Çocukların okulda başarılı olması için göz muayenesi şart
Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, okullar açılmadan göz muayenesi yapılması gerektiğini belirterek, sağlam gözlerin okul başarısı için de çok önemli olduğunu söyledi.
Tarih: 5.9.2018 12:04:48/ 329okunma / 0yorum

Kırma kusuru, tembellik gibi görme problemlerinin tanısının zamanında konulmasının çocukların okuldaki başarısını, okula alışmasını sağladığını ve ileride de yaşam kalitesini artırdığını belirten Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, “Çocukların 1 yaş öncesinde gözlerde ciddi bir sorun olup olmadığı yönünden değerlendirilmesi, 3 yaş öncesinde gözlerde kırma bozukluğu yönünden araştırılması, sonrasında da bozukluk zaman içerisinde gelişebileceği veya ilerleyebileceği için en azından yıllık kontrollerin yapılması gerekir. Okula yeni başlayacak çocukların ise mutlaka önceden göz muayenesine götürülmesi çok önemli” dedi. 
Uzağı görememe sorununa miyopi denildiğini kaydeden Yaycıoğlu, özellikle dünyada gelişmiş bölgelerde yaşayan çocuklarda miyopi oranında artış görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Yaycıoğlu, sınav odaklı eğitim sistemi, çocuklar arasında cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi cihazların kullanımının artması ve daha erken yaşlarda bu cihazların kullanılması, dışarıda geçirilen zamanın azalması ve güneşe daha az maruz kalınması gibi faktörlerin miyopide artışa sebep olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yaycıoğlu, miyopinin kalıtsal olabileceği gibi ailesinde hiç göz bozukluğu olmayan çocuklarda da görülebildiğini belirterek, “Eski zamanlarla karşılaştırma yapıldığında muayene edilen çocuklarda miyopi artık daha küçük yaşlarda başlıyor ve daha yüksek derecelere ulaşıyor. Okul çağındaki çocuklarda tahtadaki yazıları görememe ya da bulanık görme şeklinde kendini belli edebiliyor. Miyopi derecesinde artışın çok yüksek olması gelecekte beraberinde ağ tabakasında yırtılma ve ayrılma (retina dekolmanı), sarı noktada bozulma (makülopati) gibi gelişme ihtimali olan hastalıkların görülmesinde de artışa yol açabiliyor” diye konuştu. 
Hipermetropi, yani uzağı iyi görüp yakını bulanık görmenin beraberinde kişide baş ağrısı, gözlerde yorgunluk gibi şikayetleri getirebildiğinin altını çizen Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, “Küçük ve orta derecelerde çocuklarda belirgin şikayete yol açmasa da okumada güçlük, okurken kelime veya satır atlanması ve ders çalışma isteğinde azalmaya yol açabiliyor. Hastalığın fazla ilerlediği durumlarda hem uzak hem de yakın görmede bozulma olabilmekte. Bu da gözlerde tembellik (ambliyopi) dediğimiz bozukluğun olmasına yol açabiliyor” dedi. 
Astigmatizmada da uzak ve yakında çift görme, düz çizgilerde bir eğrileşme olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yaycıoğlu, “Düşük ve orta derecelerinde kişi nispeten hem yakın hem uzağı görür, ancak görüntü net olmuyor. Çocuklar devam eden bir baş ağrısından şikayet edebiliyorlar. Bu kişilerde görüntü net olmasa bile gerçek net görüntü olarak karşılaştırabileceği bir imaj olmaması sebebi ile gözlerinde bozukluğu fark edip şikayet edememekte. İleri seviyelerinde astigmatizma da gözlerde tembelliğe yani görme azlığına sebep oluyor. Astigmatı olan çocuklar, zaman zaman net görememe ve baş ağrısından şikayet edebiliyor. Bazen de hiçbir şikayetleri olmayabiliyor” şeklinde konuştu. 
Ambliyopi olarak da anılan tembelliğin bir veya her iki gözde görmenin kalıcı azalması olarak bilindiğini kaydeden Yaycıoğlu, şunları ifade etti: 
“Küçük yaşlarda göz bozukluğu olup bu rahatsızlık zamanında saptanmayıp tedavi edilmediğinde ortaya çıkıyor. Göz tembelliği, çocukluk çağı görme azlığının en sık nedenlerinin başında geliyor. Doğum ile 7 yaş arası çocukların göz tembelliğinde hassas dönem. Normalde çocuklarda özellikle bu yaşlar arasında her iki gözden berrak görüntünün beyindeki görme merkezine ulaşması gerekir. Ancak herhangi bir sebeple -bu gözlerde kayma, görme yollarında engel oluşturacak kapak düşüklüğü, saydam tabakada (kornea) bulanıklık, katarakt, gözün arkasında ağ tabakasında veya görme sinirinde problem olması gibi sebepler olabilir- beyine ulaşan görüntü her iki gözden eşit ve net ulaşamayacaktır. Aynı zamanda, tek veya her iki gözde olabilen ileri derecede kırma kusuru (yüksek miyopi, hipermetropi ve/veya astigmatizma) erken gelişimsel dönemde tedavi edilmez ise gözlerde tembellik gelişebilir. Bir gözde tembellik olduğunda beyine yeterli uyarı gitmemesi beyindeki ilgili merkezin kalıcı olarak iyi gelişmemesine ve tek veya iki gözde tembelliğe sebep olur. Tembellik veya göz bozukluğu olduğunda aileler bu durumu her zaman fark edemiyorlar. Eğer bozukluk tek gözde ise diğer gözü ile rahat gördüğü için çocuğun görmesinde bir şikayet olmuyor ve uzaktaki cisimleri dahi rahatlıkla görebildiklerini ifade edebiliyorlar. Ayrıca küçük çocukların kullandıkları görme genelde yakın çevre olduğu için eğer düşük derecelerde bozukluk varsa çocuk görememekten şikayet etmeyebiliyor.”(CO) 
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Uzman Doç. Dr. İlhan: “Gebelikte kanser artıyor algısı bir şehir efsanesidir”
Uzman Doç. Dr. İlhan: “Gebelikte kanser artıyor algısı bir şehir efsanesidir”
Kadınlara gebelik muayeneleri sırasında kanser teşhisi konulması nedeniyle “gebelikte kanser artıyor” algısı oluştuğuna dikkat çeken Jinekolojik Onkoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Tolgay Tuyan İlhan, bunun şehir efsanesi olduğunu söyledi. Gebelik kontrolleri sırasında kadında zaten var olan kanserin ortaya çıkarıldığını belirten İlhan, “Gebelik kanser etmez, tam tersine rahim, yumurtalık, meme kanseri ve çikolata kistlerine karşı koruyucu olabilir” dedi.
Çayın yanlış tüketimiyle gelen risklere dikkat
Çayın yanlış tüketimiyle gelen risklere dikkat
Ülkemizde neredeyse su kadar çok tüketilen çayın yanlış kullanımının beraberinde ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu bildirildi. Diyetisyen Bengü Ünal çayın doğru tüketilmesi halinde birçok faydasının da olduğunun altını çizdi.
Prof. Sezgin: “Bolca yiyip karnımızı şişiriyoruz. Mide reflü olmasın da ne olsun?"
Prof. Sezgin: “Bolca yiyip karnımızı şişiriyoruz. Mide reflü olmasın da ne olsun?"
Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Sezgin, toplumun yaklaşık yüzde 25´inde reflü görüldüğünü belirterek, "Biz toplumca sabah-akşam bolca yemek yemeyi maalesef çok seviyoruz. Karnımızı şişiriyoruz, sonra hanımın ya da gelinin yaptığı ilaveten pasta-böreği çay eşliğinde yiyoruz. O da yetmiyor kuruyemişler, o da yetmiyor üstüne meyveler geliyor. Bu mide reflü olmasın da ne olsun? Nereye gidecek bu kadar yediğimiz şey?" dedi.
Gluten "herkes için zehir" değil
Gluten "herkes için zehir" değil
İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, son dönemlerde basında ve özellikle televizyonlardaki sağlık programlarında “Gluten”e karşı bilgilendirmeler yapılırken, “Birçok insan, olumsuz yan etkileri olmaksızın gluten içerikli besinleri tüketebilir” dedi.
Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?
Neredeyse 40 yıldır hayatımızda olan tüp bebek tedavisi günümüzde pek çok insanda farklı nedenler ile uygulanmaktadır. IVF olarak da bilinen tüp bebek tedavisi, baba adayının spermi ve anne adayının yumurtasının laboratuvar ortamında döllenmesi ve bu işlemin ardından anne adayının rahmine yerleştirilmesidir.
 “TÜRKİYE´DE 4,500 HASTA KÖK HÜCRE NAKLİ BEKLİYOR”
“TÜRKİYE´DE 4,500 HASTA KÖK HÜCRE NAKLİ BEKLİYOR”
Türk Kızılay Orta Karadeniz Gönüllü Verici Merkezi Kök Kazanım Uzmanı Erdal Ayar, Türkiye´de 4 bin 500 hastanın kök hücre nakli beklediğini söyledi.
Sebze ve meyve yıkamanın püf noktaları
Sebze ve meyve yıkamanın püf noktaları
Sebze ve meyveler, yetiştiği topraklardan türlü yollar kat ederek soframıza geliyor. Sebze ve meyve yıkamanın püf noktalarını anlatan Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, “Bazı kimyasallar sirkeli suda daha etkin hale gelerek tehlikeye neden oluyor” dedi.
Kahve, stres ve birçok hastalığa iyi geliyor, yaşlanmayı geciktiriyor
Kahve, stres ve birçok hastalığa iyi geliyor, yaşlanmayı geciktiriyor
Diyetisyen Pelin Altunsoy, dünya genelinde en çok ve keyifle tüketilen Türk kahvesinin sağlık üzerine birçok faydasının olduğunu, bir fincan kahvenin başta stres olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği gibi yaşlanmayı da geciktirdiğini söyledi.
Ersoy: "Koruyucu diş hekimliği hayata geçirilmeli"
Ersoy: "Koruyucu diş hekimliği hayata geçirilmeli"
Adana Diş Hekimleri Odası Başkan Vekili Dişeti Hastalıkları Uzmanı Dr. Dt. Metin Ersoy, koruyucu diş hekimliği uygulamasıyla çocukların çürük dişlerden korunması gerektiğini söyledi.
Adana´da Bağırsakların Kronik Hastalıkları Konusunda Panel
Adana´da Bağırsakların Kronik Hastalıkları Konusunda Panel
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde inflamatuvar bağırsak hastalıkları (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit) için özel bir panel düzenlendi.
Kabızlık, uyku ve koku alma bozuklukları Parkinson belirtisi olabilir
Kabızlık, uyku ve koku alma bozuklukları Parkinson belirtisi olabilir
Genel olarak hareketlerde yavaşlama ile birlikte ortaya çıkan Parkinson hastalığı, hasta ve yakınlarının hayatını olumsuz etkiliyor. Parkinson hastalığının genelde 65-70 yaşlarında ortaya çıktığını vurgulayan Nörolojik Bilimler Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “35-40 yaşlarında da Parkinson gelişen hastalarımız var. Genç yaşta Parkinson ortaya çıkıyorsa, bunun altında mutlaka buna neden olan faktörler araştırılmalı. Genetik yatkınlık çok önemli” açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, 11 Nisan Dünya Parkinson Günü nedeniyle Parkinson hastalığıyla ilgili yeni bilgiler verdi.
40 yaş üzerindeki kişiler belli saatler arasında spordan kaçınmalı
40 yaş üzerindeki kişiler belli saatler arasında spordan kaçınmalı
Sağlıklı ve fit olmak amacıyla yapılan sabah sporlarının, aksine ciddi tehlikelere yol açtığını hatta ölüme davetiye çıkarabildiğini biliyor muydunuz?
Alerjiye davetiye çıkarmayın
Alerjiye davetiye çıkarmayın
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bircan Hızlı Karabacak, alerjiden korunmak için uygulanabilecek çevresel kontrol önlemlerinin aynı zamanda tedavi için ihtiyaç duyulan ilaç miktarının da azalmasını sağlayacağını belirterek, "Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde kuru ve rüzgarlı günlerde zorunlu değilse dışarı çıkmayın, piknik yapmayın, ev ve araba pencerelerini kapalı tutun. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa maske, gözlük ve siperlikli şapka kullanın" dedi.
Çocuklarda akıllı telefon kullanımına dikkat
Çocuklarda akıllı telefon kullanımına dikkat
Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, çocuklarda akıllı telefon kullanımına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Bu öneriler kalbe iyi geliyor
Bu öneriler kalbe iyi geliyor
Diyetisyen Çisem Gündüz Gizir, yağlardan uzak durulmasını, süt ve süt ürünlerinin az yağlı tercih edilmesini, günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesini, tuzun azaltılmasını, haftada en az iki kez balık yenilmesini önerdi
Kanser belirtileri diğer hastalıklarla karışmasın
Kanser belirtileri diğer hastalıklarla karışmasın
Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Veysel Haksöyler, son yıllarda kanser vakalarının belirgin bir şekilde arttığına ve kansere yakalanma yaşının giderek düştüğünü belirtti.
"Diyabet Türkiye´nin önemli bir sorunu"
"Diyabet Türkiye´nin önemli bir sorunu"
Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetin Türkiye´nin çok önemli bir sorunu olduğunu belirterek, “Diyabet; kalp, hipertansiyon, diyabetik ayak, diyabetik göz gibi birçok hastalığı da beraberinde getiriyor” dedi.
Göz sağlığınızı korumak için 5 öneri
Göz sağlığınızı korumak için 5 öneri
Göz sağlığı, rutin hayatınızda farkında olmasanız da çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Göz sağlığınızı korumanın birçok yolu var. Peki, göz sağlığınız için nelere dikkat etmek gerekiyor?
Her yıl 8,2 milyon kişi kanser nedeniyle yaşamını yitiriyor
Her yıl 8,2 milyon kişi kanser nedeniyle yaşamını yitiriyor
Kanser, dünyada ve Türkiye´de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci en sık ölüm sebebi olarak biliniyor.
Hastalıkların sinsi belirtisi: Vertigo
Hastalıkların sinsi belirtisi: Vertigo
KBB Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdurrahman Bozkurttan, halk arasında “Başım dönüyor, kristallerim oynadı” şikayetleriyle belirti veren iç kulak kaynaklı vertigonun sebeplerinin araştırılıp, tedavide geç kalınması konusunda uyarıda bulundu.
"Geçmeyen baş ağrılarını önemseyin"
"Geçmeyen baş ağrılarını önemseyin"
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyindeki atardamarda ortaya çıkan balon olarak tanımlanan ´anevrizma´ konusunda uyarılarda bulunarak, "Birçok hasta anevrizma nedeniyle daha teşhis konulamadan hayatını kaybediyor" dedi. Kuday, geçmeyen şiddetli baş ağrılarının önemsenmesi gerektiğini vurguladı.
Safra kesesi taşları ciddi sorunlar oluşturuyor
Safra kesesi taşları ciddi sorunlar oluşturuyor
Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nurkan Törer, safra kesesi taşında böbrek taşlarında olduğu gibi taşın kırılması, düşürülmesi veya eritilmesi gibi tedaviler olmadığını, günümüzde en etkin tedavi yönteminin ameliyat ile safra kesesinin içindeki taşlarla beraber alınması olduğunu söyledi.
Balcalı´da laparoskopik rektum kanseri cerrahisinde canlı yayın
Balcalı´da laparoskopik rektum kanseri cerrahisinde canlı yayın
Balcalı Hastanesi´nde kapalı yöntemle yapılan rektum kanseri ameliyatını birçok cerrah Hipokrat Salonu´na yapılan canlı yayınla takip etti.
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİN NEDENİ ARAŞTIRILSIN
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİN NEDENİ ARAŞTIRILSIN
Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenemediği günümüzde, şiddetin pek çok nedenlerinin olabileceğini belirten Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sağlık çalışanlarına şiddetin nedenlerinin araştırılması gerektiğini belirterek basın açıklaması yaptı.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
SESSİZ SEDASIZ BİR DERBİ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
söyleşi DERLEMECİ OZAN ZAHİDE ESKİCİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TERÖRİST SUÇLAMASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
EĞİTİM VE ÖĞRETİME GÖNÜL VEREN EMEKLİ İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞİ ŞÜKRÜ AKDENİZ İLE SÖYLEŞİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
GELECEĞİN GÜLÜ, YILDIZI VE İKBAL IŞIKLARINA
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKULLARDA DAVRANIŞ DÜZELTME VE DEĞİŞTİRME
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
ADANA´DAKİ ÇOCUK TİYATROLARI
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Geçersiz Sayılan, Oylar mı? Yoksa Milli İrade mi?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
NEDEN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEZ İNSAN KORKAR(2)
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
LAİK DEVLET İLKESİNİN ANAYASAMIZA GİRİŞİNİN 91. YILDÖNÜMÜ
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
NOTRE DAME ‘IN GERÇEK KAMBURU KİMDİR ?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİDEN AŞKA
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
BURHAN YETKİL´DEN ÖYKÜLER EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
BURHAN YETKİL´DEN ÖYKÜLER EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
HALKTAN BİRİ OLMAK, HALKIN ARASINDA OLMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
KİM KAYBETTİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“GADASINI ALDIĞIM ŞİİRLER”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İNTİHAR
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
BUNUN ADI DERBİ!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-4/23/1354273268150.jpg