YAZARLAR

 • BIST 100

  115.748%-0,99
 • DOLAR

  6,8751% 0,33
 • EURO

  7,7347% 0,40
 • GRAM ALTIN

  392,23% 0,23
 • ÇEYREK ALTIN

  647,1795% 0,23

Adana

03.07.2020

 • İMSAK 03:32
 • GÜNEŞ 05:17
 • ÖĞLE 12:48
 • İKİNDİ 16:39
 • AKŞAM 20:09
 • YATSI 21:46
 • Cuma 39 ° / 22 ° Güneşli
 • Cumartesi 38 ° / 22 ° Güneşli
 • Pazar 36 ° / 23 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

CHP'Lİ ALTAY, "“ENİS BERBEROĞLU’NUN MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ HUKUKUN İĞFAL EDİLMESİDİR”

CHP GURUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY, “ATATÜRK'TEN HESAP SORAN BİR MECLİS, ERDOĞAN'DAN TALİMAT ALIR HÂLE GELDİ! YAZIKLAR OLSUN” DEDİ.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini “talimatla hukukun iğfal edilmesi” olarak nitelendirerek, “Meclis’te talimatla demokrasiye darbe vurulmuştur. Yapılan iş kanunsuzdur. Atatürk’e hesap soran TBMM’nin Erdoğan’dan talimat alması düşündürücüdür. Bu işlem demokrasiye darbedir, AKP yargısı eliyle siyaset dizaynıdır” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine TBMM Genel Kurulu’nda tepki gösterdi. Enis Berberoğlu ile ilgili yargı sürecinin henüz kesinleşmediğini ve Anayasa Mahkemesi sürecinin devam ettiğine dikkat çeken Altay, “Enis Berberoğlu'nun, şu anda, bu 20 Eylül 2018'de Yargıtay’da onaylanan cezasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvurusu var. Anayasa Mahkemesi de daha üç gün önce Enis Berberoğlu'ndan evrak istemiş. Böyle bir hal var. Başka nasıl bir hal var değerli arkadaşlar? Geçmişte Sayın Binali Yıldırım Meclis Başkanı iken bu konuda Türkiye'de temayüz etmiş, herkesin üstatlığını kabul etmiş 3 Anayasa hukukçusundan Meclis tarafından istenmiş bir mütalaa var ve bu mütalaada da Enis Berberoğlu'nun yargılama süreci hem AYM'ye başvurusu bakımından bitmediği belirtiliyor. Geçmişte bir kararın okunmasının dönem sonuna bırakıldığına örnekler var. Meclis Başkanı değişti. Sayın Mustafa Şentop ile de görüştüğümde, Sayın Şentop aslında benim gibi düşündüğünü ama ayrıca hukukçulardan o da önceki Meclis Başkanı gibi görüş alacağını da söylemişti. Durum böyleyken 3 fezlekenin okunması kararının apar topar alınmış olması Parlamentoya bir darbedir, Parlamentoya bir dayatmadır, Parlamentoya bir talimattır. Meclis’te talimatla demokrasiye darbe vurulmuştur. Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi hukukun iğfal edilmesidir. Bu işlem asla hukuki değildir. Bugünkü iş hukuki ise kamu vicdanında, sizin vicdanınızda, hukuk normlarında bir karşılığı, müspetliği var ise kardeşim, bu fezleke geleli iki yıl oldu ya! Siz iki senedir niye hukuku çiğnediniz? Niye çiğnediniz iki senedir? Ayıp! Bakın, Sayın Başkan, oturduğunuz koltuğun ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür ve bu Meclis, Atatürk'ten hesap soran bir Meclistir. Lanet olsun, yazıklar olsun, Atatürk'ten hesap soran bir Meclis, Erdoğan'dan talimat alır hâle geldi! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!”
İŞLEM GEÇERLİ DEĞİL
Yapılan işlemin geçerli olmadığını savunan Altay, şunları söyledi:
“TBMM İçtüzüğü’nün 68’nci maddesinde ‘Başkan, görüşmeler sırasında gürültü veya kavga çıkar ve bu nedenle çalışma düzenini kuramazsa kürsüde ayağa toplantıya ara vereceğini ihtar etmek suretiyle gerekli gayreti gösterir, buna rağmen gürültü ve kavga devam ederse oturuma en çok bir saat ara verir’ hükmü var ama siz bunu yapmadınız. Sayın Başkan, bir yetkiyle orada oturuyorsunuz, bu yetkiyi size Türkiye Büyük Millet Meclisi verdi, Genel Kurulu oluşturan bütün siyasi partiler size oy verdi. Biraz önce okuttuğunuz tezkereleri, siz dâhil bir kişi Allah'tan korkarak kuldan utanarak ‘Ben duydum, anladım’ derse ben bugün milletvekilliğini bırakırım.  Böyle bir olay yaşanmamıştır, okuttuğunuz fezlekeler halkın oyuyla seçilmiş 3 Sayın milletvekilinin Meclis üyeliklerinin sona erdirilmesiyle ilgilidir. Alelade bir başkanlık tezkeresi değildir. Bunun, bu tutumunuzun ayıplı, kusurlu, kabahatli ve hak ihlalli bir tutum olduğu kanaatini taşıyorum.”

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ