YAZARLAR

 • BIST 100

  1.087%0,01
 • DOLAR

  7,0397% 2,04
 • EURO

  8,3948% 2,81
 • GRAM ALTIN

  462,04% 3,38
 • ÇEYREK ALTIN

  762,366% 3,38

Adana

05.08.2020

 • İMSAK 04:08
 • GÜNEŞ 05:40
 • ÖĞLE 12:50
 • İKİNDİ 16:37
 • AKŞAM 19:49
 • YATSI 21:15
 • Çarşamba 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Perşembe 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cuma 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

CHP'Lİ GÜRER, "ÜRETİCİ PATATESİ YOLA DÖKTÜ"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde’de yazlık patates sökümünün başladığını,tüccarın maliyetin altında fiyatla ürün almak istemesinin üreticiyi perişan ettiğini söyledi.Gürer:  “Yazlık patatesi maliyetine bile tüccar almıyor”dedi.

Yazlık patatesin kışlık patates gibi depolanma özelliğinin bulunmadığını anımsatan CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, bu ürünün hasat edildikten sonra  tüketime sunulması gerektiğine dikkat çekti. 

Yazlık patatesin üretim maliyetinin kilogram başına 90 kuruş ile 1 lira arasında değiştiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar ilçesinde hasadına başlanan yazlık patatese tüccarın 90 kuruş verdiği için üreticilerin ciddi mağduriyet yaşadığını kaydetti. 

Gürer, Maliyetini bile kurtaramadığı ürününü, tüccara 90 kuruşa satmak zorunda kalan üreticinin  durumu protesto etmek için yollara patates döktüğünü ifade etti. Niğde patates üretiminde Türkiye birincisi olduğunu ve kışlık patatesin Eylül, Ekim aylarında sökümünün başlayacağını anımsatan Gürer, “Geçtiğimiz yıl 800 bin ton patates üretilen Niğde’de bu yıl yazlık patatesinfiyatının düşmesi üreticiyi kaygılandırıyor “ dedi.

ENTEGRE TESİS ŞART 

CHP Milletvekili  Ömer FETHİ Gürer, bu tür sorunların önüne geçilebilmesi için patatesle ilgili bir entegre tesis kurulması gerektiğini de belirterek, “Bu sıkıntılar her dönem yaşanıyor. Bakanlığın duyarlı davranarak devreye girmesi gerekiyor. Pazarlama, paketleme, kooperatifleşme, entegre tesis kurma konularında girişim başlatılmalı ve üreticilerin yaşadığı mağduriyetler dikkate alınarak, borçları faizsiz bir şekilde ertelenmelidir” dedi.

ÜRETİM ADINA HERŞEY VAR AMA DESTEK YOK

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Elma, patates, kiraz, lahana, çavdar, fasulye ve diğer pek çok üründe, üretim açısından Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Niğde’nin tarım merkezi olma yolunda ilerlemesine rağmen, burada en büyük sorun depolama ve ürün işleme  olanaklarının bulunmaması olarak karşımıza çıkıyor. Tarımsal ürünlerin depolanması, paketlenmesi ve entegre tesislerin kurulması, tarımsal sanayi tesislerin açılması kaçınılmaz olan Niğde’ye Bakanlığın ayrı bir önem vermesi şart. Çünkü mevcut durumda üretici hep mağdur oluyor. “ifadelerini kullandı. 

Gürer: “Çoklu baro teklifi açık bir bölücülüktür” 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Adalet Komisyonu’nda kabul edildikten sonra TBMM Genel Kurulu’na getirilen ve baroların yapısının değiştirilmesini içeren Kanun Teklifinin açık bir ‘bölücülük’ olduğunu söyledi. 

Gürer, tepkilere neden olan çoklu baro teklifinin görüşülmeye başlandığı Meclis Genel Kurulu’nda iki kez ayrı ayrı söz alarak, sistemin getireceği sakıncalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

CHP Milletvekili Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda parti olarak muhalefet şerhi koydukları çoklu baro sistemiyle ilgili ilk konuşmasında sistemin içerik açısından ortaya çıkarabileceği olumsuzlukları sıraladı. 

TEKLİF GERİ ÇEKİLMELİ 

Avukatlık Kanunu'nda değişiklik yapılarak çoklu baro sistemini getiren yasa teklifinin açık bir bölücülük olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Gürer, “Baroların dâhil olmadığı, kendi içinde çelişen, Avukatlık Kanunu'nun sistematiğine de aykırı olan, Anayasa ihlali içeren bu teklif geri çekilmelidir” dedi.

HALKIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİNİZE AVUKATLAR ARASINDA AYIRIM YAPIYORSUNUZ

İktidarın, halkın sorunlarını çözme yerine, avukatların sorunlarını iyileştirme yerine, avukatlar arasında ayrım ve rekabetçi bir anlayışın yolunu açmakta olduğunu belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yargının kurucu unsuru bağımsız savunmayı temsil eden avukatların meslek örgütlerini, baroları bölmek diğer meslek kuruluşlarının da parçalanması ve rejimin parti devletine doğru savrulması demektir. Avukatlık kutsal bir görevdir. Mesleğin birliğini dağıtmakla Adalet ve Kalkınma Partisi gelecekte gene "Pişman oldum." diyeceği bir düzenleme peşindedir. 80 baro başkanının karşı olduğu bu düzenlemeyi Meclisteki görüşmelerinde geri çekmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu. 

 

CHP Milletvekili Gürer, geç saatlere kadar devam eden Genel Kurul’da ilerleyen saatlerde ikinci kez söz alarak, Adalet Komisyonundan sonra bugün de Mecliste geç saatlere kadar çoklu baro kanun teklifini görüşmemizi gerektiren aciliyet nedendir? Bu kanun yurttaşların hangi sorunlarına çözüm üretecektir?” şeklinde sorular yöneltti.

TÜRKİYE’NİN GERÇEK GÜNDEMİ…

Pandemi sürecinin yaşandığını anımsatan Gürer, “ işçi işsiz, çiftçi, esnaf, emekli, memur, engelli, hatta sanayici sorunlarla boğuşmaktadır. Yaşam ve geçim sıkıntısı zirve yapmıştır. Emeklilikte yaşa takılanlar, taşeron firmada kalanlar, atanamayanlar umutla sorunlarına çözüm istemektedir. Öğrenci affı, ehliyet affı, esnaf sicil affı, adli sicil affı, milyonlarca kişi Meclisten bir an önce çıkarılmasını beklemektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyeler ve KİT'lerde 4857 sayılı Yasa'ya tabi daimî işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu, ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunu işçilerin yasal düzenlemeyle çalışanların isteklerine bağlı olarak eğitimlerine, diplomalarına uygun memur kadrolarına geçirilme taleplerine beş yıldır seyirci kalan ve çözüm üretmeyen iktidar, 80 baro başkanının karşı olduğu çoklu baro sistemini getirmeye çalışıyor” diyerek tepkilerini dile getirdi. 

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ