YAZARLAR

 • BIST 100

  1.124%0,41
 • DOLAR

  7,6604% 0,46
 • EURO

  8,9266% 0,26
 • GRAM ALTIN

  458,86% 0,20
 • Ç. ALTIN

  757,119% 0,20

Adana

27.09.2020

 • İMSAK 05:04
 • GÜNEŞ 06:24
 • ÖĞLE 12:35
 • İKİNDİ 15:57
 • AKŞAM 18:36
 • YATSI 19:50
 • Pazar 35 ° / 21 ° Güneşli
 • Pazartesi 37 ° / 22 ° Güneşli
 • Salı 34 ° / 21 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

CHP’Lİ TANAL'DAN  BAKAN SOYLU’YA ANAYASA MAHKEMESİ TEPKİSİ!

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Soylu’nun açıklamalarının yargıya gözdağı olduğunu kaydetti ve Anayasanın 138. maddesine göre anayasal suç işlediğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi’nin “gösteri yürüyüşü” kararı üzerinden Başkan Zühtü Arslan’ı hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal’dan tepki geldi. Tanal, Soylu’nun anayasal suç işlediğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun “Şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemeyeceğine” ilişkin hükmünü iptal eden Anayasa Mahkemesi’ni hedef aldı.

Yüklendiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a ilginç bir çağrıda bulunan Soylu, “Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Hadi git gel, özgürüz ya! Tamamen her şey güvenlik altında, hadi git. Niye polis koruması alıyorsun, niye eskortlarla geziyorsunuz? Ben varım, sen var mısın Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı? Ben varım. Tek başıma arabamla gitmeye ben varım, sen var mısın? Her yere. Biz buralardan gideriz. Ama ne olursunuz bu ülke büyük bir mücadele içerisinden geçiyor, ayağımızı topal, bizi naçar bırakmayın, bizi zorluk içerisinde bırakmayın ne olursunuz” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ TANAL’DAN SOYLU’YA TEPKİ: ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR

Bakan Soylu’nun Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Toplumsal Olaylarda Müzakere Kursu açılış törenindeki bu çıkışı, büyük tepki topladı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Soylu’nun açıklamalarının yargıya gözdağı olduğunu kaydetti. Temel hak ve özgürlükleri korumakla görevli Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının yerinde bir karar olduğunun altını çizen Tanal, Bakan Soylu’nun Anayasanın 138. maddesine göre anayasal suç işlediğini belirtti.

İKTİDARA KALSA HER EYLEMİ YASAKLAYACAK!

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal’ın, Twitter üzerinden Soylu’ya tepki gösterdiği açıklama şöyle:

" 1- İçişleri Bakanı’nın bu çıkışı, yürütmenin yargıya verdiği bir gözdağıdır.

Yürütme, yargıyı teslim almaya çalışıyor. Yürütmenin yargıyı teslim aldığı, yönlendirdiği rejimler, otoriter, baskıcı, özgürlüğün olmadığı rejimlerdir.

2- Anayasa Mahkemesi’nin, 2911 sayılı Kanun’da yer alan "Şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez" hükmünü iptal etmesi yerinde bir karardır. Herkesin gösteri yürüyüşünden haberdar olmasını sağlamak anayasal bir haktır.

3- Yasak, iktidarın kolayına geliyor. İnisiyatifi iktidar yetkililerine bıraksak her eylemi yasaklayacaklar. Anayasa Mahkemesi'nin görevi, temel hak ve özgürlükleri korumaktır. Bırakın da AYM görevini yapsın.

4- İçişleri Bakanı’nın açıklamaları, Anayasamızın “Mahkemelerin bağımsızlığı” başlıklı 138. Maddesinin de ihlali anlamına geliyor. Bakan, anayasal suç işliyor. Yürütme, İdare, mahkemelere ve yargıçlara emir ve talimat veremez. İktidar, mahkeme kararlarına uymak zorundadır.

5- Adalet bir gün herkese lazım olur. AYM, 1961 anayasası ile kuruldu. 27 Mayıs darbesinden önce, 1924 anayasasıyla Anayasa Mahkemesi'nin temelleri atılsaydı, Menderes ve arkadaşları idam edilmezlerdi. AYM bir şekilde keyfiliğe, hukuksuzluğa 'dur' der, Menderes asılmazdı."

 

...

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ