YAZARLAR

 • BIST 100

  1.191%-0,64
 • DOLAR

  7,9696% 0,40
 • EURO

  9,4568% 0,70
 • GRAM ALTIN

  487,41% 0,29
 • Ç. ALTIN

  804,2265% 0,29
 • Pazar 34 ° / 19 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 33 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 35 ° / 17 ° Parçalı bulutlu

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışma 

Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışmalar yeniden başladı. Her iki ülke yaptıkları açıklamalarla Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalardan birbirini sorumlu tuttu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun bu sabah saat 06.00’da cephe hattı boyunca, Azerbaycan ordusunun mevzileri ile sivil yerleşim alanlarına ateş açtığını Azerbaycan’ın cephe hattında karşı saldırıya geçtiğini duyurdu.

Açıklamada, Ermenistan ordusunun saldırısı sonucunda siviller arasında ölü ve yaralılar olduğu bilgisine yer verilirken, Azerbaycan ordusunun sivil halkın güvenliğini sağlamak için bütün cephe hattı boyunca karşı saldırı başlatma kararı aldığı bildirildi.

Azerbaycan’ın açıklamasında çatışmalar sırasında Ermenistan’a ait 12 adt OSA uçaksavar füze sisteminin imha edildiği, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir helikopterinse Ermenistan ordusu tarafından düşürüldüğü bilgisine yer verildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise düşürdüğü helikopter sayısını iki olarak açıklarken, üç insansız hava aracının da imha edildiğini duyurdu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı saldırıyı başlatanın Azerbaycan ordusu olduğunu, Dağlık Karabağ’ın başkenti Stepanakert de dahil olmak üzere sivil yerleşimlerin hedef alındığını açıkladı. Bakanlık, verecekleri yanıtın orantılı olacağını ve bütün sorumluluğun Azerbaycan’ın askeri ve sivil liderliğine ait olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı: "Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız"

 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy "Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız" açıklamasını yaptı.

Aksoy yaptığı yazılı açıklamada "Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bu ‪sabah ateşkesi ihlal ederek cephe hattında Azerbaycan ordusu ile Terter rayonuna bağlı Kapanlı, Ağdam rayonuna bağlı Çıraklı ve Ortakerbent, Fuzuli rayonuna bağlı Alhamlı ve Şükürbeyli ve Cebrail rayonuna bağlı Çocukmercanlı köylerini ağır silahlarla yoğun şekilde ateşe tuttuğunu öğrendik" dedi.

Aksoy açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız.

Uluslararası toplumu da haklının yanında durmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz."

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ