YAZARLAR

 • BIST 100

  1.153%0,71
 • DOLAR

  8,1821% 1,22
 • EURO

  9,6887% 1,43
 • GRAM ALTIN

  501,65% 1,46
 • Ç. ALTIN

  827,7225% 1,46
 • Salı 35 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 34 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 32 ° / 17 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

İspanya'dan Yunanistan'a destek

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya,  "Türkiye'nin 'tek taraflı' gaz araması müzakereleri engelliyor" dedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Türkiye’nin "Doğu Akdeniz’de tek taraflı enerji rezervi arayışını" reddettiğini belirterek, bu tür eylemlerin bölgesel gerilimleri tırmandırdığını ve müzakere yolunu engellediğini söyledi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile birlikte Güney Kıbrıs Rum yönetimini ziyaret eden Laya, Rum mevkidaşı Nikos Christodoulides ile görüştü.
Türkiye ile Doğu Akdeniz'deki gerginlikler karşısında ülkesinin Rum yönetimine yönelik dayanışmasını ve desteğini dile getiren Laya, "Doğu Akdeniz bölgesinin sorunlarına tek taraflı bir çözüm olduğuna inanmıyoruz. Bu nedenle, uzun süreli bir çözüm bulmaya yardımcı olmayan tek taraflı hareketleri reddediyoruz." diye konuştu.
İspanyol diplomat tarafları müzakereye çağırdı: "Sürekli çözüm için tek yol müzakerelerdir, diyalogdur. İspanya'nın Türkiye ile Yunanistan ve Türkiye ile Kıbrıs arasında desteklediği de diyalogdur."

Dendias: Türkiye'ye "yaptırım" listesini genişletin

Yunan Bakan Dendias ise Rum Bakan Christodoulides ile görüştü.
Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Dendias, Yunanistan olarak Rum yönetiminin, AB'nin Türkiye'ye "yaptırım" listesine yeni özel ve tüzel kişiler eklenmesi talebini istikrarla desteklediklerini söyledi.
Dendias, "Türk ihlalciliği devam ederse Türkiye'ye karşı ekonomik önlemler uygulanması perspektifi de açık tutulmalı. Yunanistan, Türkiye faaliyetlerine devam ederse bunun sonuçları olacağı bilinsin diye bir önlemler listesi istedi. Elbette arzumuz, bu önlemlerin uygulanmak zorunda kalınmamasıdır." dedi.
Hristodulidis ise Yunan Dışişleri ile aralarındaki eşgüdüm temaslarının süreklilik arz ettiğini kaydetti. Rum bakan, Dendias'ın kendisine "başladığı zaman verimli olmasını ve özlü gelişmeleri gündeme getirmesini gerçekten umduğunu" söylediği Türkiye-Yunanistan istikşafi görüşmeleriyle ilgili durum hakkında detaylı bilgi verdiğini kaydetti.
Görüşmede Hristodulidis, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun son Yunanistan ziyaretinin sonuçlarının da ele alındığını ifade etti.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ