YAZARLAR

 • BIST 100

  1.112%-1,30
 • DOLAR

  8,3407% 0,63
 • EURO

  9,6699% -0,11
 • GRAM ALTIN

  504,95% 1,52
 • Ç. ALTIN

  833,1675% 1,52
 • Pazar 32 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 29 ° / 16 ° Fırtına
 • Salı 24 ° / 15 ° Sağanak

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Duma: "Arabuculuğa hazırız"

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, Dağlık Karabağ’daki duruma ilişkin bir bildiri kabul etti. Taraflara müzakerelere dönme çağrısı yapan vekiller, durumun istikrara kavuşturulmasında arabulucu olmaya hazır olduklarını ifade et

Duma’nın bugün gerçekleştirilen bir oturumda kabul ettiği bildiride, derhal ateşkes sağlanmasının, bölgedeki gerginliğin tırmanmasının önlenmesi gerektiği ve durumun barışçıl çözümden başka alternatifi olmadığı kaydedildi.
Taraflara en kısa zamanda müzakere sürecine dönme çağrısı yapılan bildiride, Duma vekillerinin durumun istikrara kavuşturulmasında arabuluculuk yapmaya hazır oldukları ifade edildi.
Gerginliğin tırmanmasından derin endişe duyduklarını belirten vekiller, tarafların güç kullanmasını kararlılıkla kınadıklarını vurguladı.

Kremlin: Ermenistan'a ya da Azerbaycan'a olan destek sadece çatışmayı arttırır


Türkiye'nin daha önce Bakü'ye hem savaş alanında hem de müzakere masasında destek vermeye hazır olduğunu belirtmesi üzerine Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki çatışmalar sırasında çıkan yangını körüklememesi gerektiğini vurguladı.
AKP hükümeti aynı zamanda "Azerbaycan topraklarına yapılacak herhangi bir saldırının da Türkiye'ye yönelik bir saldırı olduğunu" dile getirmişti.
Peskov, Ermenistan ve Azerbaycan'ı müzakerelere geri dönmeye çağırdı. Peskov şöyle konuştu:
"Kremlin, her şeyden önce acil ateşkes ihtiyacını vurguluyor. Herhangi bir askeri destek veya askeri faaliyetle ilgili herhangi bir açıklama kesinlikle yangını körüklüyor. Buna kesinlikle karşıyız ve bu şekilde bir konuyu sunmaya katılmıyoruz"
Peskov doğrudan isim vererek, "Türkiye gibi başta ortaklarımız olmak üzere bütün ülkeleri, çatışan taraflar arasında ateş kesmeye ve bu uzun süredir devam eden ihtilafta siyasi ve diplomatik yollarla barışçıl bir çözüme dönmeye ikna etmesi için her şeyi yapmaya çağırıyoruz" dedi.

İletişim Başkanı Altun: Ermenistan'ın saldırgan tutumu Cenevre Sözleşmeleri'nin açık ihlalidir   

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ermenistan’ın saldırıları sonucunda bugüne dek hayatlarını kaybeden Azerbaycanlı şehit kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve kardeş Azerbaycan halkına başsağlığı diliyor, yaralı Azerbaycan vatandaşlarına da Allah’tan şifa niyaz ediyoruz” dedi.

Altun, açıklamasının devamında şunları yazdı:

-Ermenistan’ın saldırgan tutumu Cenevre Sözleşmelerinin açık ihlalidir. Dünya kamuoyu şunu çok iyi bilmelidir ki, Azerbaycan’ın amacı cephe hattında yaşayan sivil halkın güvenliğini sağlamak ve işgal altındaki topraklarını kurtarmaktır.

-Bu süreçte her sorumlu devletin yaptığı gibi kardeş ülke Azerbaycan’ın da diplomatik, eşit ve adil tüm girişimleri büyük bir özveriyle yürüttüğünü takip etmekteyiz. Azerbaycan’ın uluslararası hukuk kurallarına harfiyen uyduğunu açık bir şekilde gözlemlemekteyiz.

-Bugün toplanacak olan BMGK toplantısında umarız çözüm adına bir zemin oluşur. Türkiye olarak bu konudaki tüm çabalarımız ve çalışmalarımız kardeş ülke Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri kazanması ve uluslararası alanda hakkını, hukukunu koruma yönünde olacaktır.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ