaydedildi:

Hasan Basri Akdemir- Süremiz çok kısıtlı o yüzden sizden kısa kısa cevaplar rica edeceğim. FETÖ, PKK, paralel yapı, devlet içinde devlet ve benzeri gibi CHP’li belediyelere iktidar kanadından bazı sözler söylendi. Çok kısa bunları nasıl değerlendirdiğinizi de öğrenmek istiyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu- Efendim her türlü teröre, insana ve insanlığa kasteden her türlü teröre karşıyız. Bize bu suçlamayı yapanlar dönüp kendilerine baksınlar. Son seçimlerde, yerel yönetim seçimlerinde gidip İmralı’ya adam gönderip de Abdullah Öcalan’dan destek isteyenler bunlar değil miydi Allah aşkına! Şimdi ramazanın birinci gününde bunu konuşmak istemezdim ama gerçekten de bir belediye halka bedava, parasız ekmek verecek, fakir ihtiyaç sahibi cebinde parası yok, ekmek verecek, yasaklıyorsunuz. Su fiyatlarını indirecek, yasaklıyorsunuz. Her şeyi yasaklıyorsunuz. Ya bu insana hizmet ediyor, insanlığa hizmet ediyor, çocuklara hizmet ediyor. Bunu siz nasıl terörle yani yardımı terörle bağdaştırıyorsunuz?  Allah akıl fikir versin, ne deyim ben başka, söyleyeceğim bu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN KARAMOLLAOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Hasan Basri Akdemir- Efendim dün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na bu stüdyoda sorduğum soruda sizin Cumhuriyet Gazetesindeki makalenizi örnek göstererek işte dünyanın bütün demokratları birleşin çağrısı yaptınız, Sayın Karamollaoğlu’na bu soruyu sordum böyle bir ihtiyaç hasıl olur mu diye, ayrıca Türkiye’deki yansıması ne olur eğer böyle otoriterleşmeye giderse dünya diye. Kendisi Türkiye’de böyle bir şeye tevessül ederlerse hem başarısız olurlar millet izin vermez, hem de kaybederler dedi. Kim olursa olsun, iktidar olsun ya da başka birisi olsun. Hem bu sözlerinizi, hem de Sayın Karamollaoğlu’nun değerlendirmesini nasıl buluyorsunuz? Böyle bir otoriterleşme eğilimi mi var ve buna karşı birleşme nasıl sağlanacak?

Kemal Kılıçdaroğlu- Efendim, Sayın Karamollaoğlu siyaset dünyasında sağduyuyu temsil eden bir siyasetçi. Demokrasi hepimiz için geçerli olan bir kavram. Neden? Ben de düşüncelerimi söylemeliyim, benim gibi düşünmeyen insan da düşüncelerini söyleyebilmeli. Ben de inancımı yerine getirebilmeliyim, benim gibi inancını yerine getirmeyen ama başka türlü inanca sahip olan da, ona da saygı duymalıyız. Kimlikler konusunda da kavga etmemeliyiz. Herkesin kimliğine de saygı duymalıyız. Kişinin kimliğine, kişinin inancına, kişinin yaşam tarzına, kişinin düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Allah’ın bize verdiği en değerli şey akıldır. Aklımızı kullanmayacak mıyız? Kullanacağız. Aklımızı kullanacaksak ayrışmamamız lazım, bir arada olmamız lazım ve bunu bir araya getirmemizin temel nedeni de demokrasidir. Demokratların bileşmesini istedim; otoriter rejimler varsa demokratların bir araya gelmesi lazım, düşünce özgürlüğünü savunanların, inanç özgürlüğünü savunanların, yaşam tarzı özgürlüğünü savunanların bir araya gelmesi lazım. Bir araya geldiğimiz zaman daha güçlü oluruz, bir araya geldiğimiz zaman sesimiz daha gür çıkar, bir araya geldiğimiz zaman ülkeye huzuru getiririz, ülkeye refahı getiririz, ülkeye barışı getiririz. Sonuçta kavgadan değil huzurdan yana, kavgadan değil barıştan yana, kavgadan değil özgürlükten yana bir tavır takınacağız.

O bağlamda Sayın Karamollaoğlu’nun söylediği çok değerlidir. Benim açımdan da çok değerlidir. Ama bu ülkenin iyiliğini, hayrını, huzurunu isteyenler için de çok değerlidir. Ben Sayın Karamollaoğlu’na buradan teşekkür etmeyi de bir görev biliyorum.”

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ