Dünya yayıncılığında Türkiye 11. sırada
Türkiye, yurt dışına yaptığı telif satışları ve yabancı dillere çevrilen eserleriyle pazar hacmini günbegün büyütüyor. Türkiye, bu hamlesiyle dünya yayıncılığında 11. sıraya yükseldi.
Tarih: 19.6.2018 11:42:47/ 174okunma / 0yorum

Bugüne kadar 900´den fazla kitabın telifini yurt dışına satan yayın grubunun kitapları Arapça, Arnavutça, Azerice, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danca, Endonezce, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, Kazakça, Kırgızca, Kürtçe, Lehçe, Macarca, Makedonca, Malayca, Özbekçe, Rusça, Sırpça, Ukraynaca, Tayca, Yunanca gibi pek çok dile çevrildi. 
“Dizi sektörünün gelişmesinin yayıncılığın önünü açtı” 
Osman Okçu son zamanlarda özellikle Osmanlı ile ilgili kitapların yurtdışı telif satışlarında bir patlama olduğunu vurgularken bundaki en büyük rolün Türk dizilerinin geniş bir coğrafyada yoğun ilgi görmesi olduğunu söyledi. Dizi sektörünün gelişmesinin yayıncılığın önünü açtığını vurgulayan Okçu, “Okay Tiryakioğlu romanlarına ilgi o kadar yoğun ki Kanuni serisinin üçüncü kitabının Türkçesi henüz kaleme alınmadan diğer 2 kitabın haklarını satın alan Arap yayıncı yeni kitabın yayın haklarını önceden satın almak istedi. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil´in Kayı serisi Türkiye ile eşzamanlı olarak Arap ülkelerinde de yayımlandı. Aslı Sancar´ın Harem kitabı pek çok ülkede yayımlandı, son olarak Gürcistan´a satıldı. Hekimoğlu İsmail´in Minyeli Abdullah kitabı ve Ahmed Günbay Yıldız romanları Arapçaya, Sibel Eraslan romanları Endonezce´ye, Prof. Dr. Nevzat Tarhan kitapları Arnavutça ´ya çevrildi. Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu´nun Nar Ağacı kitabı Bulgarcaya Bahadır Yenişehirlioğlu´nun Beyaz Usta Siyah Çırak kitabı için Lübnan ile İsmail Bilgin´in Sarıkamış kitabı Kazakistan ile sözleşme yapıldı. Osman Osmanoğlu´nun Bir Şehzade´nin Hatıratı kitabı ise Bulgaristan´a yola çıkmak üzere hazırlanıyor. Carpediem, Portakal markalarının kitaplarına da yabancı ülkelerin genç okurlarından ilgi yüksek. Ömer Sevinçgül kitapları Almancaya, Merve Özcan kitapları Arapçaya çevrildi. Sufi Kitap markamızdan ise Mim Kemal Öke ve Shems Friedlander kitapları Sırbistan´a yolculuğa çıktı” dedi. 
“Çocuk kitaplarında telifi satılmamış kitabımız yok!” 
Edebiyat, düşünce, tarih, din, politika gibi alanlarda yaptığı yayınların yanında çocuk ve gençlik kitapları da dünyanın dört bir yanından ilgi görüyor. Çocuk kitaplarında, telifi herhangi bir ülkeye satılmamış kitaplarının neredeyse olmadığını, bütün kitapların en az bir yabancı dile çevrildiğini aktaran Osman Okçu tercih edilen kitapları şöyle sıraladı: 
“Popüler bilim, değerler eğitimi gibi konuları barındıran kurgu dışı kitaplara ilgi çok yoğun. Şirin, Levent, Şefik, Can ile Canan, Dünyayı Durduran Kız, Alper, Burcu gibi karakterlerimizin anlatıldığı kurgu kitapları tıpkı Türkiye´deki çocuklar gibi yurtdışındaki çocuklar da çok seviyor. Şirin Güney Kore´ye, Alper ve Burcu Çin´e , Levent Arnavutluk´a, Şefik Arap ülkelerine, Can ile Canan Azerbaycan´a çıktıkları yolculukta dünyanın dört bir yanındaki çocuklara ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. 365 Günde Sevgili Peygamber ve 365 Günde Peygamberimin Arkadaşları kitapları ise en çok farklı dile çevrilen kitaplarımız. Her Şey Allah´ı Anlatıyor Kazakçaya, Dinimi Öğreniyorum Fransızcaya, Allah´ın İsimlerini Öğreniyorum Taycaya, Mini Masallar Hintçeye, Kayıktaki Çocuk Hollandacaya çevrilmesi ile dikkat çekiyor. Tüm bunların da ötesinde, çocuk kitaplarını İngilizceye çevirerek ihracatını yapıyor; talep eden yayımcılar için telifini sattığımız kitapların baskılarını Türkiye´de yaptırarak onlara basılı olarak da gönderiyoruz. İngilizce kitaplarımızı e-kitap olarak iKitap adlı platformumuz üzerinden okurlarımıza ulaştırmaya da başladık.” 
“En çok telif sattığımız ülke Endonezya” 
Fransa, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinin yanında Güneydoğu Asya pazarında da kendine yer bulan timaş yayın grubu en telif sattığı ülke Endonezya. Özellikle dini çocuk kitaplarının bu ülkelerde çok ilgi gördüğünü belirten yayıncılar konsept belirlemede, metin üretiminde ve çizimde Türkiye´nin çok başarılı bir noktada olduğunu söylüyor. 
Güneydoğu Asya pazarında eserlerin ilgi çekmesinin en önemli nedeninin sosyolojik benzerlikler olduğunu vurgulayan Okçu Hint bölgesinde de eserlerimize olan ilginin büyük olduğunu, özellikle Mevlana ve Nasreddin Hoca buralarda çok sevildiği için , onlarla ilgili eserlerin teliflerinin çabucak satıldığını anlatıyor ve ekliyor: “Bu da Hindistan gibi rekabetçi bir piyasada var olma adına önemli bir gelişme. Başta Fransa, Almanya, Hollanda, Bosna Hersek, Bulgaristan, Macaristan gibi Avrupa ülkelerine de oldukça fazla telif satışı yaptık. Son olarak Türki Cumhuriyetler önemli telif satın alıcıları arasında. Başta Azerbaycan olmak üzere Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkelere Türkçe eserleri kazandırdık. Komşularımızdan İran´a ve Irak´a da çok sayıda çocuk kitabı telifi sattık.” 
“Kültür Bakanlığı´nın 2005 yılında başlattığı TEDA projesi önemli bir kıvılcım oldu” 
Telif satışlarının son yıllarda hareket kazanmasının başlıca dinamiğinin Kültür Bakanlığı´nın 2005 yılında başlattığı TEDA projesi olduğunu söyleyen Osman Okçu bu projenin bir kıvılcım olduğunu ve çeviri desteğinin yabancı yayıncıları telif satın almaya cesaretlendirdiğini söyledi. Okçu, “Ajanslar ve yayıncıların temsil ettikleri yazarların telif haklarını satmak için yurt dışındaki fuarlara gitmesi de Türk edebiyatının tanınmasına yardımcı oldu ve son dönemde Kültür AŞ´nin İstanbul konulu kitaplara destek vereceğini açıklamış olması da yayıncılık alanında büyük bir gelişmedir” dedi. 
Okçu, yeni yelen dosya ve yazarları Yayın Kurulu´nda ele alırken yurtdışında satılıp satılmayacağı üzerine de bir değerlendirme yaptıklarını belirterek yabancı yayıncıların çocuk kitaplarında Türk çizerlerin çalışmalarını çok beğendiklerini bu sebeple çocuk kitapları için yazarın yanında çizerin de kaliteli işler yapmasını öncelediklerini söyledi. (Öİ)
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Festivalde 7 ülkenin halk oyunları ekibi Erik Dalı oynadı
Festivalde 7 ülkenin halk oyunları ekibi Erik Dalı oynadı
Kastamonu´nun Taşköprü ilçesinde bu yıl 32´incisi düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sarınsak Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Geleneksel Giysili Kostüm Yarışması´nda 7 ülkenin yabancı halk oyunları ekibi, Erik Dalı oynadı.
Yemek, sanat ve müzik alanındaki en iyi şehirler belli oldu
Yemek, sanat ve müzik alanındaki en iyi şehirler belli oldu
Dünya üzerinde yer alan farklı şehirlerde en iyi sanat, müzik ve yemek lokasyonları belirlenirken, Türkiye´den de İstanbul´un bu listeye girdiği görüldü.
Adana Film Festivali 22 Eylülde başlıyor
Adana Film Festivali 22 Eylülde başlıyor
Adana Büyükşehir Belediyesi´nce 22 Eylül-30 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak 25. Uluslararası Adana Film Festivali´nin 5 ana kategorisinden biri olan Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması´na yapılan başvurularla ilgili ön eleme çalışması sona erdi. Değerlendirme sonucunda 28 film ana jüri önüne çıkacak.
2700 yıllık Urartulu kadının ayak izine rastlandı
2700 yıllık Urartulu kadının ayak izine rastlandı
Van Kalesi´nin höyük kısmında bu yıl yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında yaklaşık 2700 yıllık olduğu tahmin edilen Urartulu kadının sağ ayak izine rastlandı.
4 bin yıllık kalıntılar Eskişehir´in tarihine ışık tutuyor
4 bin yıllık kalıntılar Eskişehir´in tarihine ışık tutuyor
Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinin çalışmalar yaptığı Şarhöyük Kazı Alanı´nda bulunan 4 bin yıl öncesine ait kalıntılar Eskişehir´in tarihine ışık tutuyor.
Türkiye´deki evlerde ortalama 179 kitap bulunuyor
Türkiye´deki evlerde ortalama 179 kitap bulunuyor
Kitap sayılarını konu alan son veriler incelendiğinde, Türkiye´de en üst sosyoekonomik dilimde yer alan hanelerde ortalama 179 kitabın yer aldığı belirlendi.
MAHMUT MAKAL YAŞAMINI YİTİRDİ
MAHMUT MAKAL YAŞAMINI YİTİRDİ
1950´de yazdığı ´Bizim Köy´ ile köy edebiyatı akımını başlatan Köy Enstitülü eğitimci ve yazar Mahmut Makal, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Tufanbeyli´de Güreş ve Kültür Festivali başlıyor
Tufanbeyli´de Güreş ve Kültür Festivali başlıyor
Adana´nın Tufanbeyli İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen ‘17´inci Geleneksel Güreş ve Kültür Festivali´ başlıyor.
Mersin turizminin yeni umudu Alahan Manastırı
Mersin turizminin yeni umudu Alahan Manastırı
Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Alahan Manastırı´nın Mersin genelinde Dünya Geçici Miras Listesi´ndeki tek tarihi eser olduğuna dikkat çekerek, tarihi yapının turizme kazandırılması için bakanlığa yatırım çağrısında bulundu.
Ülkemiz´de 28 bin 126 kütüphane var
Ülkemiz´de 28 bin 126 kütüphane var
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı kütüphane istatistiklerini açıkladı.
14. BODRUM MÜZİK FESTİVALİ BİR OPERA GALA GECESİYLE 4 AĞUSTOS´TA BAŞLADI
14. BODRUM MÜZİK FESTİVALİ BİR OPERA GALA GECESİYLE 4 AĞUSTOS´TA BAŞLADI
14. Bodrum Müzik Festivali, 4 Ağustos´ta Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Lauren Fagan ve Murat Karahan´ın sahne aldığı, yaklaşık 4 bin kişinin izlediği muhteşem bir opera gala konseriyle başladı.
Adana´daki bitişik konaklarda restorasyon
Adana´daki bitişik konaklarda restorasyon
Adana Büyükşehir Belediyesi, Ulucami Mahallesi´nde yıkılmaya yüz tutan 3 katlı bitişik konakları aslına uygun restore edip, el işi atölyesi ve misafirhane olarak kent halkının ve turizmin hizmetine sunmayı planlıyor.
Hatay´da yayla şenliği
Hatay´da yayla şenliği
Hatay´ın Samandağ ilçesi Kapısuyu Mahallesi´nde Amanos Dağları´nın zirvesinde bulunan Şıhyurdu Yaylası´nda bu yıl ikinci kez Yayla Şenliği düzenlendi.
Adana Film Festivali´nden uluslararası iş birliği
Adana Film Festivali´nden uluslararası iş birliği
Adana Film Festivali, Cannes´in ardından, Hollanda´da yapılan Kırmızı Lale (Rode Tulp) Film Festivali ile de iş birliği yapıyor
Doğu Akdeniz´in ´Efes´i ziyarete açık
Doğu Akdeniz´in ´Efes´i ziyarete açık
Doğu Akdeniz´in ´Efes´i olarak görülen Uzuncaburç, yerli ve yabancı turistleri bekliyor.
Kızkalesi, film festivaline ev sahipliği yapacak
Kızkalesi, film festivaline ev sahipliği yapacak
Mersin´in Erdemli ilçesinde bulunan tarihi Kızkalesi, film festivaline ev sahipliği yapacak.
ATDSK´lı öğrencilerin yıl sonu gösterisi büyüledi
ATDSK´lı öğrencilerin yıl sonu gösterisi büyüledi
Adana Tenis, Dağ ve Su Sporları Kulübü (ATDSK) bünyesinde hizmet veren Adana Dans Akademi´nin yılsonu gösterisi izleyenlere güzel anlar yaşattı
Ç.Ü.´de  Arkeolojik kazı çalışmaları anlatıldı
Ç.Ü.´de Arkeolojik kazı çalışmaları anlatıldı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Arkeoloji Kulübü, Danışmanları Dr. Öğr. Üyesi Fatma Şahin ile birlikte Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü´nün yürüttüğü kazı çalışmalarıyla ilgili bir etkinlik düzenledi.
Ahmet Kalfa Kültür ve Sanat Sokağı´nda düzenleme
Ahmet Kalfa Kültür ve Sanat Sokağı´nda düzenleme
Adana´da Çakmak Caddesi üzerinde bulunan ve geçmişte sanatçılar sokağı olarak bilinen Ahmet Kalfa Kültür ve Sanat Sokağı´nın çağdaş bir görüntüye kavuşturulması için Seyhan Belediyesi tarafından çalışmalar başlatıldı.
Adana tarihi ile büyülüyor
Adana tarihi ile büyülüyor
Adana´da halen kullanılan en eski köprü olan Taş Köprü, 137 yıl önce yapılan Büyük Saat kulesi, yaklaşık 106 yıl önce yapımı tamamlanan tren garı şehre gelenleri büyülüyor.
Öğrencilerin Fotoğraf Sergisi
Öğrencilerin Fotoğraf Sergisi
“Sanat Kareleri” konulu yarışmada dereceye giren fotoğraflar, Adana´da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Yumurtalık´ta sanat ve sağlık bir arada
Yumurtalık´ta sanat ve sağlık bir arada
Adana Büyükşehir Belediyesi Yollarda etkinliğinde Sanat TIR´ı, sağlık otobüsü, gezici kütüphane ve gezici dijital mamografi cihazı ile tatilcilere kültür, sanat ve sağlık hizmetini bir arada sundu.
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ´E  ÖMÜR BOYU MATEMATİĞE HİZMET  ÖDÜLÜ VERİLDİ
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ´E ÖMÜR BOYU MATEMATİĞE HİZMET ÖDÜLÜ VERİLDİ
Uluslararası Matematik ve Matematik Eğitimi Konferansı (ICMME-2018),Ordu Üniversitesi ev sahipliğinde 27-29 Haziran tarihleri arasında Ordu Üniversitsi evsahipliğinde Ordu´da yapıldı
Mersin´deki köy seyirlik turnesi 17 Temmuz´da
Mersin´deki köy seyirlik turnesi 17 Temmuz´da
Mersin Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen Hacivat-Karagöz orta oyunu ve köy seyirlik turnesinin 17 Temmuz´da başlayacağı bildirildi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
PARÇALA SEN AYFON´U N´OLABİLECEK Kİ SONU
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
YAZ BOYUNCA
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN MİMARI MUSTAFA KEMAL PAŞA´NIN BAŞKOMUTAN OLUŞUNUN 97. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BASİT ANOMİ VE OKULLAR
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
ERCAN AKARPINAR BAŞLARKEN
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
KANAL İSTANBUL YA DA NERON´UN ROMA´YI YAKMASI!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Yeni Mezun Öğretmenler Sınavlarda Dökülüyor
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
ŞİİR DİYORSAN…
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YAYLA YOLLARI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
EFSANE BAŞKAN BEKİR ÇINAR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
AT NİTELİĞİ VE SEVGİSİ..
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
26 °C
Çarşamba
26 °C
Perşembe
25 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg