YAZARLAR

 • BIST 100

  115.748%-0,99
 • DOLAR

  6,8672% 0,21
 • EURO

  7,7212% 0,23
 • GRAM ALTIN

  392,38% 0,27
 • ÇEYREK ALTIN

  647,427% 0,27

Adana

05.07.2020

 • İMSAK 03:34
 • GÜNEŞ 05:18
 • ÖĞLE 12:48
 • İKİNDİ 16:39
 • AKŞAM 20:09
 • YATSI 21:45
 • Pazar 36 ° / 23 ° Güneşli
 • Pazartesi 34 ° / 23 ° Fırtına
 • Salı 34 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Emek Partisi, "Adana'da COVİD-19 vakaları artıyor yetkililer seyrediyor"

Emek Partisi Adana İl Örgütü, Hükümetin yeni normalinin işçileri tehdit ettiğini belirterek “ Salgına karşı mücadele ve çözüm ücretsiz yaygın test,  halkın zorunlu ihtiyacının karşılandığı, emekçilerin ücretli izne ayrıldığı karantinadır” dedi.

Adana Tabip Odası Türk Tabipleri Birliği’nin yaptığı yeniden açılma sürecine erken girildiği uyarılarının ve bilim kurulunun önerilerinin dikkate alınmamasının sonucu olarak Adana’da salgının en hızlı seyrettiği Mart ayı sonunda olduğu kadar testi pozitif olan hasta mevcut olduğuna dikkat çekilen açıklamada Covid-19 ile ilgili verilerin iller bazında açıklanması istendi. “Halk kurallara uymuyor”  diyerek suçu halka atmaya çalışan Hükümet’in, işçileri ölümüne çalıştırdığının ifade edildiği açıklamada  “Adana’da salgının en hızlı seyrettiği Mart ayı sonunda olduğu kadar testi pozitif olan hastanın mevcut olduğu konuşulurken Adana İl sağlık Müdürlüğü, Valilik neden bir açıklama yapmıyor?” diye soruldu.

“İŞYERLERİNDE ALINMAYAN ÖNLEMLER NE OLACAK?”

“Bu sadece vatandaşın alacağı bireysel önlemlerle baş edilecek bir salgın mı?” diye sorulan açıklamada Emek Partisi şunlara dikkat çekti,  

“Fiziki mesafeyi korumamız önemli, maske takmamız ve temizliğe aynı titizlikle devam etmememiz gerekiyor. Ancak işyerlerinde alınmayan önlemler ne olacak? Pozitif vaka çıkmasına rağmen üretime ara verilmemesi ne olacak? Bunun sorumluluğu kimde? İşyerlerinde alınan önlemler çok yetersiz bunu kimin denetlemesi gerekiyor? 1 Haziran itibarıyla toplu taşımalara, servislere kapasite sınırlaması kaldırıldı. Otobüs, metro, dolmuş ve servis kapasitesinin yüzde ellisi dolacak şekilde binilmesi önlemi kaldırıldı. İlk başta servislerde yapılan dezenfekte uygulaması yapılmaz oldu. Sürü bağışıklığı uygulamasına gidildi adeta.

İŞÇİLER, EMEKÇİLER TEDİRGİN…

İşçiler her gün işe gidiyor, iş arkadaşlarıyla yakın temas halinde çalışıyor, akşamları da evde bıraktıklarının yanına dönüyor. Bu nedenle belki birkaç haftada kontrol altına alınabilecek bir salgının kontrolü aylara uzanıyor. İşçiler işe gidip gelirken tedirgin oluyor. Korka korka işe gittiklerini söylüyor. Ama işe gitmeseler açlıktan gidince de koronadan korkuyorlar. İşçiler eve gidince çocuklarına sarılmaktan çekiniyorlar. Çünkü toplu üretimin olduğu yerlerde alınan önlemler yetersiz. Son dönemde Adana’da vaka artışı olmasına rağmen Beyza Tavukçuluk da üretimin devam etmesi işçilerin hayatını hiçe sayıldığını gösteriyor. İlk pozitif vakalar çıkınca üretime ara verilmeyerek işçilerin hayatı tehlikeye atılmıştır. Adana’da değişik işyeri, işletme ve fabrikalarda vaka tespit edilmesine rağmen, üretimin devam etmesi halkı kaygılandırıyor”

“İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, VALİLİK NEDEN AÇIKLAMA YAPMIYOR?”

Yetkililerin konuya duyarsız kaldığının dile getirildiği açıklamada  “Sağlıklı bir bilgilendirme, resmi bir açıklama yapılmıyor.  Günde birkaç kez camiden anons yapılmasıyla sınırlı bir süreç yaşanıyor. Halkın sağlığı camilerde yapılan anonslara ve vatandaşın alacağı bireysel önlemlere bırakılmış. Adana’da salgının en hızlı seyrettiği Mart ayı sonunda olduğu kadar testi pozitif olan hastanın mevcut olduğu konuşulurken Adana İl sağlık Müdürlüğü, Valilik neden bir açıklama yapmıyor. Hasta sayısının tekrar artmaya başladığı, hastanelerde ki doluluk oranlarının da arttığı belirtilmekte ve görülmektedir. Adana Valiliğini, Sağlık İl Müdürlüğünü ilimiz genelinde Covid-19 salgınında gelinen en son durum ile ilgili açıklama yapmasını bekliyoruz. Vaka artış hızı, yeni vaka sayıları, pozitiflik oranları, yatan hasta sayısı kaçtır, tüm bu verileri şeffaf olarak kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Salgının bir an önce denetim altına alınması için halkın beklentisi gerçek bir fiziksel temasın kesileceği tedbirlerin alınması ama Hükümet ve patronlar üretimde ısrar ediyorlar” diye ifade edildi.

“ÜCRETLİ  İZİN, YAYGIN TEST”

Hükümetin, salgınla mücadeleyi, yurttaşların kişisel sorumluluğuna atmaması gerektiğini ifade eden Emek Partisi Adana İl Örgütü açıklamasında önerilerini şu şekilde sıraladı.

Herkesin test taramaları yapılmalı, maske, eldiven ve dezenfektanların parasız dağıtılmalıdır.

Zorunlu üretim alanları haricindeki bütün fabrika ve işyerlerinde üretime ara verilmeli ve bu süre boyunca işçiler ücretli izinli sayılmalıdır.

Koronavirüs dayanak yapılarak gündeme getirilen kıdem tazminatının gasp edilme girişimlerinden, salgını fırsata çevirerek esnek çalışmayı yaygınlaştıran uygulamalardan vazgeçilmeli, işten atmalar yasaklanmalıdır”

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ