YAZARLAR

 • BIST 100

  105.233%-0,12
 • DOLAR

  6,8409% 0,43
 • EURO

  7,6024% 0,73
 • GRAM ALTIN

  380,42% 1,06
 • ÇEYREK ALTIN

  627,693% 1,06

Adana

29.05.2020

 • İMSAK 03:33
 • GÜNEŞ 05:15
 • ÖĞLE 12:41
 • İKİNDİ 16:31
 • AKŞAM 19:57
 • YATSI 21:32
 • Cuma 26 ° / 15 ° Güneşli
 • Cumartesi 27 ° / 15 ° Fırtına
 • Pazar 28 ° / 15 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SARIBAL SORDU: STOKLAR YETERLİ Mİ?

Sarıbal, TBMM Başkanlığına verdiği önergesinde, Tarım ve Orman Bakanı’na, ülkemizde gıdanın hammaddesi olan tarım ürünlerindeki stokun yeterli olup olmadığını sordu.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, koronavirüs salgını sonrası herkesin merak ettiği konuyu TBMM’ye taşıdı. Sarıbal, TBMM Başkanlığına verdiği önergesinde, Tarım ve Orman Bakanı’na, ülkemizde gıdanın hammaddesi olan tarım ürünlerindeki stokun yeterli olup olmadığını sordu.
Koronavirüs salgını sonrası birçok ülkenin gıda ihracatını durdurduğunu veya sınırladığını hatırlatan CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, bu süreçte gıdanın ve tarımsal üretimin ne kadar hayati olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Koronavirüs salgını sonrası AB başta olmak üzere bütün devletlerin tarımsal üretimin devamı için önemli tedbirler aldığını, çiftçisini desteklemek için paketler hazırladığını kaydeden Sarıbal, ülkemizde bu konuda somut adım atılmamasının önemli bir eksiklik olduğunu söyledi.
Ülkemizin uzun zamandır tarım ürünlerinde tam ithalatçı durumda olduğunu kaydeden Sarıbal, “Temel gıda ürünleri olan buğday, ayçiçeği, mısır, pirinç, baklagiller, et… Bütün bu ürünlerde ülkemiz tam ithalatçı durumda. Salgın sonrası, buğday başta olmak üzere bir çok ürünü ithal ettiğimiz Rusya dahil çok sayıda ülke gıda tarım ürünlerinde ihracata kısıtlama getirdi. 2019 yılında ürettiğimiz buğdayın yarısından fazlasını ithal ettik ve bunun çoğunu Rusya’dan aldık. Devletlerin ihracat kısıtlamasına gitmesi ülkemizi olumsuz etkileyecektir” dedi.
“İhracat kısıtlamaları devam ettiği takdirde, para olsa bile ülkelerin ithalat yapma şansı olmayacak” diyen Sarıbal, “Bu nedenle ülkemizin temel gıda ürünlerinin hammaddelerindeki stokunun ne durumda olduğu önemli. Bununla ilgili sorularımızı Tarım ve Orman Bakanının cevaplandırması istemiyle TBMM’ye sunduk” diye konuştu.
CHP’li Sarıbal’ın soru önergesi şu şekilde:
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.
Orhan SARIBAL
Bursa Milletvekili
Koronavirüs salgını ile gıda ve buna bağlı olarak da tarımsal üretimin önemi bir kez daha ortaya çıktı.
Salgın sonrası gıda arzında bir sıkıntı yaşanmaması için birçok ülke tarım ürünleri ihracatına sınırlama getirdi. Örneğin Rusya Federasyonu, Kazakistan, Ermenistan, Belarus ve Kırgızistan’ın oluşturduğu Avrasya Ekonomik Birliği, koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında çok sayıda tarım ürününün ihracatını 30 Haziran’a kadar yasakladı. Rusya, başta buğday olmak üzere, çok sayıda tarımsal ürün ithal ettiğimiz ülkelerin başında gelmektedir.
Diğer dünya ülkeleri de tarımsal üretimin devamı, tarım ürünlerinin stoklanması ve ihracatının sınırlanması için çeşitli adımlar atmaktadır. İhracat kısıtlamaları devam ettiği takdirde, para olsa bile ülkelerin ithalat yapma şansı olmayacak.
Uzun zamandır tarımsal ürünlerde tam ithalatçı durumunda olan ülkemiz için de ithalat yoluyla tarımsal ürün ihtiyacının karşılanması mümkün olmayacak.
Bu bağlamda;
1-    2019 yılında ürettiğimiz buğdayın yarısından fazlasını dışarıdan aldık. 9,8 milyon ton buğdayın büyük bölümünü ise Rusya’dan ithal ettik. Bugün Rusya’nın da içinde bulunduğu birçok ülke ihracat kısıtlamasına gitmektedir. Başta buğday olmak üzere ülkemizin hububat stoku, ürünler bazında (buğday, arpa, mısır, pirinç, çavdar, çeltik, yulaf), ne kadardır?
2-    İthalatına büyük paralar verdiğimiz yağlı tohumlarda ürün bazında (ayçiçeği, soya, pamuk (çiğit), kolza) stokumuz ne kadardır?
3-    Ülkemizin baklagiller stoku, ürünler bazında (mercimek, nohut, fasulye) ne kadardır?
4-    Ülkemiz şeker stoku ne kadardır?
5-    Yumrulu bitkilerden soğan ve patates stokumuz ne kadardır?
6-    Tekstil sanayinin hammaddesi olan ve yıllık yaklaşık 1 milyon ton ithal ettiğimiz pamuk stokumuz ne kadardır?
7-    Koronavirüs salgınından korunmak için insanların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de protein kaynaklı beslenme büyük önem taşımaktadır. Proteinin en önemli kaynaklarından biri de kırmızı ettir. Yıllık kişi başı 14-15 kg kırmızı et tüketen insanlarımızın AB ülkelerindeki gibi 60-65 kg et tüketecek seviyeye gelmesi, kırmızı et tüketiminin arttırılması için ne gibi projeler hayata geçirilecektir?
8-    Et ve Süt Kurumu depolarında ne kadar et stoku mevcuttur? Bu et stokunun halkımıza ucuz yolla ulaştırılması için ne gibi tedbirler alınmaktadır?

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ