YAZARLAR

 • BIST 100

  118.766%0,87
 • DOLAR

  6,8573% 0,03
 • EURO

  7,8520% 0,33
 • GRAM ALTIN

  398,51% -0,13
 • ÇEYREK ALTIN

  657,5415% -0,13

Adana

16.07.2020

 • İMSAK 03:44
 • GÜNEŞ 05:25
 • ÖĞLE 12:50
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 20:05
 • YATSI 21:38
 • Perşembe 35 ° / 24 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cuma 34 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cumartesi 34 ° / 23 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

HATAYLI AKADEMİSYEN DOÇ. DR. HASAN YÜREK’TEN YENİ KİTAP

İskenderun doğumlu Doç. Dr. Hasan Yürek’in bu çalışmasında köy enstitülü yazarlardan olan ve 1980’de öldürülen Ümit Kaftancıoğlu’nun roman ve hikâyeciliğini ele aldı.

Hataylı olan Doç. Dr. Hasan Yürek, yeni akademik çalışmasını yayınladı. Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta olan İskenderun doğumlu Doç. Dr. Hasan Yürek’in bu çalışması köy enstitülü yazarlardan olan ve 1980’de öldürülen Ümit Kaftancıoğlu’nun roman ve hikâyeciliğini ele almaktadır. Çalışma ‘Garip’in ‘Ümit’e Yolculuğu: Roman ve Hikâyeciliğiyle Ümit Kaftancıoğlu adıyla Sonçağ Yayıncılık tarafından basıldı.
Yürek, "1934’te o zaman Kars’a günümüzde Ardahan’a bağlı olan Hanak İlçesinin bir köyü ve bugünkü adı Koyunpınar olan Saskara’da doğan Ümit Kaftancıoğlu yokluk içinde büyümüş ve azmiyle Cılavuz Köy Enstitüsünü bitirip öğretmen oldu. Yazar, birkaç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra TRT’nin açtığı sınavları kazanarak ölümüne kadar bu kurumda çalıştı. Aydın kimliğiyle ön plana çıkan Kaftancıoğlu, yoksul Anadolu insanının Cumhuriyet ile birlikte edindiği kazanımların somut bir örneğidir. 12 Eylül 1980’deki askeri darbeye giden süreçteki çatışma ortamına kurban giden Kaftancıoğlu’nun ölümüne kadar yaptıkları hiç şüphesiz, hayatta kalsa idi, daha sonrasında da pek çok çalışma yapacağının göstergesidir.
1950’lerden itibaren edebi ürün vermeye başlayan yazar iki roman ve üç hikâye kitabı yayınlamakla birlikte derleme, röportaj ve çocuk kitaplarına da imza atmıştır. Hemen hemen herkesin bildiği Yüksek Yüksek Tepelere türküsünün derleyicisi Ümit Kaftancıoğlu’dur. Yazarın çalışmaları hakkında çeşitli araştırmalar olmakla birlikte roman ve hikâyelerinin bütün olarak ayrıntılı değerlendiren bir eser bulunmamaktadır. Buradan hareketle bu çalışmada Ümit Kaftancıoğlu’nın roman ve hikâyelerindeki özelliklerin ayrıntılı olarak ele alınması, böylece yazarın roman ve hikâyeci özelliklerinin ortaya konması amaçlanmaktadır.
Üç bölüme ayrılan çalışmanın ilk bölümünde Kaftancıoğlu’yla ilgili şahsi bilgilere yer verilmiştir. Onun hayatı, kişisel özellikleri, sanat ve edebiyat görüşleri üzerinde durulduktan sonra ikinci bölümde roman üçüncü bölümde hikâye incelemelerine geçilmiştir. Roman ve hikâyeler özet, kişiler, tema, mekân, zaman başlıkları altında ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Çalışmanın sonunda Kaftancıoğlu’nun roman ve hikâyeciliğine dair kapsamlı bir değerlendirme yapılmış ve bunun yanında onun öldürülmesinden sonra yazılan şiirlere yer verilmiştir"dedi.
Mersin Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hataylı Akademisyen Doç. Dr. Hasan Yürek, ayrıca İnsan Manzaralarının Ressamı: Mehmet Eroğlu’nun Romancılığı (2012), Ahmet Oktay’ın Şiir Dünyası (2012), Hüseyin Cahit’e ait olan ve Latin harflerine aktarılmayan Nadide (1891) adlı romanın Latin harflerine aktarılması  (2014).adlı kitaplarının dışında Yeni Türk Edebiyatı alanında yayınlanmış onlarca kitap bölümü, makale ve bildiri mevcut.

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ