“ERGENEKON ÇÖKTÜ: ASLİ SAVCI YURT DIŞINA, SİYASİ SAVCI SARAYA ÇIKTI”
CHP´li Öztrak, “Ergenekon davası iktidara ortak olan bir çetenin, devleti ele geçirmek için adaletin terazisiyle pervasızca oynadığını, kumpaslar kurduğunu ortaya çıkardı,” görüşünü dile getirdi
Tarih: 3.12.2018 20:08:39/ 202okunma / 0yorum

CHP Sözcüsü Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında savcının ‘Ergenekon diye bir örgüt yok´ mütaalası konusunda,” O dönemde bu kumpas davasının savcısına zırhlı araba tahsis edenlere, övgüler düzenlere, heykelini dikmeye kalkanlara, Türkiye bağırsaklarını temizliyor diyerek emperyalistlerin uzun vadeli emellerine çanak tutanlara şimdi sormak gerekiyor: Eserinizden memnun musunuz?,” sorusunu yöneltti ve şunları söyledi:

“Türkiye´nin yakın tarihinde kara bir leke olan ve yüzlerce aileyi ve insanı mağdur eden, insanların yaşamlarını kaybetmesine neden olan Ergenekon kumpas davasında artık sona yaklaşılıyor. Yargıtay´ın bozma kararıyla zaten çöken bu dava alt mahkemede yeniden görüşülürken savcı mütalaasını açıkladı ve Ergenekon diye bir örgütün varlığını ispat edecek delil olmadığını ifade etti. Keşke savcı bunun kumpas olduğunu söyleseydi bu durumda mağdurların tazminat alması daha da kolay olacaktı ama bunu yapmadı. Bu dava iktidara ortak olan bir çetenin, devleti ele geçirmek için adaletin terazisiyle pervasızca oynadığını, kumpaslar kurduğunu ortaya çıkardı. Dava çöktü ama davanın asli savcısı yurtdışında kaçtı. Davanın siyasi savcısı da Saraya çıktı. Davanın avukatıyım diyen önceki dönem Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal, yine bu davanın kumpas olduğunu söyleyen mevcut Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu´nun haklı olduklarını tüm Türkiye bir defa daha gördü.

O dönemde bu kumpas davasının savcısına zırhlı araba tahsis edenlere, övgüler düzenlere, heykelini dikmeye kalkanlara, Türkiye bağırsaklarını temizliyor diyerek emperyalistlerin uzun vadeli emellerine çanak tutanlara şimdi sormak gerekiyor: Eserinizden memnun musunuz? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Kumpaslarınız, algı operasyonlarınız, gerçek ötesi siyasetiniz sonucunda mağdurlara yaşattığınız felaketler, şanlı ordumuzun itibar kaybı, hain darbe girişimine giden süreç ve bugün yaşanan sivil darbe ortamının siyasi failleri ne zaman hesap verecekler?

Bu acı ve sıkıntılı dönemin artık herkese şunu göstermiş olmasını diliyorum. Siyaset adaletin terazisi ile oynamamalı. Çünkü gün gelir o terazide siz de tartılmak zorunda kalırsınız.

Yine “Allah bizi affetsin” diyenlere sesleniyorum. Allah´a hesabınızı elbette ahirette verirsiniz. Ancak o gün o ateşe odun taşıyanlar azıcık hicap duyguları varsa tarih ve millet önünde kumpas mağdurlarının ailelerinden samimi bir özrü esirgememeliler. Sonra da dünyanın neresinde olursa olsun böyle büyük bir gaflete düşen yöneticilerin her yerde yaptığı gibi çekip gitsinler.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı sürerken düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engelsiz bir dünya aslında bir toplumun medeniyette ulaştığı seviyeyi gösterir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim engellilere dönük politikalarımızın hedefi, engelli yurttaşlarımızın hiçbir ayrım yapmadan diğer tüm yurttaşlarımızla aynı şekilde her türlü ekonomik, sosyal faaliyetlere katılabilmesi, toplum içinde diğer bireylerden farksız biçimde yer alabilmelidir. Bunun için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız.

MYK toplantımızda şu konuları ele alıyoruz: Ekonomideki son gelişmelere baktık, halkla ilişkilere gelen mesajları inceledik, eğitimde ortaya çıkan sorunları ele aldık, tarımla ilgili meselelere baktık. Arkadaşlarımız Pazar günü yapılan eğilim yoklamaları hakkında bizlere bilgi verdiler. Yine Berlin ve Viyana´ya geçtiğimiz hafta sonu yapmış olduğumuz ziyaretlerle ilgilide MYK´ya bilgi verdik.

“EKONOMİDE “ANİ DURUŞ” DENECEK ÖLÇÜDE YAVAŞLAMA VAR”

Bugün Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Kasım´da tüketici fiyatlarındaki düşüş beklentilerin de ötesinde gerçekleşti. Tüketici fiyatlarında piyasalar yüzde 0,6 civarında bir gerileme beklerken, gerçekleşme bunun iki katına çıktı ve Kasım ayında tüketici fiyatlarındaki düşüş yüzde 1,44 oldu. 12 aylık enflasyon ise Kasım´da yüzde 21,6 olarak gerçekleşti. Bir önceki 12 aylık enflasyon yüzde 25,2´ydi. Peki bu düşüşün arkasında ne var? Bir kere her şeyden önce ekonomideki yavaşlama var öyle anlaşılıyor. İthalat verilerinden, diğer göstergelerden de ekonomide gerçekten ani duruş diyebileceğimiz ölçüde hızlı bir yavaşlama dikkati çekiyor. Bu da tabi fiyatların aşağı doğru gitmesine neden oluyor.

İkincisi, yapılan çeşitli vergi indirimleri var. Yine ulaştırma fiyatlarında, kurdaki gerilemeyle birlikte akaryakıt fiyatlarında yapılan indirimler var. Bunlarında etkili olduğu gözüküyor. Çünkü gerçekten indirimin en fazla göze çarptığı alan ulaştırma fiyatları. Ve birde tabi en önemlisi TÜİK´te değişen bir Başkan Yardımcısı var. Tüm bu gelişmeler enflasyonu Kasım ayında aşağıya çekmiş gözüküyor.

“HALA ENFLASYONU EN YÜKSEK 10. ÜLKEYİZ”

Ancak Kasım ayında yüzde 21,6 enflasyon ile Türkiye hala daha dünyada enflasyonu en yüksek 10 ülkeden biri, 10. Ülke. Peki enflasyonu bize yakın kimler var diye baktığımız zaman işte Zimbabve, Liberya, Sierra Leone gibi ülkeler yer alıyor. Dolayısıyla enflasyonu G-20´de en yüksek ikinci ülke Arjantin´den sonra Türkiye gözüküyor. Kasım´da da üretici fiyatları yüzde 2,5 düşmüş, yıllık üretici enflasyonu yüzde 38,5 olmuş. Üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında makasın daha hala çok açık olduğunu görmek mümkün. Ama özellikle dar gelirlinin enflasyon sepetinde ağırlığı olan temel gıda ürünlerinde fiyat artışlarının hala çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Kuru soğanın fiyatı bir ayda yüzde 51 artmış. Patatesin fiyatı yüzde 15 artmış, kuru fasulyenin fiyatı %14 artmış. Listeyi böyle uzatıp götürmek mümkün. Vatandaşın mutfağında yangının devam ettiğini bu fiyatlar gösteriyor. Kaldı ki ürün sepetine baktığımızda öyle tüm mallara yaygın bir fiyat düşüşü olmadığını aslında düşüşün büyük ölçüde ulaştırma sektöründen kaynaklandığını biraz önce ifade etmiştim. 261 kalem ürünün fiyatı artmış, 28 kalem ürünün fiyatı değişmemiş, sadece 108 kalem üründe fiyatlar düşmüş.

“ASGARİ ÜCRET 2.200 TL OLMALI”

Geçtiğimiz hafta hükümet yeniden değerleme oranını belirledi. Nedir bu yeniden değerleme oranı? Yani bizden alacakları vergileri, maktu vergileri, cezaları, trafik cezalarını, vergi cezalarını ne kadar arttıracaklar onu gösteren oran. Bu oran yüzde 23,7 arttırılmış. Yani vergilerimiz, cezalarımızı geçen yıla göre, 2018´e göre yüzde 23,7 zamlı olarak ödeyeceğiz önümüzdeki yılda. Peki kendi alacağına böyle bir zam yapan devlet emekçinin asgari ücretine ne kadar zam yapacak bunu izleyeceğiz, göreceğiz. Ama Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bunun daha fazla bekletilmeden belirlenmesi için ve kriz koşullarında iyice ezilen çalışanlarımıza bir ölçüde nefes alma imkanı verebilmek için TBMM´ye asgari ücreti 2 bin 200 TL´ye çıkaracak bir kanun teklifini sunduk. Aynı zamanda bu kanun teklifinde asgari ücretten vergi alınmamasına ilişkin düzenlemede var. Şimdi önümüzdeki günlerde kimler işçinin yanında, kimler emekçinin yanında, kimler emekçilerin karşısında, havuzcuların yanında bunu görme imkanımız olacak.

 “TCMB´NİN BANKNOT MATBAASINA KADAR UZANABİLECEK BİR HORTUM OPERASYONU”

Saray ve onun temsil ettiği iktidarın kriz koşullarında yaptığı ekonomik tercihler bu ülkenin kaymağını kimlerin yediğini gayet açık bir şekilde ortaya koyuyor. Saray idaresi batık müteahhitleri ve bankaları rahatlatmak, dökülen betona yeniden can suyu vermek amacıyla ucu TCMB´nin Banknot Matbaasına kadar uzanabilecek yeni bir hortum operasyonunu başlatmaya hazırlanıyor. Önce müteahhitlerin elindeki konut stoklarını Emlak Konut´a devredecek bir program hazırladılar şimdi de yeni bir finansal operasyon hazırlıyorlar. 3 kamu bankası ve 1 özel banka ellerindeki konut kredilerinden oluşan havuzu teminat göstererek ipoteğe dayalı kağıtlar ihraç edeceklermiş. Bankaların çıkardığı bu kağıtlar Kalkınma ve Yatırım Bankası tarafından ihraç edilecek Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler ile değiş tokuş edilecekmiş. Böylece sorunlu krediler devlet eliyle sıfır riskli kamu kâğıdı haline dönüştürülecekmiş. Bankaların daha önce uyguladıkları düşük faizler nedeniyle ortaya çıkan zararlarda bu yöntemle kapatılacakmış. Müteahhitlere bankalar yeniden kredi açılabilecek duruma geleceklermiş.

Ama yapılacak bu finansal operasyonun burada kalması zordur.  Geçenlerde söylemiştim bu her yere yayılır. Çünkü bütün kesimler böyle bir operasyonu bizim için de yapın diye Saraya baskı yapacaklardır. Bunun sonucunda hem ihraç edilecek Varlığa Dayalı Menkul Kıymetlerin miktarının artması, hem de bu işin sonunda, hani bugün diyor ya kesinlikle bu kağıtları almayacağım diye Merkez Bankası, sarayın vereceği bir emirle bu kağıtların Merkez Bankası tarafından alınması söz konusu olacaktır.

“MİLLETE TALKINI, BETON VE FAİZ LOBİSİNE SALKIMI”

Millete sürekli talkın veren Saray; üzümün salkımını beton ve faiz lobisine yedirmeye hazırlanıyor. Saray bankaların elindeki bakırları, devlet eliyle altın yapmaya uğraşıyor. Ancak atladıkları bir konu var. Bakırdan altın olmaz arkadaşlar. Hiçbir kimyacı bunu beceremedi. Aspirin hastalığı tedavi etmez. Bir koyundan bu kadar çok post çıkmaz. Bundan önceki küresel krizde bankaları batıran süreci şimdi Saray seçimlere kadar işi idare edebilmek için devlet eliyle başlatıyor.

“BANKALARIN STRES TESTİNDEN HABER YOK”

Bu arada Damat bakan Orta Vadeli Programda bankaların stres testleri yapacağız dedi, ne oldu bir haber var mı? Bankaların stres testleri ortadan yok oldu, hiçbir haber yok. Anlaşılan Saray küresel krizinin acı hatıralarını çabuk unuttu. Ben Sarayı uyarıyorum. Bu adımlar Türkiye´ye dönük risk algısını giderek daha fazla artıracaktır.

“SEÇİMİN FİNANSMANI İŞSİZLİK FONU´NDAN”

Hem vatandaşta Sarayın krizin yükünü adil dağıtmadığı hem de piyasalarda risk algısını artıracak bir diğer düzenleme; İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarını seçim öncesinde daha fazla kullanmak amacıyla atılan adımdır. İşsizlik Fonu´ndan harcama yetkisi bir önceki yıl prim gelirlerinin yüzde 30´uydu biliyorsunuz, yapılan bir düzenlemeyle 2019, 2020 yıllarında işsizlik fonundan harcanacak yani primlerin kaçı harcanacak diye baktığınızda bu oranı yüzde 50´ye çıkardılar.

Birlikte çalışmaktan onur duyduğum, eski Hazineci Hakan Özyıldız, seçim yıllarında İşsizlik Sigortasının esas faaliyetleriyle ilişkisi bulunmayan harcamalarında olağanüstü bir artış olduğunu tespit eden bir yazı yazmış. Yani seçim yıllarında bu İşsizlik Fonu kullanılıyor. İşsizlik Fonu´nun seçim finansmanı için kullanıldığı bu çalışmada açıkça görülüyor. Nitekim Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yapıldığı bu yıl da Fonun “diğer giderler” kalemi yüzde 96 artmış arkadaşlar. 18,6 milyar TL´yi geçmiş. Anlaşılan bu Mart seçimleri nedeniyle önümüzdeki yılda işsizin parası seçimlere peşkeş çekilecek.

“FAİZ DÜŞERKEN RİSK ARTIYOR”

Ne kadar gizlemeye çalışırlarsa çalışsınlar ama artık ülkenin içinde bulunduğu riskler giderek daha fazla dikkati çekiyor. Faizler geriledi, öyle deniyor. Faizlerdeki gerilemeye karşın Türkiye´nin risk primini gösteren kredi temerrüt primi son üç haftadır artış eğiliminde. 6 Kasım´da 358 baz puan olan risk primi 29 Kasım itibariyle 392 baz puana yükselmiş. Borçlanma faizleriyle, temerrüt risk primleri arasındaki makas giderek açılmaya başlamış. Halbuki biliyorsunuz faiz enflasyon artı risktir. Risk artıyor ama faiz düşüyor.

“PANSUMANLA OLMAZ, IMF´NİN KAPISINA DAYANIRSINIZ”

Buradan bir daha söylüyorum, Saray artık durumun ciddiyetinin farkına varmalıdır. Aspirinle, pansumanla bu iş seçime kadar zor gider. Sonrasında IMF kapısına dayanmaktan başka çareniz kalmaz. Arjantin´e daha yeni gittiniz, burada milleti görmüyorsunuz, milletten koptunuz ama en azından Arjantin´de sokaklara bir bakabilirdiniz Arjantinlilerin IMF programı altında çektikleri sıkıntılar nedeniyle neler yaptıklarını görebilirdiniz. Korkarım bu işi batırılacak. Hatada hala ısrar ediliyor. Saray Türkiye´yi aile şirketi gibi yönetmekten vazgeçmiyor. Son olarak Türkiye Varlık Fonu´nun başındaki Kayınpeder, damadına sınırsız imza yetkisi vermiş. Hazine´nin kasasından sonra, milletin elinde atadan deden kalan son gümüşler de artık damada emanet.

Ya bu Adalet ve Kalkınma Partisi gerçekten metal yorgunu yeterli ve ehil kadro bulma konusunda ciddi sıkıntıları var. Ya da kayınpeder, damadından başka hiç kimseye güvenemez hale gelmiş. Her iki durumda da bu ülkemiz için çok ciddi bir sorun olarak gözüküyor. Uçan, uçmayan Saraylarında efuli ve ejder sularıyla keyif yapanlar, gününü gün edenler, milletten kopup, Türkiye´yi bir aile şirketi gibi yönetenler toplumu ayrıştırarak, bölüp parçalayarak bu ucube düzeni sürdürme derdine düşmüş durumda.

“BIRAKIN KAYMAĞINI YEMEYİ, ÜLKENİN DİBİNİ SIYIRDILAR”

Geçtiğimiz günlerde AKP Genel Başkanı çıkmış, CHP´li bazı ilçe belediyelerinin olduğu yerlerde seçmenlerin Türkiye´nin kaymağını yiyenler olduğunu iddia ediyor. Türkiye´nin meselelerinden bunların haberi yok diyor. İnsaf Sayın Erdoğan! 16 yıldır yandaşlarınızla birlikte bu ülkede yemediğiniz kaymak kalmadı, bırakın kaymak yemeyi ülkenin zenginliklerinin dibini sıyırdınız. Yandaşların vergi borçlarını sıfırlandınız, geçilmeyen köprüye, yatılmayan hastaneye garantiler verip yandaşlarınıza devasa ihaleler verdiniz, bunlara kamu bankalarından krediler sağladınız, vatandaşın cebinden alıp yandaşın cebine koydunuz. Şimdi çıkmış CHP´ye oy veren vatandaşlarımıza ülkenin kaymağını yiyorlar diyerek kara çalmaya kalkıyorsunuz.

Yine öyle anlaşılıyor ki efuliyi ve ejder suyunu fazla kaçırdınız. Demişsiniz ki CHP´li ilçe belediyelerinin insani gelişme listesinde en üst sıralarda bulunması, hükümetin ve büyük şehir belediyelerimin sayesinde. Yani iktidar ve büyükşehir belediyeleri kendi belediyelerini bir yana bırakmışlar, CHP´li belediyelere hizmet götürmüşler. Buna kargalar güler. Siz önce bizim belediyeleri iş yapamaz hale getirmek için gönderdiğiniz müfettiş ordularının, yaptığınız görevden almaların hesabını verin.

“BELEDİYE BAŞKANLARINI GÖREVDEN ALDILAR, DOSYALARINI MAHKEMEYE SUNMADILAR”

Siz bunları söyleyince yandaşlarınız da gaza geliyor “Erdoğan İstanbul´da çorabını koysa seçilir” diyerek İstanbullulara hakaret etmeye başlıyorlar.

Ne yapsanız olmuyor, ne derseniz hakikati değiştiremiyorsunuz. Rakamlar ortada… İnsani gelişmenin en yüksek olduğu, insanların en iyi yaşadığı, en iyi hizmet aldığı 30 belediyeden 19´u CHP´li. Listeye bu sene giren 14 belediyenin 9´u da CHP´li. Yani listenin tamamında da, bu sene listeye yeni dahil olan ilçe belediyelerinde de CHP´nin ezici bir üstünlüğü var. Biz belediyeleri de, ülkeyi de sizden çok daha iyi idare ederiz. Siz ise milletin seçtiklerini istifa ettirip zevahiri kurtarmaya çalışırsınız. Bu seçimde hem milletin seçtiğini istifa ettirdiniz, hem de daha hala mahkemelere herhangi bir dosyası sunamadığınız bir takım belediye başkanlarını görevden aldınız.  Bunun hesabını tabi ki millete vereceksiniz. Bakın şunu açık seçik ifade edeyim, bu millet iradesine musallat olandan mutlaka hesap soracaktır. Bu hesap sandıkta sorulacaktır.

“BİZ YEREL SEÇİMLERDE İDDİAMIZI ORTAYA KOYUYORUZ”

Biz önümüzdeki Mart seçimleri için bir iddiayı ortaya koyuyoruz. Tüm ilçe ve büyükşehirlerimizi tıpkı mevcut belediyelerimizde yaptığımız gibi hiç bir vatandaşımızı dışlamadan, hiç kimseyi ayırmadan en üst düzeyde yaşanılır yerler haline getireceğiz. Bunda kararlıyız. Londra´da, Berlin´de, New York´ta, Paris´te ne hizmet varsa bizim belediyelerimizde de ondan daha iyisini vermeye çalışacağız. Bu hizmete talibiz. Biz Çankaya´yı Mamak´tan ayırmayız; Sultangazi´yi Beşiktaş´tan farklı görmeyiz. 784 bin kilometrekare vatan toprağının her bir karışı ve orada yaşayan her bir yurttaşımız bizim için aynı derecede kutsal ve hizmete layıktır değerli basın mensupları.

Yalanı doğru gibi anlatmaya dayanan gerçek ötesi popülist siyasetle milleti ayrıştırıp, kutuplaştıran Saray sakinlerinin derdini aslında biz çok iyi anlıyoruz. Saray istiyor ki kriz konuşulmasın, işsizlik konuşulmasın, iflaslar ve konkordatolar konuşulmasın. Millet geçim derdini unutup Sarayın gerçek ötesi gündeminin peşine takılsın.

Yaşanan kriz hem Çankaya´daki memur ailesini hem de Mamak´ta yaşayan işçi ailesini aynı şekilde eziyor. Kriz hem Kadıköy´deki esnafı hem Sultangazi´deki esnafı aynı derecede bunaltıyor. Siz buralarda yaşayan yurttaşlarımızı karşı karşıya getirerek krizi unutturamazsınız. Biz Sarayın karartmak istediği Türkiye´nin gerçek gündemini anlatmaya ve çözün demeye devam edeceğiz.

“TÜRKİYE´NİN GERÇEK GÜNDEMİ EKONOMİDİR”

Türkiye´nin gerçek gündemi artan işsizliktir, yangın yerine dönen mutfaklardır, Türkiye´nin gerçek gündemi ekonomidir. Son dış ticaret rakamları yılın dördüncü çeyreğinde hem üretimde, hem yurtiçi talepte ciddi bir daralmanın işaretlerini veriyor. Ama fiyat düşüşleri de aynı şekilde ama saray bunlara dengeleme diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Önümüzdeki günlerde ekonomik tablonun giderek daha ağırlaşmaya başladığını hep beraber göreceğiz.

“MİLLET KENDİ İRADESİNİ HİÇE SAYANA ŞAMARI VURACAK”

Oy için her şekli alabilen, bekadan anladıkları tek şey koltuklarının bekası olan bu siyasi zevata artık milletimizin güveni kalmamıştır. Ülkemizin yeniden büyümeye başlaması, vatandaşımızın giderek zorlandığı borcunu ödeyebilmesi, demokrasinin ve ülkemizin birlik ve beraberliği, bekası için 4 ay sonra yapılacak seçimlerde milletimizin kendi iradesini hiçe sayan, kendisinin sıkıntılarını göremeyen bu kadrolara atacağı şamarın sesi her yerden duyulacaktır.

Benim açıklamalarım bu kadar, varsa sorularınızı alabilirim.

Soru- Efendim Sayın Kılıçdaroğlu´nun Almanya ziyaretinde Sevim Dağdelen´le birlikte fotoğrafının görülmesine Sayın Erdoğan sert bir tepki gösterdi. Yan yana, kol kola ne işiniz var, nasıl yan yana gelirsiniz, vatan severlikle alakası yok dedi. Bununla ilgili değerlendirmeniz nedir?

Faik ÖZTRAK- Değerli basın mensupları, bu seyahatimiz esnasında Alman parlamentosunda Türk – Alman Parlamenterler Grubu diye bir grup var. Bununla ilgili olarak kendileri bir toplantı istemişler, bizde kendileriyle bu toplantıyı yaptık. Bu toplantıda her partiden aşağı yukarı milletvekili vardı. Sol Partiden vardı, Liberal Partiden vardı, Yeşillerden vardı, Sosyal Demokrat Partiden vardı ve bunlar Almanya´da Alman parlamentosunun, Alman halkının seçmiş olduğu milletvekilleri.

Değerli basın mensupları, bizim abdestimizden hiç şüphemiz yoktur. Şu gelsin, bu gelmesin diyemeyiz, gideriz kim varsa orada bu Alman parlamentosunun sonunda içinde bir kurumdur, o kurumla görüşmeyi yaparız. Ama bir şeyinde bilinmesini açık seçik isteriz, Oslo´nun, Oslo´da terör örgütüyle yapılan müzakerelerin, açılım sürecinin, şehirlere kazılan hendeklere ses çıkarmayın diyenlerin bugün Kuvayı Milliye´den neşet eden ve bu ülkeye musallat olan her türlü emperyalist projenin karşısında dimdik duran Cumhuriyet Halk Partisine vereceği hiçbir ders yoktur. Önce dönecekler kendilerine bakacaklar. Şunu söylesin Sayın Erdoğan, kendi milletvekillerini eyalet sistemini incelemek üzere neden Almanya´ya göndermiş? Bunun cevabını bir versin.

Soru- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Sayın Ekrem İmamoğlu´nun adı geçiyor. Bununla ilgili son zamanlarda kamuoyunda böyle bir algı oluştu. Bununla ilgili bir değerlendirmeniz olur mu? Yani İstanbul adayınız İmamoğlu mu olacak?

Faik ÖZTRAK- Şimdi efendim şöyle söyleyeyim, Beylikdüzü Belediye Başkanımız Sayın İmamoğlu gerçekten İstanbul´daki çok başarılı İlçe Belediye Başkanlarımızdan bir tanesidir. Ama kimin İstanbul´da Büyükşehir adayı olacağına partimizin yetkili kurulları karar verecektir. Bu yetkili kurulda Parti Meclisimizdir. O nedenle izin verirseniz bu konuyla ilgili Parti Meclisimizin kararı oluştuktan sonra gerekli bilgileri sizlere veririz.

Soru- Efendim birde Ankara´yı soralım. Özellikle Mansur Yavaş ismi çok konuşuluyor. İYİ Parti´yle birlikte Ankara´da bir ortak aday çıkartılma ihtimali var mıdır? Bu ihtimal konuşuluyor özellikle yapılan son görüşmelerde. Yine Kılıçdaroğlu ve Akşener görüşmesinin önemli bir gündem olacağı belirtiliyor. Partinizden açıklamalar gelmişti Seyit Torun bizim adayımızın partimizin rozetini takması gerekiyor ifadesi vardı ama Mansur Yavaş dün Ayyıldızlı rozet paylaşarak bundan daha güzel rozet var mı dedi. Tüm açıklamalar ışığında ortak aday konusuna nasıl bakıyorsunuz?

Faik ÖZTRAK- Arkadaşlar ben Genel Başkanımızın sözlerini bir kere daha burada tekrarlamak istiyorum. Hiç merak etmeyin çok güzel şeyler olacak.

Soru- Sayın Muharrem İnce´nin İstanbul´da ortak aday olarak kamuoyu yoklaması talebi vardı bununla ilgili bir gelişme oldu mu?

Faik ÖZTRAK- Efendim İstanbul´da yine yapılacak olan yani kamuoyu yoklaması mı yapılacak, ne olacak bununla ilgili yöntemleri henüz görüşmedik MYK´da.

Soru- Mansur beyle ilgili, isim vermedi ama Seyit Torun´a bir cevap sosyal medya üzerinden böyle bir cevap verilmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Faik ÖZTRAK- Şimdi değerli arkadaşlar, baştan itibaren bir şeyi burada söylemeye çalışıyorum. Bir müzakere sürecini yürütüyoruz ve açık söyleyeyim, meseleyi koltuklarının bekası meselesi olarak görenlerin karşısında bu ülkenin birlik, beraberliğinin ve demokrasinin bekası için mücadele ediyoruz. O nedenle de ben müzakereler sürerken tarafların sosyal medya üzerinden birbirlerine mesaj göndermelerini çok doğru bulmuyorum.

Soru- Efendim İYİ Parti´yle yapılan işbirliğinde şöyle bir iddia ortaya atıldı. Sayın Bülent Tezcan´ın sunduğu raporda Manisa ve Mersin´in İYİ Partiye devredileceği. Böyle bir gelişme var mı bu görüşmelerden çıkan sonuçta?

Faik ÖZTRAK- Böyle bir gelişme bize intikal etmiş değil.

Soru- Efendim İYİ Parti´yle görüşmelerde kriz yaşanmıştı, heyetler bir daha bir araya gelmedi. Şimdi liderlerin görüşmesi bekleniyor. Bundan sonrası için heyetler tekrar çalışmaya başlayacak mı?

Faik ÖZTRAK- Heyetler çalışıyor, çok güzel şeyler olacak arkadaşlar Genel Başkanımızın söylediği gibi.

Soru- Sezai beyin bir açıklaması vardı Mersin´de, İstanbul´da ortak bir aday hakkında. Bununla ilgili bir görüşme olacağı, demokrasi güçleri adına bir araya gelinebilir diye. Bununla ilgili bir değerlendirmeniz olur mu?

Faik ÖZTRAK- Sezai Temelli´nin kendi yaptığı bir değerlendirme var ortada izin verirseniz ben o konuda herhangi bir yorum yapmayım.

Soru- Partiler arası bir görüşme yok mu?

Faik ÖZTRAK- Hayır arkadaşlar yok. Kiminle görüştüğümüz konusunda son derece açık ve şeffafız söylüyoruz.

Soru- Efendim biraz önce değindiniz ama asgari ücretle ilgili bir soru soracağım. Şimdi bu hangi enflasyon rakamına göre hesaplanacak? Bakıldığında 2018 enflasyon rakamı ya da 2019 için ………. tahmini, ardından da Merkez Bankasının yine 2019 enflasyon tahmini. Şimdi bunların hepsini bir araya koyduğumuzda aslında sizin söylediğiniz 2 bin 200 lirayı hiçbir şekilde bulmuyor. Yani asgari ücretli hangisine bakması lazım ya da sizin bu noktada görüşünüz nedir?

Faik ÖZTRAK- Şimdi bakın, Türkiye´de bir asgari ücretlinin geçinebilmesi için gerekli olan miktar aşağı yukarı bellidir, arkadaşlarımız buna bakmışlardır ve asgari ücretin 2 bin 200 lira olması gerektiğini tespit ederek meclise bu konuda bir kanun vermişlerdir. Yani gösterge sadece enflasyon değil arkadaşlar. Enflasyonun altında birde o gelir grubunda bulunan insanların tükettikleri mal sepeti var. İşte gıda fiyatlarını biraz önce söyledim. Yani bu insanlar en büyük harcamayı asgari ücretli en büyük harcamayı gıdaya yapıyor. O nedenle bu asgari ücreti belirleme yönteminde tek bir insana insanca yaşayabileceği bir yaşam standardı sağlayabilecek bir ücret tespit edilmiştir.

Soru- Sayın Genel Başkanla Meral hanımın buluşması ne zaman gerçekleşecek? Bu hafta bir beklenti var bu buluşmayla ilgili olarak.

Faik ÖZTRAK- Bana intikal eden bir takvim yok, belirlendiği gün mutlaka sizlere de açıklanacaktır.

 








Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“EKONOMİK DURGUNLUĞA İLK ADIM RESMEN ATILDI”
“EKONOMİK DURGUNLUĞA İLK ADIM RESMEN ATILDI”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yılın üçüncü üç ayında Türkiye ekonomisinin mevsim ve takvim etkilerinden arınmış rakamlarla yüzde 1,1 küçüldüğünü belirtti
ÇÖLAŞAN İLE DOĞRU´YA FETÖ´DAN DAVA
ÇÖLAŞAN İLE DOĞRU´YA FETÖ´DAN DAVA
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sözcü Gazetesi çalışanlarına yönelik yürüttüğü soruşturmada beş isim hakkında hapis istemiyle iddianame düzenledi
"Denetim eksikliği sebebiyle,anızdan 600 hektar orman kül oldu"
"Denetim eksikliği sebebiyle,anızdan 600 hektar orman kül oldu"
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, anızın yangınlarını ve çevreye, insan sağlığına yarattığı tahribatı önergeyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´ye sordu. Pakdemirli, 2018 yılı içerinde 178 anız kaynaklı orman yangını meydana geldiğini belirterek, “Bu yangınlarda ülkede 598 hektar orman alanı zarar görmüştür” dedi.
“Toprağa, ürüne sahip çıkan bir Adana her alanda yenilenebilir”
“Toprağa, ürüne sahip çıkan bir Adana her alanda yenilenebilir”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Adana´nın eski günlerine dönebilmesinin yolunun tarımdan geçtiğini söyledi.
 “KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNDE TÜRKİYE 131. SIRADA”
“KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNDE TÜRKİYE 131. SIRADA”
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çukurova Şubesi´nin gerçekleştirdiği “Kadının Siyasetteki Yeri ve Makbule Dıblan” paneli ilgi ile izlendi
VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ´TAN “10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ” 70. YIL DÖNÜMÜ MESAJI
VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ´TAN “10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ” 70. YIL DÖNÜMÜ MESAJI
Demirtaş, Ülkemizin son yıllarda gerçekleştirdiği reformlar ile hem devlet-vatandaş ilişkilerinde büyük bir değerler dizisi değişikliğine gittiğini, düzenlemeler ile Kamu Denetçiliği ve İnsan Hakları Kurumu gibi kurumları tesis ederek insan haklarının korunmasında çok önemli adımlar attığını söyledi
ERDOĞAN DANIŞTAY SAVCISINA: “YAHU SEN KİMSİN!”
ERDOĞAN DANIŞTAY SAVCISINA: “YAHU SEN KİMSİN!”
TSK´da başörtüsü serbestliğinin iptalini isteyen Danıştay savcısına tepki gösteren Erdoğan, “Sen savcı olabilirsin ama her şey yasalarla bir yere oturtulmuşken, sana ne oluyor da bunlara aykırı bir şekilde bu uygulamanın iptalini isteyebiliyorsun?,” dedi
CHP´Lİ ÖZKOÇ HAKAN FİDAN´IN İSTİFASINI İSTEDİ
CHP´Lİ ÖZKOÇ HAKAN FİDAN´IN İSTİFASINI İSTEDİ
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MİT Başkanı Hakan Fidan´ın dün ABD Kongresi´nde olduğunu belirterek, "TBMM´yi hiçe sayan, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu´nu hiçe sayan, TBMM´nin muhalefet parti liderlerini hiçe sayan namuhterem, Amerikan Senatosunda selam verdi." dedi.
ÇIRAY: “TBMM´NİN DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİNİ PROTESTO İÇİN KONUŞMA HAKKIMDAN FERAGAT EDİYORUM”
ÇIRAY: “TBMM´NİN DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİNİ PROTESTO İÇİN KONUŞMA HAKKIMDAN FERAGAT EDİYORUM”
MİT Müsteşarı Hakan Fidan´ın FETÖ Darbesini Araştırma Komisyonu´nun davetine rağmen zamanın Başbakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından gönderilmediğini hatırlatan İYİ Partili Aytun Çıray, Cumhurbaşkanının bilgisi dışında ABD´ye giderek Amerikan milletinin ulusal çatısının bir kanadı olan Senato´da Amerikalı senatörleri Kaşıkçı cinayeti konusunda bilgilendirmesini eleştirdi
Gürer: “Hayvana şiddet kabul edilemez”
Gürer: “Hayvana şiddet kabul edilemez”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sokak hayvanlarına yönelik saldırıların son dönemde ciddi oranda artmasını Meclis gündemine getirdi. Ömer Fethi Gürer´in konuyla ilgili önergesine yanıt veren Bakan Bekir Pakdemirli, 2018 yılın ilk 9 ayında hayvan hakları ihlali yapan 257 kişiye idari para cezası uygulandığını açıkladı.
   “ADANA TARIMSAL MALİ DESTEK PROGRAMLARININ DIŞINDA BIRAKILIYOR”
“ADANA TARIMSAL MALİ DESTEK PROGRAMLARININ DIŞINDA BIRAKILIYOR”
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, TKDK´nın Adana´yı tarım ve hayvancılıkta mali destek dışında tutmasını meclise taşıdı
Erdoğan:"Cumhur İttifakı´nı bozdurmamak noktasında kararlıyız"
Erdoğan:"Cumhur İttifakı´nı bozdurmamak noktasında kararlıyız"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:- ´Biz tabii bu Cumhur İttifakı´nı bozdurmamak noktasında kararlıyız. Hele hele bu yerel seçim ülkemiz için ciddi manada, yedi düvelin ülkemize, milletimize saldırdığı bir dönemde büyük önem arz ediyor. Onun için de şu anda teknik çalışmaları yürüten arkadaşlarımız var.
Kamuda muhalif basına ambargo iddiaları meclis gündeminde
Kamuda muhalif basına ambargo iddiaları meclis gündeminde
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamu kurum ve kuruluşlarında iktidara yakın gazeteler alınırken, tirajı yüksek muhalif gazetelerin alınmadığı ve almak isteyenlerin engellendiği yönündeki iddiaları, iki ayrı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
GEZİ OLAYLARI YILDÖNÜMÜNDEKİ İZİNSİZ GÖSTERİ DAVASINDA KARAR
GEZİ OLAYLARI YILDÖNÜMÜNDEKİ İZİNSİZ GÖSTERİ DAVASINDA KARAR
Gezi Parkı olaylarının birinci yıl dönümünde Taksim Meydanı´nda yapılan izinsiz gösteriye ilişkin davada mahkeme, 6 sanığı 10 ay ile 5 yıl 8 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırdı.
 YOĞUN YERLEŞİM MERKEZLERİNDEN GEÇEN DEMİRYOLUNDA CAN GÜVENLİĞİ SORUNU MECLİS´E TAŞINDI
YOĞUN YERLEŞİM MERKEZLERİNDEN GEÇEN DEMİRYOLUNDA CAN GÜVENLİĞİ SORUNU MECLİS´E TAŞINDI
Adana Milletvekili CHP´li Sümer, TCDD´nin hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında Adana´da mahalle arasından geçtiği için halkın can ve mal güvenliğini çok yakından ilgilendiren demiryolu konusunu ve özellikle Yeşiloba Mahallesi´nde halkın geçit yapılması talebini komisyon gündemine getirdi.
SEYHAN BELEDİYE MECLİSİNDE GERGİN TOPLANTI
SEYHAN BELEDİYE MECLİSİNDE GERGİN TOPLANTI
Çoğunluğu sağlayamayınca dün toplanamayan Seyhan Belediye Meclisi, AKP ve MHP guruplarının meclise girmesi ile bugün toplandı.
ABONELİK SÖZLEŞMELERİNE YENİ DÜZENLEME GETİREN TEKLİF MECLİS´TE KABUL EDİLDİ
ABONELİK SÖZLEŞMELERİNE YENİ DÜZENLEME GETİREN TEKLİF MECLİS´TE KABUL EDİLDİ
TBMM Genel Kurulunda Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi kabul edildi.
   CHP BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYOR
CHP BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYOR
CHP Parti Meclisi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yerel seçim gündemiyle toplantı. CHP MYK´dan geçen liste Parti Meclisi´nin onayına sunuldu.
AKŞENER´DEN İTTİFAK AÇIKLAMASI
AKŞENER´DEN İTTİFAK AÇIKLAMASI
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak çalışmalarıyla ilgili, partisinin zor şartlar altında yola çıktığını belirterek, "Biz zor şartlara alışkınız. ve tek başımıza gitme konusunda da herhangi bir sorunumuz yok" dedi.
ERDOĞAN 14 BAŞKAN ADAYINI DAHA AÇIKLADI
ERDOĞAN 14 BAŞKAN ADAYINI DAHA AÇIKLADI
Erdoğan´ın açıklamayı yaparken, “Seçim büroları ve parti binaları dışında hiç bir yere bayrak ve afiş asmayacağız,´ dedi
"Her çiftçi aileye 300 koyun projesinde dağ fare doğurdu"
"Her çiftçi aileye 300 koyun projesinde dağ fare doğurdu"
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuoyuna büyük bir proje olarak sunulan çiftçiye 300 koyun projesinde verilen sözlerinde boş çıktığını söyledi.
İYİ Parti Adana Milletvekili Çulhaoğlu, nakliyecilerin sorunlarını TBMM´de dile getirdi
İYİ Parti Adana Milletvekili Çulhaoğlu, nakliyecilerin sorunlarını TBMM´de dile getirdi
İyi Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Koomisyonu Üyesi Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Ekonomik kriz sebebiyle nakliyeci esnaf ve firmalarımızın Banka ödemelerinde, ÖTV, KDV, trafik sigortası, MTV ve HGS ile ilgili yaşadıkları Sorunları 28.11.2018 tarihinde verdiği önergeyleTürkiye büyük millet meclisine taşıdı
 CAN DÜNDAR HAKKINDA GEZİ EYLEMLERİNDEN TUTUKLAMA KARARI
CAN DÜNDAR HAKKINDA GEZİ EYLEMLERİNDEN TUTUKLAMA KARARI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmada, Can Dündar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.
     DANIŞTAY SAVCISININ MÜTALAASI: “TSK´DA  TÜRBAN LAİKLİĞE AYKIRIDIR, DÜZENLEMENİN  İPTALİ GEREKİR.”
DANIŞTAY SAVCISININ MÜTALAASI: “TSK´DA TÜRBAN LAİKLİĞE AYKIRIDIR, DÜZENLEMENİN İPTALİ GEREKİR.”
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri´ndeki (TSK) türban serbestliğine karşı açılan idari davada Danıştay Savcısı esas hakkındaki mütalaasında, düzenlemenin , Anayasanın 2. maddesinde yer alan ´laiklik ilkesi´ varlığını korudukça, hukuken kabul edilemez olduğunu belirtti
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
BÖYLE PUANLARA CAN KURBAN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BİR GÜNÜN MANZARASI
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EDEBİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Çarşamba´nın Gelişi.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
TÜRKİYE´NİN DIŞARDAN GÖRÜNÜŞÜ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SANAT VE BARIŞ
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
DÜNYA YENİDEN ŞEKİLLENİRKEN
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ATATÜRK CHP VE CUMHURİYET YÖNETİMİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
VEYSEL GARANİ
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BELEDİYE BAŞKANLARI
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
10 °C
Çarşamba
6 °C
Perşembe
7 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/6/1516488376145.jpg