YAZARLAR

 • BIST 100

  117.741%0,00
 • DOLAR

  6,8579% 0,04
 • EURO

  7,8288% 0,03
 • GRAM ALTIN

  399,20% -0,05
 • ÇEYREK ALTIN

  658,68% -0,05

Adana

16.07.2020

 • İMSAK 03:44
 • GÜNEŞ 05:25
 • ÖĞLE 12:50
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 20:05
 • YATSI 21:38
 • Perşembe 35 ° / 24 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cuma 34 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cumartesi 34 ° / 23 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

CHP'li Bulut, tıbbi mümessillerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, tıbbi mümessillerinin bir meslek tanımının olmamasının sorunların yaşanmasına yol açtığını söyledi.

TBMM Başkanlığına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren Bulut, Türkiye’de yaklaşık25 bin tıbbi mümessilinilaç piyasasına hizmet ettiğini;ilaç satış ekiplerinin sahadaki temsilcileri olarak bilinen tıbbi mümessillerin ilaçları, doktor, diş hekimi ve eczacılara tanıtıp satışını gerçekleştirmek görevini yürüttüğünü bildirdi.

MESLEK TANIMLARI YOK

Tıbbi mümessillerinin bir meslek tanımının olmamasının sorunların yaşanmasına yol açtığını kaydeden Bulut, “Tıbbi mümessilleri, Sağlık Bakanlığı; ürün tanıtım temsilcisi, Çalışma Bakanlığı; ilaç tanıtım-satış mümessili (röprezant), endüstri ise ürün satış elemanı, ürün tanıtım elemanı, satış temsilcisi olarak adlandırmaktadır” dedi.

FAHİŞ SINAV ÜCRETLERİ ALINIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın 2011 yılında çıkardığı yönetmelikle, eğitime tabi tutulan tıbbi mümessillere 2014 yılında “yeterlilik belgesi” verilmeye başladığını kaydeden Bulut,  sınava girenlerden fahiş ücretler alındığını, ayrıca belgenin ilgili kurum tarafından onaylanması ve elektronik ortama kaydı için 365 TL ücret ödemek zorunda bırakıldıklarını söyledi. Bulut, yeterlilik belgesi alamayan ve kayıt yaptırmayan tıbbi mümessillerin 2019 yılı itibariyle işten çıkarılmaya başlandığını belirtti.

MESLEK TANIMLARI YAPILSIN

Tıbbi mümesillerin sorunlarının yıllardır çözümsüz kaldığını kaydeden Bulut, “Tıbbi mümessiller, mümessilliğin meslek olarak tanımının yapılmasını, mesleğin devlet ve endüstri tarafından tanınmasını, Çalışma Bakanlığı meslek kodunun, meslek sektörünün düzeltilmesini,  eğitim (yetkili üniversite) ve elektronik ortamda sisteme kayıt (TİTCK) için ödenen ücretlerin iyileştirilmesi veya iptalini beklemektedir” ifadelerini kullandı.

TIBBİ MÜMESSİLLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLSÜN

Bulut, Bakan Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Tıbbi mümessillerin meslek olarak tanımının yapılması yönünde herhangi bir çalışmanız var mıdır?

-Tıbbi mümessiller Çalışma Bakanlığı’nın meslek sektörünün “Ticaret, büro, güzel sanatlar” bölümünde yer almaktadır. “Sağlık sektörü” ya da “Petrol, Kimya, İlaç Sektörü” kollarında yer almasına ilişkin bir düzenleme yapılacak mıdır?

-2014 yılından bu yana faaliyet gösteren Mümessil Dayanışma Derneği’nin Sağlık Bakanlığı ve TİTCK tarafından kabulüne yönelik herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?

-Tıbbi mümessillere mesleğini yerine getirmek için mesai saatleri içinde hastanelerde ve ASM’lerde uygun zaman ve yer zaman dilimi sağlanması, kısıtlamaların kaldırılması yönünde bir çalışma yapılacak mıdır?

ÜCRETLER İPTAL EDİLECEK Mİ?

-Tıbbi mümessillerin, eğitim ve elektronik ortamda sisteme kayıt için ödediği ücretlerin iyileştirilmesi/iptali yönünde talepleri karşılanacak mıdır?

-Covid 19 normalleşme planı çerçevesinde tıbbi mümessillerin ne zaman ve hangi koşullarda görev yapacağına ilişkin bir planlama yapılacak mıdır?

-Tıbbi mümessillerden kaçı yeterlilik sınavında başarılı olmuş ve sertifika almaya hak kazanmıştır? 2019 yılı itibariyle başarılı olamayan ve işten ayrılmak zorundan kalan tıbbi mümessil sayısı nedir?

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ