YAZARLAR

 • BIST 100

  110.022%0,44
 • DOLAR

  6,7791% 0,39
 • EURO

  7,6550% -0,04
 • GRAM ALTIN

  366,07% -1,63
 • ÇEYREK ALTIN

  604,0155% -1,63

Adana

05.06.2020

 • İMSAK 03:29
 • GÜNEŞ 05:12
 • ÖĞLE 12:42
 • İKİNDİ 16:33
 • AKŞAM 20:02
 • YATSI 21:38
 • Cuma 32 ° / 15 ° Güneşli
 • Cumartesi 36 ° / 16 ° Güneşli
 • Pazar 37 ° / 17 ° Parçalı bulutlu

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

KARACA: "İKLİM ADALETİ HEMEN ŞİMDİ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, "Bizler sorumlu politikacılar olarak iklim krizinin önlenmesi noktasında sorumluluklarımızı yerine getirmezsek yaşayabileceğimiz, nefes alabileceğimiz bir dünya olmayacak" ifadelerini kullandı.

Geleceklerinin ve hayatlarının ipotek altına alınmasına itiraz eden ve dünyayı bizden miras alacak gençler birleşerek harekete geçti. 56 haftadır Cuma günleri meydanlarda toplanarak politikacılara sorumluluklarını hatırlatıyor. Bizler sorumlu politikacılar olarak iklim krizinin önlenmesi noktasında sorumluluklarımızı yerine getirmezsek yaşayabileceğimiz, nefes alabileceğimiz bir dünya olmayacak. CHP olarak “Kuşaklararası sorumluluk” bilinciyle bugün ve gelecek nesiller için çocukların, gençlerin sesine ses olma bilincini taşıyoruz.

CHP “KUŞAKLARARASI SORUMLULUK” BİLİNCİYLE HAREKET EDECEK

20 Eylül Cuma günü tüm dünyada küresel bir iklim grevi gerçekleşiyor. Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de yaşama ve yaşadığımız dünyaya dair sorumluluk duyan herkes, acil tedbirler için küresel bir dayanışmayla itirazlarını, taleplerini dillendiriyor.

İçinde yaşadığımız gezegenin bir parçası olarak iklim krizine dikkat çeken ve geleceklerine sahip çıkanların başını çocuklar ve gençler çekiyor. BM İklim Zirvesi öncesi dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de iklim grevi yapan ve gezegene de geleceğine de sahip çıkan seslere karşılık veriyoruz.

TÜRKİYE’NİN İKLİM POLİTİKASINI DİKKATLE TAKİPTEYİZ

İklim krizinin derinleştiğinin farkındayız ve acil önlemler alınması için mücadele edilmesi gerektiğine inanıyoruz. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olarak; 23 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilecek BM İklim Eylem Zirvesi’nde küresel ısınmayı 2030 yılında 1,5 santigrat derece sınırında tutmak için hangi adımların atılacağını, somut ve hükümetler için bağlayıcı kararlar alınıp alınmayacağını ve Türkiye’nin tutumunu dikkatle takip edeceğiz.

TBMM’DE İKLİM KRİZİ ARAŞTIRILSIN DEDİK REDDETTİLER!

TBMM’ye CHP olarak sunduğumuz iklim krizi ve alınması gereken önlemler konusunda araştırma komisyonu kurulsun önerisi ne yazık ki reddedildi. Uluslararası organizasyonlarda Türkiye etkin ve sorumlulukları gereği hareket etmekten kaçınıyor ve küresel bir krizi yok sayıyor. Uluslararası ve ulusal tüm karar alıcıları, çocuklarımızın, gençlerimizin, tüm dünyada büyüyen hak savunucularının talepleri doğrultusunda somut politikaları hayata geçirmeye, acil adımlar atmaya davet ediyoruz. Yerel yönetimlerimizle ilgili temaslarımızı, belediyelerimizin iklim değişikliği eylem planlarını tamamlayarak iklim adaletini sağlamak yönündeki çalışmalarını destekliyoruz.

Yarın çok geç!

Başka gezegen yok ve eğer önlem almazsak hep birlikte yok olacağız.

Ben bir yetişkin olarak çocuklarımıza ve gençlerimize, bize sorumluluklarımızı hatırlattıkları ve iklim krizinin sonlanması için aktif özneler oldukları için teşekkür ediyorum. 20 Eylül’de gerçekleşecek grevde, herkesi bulunduğu yerde sesini yükseltmeye, yaşanabilir bir dünyadan yana davranış ve tutum geliştirmeye davet ediyorum.

İKLİM ADALETİ HEMEN ŞİMDİ!

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ